آیا فشارخون پایین علت سرگیجه‌ های مداوم است؟ برای درمان چه باید کرد؟

در بعضی از افراد هنگام نشستن یا ایستادن، فشار خون بیش از حد کاهش می‌یابد وعلائم ضعف، سرگیجه ، یا تاری دید در طی چند ثانیه تا چند دقیقه رخ می‌دهد.  فشار خون پایین هنگامی است که عدد فشار خون شما بسیار پایین تر از حد طبیعی باشد. ممکن است شما فردی باشید که به طور طبیعی فشار خون پایین دارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در برخی از افراد می‌تواند علائمی مانند سرگیجه و غش را باعث شود. افت فشار خون می‌تواند به دلایل مختلفی مانند دارویی که مصرف می‌کنید یا یک بیماری زمینه ای سلامتی شما رخ دهد. در هر صورت برای پیشگیری از عارضه‌های جدی و درمان سرگیجه باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور با شماره تلفن­‌های ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ ۳۲۲۱۶۴۲۶-۰۲۶  تماس حاصل فرمایید.

 

انواع و علت فشار خون پایین


فشارخون پایین و سرگیجه ارتباط مستقیمی با یکدگیر دارند اما علت اصلی افت فشار خون و سرگیجه چیست؟ برای درمان بررسی علت مهم است.

انواع اصلی افت فشار خون به شرح زیر است.

افت فشار خون وضعیتی (ارتواستاتیک) 

به فشار خون پایین هنگام ایستادن، افت فشار خون وضعیتی (ارتواستاتیک) می‌گویند. اگر دچار افت فشار خون هستید ، هنگام ایستادن بدن به سرعت پاسخ نمی‌دهد. خون در پاها می‌ماند و باعث افت فشار خون می‌شود. افت فشار خون وضعیتی به خصوص در افراد مسن شایع است. اگر داروهای خاصی مصرف می‌کنید ، کمبود آب بدن دارید ، مدت طولانی را در رختخواب گذرانده اید یا حمام گرم کرده اید ، این اتفاق می‌افتد. همچنین می‌تواند بعد از خوردن یک وعده غذایی اتفاق بیفتد ، به خصوص یک ماده غذایی پر کربوهیدرات. این امر به عنوان افت فشار خون بعد از غذا شناخته می‌شود.

افت فشار خون با واسطه عصبی

به این نوع افت فشار خون، سنکوپ رفلکسی (غش کردن) نیز گفته می‌شود. این حالت یک افت ناگهانی اما موقتی فشار خون است که می‌تواند شما را برای مدت کوتاهی غیر هوشیار کند. این موضوع ممکن است رخ دهد اگر شما مدت طولانی ایستاده باشید. همچنین می‌تواند ناشی از درد ، استرس عاطفی یا ترس باشد (به عنوان مثال ، اگر فوبیا داشته باشید). کاهش فشار خون با واسطه عصبی بیش از سایر گروه‌های سنی کودکان و جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

افت فشار خون شدید (شوک) 

این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که فشار خون شما بسیار پایین می‌آید و اندام‌های حیاتی خون مورد نیاز بدن را دریافت نمی‌کنند. این نوع افت فشار می‌تواند در تعدادی از شرایط جدی پزشکی اتفاق بیفتد. این موارد شامل عفونت‌های شدید ، حمله قلبی ، واکنش‌های شدید آلرژیک یا از دست دادن خون زیاد است. اگر افت فشار خون شدید دارید ، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارید.

ممکن است یک بیماری پزشکی زمینه ای وجود داشته باشد که باعث فشار خون پایین شما شود. به عنوان مثال می‌توان به بیماری قلبی ، پارکینسون و دیابت اشاره کرد. همچنین ممکن است در دوران بارداری فشار خون پایین داشته باشید.

پزشک شما می‌تواند در مورد نوع فشار خون پایین و علت ایجاد کننده ی آن در شما اطلاعات بیشتری به شما بدهد

علائم دیگر همراه با سرگیجه


علائم دیگر همراه با سرگیجه

اگر فشار خون شما به طور طبیعی پایین است ، بعید است که علائمی داشته باشید و این چیزی نیست که باید نگران آن باشید. با این حال ، اگر فشار خون شما برای شما کمتر از حد معمول شود ، علائم دیگری غیر از سرگیجه ایجاد می‌کند. این علائم شامل موارد زیر است:

• غش کردن

• تپش قلب (احساس می‌کنید قلب شما با شدت بیشتری می‌تپد)

• احساس بیماری

• تاری دید

• احساس گیجی یا عدم توانایی برای تمرکز

تشخیص فشار خون پایین


تشخیص فشار خون پایین

پزشک در مورد علائم شما سوال می‌کند و شما را معاینه می‌کند. آن‌ها فشار خون شما را با استفاده از یک دستگاه دیجیتال خودکار یا یک دستگاه دستی اندازه گیری می‌کنند.

 • اگر علائم افت فشار خون موضعی دارید (فشار خون پایین هنگام ایستادن) ، ممکن است پزشک تغییر فشار خون را هنگام نشستن (یا دراز کشیدن) و سپس ایستادن اندازه گیری کند. اگر هنگام ایستادن در مقایسه با وقتی که نشسته اید بسیار پایین تر است ، این نشان می‌دهد که شما افت فشار خون دارید.
 • همچنین ممکن است پزشک برای بررسی سلامت عمومی شما انجام برخی آزمایش‌ها خون را توصیه کند. اگر آن‌ها فکر می‌کنند فشار خون پایین شما ممکن است با یک مشکل اساسی در قلب شما مرتبط باشد ، ممکن است آزمایش‌ها بعدی را به شما ارائه دهند. این آزمایش‌ها ممکن است شامل الکتروکاردیوگرام (ECG) و اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب شما) باشد.
 • اگر پزشک شما را به یک متخصص بیمارستان ارجاع می‌دهد ، ممکن است آزمایشی به نام تست شیب را برای درک علت ایجاد علائم شما توصیه کند. این آزمایش شامل قرار گرفتن آرام آرام دراز کشیدن به حالت ایستاده روی میز است زیرا فشار خون ، ضربان قلب و ریتم شما کنترل می‌شود.

درمان فشار خون پایین


اگر فشار خون به طور طبیعی پایین باشد و علائمی نداشته باشید ، بعید است به درمان نیاز داشته باشید. اگر علائم سرگیجه دارید ، معمولاً کارهای ساده ای وجود دارد که می‌توانید برای کمک به خود انجام دهید.

 • اگر دچار افت فشار خون هستید ، ممکن است پزشک توصیه کند که نمک بیشتری در رژیم غذایی خود بخورید. با این حال ، مقدار نمک خود را افزایش ندهید ، مگر اینکه دکتر به شما پیشنهاد دهد زیرا این امر ممکن است بر سایر شرایط سلامتی شما تأثیر بگذارد.
 • اگر قادر به انجام آن‌ها هستید ، ممکن است برخی حرکات خاص مانند عبور از پا و چمباتمه زدن به شما نشان داده شود. این موارد ممکن است به شما کمک کند تا هنگام ایستادن از افت فشار خون جلوگیری شود. همچنین ممکن است پزشک شما را به استفاده از جوراب‌های فشاری پیشنهاد کند. این جوراب‌ها می‌توانند از توقف خون در پاها جلوگیری کنند.
 • اگر سرگیجه و افت فشار توسط داروهایی که مصرف می‌کنید ایجاد می‌شود. دکتر ممکن است پیشنهاد کند که مصرف داروی خود را متوقف یا تغییر دهید تا ببینید آیا این کار کمک می‌کند یا نه. مهم است که بدون اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید ، هیچ یک از داروهای خود را قطع یا تغییر ندهید.

کمک به خود در کاهش فشار خون


چند گام ساده وجود دارد که می‌توانید برای کاهش علائم انواع متداول افت فشار خون (زندگی با رژیم ، ورزش و) انجام دهید (مانند سرگیجه ، فشار خون پایین را تغییر دهید).

اگر دچار افت فشار خون هستید و هنگام نشستن یا ایستادن علائمی دارید ، پزشک ممکن است برخی از اقدامات شرح داده شده در زیر را به شما پیشنهاد دهد.

 • از نشستن یا دراز کشیدن به آرامی بایستید ، به خصوص هنگام بیدار شدن از خواب.
 • اگر مجبور هستید مدت طولانی را در رختخواب بگذرانید ، سعی کنید هر روز در جای خود بنشینید و حتی برخی از تمرینات را در رختخواب انجام دهید.
 • مراقب بیرون آمدن از حمام یا دوش آب گرم باشید. بهتر است از حمام‌های خیلی گرم خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مایعات زیادی می‌نوشید تا دچار کمبود آب بدن نشوید.
 • اگر الکل می‌نوشید ، به محدودیت‌های توصیه شده روزانه پایبند باشید.
 • سر تخت خود را کمی بالا بیاورید.

اگر دچار افت فشار خون بعد از غذا هستید و پس از خوردن یک وعده غذایی علائمی دارید ، موارد زیر می‌تواند کمک کند.

 • وعده‌های غذایی کوچکتر را بیشتر و با کربوهیدرات کمتری مصرف کنید (یعنی قند و غذای نشاسته ای کمتری مانند برنج ، نان و ماکارونی بخورید).
 • دراز بکشید ، یا حداقل از ایستادن ناگهانی بعد از غذا خودداری کنید.

اگر می‌دانید در موقعیت‌های خاص ممکن است غش کنید ، بهتر است از قرار گرفتن  در این موقعیت‌ها خودداری کنید. این کارها ممکن است شامل عدم ایستادن به مدت طولانی باشد.

به یاد داشته باشید – اگر احساس ضعف کردید ، اگر می‌توانید این کار را با خیال راحت انجام دهید ، باید بلافاصله بنشینید یا دراز بکشید. پاهای خود را بالا ببرید تا از سطح قلب شما بالاتر باشد. اگر نمی‌توانید بنشینید یا دراز بکشید ، حداقل به صورت اسکات بنشینید. اگر علائم شما برطرف نشد ، به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

مطالب مرتبط

درباره دكتر ليلا عسگرپور

متخصص قلب متولد: 1356 تهران- ساكن تهران
ورودي 1375 پزشكي عمومي دانشگاه تهران با رتبه عالي در كنكور سراسري
ورودي 1386 دوره دستياري قلب و عروق دانشگاه تهران (مركز قلب تهران)
اخذ برد تخصصي قلب و عروق در سال 1390

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی