احساس لرزش در قفسه سینه چه علتی دارد و درمان آن چیست؟

احساس لرزش در قفسه سینه، از جمله ناحیه دیافراگم و قلب اغلب، از علائم اختلال اضطراب، از جمله اختلال اضطراب عمومی، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال وحشت و سایر موارد می‌باشد. هر چه میزان اضظراب و استرس شما بیشتر باشد احساس لرزش بیشتری در قفسه‌ی‌سینه خواهید داشت. علاوه بر اضظراب، بسیاری از بیماری‌های قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی، تپش قلب بالا، مصرف کافئین، ورزش و یا اختلالات خواب نیز می‌تواند در بروز این مشکل و علائم دیگر مرتبط با آن ربط داشته باشد.

ترکیبی از اطلاعات خوب در زمینه کمک به خود و کار با یک درمانگر باتجربه، موثرترین راه برای رفع اختلال اضطراب و بسیاری از علائم آن است. تا زمانی که به دلایل اصلی اضطراب پرداخته نشود عوامل اصلی ایجاد کننده رفتار ترسناک – مبارزه با اختلال اضطراب می‌تواند بارها و بارها برگردد. شناسایی و دستیابی موفقیت آمیز به عوامل اساسی اضطراب بهترین راه برای غلبه بر اضطراب مشکل ساز است. در این مقاله رابطه اضطراب و لرزش قفسه سینه توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

ارتباط لرزش قفسه سینه با اضطراب 


احساس لرزش قفسه سینه علامت شایع مرتبط با واکنش استرس و اضطراب مزمن، از جمله اضطراب مزمن ناشی از رفتارهای دلهره‌آور است. برخی از افراد به علت لرزش بسیار می‌گویند که “مشکل اعصاب” دارند.

همانطور که کافئین زیاد باعث ایجاد لرزش می‌شود زیرا کافئین یک ماده محرک است، اضطراب و تحریک بیش از حد واکنش استرس (وقتی بدن به طور مزمن دچار استرس و تحریک می‌شود) نیز می‌تواند باعث لرزیدن قفسه سینه شود، زیرا هورمون‌های استرس محرک هستند.

واکنش استرس باعث می‌شود هورمون‌های استرس وارد جریان خون شوند، جایی که از طریق آن به نقاط خاصی از بدن سفر می‌کنند تا تغییرات بیولوژیکی، روانی و عاطفی متفاوتی را ایجاد کنند. این تغییرات بدن را برای اقدامات فوری آماده می‌کند: مبارزه با تهدید قریب الوقوع یا فرار از آن.

از آنجا که هورمون‌های استرس محرک هستند، بر سیستم عصبی بدن که عضلات بدن را کنترل می‌کند تأثیر مهمی می‌گذارند، از جمله عضلات قفسه سینه و دیافراگم. هنگامی که سیستم عصبی بیش از حد تحریک می‌شود، می‌تواند بر عضلات بدن تأثیر منفی بگذارد و باعث لرزش، تپش، رعشه و تکان خوردن آن‌ها شود. با افزایش تحریک واکنش استرس، لرزش، رعشه و جنبش از جمله در ناحیه قفسه سینه و دیافراگم نیز افزایش می‌یابد.

شرح علائم لرزش قفسه سینه 


در صورت طولانی شدن علائم زیر حتما بایک پزشک متخصص در این باره مشورت کنید:

  • لرزش قفسه سینه می‌تواند فقط در یک ناحیه از سینه، بسیاری از مناطق در قفسه سینه، تأثیر بگذارد یا می‌تواند از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت کند یا کل سینه را تحت تأثیر قرار دهد.
  • لرزش قفسه سینه ممکن است قابل مشاهده باشد یا قابل مشاهده نباشد.
  • لرزش قفسه سینه می‌تواند در قسمت خارجی بدن رخ دهد یا فرد احساس کند که لرزش از داخل یا هر دو اتفاق می‌افتد.
  • لرزش قفسه سینه می‌تواند به ندرت به صورت مقطعی ایجاد شود، به طور مکرر رخ دهد یا به طور نامحدود ادامه یابد. به عنوان مثال، ممکن است هر چند وقت یکبار و نه به صورت دائم احساس لرزش در قفسه سینه خود داشته باشید، آن را به صورت رفت و برگشتی یا به صورت مداوم احساس کنید.
  • لرزش قفسه سینه می‌تواند قبل از، همراه با یا پس از از تشدید سایر احساسات و علائم اضطرابی باشد، یا خود به خود رخ دهد.
  • لرزش قفسه سینه می‌تواند قبل از، همراه با یا پس از عصبی شدن، اضطراب، ترس و استرس بالا ایجاد شود، یا “بیش از حد طبیعی” و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد.
  • شدت لرزش قفسه سینه می‌تواند از خفیف، متوسط ​، تا شدید باشد. همچنین می‌تواند به صورت موج ایجاد شود. به طوری که یک لحظه قوی و لحظه دیگر خفیف شود.
  • لرزش قفسه سینه می‌تواند روز به روز و لحظه به لحظه تغییر کند.
  • همه ترکیبات و تغییرات فوق رایج است.
  • لرزش قفسه سینه زمانی که بی‌توجه هستید یا سعی می‌کنید استراحت کنید یا بخوابید، ناراحت‌کننده‌تر است.

لرزش قفسه سینه و بیماری‌های قلبی 


لرزش قفسه سینه و بیماری‌های قلبی

برای بیمارانی که سابقه بیماری قلبی، حمله قلبی یا بیماری‌های مرتبط با آن را دارند، لرزش قفسه سینه و بی‌نظمی‌های ریتم قلب ممکن است بیشتر نگران کننده باشد. داشتن یک مشکل قلبی عروقی قبلی، دیابت، فشار خون بالا، یا سیگاری بودن همه از عوامل خطرساز هستند که می‌توانند در بروز اشکال جدی آریتمی مانند فیبرریلاسیون دهلیزی یا AFib نقش داشته باشند.

اگر لرزش قفسه سینه با توجه به عوامل فوق خطرناک به نظر می‌رسد، مراجعه سریع به یک متخصص پزشکی مهم است. حتی اگر احساس لرزش قفسه سینه طبیعی به نظر برسد، بهتر است که به یک پزشک مراجعه کنید. یک متخصص قلب می‌تواند آزمایشات تشخیصی را برای تعیین بهتر ماهیت تپش قلب شما انجام دهد و یا اطمینان دهد که هیچ بیماری زمینه‌ای وجود ندارد، یا در صورت تشخیص می‌تواند بیماران را در زمینه نظارت و کنترل آریتمی خود راهنمایی کند.

اگر علائم شما خفیف است یا به صورت رفت و برگشتی بروز می‌کند، می‌توان از دارو برای کنترل AFib استفاده کرد. همچنین مهم است که برای جلوگیری از تشکیل لخته خون، برنامه روزانه رقیق کننده‌های خون یا ضد انعقاد خون را شروع کنید. پزشک در مورد بهترین گزینه‌های رقیق کننده خون با شما صحبت خواهد کرد.

چگونه علائم لرزش قفسه سینه به دلیل اضطراب را متوقف کنیم؟ 


چگونه علائم لرزش قفسه سینه به دلیل اضطراب را متوقف کنیم؟

وقتی احساس لرزش قفسه سینه ناشی از رفتار دلهره‌آور و همراه با تغییرات واکنش استرس باشد، آرامش شما به واکنش استرس و تغییرات آن پایان می‌دهد. با آرام شدن بدن بعد از واکنش استرس فعال، این احساس لرزش قفسه سینه باید فروکش کند و شما باید به حالت طبیعی خود برگردید.

بخاطر داشته باشید که بهبودی بدن در اثر استرس عمده تا ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد. این طبیعی است و نباید جای نگرانی باشد.

هنگامی که علائم لرزش قفسه سینه به دلیل استرس مزمن ایجاد می‌شود (تحریک بیش از حد)، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا بدن بهبود یابد و علائم لرزش قفسه سینه کاهش یابد. با این وجود، هنگامی که بدن بهبود می‌یابد، این احساس اضطراب لرزش قفسه سینه کاملاً از بین می‌رود. بنابراین، جای نگرانی نیست.

شما می‌توانید با کاهش استرس، تمرین تنفس آرام، افزایش استراحت و آرامش، و نگران نبودن درباره احساس لرزش قفسه سینه، روند بهبود خود را تسریع کنید. مطمئناً، لرزش قفسه سینه می‌توانند ناراحت کننده و حتی آزار دهنده باشد. اما زمانی که بدن شما از واکنش استرس یا استرس مزمن بهبود یافت، این علامت کاملا از بین می‌رود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی