آپنه خواب چیست؟ بهترین راه های درمان بند آمدن نفس در خواب

بسیاری از افراد خروپف را شوخی یا چیزی می‌دانند که از آن خجالت می‌کشند. اما خروپف با صدای بلند – به ویژه هنگامی که با خستگی روز همراه است – ممکن است علامت آپنه خواب باشد ، که یک اختلال شایع اما جدی است که در آن تنفس به طور مکرر متوقف می‌شود و این وضعیت غالبا هنگام خواب شروع می‌شود. اگر به آپنه خواب مبتلا هستید ، احتمالاً از این مکث‌های تنفسی کوتاه که صدها بار در شب اتفاق می‌افتد آگاه نیستید، شما را از ریتم خواب طبیعی خود بیرون می‌آورد. تمام آنچه شما می‌دانید این است که شما در طول روز احساس نیاز به انرژی ، انرژی روانی شدید ، ذهنی تیز و مثمر ثمر ندارید. دستگاه‌های تنفسی مانند دستگاه‌های فشار هوا مداوم مثبت (CPAP) و تغییر شیوه زندگی از روش‌های معمول درمان آپنه خواب یا بند آمدن نفس در هنگام خواب هستند. آپنه خواب غیرقابل تشخیص یا درمان نشده می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی ، گلوکوم ، دیابت ، سرطان و اختلالات شناختی و رفتاری شود.   انواع آپنه خواب  آپنه انسدادی خواب شایع‌ترین نوع آپنه خواب است. این وضعیت هنگامی رخ می‌دهد که بافت نرم در قسمت پشت گلو هنگام خواب آرام می‌شود و راه هوایی را مسدود می‌کند و اغلب باعث می‌شود که شما با صدای بلند خروپف کنید. آپنه مرکزی خواب نوعی آپنه خواب بسیار نادرتر است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند، و زمانی ایجاد می‌شود که مغز نتواند به عضلات کنترل کننده تنفس بپردازد. افراد مبتلا به آپنه مرکزی خواب به ندرت خروپف می‌کنند. آپنه خواب پیچیده ترکیبی از آپنه انسدادی خواب و آپنه خواب مرکزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

دلایل آپنه خواب

  دلایل آپنه خواب

آپنه خواب انسدادی 

اگر کسی آپنه خواب داشته باشد ، در صورت وجود شرایط زیر خطر ابتلا به آپنه خواب انسدادی بیشتر است:

 • اضافه وزن ، مرد ، با سابقه خانوادگی آپنه خواب
 • در سن بالای ۵۰ سال ، سیگاری ، تحت تأثیر فشار خون بالا قرار دارد
 • سیاه پوست ، اسپانیایی یا اهل جزایر اقیانوس آرام باشد
 • شخصی که دارای دور گردن بیشتر از ۱۵/۷۵ اینچ (۴۰ سانتی متر) باشد

  سایر خصوصیات جسمی که شما را در معرض خطر آپنه خواب انسدادی قرار می‌دهد شامل سپتوم انحرافی ، چانه عقب رفته یا لوزه‌ها یا آدنوئیدهای بزرگ شده است. ممکن است راه هوایی شما در هنگام خواب مسدود یا تنگ شود زیرا عضلات گلو شما تمایل به آرامش بیشتر از حد طبیعی دارند. آلرژی یا سایر شرایط پزشکی که باعث احتقان بینی و انسداد بینی می‌شوند نیز می‌توانند در بروز آپنه خواب نقش داشته باشند.

دلایل آپنه خواب مرکزی 

مانند آپنه خواب انسدادی ، آپنه خواب مرکزی در مردان و افراد بالای ۶۵ سال شایع است. با وجود این ، برخلاف آپنه خواب انسدادی ، آپنه خواب مرکزی اغلب با بیماری جدی مانند بیماری قلبی ، سکته مغزی ، بیماری عصبی یا مشکلات ستون فقرات یا آسیب مغز همراه است. اولین قدم در درمان آپنه خواب مرکزی ، درمان بیماری‌ها و شرایط پزشکی موجود است که باعث ایجاد آن می‌شود. برخی از مبتلایان به آپنه خواب انسدادی هنگام درمان با دستگاه‌های فشار هوای مثبت (PAP) می‌توانند دچار آپنه خواب مرکزی شوند.

علائم و نشانه‌های آپنه خواب 

تشخیص آپنه خواب به تنهایی دشوار است ، زیرا برجسته‌ترین علائم فقط هنگام خواب مشاهده می‌شود. اما می‌توانید با درخواست شریک زندگی در رعایت عادات خواب یا ضبط خود در حین خواب ، این مشکل را حل کنید. اگر مکث در هنگام خروپف اتفاق می‌افتد ، و اگر خفگی یا بریده بریده نفس کشیدن هنگام خواب به دنبال مکث‌های تنفسی ایجاد می‌شوند، این‌ها علائم اصلی هشدار دهنده بودن آپنه خواب است.

علائم هشدار دهنده 

 • تقریباً هر شب خروپف بلند و مزمن دارید
 • خفگی ، خروپف یا بریده بریده نفس کشیدن در هنگام خواب
 • مکث در تنفس
 • بیدار شدن از خواب در شب و احساس کمبود نفس
 • خواب آلودگی و خستگی روزانه ، مهم نیست که چقدر زمان را در رختخواب بگذرانید
 • بیدار شدن با دهان خشک یا گلو درد
 • بی خوابی یا بیداری شبانه، خواب بی قرار یا نامناسب
 • به طور مکرر در طول شب به دست شویی می‌روید
 • فراموشی و داشتن مشکل در تمرکز
 • بد خلقی ، تحریک پذیری یا افسردگی غیر مشخص
 • سردردهای صبحگاهی
 • ناتوانی جنسی

آیا مشکل من آپنه خواب است یا فقط یک خروپف ساده است؟

نه هر کس که خروپف می‌کند ، آپنه خواب دارد و نه هرکسی که آپنه خواب دارد ، خروپف می‌کند. بنابراین چگونه تفاوت بین خروپف طبیعی و یک مورد جدی تر مثل آپنه خواب را بیان می‌کنید؟ بزرگ‌ترین علامت داستان این است که در طول روز چه احساسی دارید. خروپف معمولی به همان اندازه که آپنه خواب کیفیت خواب شما را مختل می‌کند، برای خواب شما ایجاد اختلال نمی‌نماید. بنابراین کمتر در طول روز از خستگی شدید و خواب آلودگی رنج می‌برید. در حالت خواب سعی کنید از وضعیت خوابیدن خود فیلم بگیرید یا از شریک خواب خود بخواهید که خروپف شما را بررسی کند، و توجه داشته باشید که چقدر بلند و مکرر است و در طول شب به صورت بریده بریده نفس می‌کشید، حالت خفگی دارید یا با صداهای غیرمعمول دیگر می‌خوابید. حتی اگر آپنه خواب ندارید ، مشکل خروپف می‌تواند در حالت استراحت برای شریک زندگی‌تان مشکل ساز باشد و بر کیفیت خواب و سلامتی شما تأثیر بگذارد. با این حال ، راه حل‌های مؤثر برای خروپف وجود دارد. آپنه خواب می‌تواند یک اختلال بالقوه جدی باشد ، بنابراین در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید. تشخیص رسمی آپنه خواب ممکن است نیاز به مراجعه به یک متخصص خواب و انجام آزمایش خواب خانگی یا کلینیکی داشته باشد. پزشکان برای تشخیص آپنه خواب از مطالعات خواب استفاده می‌کنند. آن‌ها تعداد قسمتهای تنفس آهسته یا متوقف و تعداد حوادث آپنه خواب مرکزی که در یک ساعت شناسایی می‌شوند را ثبت می‌کنند. آن‌ها همچنین تعیین می‌کنند که آیا میزان اکسیژن خون در طی این وقایع پایین تر است یا خیر.

خود درمانی 

علائم و نشانه‌های آپنه خواب در حالی که تشخیص آپنه خواب می‌تواند ترسناک باشد ، اما یک بیماری قابل درمان است. در حقیقت ، کارهای بسیاری برای کمک به خود و به خصوص برای آپنه خواب خفیف تا متوسط، می‌توانید انجام دهید. داروهای خانگی و اصلاح شیوه زندگی می‌توانند در کاهش علائم آپنه خواب بسیار موثر و مناسب باشند. با این حال ، آن‌ها نباید جایگزین ارزیابی و درمان پزشکی شوند. تغییر سبک زندگی برای کاهش علائم آپنه خواب:

کاهش وزن و ورزش 

کاهش وزن و ورزش افرادی که دارای اضافه وزن هستند ، در قسمت پشتی گلوی خود بافت اضافی دارند که می‌توانند از طریق مجاری هوایی پایین بیایند و جریان هوا را به سمت ریه‌ها در هنگام خواب مسدود کنند. حتی مقدار کمی از کاهش وزن می‌تواند گلو شما را باز کرده و علائم آپنه خواب را بهبود بخشد. علاوه بر کمک به کاهش وزن ، ورزش منظم می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر مدت و کیفیت خواب داشته باشد. تمرین هوازی و تمرینات مقاومتی می‌توانند به کاهش علائم آپنه خواب کمک کند، در حالی که یوگا نیز برای تقویت ماهیچه‌ها در مجاری هوایی و بهبود تنفس مفید است.

ترک سیگار 

سیگار کشیدن با افزایش التهاب و احتباس مایعات در گلو و قسمت فوقانی راه هوایی در بروز آپنه خواب نقش دارد. از مصرف قرص‌های خواب آور و داروهای آرام بخش مخصوصاً قبل از خواب خودداری کنید ، زیرا آن‌ها عضلات موجود در گلو را شل می‌کنند و در تنفس اختلال ایجاد می‌کنند.

راهنمایی‌های لازم برای پیشگیری از آپنه خواب در هنگام خوابیدن روی تخت

راهنمایی‌های لازم برای پیشگیری از آپنه خواب در هنگام خوابیدن روی تخت

 • داشتن یک برنامه منظم و ثابت خواب به شما در آرامش و خواب بهتر کمک می‌کند. هنگام خواب زیاد قسمت‌های آپنه خواب کاهش می‌یابد.
 • در حدود دو ساعت قبل از خوابیدن از نوشیدن کافئین و خوردن غذاهای سنگین خودداری کنید.
 • در طرفین خود بخوابید. از خوابیدن بر روی پشت خود اجتناب کنید که باعث می‌شود زبان و بافت‌های نرم مانع از مجاری هوایی شما شوند. برخی از افراد تنها هنگام خوابیدن روی پشت خود ، آپنه خواب را تجربه می‌کنند.
 • ترفند توپ تنیس. برای اینکه از خوابیدن روی پشت خود در حین خواب خودداری کنید ، یک توپ تنیس را درون جیب در قسمت پشت لباس خواب خود ببندید. یا بالشی پر از توپ تنیس را در پشت خود قرار دهید.
 • سر خود را به سمت بالا بکشید. ارتفاع بالشت خود را چهار تا شش اینچ بلند کنید ، یا با استفاده از یک حوله یا بالش مخصوص گردن، بدن خود را از کمر بالا ببرید.
 • شب‌ها با استفاده از نرم کننده بینی ، اسپری سالین، نوارهای تنفسی یا سیستم آبیاری بینی (شستشو با سرم) بینی خود را باز کنید.
 • ماهیچه‌هایی را که دهان را بسته نگه می‌دارند سفت کنید. سعی کنید جویدن آدامس یا نگه داشتن قلم را حدود ۱۰ دقیقه قبل از خواب انجام دهید، یا تا زمانی که فک شما شروع به درد کند، انجام دهید.

تمرینات گلو 

تمرینات گلو برای درمان آپنه تمرینات گلو و زبان ممکن است با تقویت ماهیچه‌های موجود در مجاری هوایی ، شدت آپنه خواب را کاهش دهد و باعث شود احتمال روی هم افتادن آن‌ها در هنگام خواب، کمتر شود. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا متوجه این مزایا شوید. این تمرینات را امتحان کنید:

 • زبان خود را صاف کرده و در برابر کف دهان خود فشار دهید و با مسواک بالا و پهلوها را مسواک بزنید. حرکت مسواک زدن را پنج بار ، سه بار در روز تکرار کنید.
 • طول زبان خود را به پشت دهان خود فشار داده و روزانه سه دقیقه نگه دارید.
 • یک انگشت را در یک طرف دهان خود قرار دهید. هنگام کشیدن عضله گونه ، انگشت را در مقابل گونه خود نگه دارید. ۱۰ بار تکرار کنید ، استراحت کنید و سپس این حرکات را در طرفین صورت خود انجام دهید. این سکانس را سه بار تکرار کنید.
 • لب‌های خود را انگار ببوسید. لب‌های خود را محکم ببندید و آن‌ها را به سمت بالا و راست حرکت دهید ، سپس ۱۰ بار به بالا و چپ ببرید. این سکانس را سه بار تکرار کنید.
 • لب‌های خود را روی بالون قرار دهید. نفس عمیقی از بینی خود بکشید و از طریق دهان بیرون بزنید تا بادکنک تا حد ممکن باد شود. پنج بار بدون خارج کردن بالون از دهان خود تکرار کنید.
 • به مدت پنج دقیقه ، دو بار در روز با آب غرغره کنید.
 • زبان خود را به آرامی بین دندان‌های خود نگه دارید. پنج بار عمل بلعیدن را انجام دهید. این کار را پنج بار در روز تکرار کنید.

گزینه‌های درمان آپنه خواب 

گزینه‌های درمان آپنه خواب اگر آپنه خواب شما متوسط تا شدید باشد ، یا شما استراتژیهای خودیاری و تغییر شیوه زندگی را بدون موفقیت امتحان کرده اید ، یک پزشک خواب ممکن است در یافتن یک روش درمانی مؤثر به شما کمک کند. درمان آپنه خواب در موارد اخیر بسیار طولانی بوده است ، بنابراین حتی اگر در گذشته از درمان آپنه خواب ناراضی بودید ، اکنون ممکن است روشی پیدا کنید که برای شما مفید باشد. درمان‌های آپنه خواب مرکزی و پیچیده معمولاً شامل درمان هرگونه بیماری اساسی پزشکی که باعث بروز آپنه ، مانند مشکلات قلب یا اختلال عصبی عضلانی و استفاده از اکسیژن اضافی و دستگاه‌های تنفسی در هنگام خواب می‌باشد. گزینه‌های درمانی برای آپنه خواب انسدادی شامل موارد زیر است:

فشار مستمر مثبت جریان هوا (CPAP) 

فشار مستمر مثبت جریان هوا فشار مداوم مثبت جریان هوا (CPAP) رایج‌ترین درمان برای آپنه انسدادی متوسط تا شدید است. دستگاه CPAP یک دستگاه ماسک مانند است که بینی و دهان شما را پوشانده و یک جریان هوای ثابت را فراهم می‌کند که هنگام تنفس معابر تنفس شما را باز نگه می‌دارد. اگر در گذشته به دلیل ناراحتی از ماشین‌های آپنه خواب استفاده نمی کرده اید، بهتر است یک فرصت ثانویه به خودتان بدهید. فناوری CPAP دائماً به روز می‌شود و بهبود می‌یابد و دستگاه‌های جدید CPAP سبک تر ، ساکت تر و راحت تر هستند. در بسیاری از موارد ، شما تسکین فوری علائم و تقویت انرژی ذهنی و جسمی خود را تجربه خواهید کرد.

راهنمایی و عیب یابی CPAP

مدتی طول می‌کشد تا در هنگام پوشیدن دستگاه CPAP به خوابیدن با آن عادت کنید. طبیعی است که خوابیدن “به روش قدیمی” را از دست ندهید ، اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا تنظیم این دستگاه با خواب خود را آسان تر کنید.

 • مطمئن شوید که دستگاه CPAP شما به درستی جای گرفته است. تناسب درست تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند. برای بررسی تناسب و ارزیابی روند درمان ، قرار ملاقات های منظم را با پزشک خود تنظیم کنید.
 • راحتی در آن. با استفاده از دستگاه CPAP خود برای مدت کوتاه شروع کنید. برای افزایش تدریجی فشار هوا از تنظیمات “رمپ” استفاده کنید.
 • ماسک ، لوله و تسمه ها را برای تناسب مناسب به اندازه صورت و بدن خود سافرش دهید. از پزشک خود در مورد لنت‌های نرم بپرسید تا باعث کاهش تحریکات پوستی ، بالش‌های بینی برای ناراحتی بینی و چین و چروک شود تا دهان بسته شود و باعث تحریک گلو شود.
 • بسیاری از دستگاه‌های CPAP اکنون با یک دستگاه مرطوب کننده داخلی برای کاهش خشکی و سوزش پوست همراه هستند. یک مرطوب کننده مخصوص پوست را برای خشکی پوست امتحان کنید.
 • برای احتقان بینی ، یک اسپری بینی یا یک ماده باز کننده بینی را امتحان کنید.
 • ماسک ، لوله و سری دستگاه را تمیز نگه دارید. برای اطمینان از حداکثر راحتی و بهره مندی ، فیلترهای CPAP و مرطوب کننده را مرتباً تعویض کنید و دستگاه را تمیز نگه دارید.
 • صدای دستگاه CPAP را بپوشانید. اگر صدای دستگاه CPAP شما را آزار می‌دهد ، آن را در زیر تخت قرار دهید تا از سر و صدای آن کم شود و از دستگاه صوتی استفاده کنید تا به شما در خواب کمک کند.

دستگاه‌های تنفسی دیگر  

دستگاه‌های تنفسی علاوه بر CPAP ، دستگاه‌های دیگری نیز وجود دارد که متخصص خواب ممکن است برای درمان آپنه خواب توصیه کند:

 • دستگاه‌های یکبار مصرف فشار هوای مثبت بازدارنده (EPAP) بر روی سوراخ‌های بینی مناسب هستند تا به باز نگه داشتن راه هوایی کمک کرده و از دستگاه‌های CPAP کوچک‌تر هستند و مزاحمت کمتری برای فرد ایجاد می‌کنند. این افراد ممکن است به نفع آپنه انسدادی خفیف تا متوسط مفید باشد.
 • دستگاه‌های فشار هوای مثبت دو طرفه (BiPAP یا BPAP) برای کسانی که قادر به سازگاری با استفاده از CPAP نیستند ، یا برای مبتلایان به آپنه خواب مرکزی که برای یک الگوی ضعف تنفس نیاز به کمک دارند ، قابل استفاده است. این دستگاه فشار را هنگام خواب به طور خودکار تنظیم می‌کند، هنگام استنشاق ، فشار بیشتری را در هنگام استنشاق ایجاد می‌کند، هنگام استنشاق کمتر می‌شود. برخی از دستگاه‌های BiPAP همچنین اگر ماسک تشخیص دهد که شما برای مدت معینی از ثانیه استفاده نکرده‌اید ، به طور خودکار نفس می‌کشد.
 • دستگاه‌های سازگار با تهویه سرو (Adaptive servo-ventilation) (ASV) می‌توانند برای درمان آپنه خواب مرکزی و همچنین آپنه انسدادی خواب استفاده شوند. دستگاه ASV اطلاعاتی را در مورد الگوی تنفس طبیعی شما ذخیره می‌کند و به طور خودکار از فشار جریان هوا برای جلوگیری از مکث در تنفس شما هنگام خواب استفاده می‌کند.

ابزار دهانی 

ابزار دهانی ابزار دهانی که به صورت اختصاصی ساخته شده‌اند در حال تبدیل شدن به یک روش درمانی معمول و به طور فزاینده ای محبوب هستند، زیرا مزایای بی شماری را در مورد دستگاه تنفسی ارائه می‌دهند. آن‌ها ساکت تر ، قابل حمل و راحت تر هستند. در حالی که بسیاری از وسایل خوراکی مختلفی وجود دارد که برای درمان آپنه خواب تأیید شده‌اند ، اکثر این‌ها یا دستگاه‌های اکریلیک هستند که در داخل دهان شما جای می‌گیرند ، دقیقاً مانند یک محافظ دهان ورزشکار ، یا برای تنظیم موقعیت فک تحتانی شما در اطراف سر و چانه شما قرار دارند. دو دستگاه شایع دهانی دستگاه پیشرفت فک پایین و دستگاه نگهدارنده زبان است. این دستگاه‌ها با آوردن فک پایین یا زبان به پایین هنگام خواب ، راه هوایی شما را باز می‌کنند. از آنجا که دستگاه‌های مختلف زیادی در دسترس هستند ، ممکن است برای پیدا کردن دستگاهی که برای شما مناسب باشد آزمایشات کمی انجام شود. همچنین مجهز بودن به یک دندان پزشک متخصص در آپنه خواب بسیار مهم است و به طور مرتب مراجعه به دندان پزشک برای نظارت بر هرگونه مشکل و تنظیم دوره ای دهان و دندان الزامی می‌باشد. برخی از عوارض جانبی احتمالی در وسایل دهانی وجود دارد ، از جمله درد ، جمع شدن بزاق و آسیب یا تغییر دائمی در موقعیت فک ، دندان و دهان. این عوارض می‌توانند در دستگاه‌هایی که اندازه مناسبی ندارند، جدی تر باشند.

ایمپلنت‌های آپنه خواب

ایمپلنت‌های آپنه خواب یکی از جدیدترین روش‌های درمانی برای آپنه خواب شامل قرار دادن سیستم ضربان ساز است که باعث تحریک عضلات برای باز نگه داشتن مجاری هوایی می‌شود تا بتوانید در حین خواب نفس بکشید. درمان جدید توسط FDA برای افرادی که آپنه انسدادی متوسط تا شدید انسدادی دارند تأیید شده است. اگرچه این فناوری نسبتاً جدید (و گران قیمت) است ، اما مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی نیز مفید باشد.

جراحی

اگر سایر گزینه‌های درمان آپنه خواب شما را خسته کرده است، جراحی می‌تواند اندازه مسیر هوایی شما را افزایش دهد، در نتیجه قسمت‌های آپنه خواب را کاهش می‌دهد. جراح ممکن است لوزه‌ها ، آدنوئیدها یا بافت اضافی در قسمت پشت گلو یا داخل بینی را برداشته ، فک را برای بزرگ‌تر کردن مجاری هوایی فوقانی یا ایمپلنت ‌های میله ای پلاستیکی در کف کام نرم را باز کند. جراحی خطرات ناشی از عوارض و عفونت ها را به همراه دارد و در بعضی موارد نادر علائم بعد از عمل می‌تواند بدتر شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی