آیا کرونا منجر به سکته قلبی می شود؟ برای پیشگیری چه باید کرد؟

شایع ترین علائم COVID-19 مانند سرفه، تب و تنگی نفس از ابتدای بحران مشهود است. با این حال محققان و پزشکان در تلاش‌اند تا اثرات طولانی مدت ویروس کرونا را، مانند سکته قلبی و سایر بیماری­های قلبی عروقی کشف کنند. سکته هنگامی رخ می­دهد که خون نتواند آزادانه به قلب منتقل شود – این عامل از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به قلب جلوگیری می­کند و به سلول­های قلبی آسیب می­رساند. جریان خون ممکن است با لخته شدن خون یا پارگی رگ خونی در قلب دچار مشکل شود. در حالی که شواهد کافی وجود ندارد که تأیید کنند که COVID-19 باعث سکته قلبی می‌شود، اما متخصصان در سراسر جهان متوجه این روند شده اند. برخی بیماران جوان و نسبتاً سالم که علائم کووید۱۹ را نشان نمی‌دهند دچار سکته قلبی شده و نتیجه آزمایش کرونای آن‌ها نیز شده است.

در این که ویروس کرونا بر روی قلب تأثیر می­گذارد شکی نیست. این ویروس می­تواند به عضله قلب آسیب برساند و منجر به نارسایی احتقانی قلب و در نهایت باعث ضربان قلب نامنظم شود که خود یک علت شایع سکته قلبی است. ویروس‌­ها ، مانند آنفولانزا یا coronavirus جدید، می­توانند التهاباتی در دیواره قلب ایجاد کنند که باعث سریع تر لخته شدن خون و افزایش خطر سکته قلبی می­‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

آیا  کرونا منجر به سکته قلبی می­‌شود؟


آیا کرونا منجر به سکته قلبی می شود

علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی شدید ، شواهدی وجود دارد که ویروس کرونا می‌تواند باعث ناهنجاری در لخته شدن خون شود. به نظر می‌رسد بیماران مبتلا به عفونت شدید کووید ۱۹ بیشتر در معرض خطر لخته شدن خون در رگ‌ها و شریان‌ها هستند. لخته‌های خون در اعماق رگ‌های پا (ترومبوز وریدی عمقی) ایجاد می‌شود و می‌تواند به سمت ریه‌ها حرکت کند و باعث آمبولی ریوی شود که انتقال جریان خون و اکسیژن را در بدن محدود می‌کند و می‌تواند کشنده باشد.

لخته‌های خون در شریان‌ها زمانی که انتقال خون و اکسیژن رسامی به قلب را محدود می‌کنند، می‌توانند باعث ایجاد حملات قلبی و سکته قلبی شوند. بنابراین در بدن افراد مبتلا به کرونا ویروس چه اتفاقی می‌افتد؟ و پزشکان برای درمان یا جلوگیری از این عارضه چه کار می‌کنند؟

این لخته‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟

بیماران مبتلا به کرونا ویروس که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند (۳۰-۴۰٪) ، در رگ‌های عمیق پاها یا ریه‌ها خود لخته خون ایجاد می‌کنند. حدوداً از هر چهار بیمار مبتلا به کرونا ویروس بستری در بخش مراقبت‌های ویژه ، یک نفر به آمبولی ریوی مبتلا می‌شود. این میزان بسیار بالاتر از حد معمول در بیمارانی است که به دلایل دیگری غیر از کرونا ویروس نیاز به بستری شدن در ICU دارند.

 • علاوه بر این ، بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونا ویروس در بیمارستان بستری هستند ، در مقایسه با افراد دیگر به احتمال بیشتری دچار سکته می‌شوند. به طور معمول ، احتمال سکته با افزایش سن و همچنین سایر عوامل خطرناک مانند فشار خون بالا ، بالا رفتن سطح کلسترول یا سیگار کشیدن همراه است.
 • با این حال ، میزان بالاتر سکته در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تا حدودی غیرمعمول است زیرا به نظر می‌رسد در افراد زیر ۵۰ سال نیز اتفاق می‌افتد، که هیچ فاکتور خطری دیگری برای سکته در آن‌ها وجود ندارد.
 • به نظر می‌رسد کووید ۱۹ با لخته شدن خون در رگ‌های خونی ریز همراه است که برای انتقال اکسیژن در اندام‌ها مهم است. برخی از گزارش‌ها عناصر کرونا ویروس جدید به نام کووید ۱۹ را در سلول‌هایی که این رگ‌های خونی کوچک در ریه‌ها ، کلیه‌ها و روده را در خود جای داده اند ، نشان داده اند. این امر ممکن است منجر به لخته شدن خون در این رگ‌های خونی کوچک شود که باعث اختلال در جریان طبیعی خون و توانایی خون در انتقال اکسیژن به این اندام‌ها شود. نکته مهم این است که این لخته‌های خونی کوچک می‌توانند عملکرد طبیعی ریه و قلب را کاهش دهند. اگر این لخته‌های خونی کوچک به ریه‌ها برسند ، ممکن است از ورود اکسیژن به خون به همان اندازه طبیعی جلوگیری کند. این موضوع ممکن است توضیح دهد که چرا بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید می‌توانند سطح اکسیژن بسیار پایینی داشته باشند.

چرا کرونا باعث لخته شدن خون و در نهایت سکته قلبی می‌شود؟


یک نظریه این است که افزایش میزان لخته شدن خون در کووید ۱۹ صرفاً بازتابی از ناخوش بودن فرد و بی تحرکی او است. با این حال ، داده های فعلی نشان می‌دهد که خطر لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به طور قابل توجهی بیشتر از مواردی است که معمولاً در بیماران بستری در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه مشاهده می‌شود.

یکی دیگر از توضیحات بالقوه این است که ویروس به طور مستقیم بر سلول‌هایی که رگ‌های خونی ما را پوشش می‌دهند تأثیر می‌گذارد. هنگامی که بدن با عفونت مبارزه می‌کند ، سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و از بین بردن عوامل مهاجم فعال می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد سیستم ایمنی فعال شده می‌تواند باعث لخته شدن خون شود.

 • در بیماری کووید ۱۹، سیستم ایمنی بدن به نظر می‌رسد که بیش از حد ضعیف تر می‌شود. این امر می‌تواند منجر به فعال شدن بدون علامت سلول‌هایی شود که به طور معمول لخته شدن خون را متوقف می‌کنند.
 • احتمال دیگر این است که ویروس باعث لخته شدن خون می‌شود تا بتواند مزیت بقای خود را فراهم کند.
 • ویروس سارس، یکی دیگر از اعضای خانواده کرونا ویروس‌ها، می‌تواند توسط پروتئین لخته کننده خون “فعال شود” و این ویروس را قادر می‌سازد تا سلول‌ها را به طور مؤثر تحت تأثیر قرار دهد.
 • با این حال ، آیا این موضوع در مورد ویروس کرونا و کووید ۱۹ نیز صدق می‌کند یا خیر نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.
 • به طرز جالب توجهی ، تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که یک ماده رقیق کننده خون مثل هپارین، با اتصال به کووید ۱۹ و مهار یک پروتئین کلیدی که ویروس از آن برای چسبیدن به سلول استفاده می‌کند ، می‌تواند اثرات ضد ویروسی داشته باشد.
 • آنچه پزشکان با اطمینان می‌دانند این است که عوارض لخته شدن خون به سرعت به عنوان یک تهدید مهم در مورد کووید ۱۹ تبدیل شده است. در این زمینه ، پزشکان هنوز اطلاعات کافی در مورد این ویروس ، چگونگی تأثیر آن بر لخته شدن خون و بهترین گزینه‌ها برای پیشگیری و درمان این لخته‌های خون ندارند.

درمان و تشخیص سکته قلبی بر اثر کرونا کمی مشکل است


هنگامی که بیماران در بیمارستان بستری می‌شوند ، چه به خاطر بیماری کرونا ویروس باشد یا هر بیماری دیگر که آن‌ها را بستری می‌کند، تجویز رقیق کننده خون با دوز کم برای جلوگیری از ایجاد لخته‌های خون یک امر معمول و طبیعی است. اما ، با توجه به اینکه به نظر می‌رسد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون هستند ، در حال حاضر بحث می‌شود که آیا برای جلوگیری از این عوارض لخته شدن ، دوزهای بالاتر رقیق کننده خون لازم است یا خیر.

تشخیص این لخته‌های خون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ همچنین می‌تواند به ویژه چالش برانگیز باشد. در مرحله اول ، علائم وخیم تر شدن عفونت ریه مرتبط با ویروس می‌تواند از علائم آمبولی ریوی قابل تشخیص نباشد.

چالش دیگر در کووید ۱۹ این است که ویروس می‌تواند آزمایشات آزمایشگاهی را تحت تأثیر قرار دهد که ممکن است برای تشخیص لخته‌های خون وریدی نیز استفاده شود.

مثال خوبی از این آزمایش ، تستی به نام دی دایمر است که برای اندازه گیری لخته شدن خون در بدن استفاده می‌شود. به طور معمول ، این آزمایش تقریباً در همه افراد با لخته شدن خون وریدی اخیر بیشتر است. با این حال ، افراد مبتلا به عفونت شدید کووید ۱۹ همچنین به دلیل عفونت شدید ، می‌توانند دارای یک دی دایمر افزایش یافته باشند.

در برخی از بیماران ، این بدان معنی است که آزمایش دیگر برای تشخیص لخته‌های خون مفید نیست.

نکاتی درباره‌ی پیشگیری از سکته و بیماری‌های قلبی در بحران کرونا


یک رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و مدیریت استرس تنها چند روش ساده برای مدیریت بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا است. اما ، ماندن در خانه و استرس و ترس ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ باعث شده اند که این روش‌ها کمی بیشتر از حد معمول چالش برانگیز باشند. استرس کرونا و عدم توانایی در خارج شدن از خانه و فعال ماندن می‌تواند مدیریت شرایط شما را دشوارتر کند ، اما این کار را غیرممکن نمی‌کند.

انجمن قلب توصیه‌هایی را برای کمک به شما در خانه ارائه می‌دهد ، از جمله:

 • توصیه‌های پزشک خود را از جمله استفاده از داروهای تجویز شده طبق دستورالعمل‌ها دنبال کنید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید.
 • از مصرف داروهای بدون نسخه که می‌توانند در فشار خون شما تداخل داشته باشند ، از جمله ایبوپروفن خودداری کنید.
 • با پزشک خود در مورد داروهای بدون نسخه که می‌توانند فشار خون را افزایش دهند ، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی یا سرکوب کننده‌های سیستم ایمنی با پزشک خود صحبت کنید.
 • فشار خون خود را با دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون در منزل کنترل کنید.
 • برای فعال ماندن خلاق باشید. به پیاده روی بروید یا تمریناتی مانند تمرین با شدت زیاد (HIIT) را امتحان کنید. فقط مطمئن باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید.
 • با پخت و پز با مواد تمیز ، غذای سالم را در خانه در اولویت قرار دهید.
 • در کنار رعایت دستورالعمل‌های سازمان بهداشت و درمان برای پیشگیری از کووید ۱۹ ، حتماً از آب کافی استفاده کنید. کمبود آب بدن می‌تواند باعث غلیظ تر شدن خون شود ، رگ‌های خونی تنگ یا مسدود شده ایجاد کرده و انتقال خون را به قلب دشوارتر می‌کند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس خوبی نداشته باشند و مایل به خوردن و آشامیدن نباشند. اما این موضوع بسیار مهم است که آن‌ها مایعات کافی بنوشند تا از سکته قلبی جلوگیری کنند.
 • مطمئن شوید که اقدامات و دستورالعمل‌های لازم برای کاهش خطر ابتلا به کووید ۱۹ ، از جمله شستن دست‌ها ، پوشیدن ماسک و پیروی از دستورالعمل‌های فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری جسمی) را رعایت می‌نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی