بهترین دستگاه فشار خون:عقربه ای،دیجیتال و مچی (نکات گرفتن فشار خون)

قلب یک موتور بسیار قدرتمند در بدن است که به سیستم گردش خون قدرت می‌دهد بی وقفه کار کند تا خون را به عضلات، اعضای بدن و سایر نقاطی که به طور مداوم به اکسیژن و انرژی نیاز دارند ارسال نماید. نیرویی که به علت حرکت خون در بدن به وجود می‌‌آید فشار خون نام دارد. هر لحظه پس از کوبش قلب فشار خون بالا می‌رود و هنگامی‌ که قلب آرام باشد فشار خون کاهش پیدا خواهد کرد به همین دلیل در هنگام و بررسی فشار خون شما هر بار دو عدد مختلف را دریافت خواهید کرد. اکثر افرادی که فشار خون خود را در منزل بررسی می‌‌کنند از بالا بودن فشار خون خود یا هایپرتنشن نگران هستند. بالا بودن فشار خون با عوارض جانبی جدی و فوری همراه نیست اما بدون شک در بلند مدت به بدن شما آسیب خواهد رساند. نیمی از افرادی که از بالا بودن فشار خون خود اطلاعی ندارند به علت بیماری قلبی ایسکمیک فوت می‌‌کنند و نیمی دیگر به علت سکته دچار فوت خواهند شد. فشار خون بالا دلایل متعددی دارد که از چاقی و اضافه وزن تا داشتن سابقه خانوادگی متغیر است. خوشبختانه پس از آن که شما متوجه مشکل خود شدید روش‌های زیادی برای کنترل بالا بودن فشار خون وجود دارد. یک راهی که برای مراقبت از خود در برابر خطر بالا بودن فشار خون وجود دارد این است که به طور مداوم در منزل فشار خون خود را بررسی کنید. انواع مختلفی از دستگاه فشار خون در بازار وجود دارد که از دستگاه‌های هوشمند دیجیتالی تا دستگاه‌هایی که استفاده از آنها ساده است و شما می‌توانید آن را دور مچ خود ببندید و فشار خود را بررسی نمایید، متغیر هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

انواع دستگاه‌های فشار خون 


انواع دستگاه های فشار خون

در بخش زیر به تعدادی از بهترین دستگاه فشار خون اشاره می‌کنیم که می‌توانید اقدام به تهیه آنها نمایید:

 • برخی از دستگاه فشار خون از قبیل سری اومرون ۱۰ جز بهترین دستگاه‌ها هستند و در مقایسه با دستگاه‌هایی که در این بازه قیمتی قرار دارند بهترین نوع محسوب می‌شوند.
 • کیت مخصوص فشار خون بازو برای افرادی طراحی شده است که نفرت دارند از این که مدت زیادی را به یادگیری نحوه استفاده از یک دستگاه الکتریکی اختصاص دهند. در این نوع دستگاه کافی است آن را روشن کنید و آن را دور بازوی خود قرار دهید و دکمه آن را فشار داده تا شروع شده و شروع به کار نماید.
 • معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد تا دستگاه‌های دیجیتالی فشار خون کار خود را شروع کنند البته اگر شما در طول روز چندین مرتبه فشار خود را اندازه‌ گیری کرده باشید ممکن است زمان شروع به کار دستگاه کمی طولانی شود. در این مورد برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند به سراغ دستگاه‌هایی بروند که برای اندازه‌ گیری فشار خون کافی است آن را دور مچ خود ببندند. این دستگاه سریع تر از سایر دستگاه‌هایی است که برای اندازه ‌گیری فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرند به علاوه ظاهر زیبایی دارند و استفاده از آنها ساده است.
 • برخی از دستگاه‌های فشار خون دقت بالایی دارند زیرا در مقایسه با اکثر دستگاه‌های دیجیتالی فشار خون دارای سنسورهای بیشتری هستند و این مسئله باعث شده همانند سایر دستگاه‌های فشار خون خطای چندانی نداشته باشند.

 نکات مهم برای خریداری دستگاه فشار خون 


نکات مهم برای خریداری دستگاه فشار خون

سهولت استفاده یا دقت بالا 

 دولت استفاده یا دقت بالا باید اولین چیزی باشد که در هنگام خرید دستگاه فشار خون به ذهن شما برسد. به طور کلی هرچه میزان سهولت استفاده از دستگاه فشار خون بالا باشد دقت آن کمتر خواهد بود. دقیق ترین نوع دستگاه فشار خون دستگاهی است که فشار خون شما را از ناحیه بازو اندازه‌ گیری می‌‌کند. مشکلی که در این رابطه وجود دارد این است که برخی از افراد نسبت به نحوه اندازه گیری فشار خون در این روش حساسیت دارند. دستگاه‌هایی که فشار خون را از ناحیه مچ دست اندازه گیری می‌کنند ساده تر هستند، کوچک تر هستند و کاربرد آنها راحت تر است اما در صورتی که به طور صحیح از آنها استفاده نشود عدد درستی را نشان نخواهند داد.

 دستگاه‌های دیجیتالی یا دستگاه‌های آنالوگ 

 یکی از مزایای اصلی دستگاه فشار خون دستی این است که آنها به منبع انرژی خارج نیاز ندارند زیرا دارای قطعات الکتریکی نیستند و طول عمر و ماندگاری آنها زیاد است و در شرایط اورژانسی به راحتی در دسترس قرار دارند. اما اگر شما دچار مشکلات بینایی و شنوایی هستید استفاده از آنها دشوار است. افرادی که دچار آرتروز هستند ممکن است برای استفاده از دستگاه فشار خون دستی که به بازو فشار وارد می‌‌کند دچار مشکل شوند.

 قابلیت حمل و ذخیره 

 چه مقدار فضا را می‌توانید به دستگاه فشار خون خود اختصاص دهید؟ اگر پاسخ شما این است که جای کوچک را به آن اختصاص می‌‌دهید به شما توصیه می‌‌کنیم به سراغ دستگاه فشار خون مچی برود چرا که در مقایسه با آن دستگاه‌هایی که فشار خون را از ناحیه بازو اندازه‌ گیری می‌‌کنند جای کمتری را اشغال خواهند کرد.

 اندازه بازو

 اگر شما بازوی بزرگی دارید یا به علت کار با وزنه حجم عضلات بازوی شما زیاد شده است باید اندازه دستگاه با دور بازوی شما مطابقت داشته باشد به همین دلیل قبل از خریدن دستگاه فشار خون حتما آن را امتحان کنید و از مطابقت آن اطمینان حاصل نمایید. اگر دور بازوی شما بیش از ۴۰ سانتیمتر است به احتمال زیاد نمی‌توانید از دستگاه استاندارد استفاده کنید.

 استفاده راحت 

 استفاده از دستگاه‌های فشار خون الکترونیکی در مقایسه با دستگاه‌های فشار خون دستی راحت ‌تر است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دکمه را فشار دهید تا دستگاه کارش را شروع کند. اگر قبل اصلا فشار خون خود را اندازه گیری نکرده اید بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که روی سطح آن شاخص رنگی وجود دارد و به شما برای تفسیر نتایج کمک می‌کند.

 چگونه از دستگاه فشار خون استفاده کنیم؟ 


چگونه از دستگاه فشار خون استفاده کنیم

 استفاده از دستگاه فشار خون شامل چند مرحله ساده است که شما می‌توانید با دنبال کردن آنها فشار خون خود را مشخص نمایید.

 چند نکته مهم قبل از اندازه گیری فشار خون 

 • برخی از عوامل باعث می‌‌شود که فشار خون شما برای مدت کوتاهی بالا برود. قبل از اندازه گیری فشار خون نباید نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی داشته باشید و نباید یک وعده غذایی بزرگ را مصرف کرده باشید. ۳۰ دقیقه پس از مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا سیگار کشیدن از اندازه‌ گیری فشار خون خود اجتناب کنید.
 • لباس راحت و گشاد مانند تی شرت آستین کوتاه بپوشید تا اندازه گیری فشار خون راحت باشد.
 • همیشه فشار خون یک بازوی خود را اندازه ‌گیری کنید زیرا هر بازو فشار خون متفاوتی را به شما خواهد داد. در صورت امکان فشار خون همان بازی را اندازه گیری کنید که پزشک یا پرستار از آن برای تعیین فشار خون شما استفاده می‌کند.
 • قبل از آنکه فشار خون خود را اندازه گیری کنید ۵ دقیقه استراحت نمایید. شما باید در یک محیط آرام بنشینید و ترجیحاً روی یک میز قرار بگیرید و دست خود را روی یک سطح صاف و سفت بگذارید و پای شما روی زمین قرار داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که دست و بازوی شما هم سطح با قلب شما قرار دارد. می‌توانید در صورت نیاز یک عدد بالش را زیر دست خود قرار دهید تا مطمئن شوید در یک سطح مناسب قرار دارد. بازوی شما نباید تحت فشار قرار داشته باشد.

 چگونه در منزل فشار خون خود را اندازه گیری کنیم؟


چگونه در منزل فشار خون خود را اندازه گیری کنیم

 • قسمت پارچه مانند دستگاه را دور بازوی خود قرار دهید.
 • باید در حالت استراحت باشید و آرامش کامل داشته باشید و در صورتی که استرس یا اضطراب داشته باشید این امر باعث می‌‌شود که به طور موقت فشار خون شما بالا برود.
 • هنگام اندازه گیری فشار خون باید ساکت باشید و تکان نخورید زیرا حرکت کردن و صحبت کردن و روی عدد فشار خون شما تاثیر خواهد گذاشت.
 • دو تا سه بار فشار خون خود را اندازه گیری کنید و هر بار حدود ۲ دقیقه بین آنها فاصله ایجاد کنید سپس فشار متوسط خود را برآورد کنید. برخی از افراد متوجه می‌شوند که اولین باری که فشار خون خود را اندازه گیری می‌کنند عدد آن بالاتر از بار دوم است. اگر این مورد در خصوص شما نیز صدق می‌‌کند فرایند اندازه گیری فشار خون خود را تا جایی ادامه دهید که افت عدد آن متوقف شود و سپس عدد نهایی را به عنوان فشار خون خود در نظر بگیرید.
 • اعدادی که به دست می‌آورید را در جایی ثبت کنید.

 نکاتی در خصوص عدد فشار خون 


 • از گرد کردن عدد به دست آمده از فشار خون خود اجتناب کنید زیرا اگر شما عدد واقعی را یادداشت نکنید این امر می‌‌تواند بر روی فرآیند درمان شما تاثیر بگذارد.
 • اگر دستگاه در خصوص فشار خون به شما هشدار داد نگران نباشید دستگاه را خاموش کنید و پس از چند دقیقه دوباره فشار خون خود را اندازه گیری کنید و اگر بار دوم نیز تحت فشار شما بالا بود به پزشک مراجعه نمایید.
 • از بررسی کردن مداوم فشار خون خود اجتناب کنید زیرا تغییرات کوچک در اعداد فشار خون باعث می‌شود نگران شوید یا استرس پیدا کنید که در این حالت فشار خون شما به طور موقت بالا خواهد رفت. نگرانی در خصوص اعداد به دست آمده از اندازه گیری فشار خون باعث می‌‌شود فشار خون شما بالا برود.

 قیمت دستگاه‌های فشار خون 


 • معمولاً دستگاه فشار خون که دور مچ بسته می‌شود ارزان تر هستند. دستگاه‌های فشار خون دستی نیز در این بازه قیمتی قرار دارند.
 • اگر شما به دنبال تهیه یک دستگاه فشار خون با دقت بهتر هستید می‌توانید با صرف مقداری هزینه بیشتر به تهیه دستگاه‌های الکترونیکی بپردازید.
 • برخی دیگر از دستگاه فشار خون مجهز به قابلیت‌های خاصی از قبیل سنسورهای اضافی هستند که دقت بسیار خوبی دارند و قیمت آنها بیشتر است.

 سوالات متداول درباره دستگاه‌های فشار خون 


 تفاوت فشار خون دیاستولی با فشار خون سیستولی چیست؟ 

 فشار خون سیستولیک بیشترین فشاری است که اغلب پس از هر بار کوبش تولید می‌‌کند و فشار خون دیاستولیک به فشاری گفته می‌‌شود که بین هر دو کوبش قلب ایجاد می‌گردد یعنی فشار خون در حال استراحت قلب است. در صورتی که هر دو فشار بالا باشد این وضعیت به معنای سفت شدن آئورت است. منظور از تفاوت بین فشار خون سیستولی و دیاستولی، فشار پالسی است. در صورتی که گاهی اوقات فشار پالسی بیشتر از ۶۰ باشد به معنای نشت از دریچه خواهد بود.

 در صورتی که فشار خون بالاتر از حد طبیعی باشد آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

 بر اساس تجربیات پزشکان در صورتی که فشار خون سیستولی بالاتر از ۱۸۰ باشد یا فشار خون دیاستولی نیز بالاتر از ۱۲۰ باشد باید فوراً به پزشک مراجعه نمود.

 بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون کی است؟ 

 معمولاً پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که دو بار در طول روز فشار خون خود را اندازه گیری کنند یک بار صبح قبل از صبحانه و بار دوم شب قبل از خواب. معمولاً توصیه می‌شود که شما دو یا سه بار در طول روز فشار خون خود را اندازه گیری کنید و عددهای به دست آمده را یادداشت نمایید و آنها را با هم مقایسه کنید. در برخی از دستگاه‌های فشار خون دیجیتالی این مورد به صورت خودکار ثبت می‌شود.

 آیا برای استفاده از دستگاه فشار خون اتصال به اینترنت ضروری است؟ 

 همه دستگاه‌های الکترونیکی فشار خون مجهز به سیستم ذخیره اینترنت داخلی هستند و این امر باعث می‌شود تا زمانی که به اینترنت وصل نیستید نیز بتوانید از آن استفاده کنید اما برخی از دستگاه‌های فشار خون دیجیتالی بدون اتصال به اینترنت کار نمی‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی