بهترین دکتر قلب کودکان: متخصص قلب اطفال خوب در تهران

اگر متخصص اطفال شما درباره قلب کودک‌تان سوال داشته باشد و یا به سلامت آن مشکوک باشد ممکن است فرزند شما را به متخصص قلب کودکان ارجاع دهد. متخصص قلب کودکان در زمینه تشخیص و درمان مشکلات قلبی در کودکان تخصص دارد. در آن دسته از کودکانی که ممکن است عمل جراحی قلب نیاز داشته باشند متخصص قلب کودکان با متخصص جراحی قلب کودکان همکاری نزدیک خواهد داشت تا بتواند بهترین روش درمانی و مداخلات لازم را انجام دهد. برخی از بیماری‌های قلبی مخصوص کودکان است و برخی دیگر به تفاوت‌های ساختاری ارتباط دارد که کودکان با آنها متولد می شوند. برخی دیگر از مشکلات قلبی شامل سیستم الکتریکی است که وظیفه کنترل ضربان قلب را بر عهده دارد. متخصص قلب کودکان در زمینه تشخیص و کنترل این بیماری‌ها و مشکلات مرتبط با قلب دارای مهارت و تخصص لازم است.

درمان مشکلات قلبی کودکان نیازمند مهارت، تخصص و دقت بالایی است. دکتر لیلا عسگرپور، متخصص قلب و عروق، تمام تلاش خود را برای درمان کودکانی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، انجام می‌دهد. اگر کودک شما به اقدامات مراقبتی و جراحی نیاز داشته باشد، او بهترین تلاش خود را برای بهبود و درمان فرزند شما خواهد کرد. علاوه بر این، او از لحاظ عاطفی و روانی، شما و خانواده شما را حمایت خواهد کرد. با رشد کودک، پزشک اقدامات مراقبتی را تغییر خواهد داد تا بتواند در دوران بزرگسالی، از یک زندگی شاد و پر از لذت بهره‌مند شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

 دسته بندی بیماری‌های قلب اطفال 


دسته بندی بیماری_های قلب اطفال

متخصص قلب و عروق همه بیمارانی که دچار انواع بیماری‌های قلبی اکتسابی و مادرزادی هستند را ویزیت می‌‌کند و با تشخیص و درمان درست، کنترل بیماری و انجام عمل جراحی به آنها برای سلامت و تندرستی بیشتر کمک خواهد کرد.

 بیماری‌های قلبی مادرزادی 

 بیماری‌های قلبی مادرزادی به آن دسته از بیماری‌های قلبی گفته می شود که در ساختار قلب وجود دارند و در زمان تشکیل قلب در بدن جنین به وجود می‌آیند. بیماری‌های قلبی به عنوان شایع ترین نوع مشکلات مادرزادی از هر ۱۰۰ تولد در یک کودک دیده می‌‌شوند.

 بیماری قلبی اکتسابی

 بیماری قلبی اکتسابی به آن دسته از بیماری‌های قلبی گفته می‌شود که پس از تولد کودک به وجود می‌‌آیند و معمولاً پس از آنکه کودک با بیماری مواجه شد تشخیص داده خواهد شد.

 مراقبت کامل از کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی 


متخصص قلب کودکان و جراح قلب به درمان همه کودکان در سنین مختلف می‌پردازد از زمانی که جنین در رحم مادر قرار دارد تا زمانی که وارد دوران نوزادی، کودکی و نوجوانی می‌شود.

 تشخیص بیماری قلبی در دوران جنینی 

 در صورتی که بیماری قلبی کودک شما قبل از تولد تشخیص داده شود پزشک شما با متخصص بیماری‌های جنین همکاری نزدیکی خواهد داشت تا برنامه تولد جنین را با هم طراحی کنند و به محض تولد جنین فوراً برنامه درمانی مناسب را شروع نمایند.

ارزیابی جنین به لحاظ وجود مشکلات قلبی 

 در صورتی که کودک شما علائم و نشانه‌های نگران کننده از قبیل درد قفسه سینه، بالا بودن فشار خون، بالا بودن سطح کلسترول، یا غیر طبیعی بودن صدای قلب را داشته باشد متخصص قلب اطفال کودک شما را به طور کامل ارزیابی خواهد کرد تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا کودک شما مشکل قلبی دارد یا خیر.

 درمان یک طیف گسترده ای از بیماری‌های قلبی 

یک متخصص با تجربه در حوزه قلب کودکان قادر است اقدامات درمانی خاص و تخصصی را برای بیماری‌های پیچیده قلبی مانند ناهنجاری‌های ساختاری قلب، آریتمی و کاردیومیوپاتی انجام دهد. در مواردی که بیماری‌ها بر سلامت قلب کودک تأثیر می‌گذارند، پزشک اقدامات مراقبتی و کنترلی متناوب را برای حفظ سلامت قلب کودک انجام خواهد داد.

 روش‌های درمانی و وسایل تخصصی 

 در صورتی که کودک شما به یک روش درمانی و یک وسیله تخصصی از قبیل پیس میکر، دفیبریلاتور (یا الکتروشوک) یا کاتتر ابلیشن برای کنترل آریتمی یا سایر اختلالات مرتبط به ضربان قلب نیاز داشته باشد متخصص قلب کودکان ارائه یک راه حل و راهکار می‌پردازد که بیشترین سود را برای کودک شما داشته باشد.

 جدیدترین روش‌های جراحی قلب 

 برخی از جراحان قلب کودکان به اعضای تیم پزشکی آنها به انجام عمل جراحی قلب از ترمیم و مشکلات ساختاری آن تا پیوند قلب می‌پردازند تا به بهبود حال کودک کمک کنند.

 متخصص قلب کودک چگونه بیماری‌های قلبی را درمان می‌کند؟ 


متخصص قلب کودک چگونه بیماری‌های قلبی را درمان می‌کند؟

در بخش زیر قصد داریم اطلاعات بیشتری را درباره انواع بیماری‌های قلبی و نحوه درمان آنها توسط متخصص قلب کودکان و با استفاده از فناوری در اختیار شما قرار دهیم.

 تنگی آئورت

 در این بیماری، آئورت دچار تنگی می‌شود. برای درمان این اختلال یک استنت وارد رگ تنگ شده خواهد شد تا آن را باز نگه دارد یا آنکه از طریق عمل جراحی بخش تنگ شده برداشته خواهد شد.

 تنگی دریچه آئورت 

 تنگی دریچه آئورت یک نوع بد شکلی یا شکل گرفتگی نامناسب دریچه قلب است که در این اختلال دریچه قلب آنقدر تنگ است که جریان خون نمی‌تواند به خوبی از آن عبور کند. در این شرایط معمولاً تعویض دریچه به کمک عمل جراحی روش غیر جراحی انجام می‌شود. ممکن است پزشک ترجیح دهد از بالن قلب استفاده کند تا دریچه آئورت را باز نماید.

 آریتمی قلبی 

 آریتمی قلبی به نامنظم بودن ضربان قلب گفته می‌شود که برای درمان آن از مصرف داروها، کاشت پیس میکر (دستگاهی که درون بدن نصب می‌شود تا ضربان قلب را تنظیم کند)، کاشت دفیبریلاتور ( دستگاهی که درون بدن نصب می‌شود تا انرژی الکتریکی را به قلب برساند)، کاتتر ابلیشن ( یک روش غیر جراحی برای خارج کردن قسمتی از قلب که باعث آریتمی شده است) یا خارج کردن آن قسمت از بافت قلب که باعث آریتمی شده است استفاده خواهد شد.

 نقص دیواره بین دهلیزی یا (ASD

 نقص دیواره بین دهلیزی یا ASD اختلالی است که در آن یک سوراخ در دیواره دهلیز فوقانی قلب به وجود می‌آید. معاینات منظم، تحت نظر بودن نوزاد و استفاده از برخی داروهای خاص برای کاهش علائم و نشانه‌های بیماری و بستن سوراخ ایجاد شده در دیواره دهلیز فوقانی به کمک روش‌های جراحی یا غیر جراحی از جمله روش‌های موجود برای درمان این بیماری محسوب می‌شوند.

 کاردیومیوپاتی 

 کاردیومیوپاتی به بزرگ شدن یا ضخیم شدن و سفت شدگی قلب گفته می‌شود که در این حالت قلب نمی‌تواند به خوبی خون را پمپاژ نماید. پزشک می‌‌تواند به کمک برخی داروها به درمان بیماری بپردازد و در صورت لزوم از عمل جراحی برای تخلیه آن قسمت از قلب که باعث بروز اختلال شده است استفاده نماید. به علاوه پیس‌میکر یا کاشت دفیبریلاتور می‌‌تواند به منظم شدن ضربان قلب کودک کمک کند.

 اندوکاردیت 

 اندوکاردیت به عفونت قلب گفته می‌شود که می‌توان با تجویز برخی داروها به درمان آن پرداخت اما در برخی موارد که مصرف دارو تاثیری در بهبود شرایط کودک نداشته باشد ممکن است پزشک انجام عمل جراحی را پیشنهاد دهد.

 سندروم هیپوپلازی چپ قلب 

 سندروم هیپوپلازی چپ قلب یک نوع بیماری مادرزادی قلبی است که در این بیماری برخی از نقاط سمت چپ قلب به طور کامل شکل نگرفته است. در این بیماری برای پایدار کردن جریان خون و ضربان قلب پزشک به تجویز برخی داروهای خاص می‌پردازد. ممکن است یک مجموعه از عمل‌های جراحی برای ترمیم قلب و یا پیوند قلب، بخشی از برنامه درمان بلند مدت این اختلال باشد.

 بیماری قلبی کاوازاکی 

 بیماری قلبی کاوازاکی به التهاب عروق خونی بدن و به ویژه عروق اطراف قلب گفته می‌شود. برای درمان این بیماری به پزشک تجویز دارو می‌پردازد. در برخی موارد ممکن است انجام عمل جراحی یک بخش از برنامه درمان باشد.

 سندروم مارفان 

 سندروم مارفان به ضعیف شدن بافت همبند قلب گفته می‌شود. معمولاً از داروهای خاص برای درمان این اختلال استفاده می‌‌شود. در برخی موارد انجام عمل جراحی برای تعویض دریچه قلب یا ترمیم آئورت ضروری است.

 باز ماندن کانال شریانی یا (PDA

 باز ماندن کانال شریانی یا PDA به اختلالی گفته می‌‌شود که در آن یک رگ خونی که باید طی مدت کوتاهی پس از تولد بسته شود به صورت خود به خود بسته نخواهد شد و باعث می‌‌شود که خون بسیار زیادی به سمت ریه‌های نوزاد ارسال گردد. پزشک برای کاهش ریسک لخته شدن خون به تجویز دارو می‌پردازد. پزشک از روش‌های جراحی و غیر جراحی برای بستن این شریان استفاده می‌‌کند.

 باز ماندن مجرای بین دهلیزی یا PFO 

 باز ماندن مجرای بین دهلیزی یا PFO اختلالی است که به علت باز ماندن مجرای بین دهلیز چپ و راست قبل از تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد بسته نمی‌شود. در این روش نیز از داروها برای کاهش ریسک لخته شدن خون استفاده خواهد شد. از روش‌های جراحی و غیر جراحی برای بستن حفره بین مجرای دهلیزی استفاده می‌شود.

 تنگی دریچه پولمونر 

 تنگی دریچه پولمونر به تنگ شدن شریان پولمونر گفته می‌شود که یکی از عروق قلب است و وظیفه ارسال خون از بطن راست به ریه‌ها را بر عهده دارد. درمان این اختلال شامل آنژیوپلاستی است که روش غیر جراحی برای گشاد کردن شریان توسط بالن یا وارد کردن استنت است. انجام عمل جراحی زمانی پیشنهاد می‌شود که روش‌های غیر جراحی نتواند به اندازه کافی به بزرگ کردن شریان کمک کنند.

 آترزی ریوی 

 آترزی ریوی یک نوع نقص مادرزادی قلب است که در آن دریچه پولمونر که دریچه قلب در سمت راست است رشد می‌کند. انجام عمل جراحی که شامل تعویض دریچه قلب است برای اصلاح بافتی که روی بخش ورودی دریچه پولمونر رشد می‌کند برای درمان این اختلال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تنگی دریچه پولمونر 

 تنگی دریچه پولمونر به تنگ شدن دریچه پولمونر گفته می‌شود که این دریچه به ارسال خون از بطن راست قلب به ریه‌ها می‌پردازد. در صورتی که این بیماری خفیف باشد معاینات منظم و تحت نظر بودن کودک برای کنترل بیماری کفایت خواهد کرد. در موارد بسیار حاد از بالون دریچه پولمونر که یک روش غیر طبیعی است برای درمان کودک استفاده می‌شود. در این روش بالن وارد قلب می‌شود تا بتواند به بزرگ شدن شریان کمک کند.

 بیماری روماتیسم قلبی 

 بیماری روماتیسم قلبی یک اختلال آسیب رساننده قلب است که به علت عوارض تب روماتیسمی به وجود می‌‌آید و با عفونت گلو با آغاز می‌شود. استفاده از دارو برای تکمیل دوران درمان می‌‌تواند از بروز عفونت جلوگیری کند. در مواردی که دریچه قلب آسیب دیده است ممکن است انجام عمل جراحی ضرورت پیدا کند.

 تترالوژی فالوت

 تترالوژی فالوت به ترکیبی از ۴ نوع بیماری قلبی گفته می‌شود که باعث کمبود اکسیژن در خون و کمبود اکسیژن رسانی به بدن می‌شود. از دارو درمانی برای افزایش سطح اکسیژن خون توسط قلب استفاده می‌شود. انجام عمل جراحی می‌تواند به تسکین موقت علائم و نشانه‌های این بیماری کمک کند. در برخی موارد ترمیم کامل قلب با هدف اصلاح جبران ارسال اکسیژن در سراسر بدن انجام می‌شود.

 جابجایی عروق بزرگ قلب 

 جابه‌جایی عروق بزرگ قلب اختلالی است که در آن دو شریان اصلی قلب (بخش فوقانی قلب) که از قلب خارج می‌شوند به بطن اشتباه (بخش پایینی قلب) متصل می‌شوند و منجر به کاهش سطح اکسیژن خون خواهد شد. از دارو درمانی برای بهبود عملکرد قلب استفاده می‌شود. بعد از عمل جراحی برای اصلاح شریان‌ها استفاده می‌شود به نحوی که جریان خون رسانی به طور صحیح در بدن انجام شود. مراقبت‌های بعد از عمل یک بخش مهم در برنامه درمان کودک در آینده محسوب می‌شوند.

ترانکوس آرتریوسوس 

ترانکوس آرتریوسوس یا تنه مشترک شریان اختلالی است که در آن فقط یک شریان به قلب متصل می‌شود. از دارو درمانی برای اصلاح عملکرد قلب استفاده می‌شود. انجام عمل جراحی به اصلاح شریان‌ها و اتصال صحیح آنها کمک می‌کند.

 نقص دیواره بین بطنی یا (VSD)

نقص دیواره بین بطنی یا (VSD) به سوراخی گفته می‌شود که در دیواره دهلیز پایین قلب به وجود می‌آید. درمان نقص دیواره بین بطنی شامل مراقبت از کودک و تحت نظر بودن او، استفاده از دارو برای کاهش علائم و نشانه‌های این اختلال و بستن سوراخ قلب از طریق عمل جراحی یا روش‌های غیر جراحی است.

نوبت دهی
× مشاوره در واتس اپ