بهترین دکتر و متخصص قلب و عروق در محمد شهر کرج

آزمایشات جدید همواره برای کمک به درک مشکلاتی که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بوده‌اند. این وضعیت‌ها شامل بیماری، آسیب‌دیدگی و مشکلات موجود از بدو تولد (مشکلات قلبی مادرزادی) می‌باشد. تنها چند آزمایش وجود دارد که برای تشخیص بیماری‌های قلبی عروقی استفاده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

بیماری قلبی چیست؟


هنگامی که افراد درباره بیماری‌های قلبی صحبت می‌کنند، معمولاً موضوع مورد بحث آن‌ها بیماری عروق کرونر (CHD) است که به آن بیماری شریان کرونر (CAD) نیز گفته می‌شود. این بیماری، شایع‌ترین نوع بیماری‌های قلبی است. هنگامی که فردی به CAD مبتلا باشد، شریان‌های کرونری (رگ‌هایی که خون را به قلب می رسانند) باریک یا مسدود شده‌اند. این اتفاق زمانی می‌افتد که کلسترول و مواد چربی به نام پلاک در شریان‌ها رسوب کند.

پلاک ناشی از موارد زیر است:

 • چربی و کلسترول بیش از حد در خون
 • فشار خون بالا
 • سیگار کشیدن
 • وجود قند زیاد در خون (دیابت)

هنگامی که پلاک شریان را مسدود می‌کند، به جریان انداختن خون برای قلب سخت می‌شود. یک شریان مسدود شده می‌تواند باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شود. درباره CHD اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا من در معرض بیماری قلبی قرار دارم؟


هر کسی در معرض بیماری قلبی قرار دارد اما اگر دچار مشکلات زیر باشید، بیشتر در معرض بیماری قلبی قرار دارید:

 • داشتن کلسترول یا فشار خون بالا
 • سیگار کشیدن
 • داشتن وزن اضافه یا چاقی
 • عدم فعالیت جسمانی کافی
 • داشتن رژیم غذایی ناسالم

سن و سابقه خانوادگی شما نیز خطر بیماری‌های قلبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خطری که شما در معرض آن قرار دارید بیشتر است اگر:

 •  زنی با سن بیشتر از ۵۵ سال باشید
 •  مردی با سن بالاتر از ۴۵ سال باشید
 •  پدر یا برادر شما قبل از سن ۵۵ سالگی دچار بیماری قلبی بوده باشند
 •  مادر یا خواهر شما قبل از سن ۶۵ سالگی دچار بیماری قلبی بوده باشند

اما خبر خوب این است که برای پیشگیری از بیماری قلبی، کارهای بسیاری می‌توان انجام داد.

دکتر لیلا عسگر پور متخصص قلب و عروق آماده ارائه خدمات در زمینه تشخیص و درمان  بیماری­‌های قلبی و عروقی به ساکنین محترم شهرستان محمد شهر می‌­باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

انواع تست­‌های قلب و عروق برای تشخیص بیماری‌­ها


 الکترو دیاگرام(ECG)

الکترو دیاگرام

آزمایش الکتروکاردیوگرام ، فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند و نشان دهنده ریتم‌های غیرطبیعی (آریتمی) است و گاهی اوقات می‌تواند آسیب ماهیچه‌های قلبی را تشخیص دهد.

تست استرس

به این روش، تردمیل یا ورزش ECG نیز گفته می‌شود. این آزمایش برای بررسی قلب در حین راه رفتن روی تردمیل یا پدال زدن روی دوچرخه ثابت انجام می‌شود. پزشک شما تنفس و فشار خون شما را بررسی می‌کند. ممکن است آزمایش استرس برای تشخیص بیماری عروق کرونری یا تشخیص میزان ورزش بی‌خطر، پس از حمله قلبی یا عمل جراحی انجام شود. این آزمایش همچنین می‌تواند با استفاده از داروهای خاصی که به همان شکلی که ورزش کردن قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به قلب فشار وارد می‌کنند انجام شود. گاهی اوقات تست استرس، اطلاعاتی ECG را همراه با تصاویر اولتراسوند از قلب جمع‌آوری می‌کند. به این عمل اکوکاردیوگرام ورزش یا استرس گفته می‌شود. این آزمایش حساس‌تر و خاص‌تر از تست استرس به تنهایی است.

الکتروکاردیوگرام ترانس توراسیک (اکو یا TTE)

اکو یک آزمایش غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای ارزیابی حفره‌ها و دریچه‌های قلبی شما و چگونگی پمپاژ خون آنها استفاده می‌کند. هنگامی که یک کاوشگر سونوگرافی از روی پوست شما روی قلب قرار می‌گیرد، امواج صوتی اکو، یک تصویر واقعی در همان لحظه از قلب شما روی مانیتور ایجاد می‌کند.

اکو TEE یا اکوی قلب از راه مری

این آزمایش مشابه الکتروکاردیوگرام ترانس توراسیک است؛ اما این اکو با دارو (آرام بخش) انجام می‌شود تا به شما در آرام بودن کمک کند. این اکو بیشتر تهاجمی است؛ زیرا کاوشگر در بدن شما قرار می‌گیرد. در این آزمایش، شما یک کاوشگر کوچک را که به اندازه انگشت شست شما است، قورت می‌دهید. کاوشگر از لوله مری شما عبور می‌کند که مستقیماً پشت قلب قرار دارد. این روش نگاه دقیق‌تری به ساختار‌های قلبی و عملکرد آن از زاویه نزدیک‌تر، فراهم می‌کند که از تصاویر فراهم شده توسط الکتروکاردیوگرام استانداردی که از روی پوست روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، دقیق‌تر هستند و کارکرد بهتری دارند. در این روش پزشک شما می‌تواند هرگونه لخته خونی که ممکن است در قلب شما وجود داشته باشد را به خوبی ببیند.

مانیتور هولتر

برای انجام این آزمایش شما باید یک دستگاه ECG کوچک قابل حمل و دارای باتری بپوشید. چسب‌های کوچک الکترودهای سیمی به پوست بالای قلب شما متصل می‌شوند. یک مانیتور، ضربان قلب شما در یک دوره ۲۴ تا ۴۸ ساعته در حین انجام فعالیت‌های عادی را ضبط می‌کند. در پایان زمان، شما مانیتور را به مطب پزشک باز می‌گردانید تا او بتواند آن را بررسی و ارزیابی کند. برخی از مانیتورهای هولتر را می‌توان تا دوهفته پوشید. در این نوع از مانیتورها، چسب‌های متصل شده دارای سیم نیستند.

 ضبط کننده رویداد

برای انجام این آزمایش، شما یک دستگاه کوچک و قابل حمل دارای باتری را می‌پوشید که برای ثبت ECG در طول چند هفته، استفاده می‌شود. هر بار که دچار علائم قلبی شدید، باید دکمه روی ضبط‌کننده را بزنید تا نمونه ECG ضبط شود. در اولین زمان ممکن، این نمونه ضبط شده را به مطب پزشک منتقل کنید. انواع دیگر ثبت کننده‌های رویداد، از سیم استفاده نمی‌کنند. در عوض کارت‌های کوچک دارای الکترود، روی پوست بالای قلب قرار می‌گیرد.

تست شیب جدول

انجام دهنده آزمایش، شما را به یک ECG و به یک مانیتور فشار خون متصل می‌کند. شما به یک تخت متحرک شیبدار که شما را از وضعیت دراز کشیده به وضعیت ایستاده منتقل می‌کند، بسته خواهید شد. این آزمایش برای تعیین اینکه آیا در صورت ایستادن، افت فشار خون ناگهانی یا کندی نبض به دلیل تغییر موقعیت رخ می‌دهد یا خیر، استفاده می‌شود. اگر اغلب دچار دوره‌های غش می‌شوید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

بررسی الکتروفیزیولوژی

برای انجام این آزمایش کاتترهای الکتریکی عایق شده، از طریق شریان بزرگ در بخش فوقانی پا، در بدن قرار گرفته و به قلب متصل می‌شوند. این آزمایش برای تست سیستم الکتریکی قلب استفاده می‌شود و به پزشک کمک می‌کند تا هر آنچه که ممکن است باعث ریتم غیر طبیعی قلب شده باشد را بررسی کند.

کاتتریزاسیون قلبی آنژیوگرام کرونر

برای انجام این آزمایش، پزشک شما یک کاتتر کوچک (لوله توخالی) را از طریق شریان بزرگ بخش فوقانی پا یا گاهی اوقات از طریق مچ دست یا بازو، در اتصال با قلب شما قرار می‌دهد. رنگ، از طریق کاتتر وارد بدن می‌شود و همانطور که رنگ از شریان‌های قلبی و محفظه‌های آن عبور می‌کند، تصاویر اشعه ایکس از آن گرفته می‌شود. این آزمایش جامع، باریک شدن عروق و اندازه حفره‌های قلبی و همچنین اینکه چقدر دریچه‌های قلب شما به خوبی باز بسته می‌شوند و این که پمپاژ خون توسط قلب، چطور انجام می‌شود را نشان می‌دهد و همچنین فشار درون حفره‌ها و شریان‌های قلبی و رگ‌ها را اندازه گیری می‌کند.

MRI قلب

MRI قلب

 این روش، از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس رادیویی و کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای درون بدن شما استفاده می‌کند. ممکن است پزشک شما برای بررسی دریچه‌های قلبی و عروق اصلی آن MRI تجویز کند. MRI همچنین می‌تواند برای تشخیص بیماری‌های قلبی عروقی و بررسی میزان آسیب ایجاد شده توسط آن‌ها استفاده شود. این آزمایش همچنین می‌تواند مشکلات قلبی که از بدو تولد وجود داشته‌اند را ارزیابی کنند. MRI می‌تواند برای یافتن تومورها و سایر مشکلات نیز استفاده شود. ممکن است پزشک شما قبل از عمل‌های دیگر، مانند آنژیوپلاستی یا استنت زدن عروق کرونری و جراحی قلب و عروق، آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

سی تی اسکن کاردیاک

این آزمایش تصویربرداری از یک دستگاه اشعه ایکس و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر سه بعدی از قلب استفاده می‌کند. گاهی اوقات یک رنگ به درون رگ تجویز می‌شود تا شریان‌های قلب شما بهتر دیده شوند. این روش همچنین می‌تواند برای فهمیدن این که چه مقدار کلسیم در عروق قلبی شما وجود دارد، استفاده شود. کلسیم یکی از نشانگرهای بیماری قلبی عروقی است.

دکتر عسگر پور پس از انجام معاینات بالینی، در صورت لزوم تست­‌های مورد نیاز را برای بیمار درخواست می‌­کنند.

 پیشگیری از بیماری قلبی


پیشگیری از بیماری قلبی

سیگار نکشید؛ ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای مراقبت از قلب خود انجام دهید.

· کلسترول خون خود را مدیریت کنید. کلسترول یک ماده چربی است که در خون شما حمل می‌شود. بدن شما برای حفظ سلامت خود به کلسترول نیاز دارد. اما عدم تعادل کلسترول در بدن شما می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

· فشار خون خود را مدیریت کنید. فشار خون چیزی است که معمولاً می‌توان آن را به سادگی احساس کرد. اگر فشار خون بالا دارید لازم است آن را درمان کنید.

· مدیریت دیابت؛ برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته، مدیریت دیابت شما اهمیت بسیاری دارد.

·  فعالیت جسمانی داشته باشید. داشتن فعالیت جسمانی متوسط و منظم برای سلامت قلب شما عالی است. هیچ وقت برای شروع کردن فعالیت جسمانی و استفاده از مزایای آن دیر نیست. همچنین لازم است در طول روز از نشستن زیاد اجتناب کنید و بین دوره‌های نشستن طولانی مدت خود دقایقی را به تغییر موقعیت خود از حالت نشسته به ایستاده و اختصاص دهید.

· به وزن سالم دست پیدا کرده و آن را حفظ کنید. داشتن وزن مناسب می‌تواند کاهش دهنده خطر بیماری قلبی یا سایر مشکلات سلامتی باشد. بررسی وزن خود می‌تواند به شناخت شاخص توده بدنی و اندازه گیری دور کمر و شناخت معنا و اهمیت آن کمک کند.

· از خوردن غذاهای مغذی لذت ببرید. داشتن یک رژیم غذایی متنوع از غذاهای سالم می‌تواند به داشتن وزن سالم، فشار خون مناسب و کنترل کلسترول شما کمک کند.

همچنین برخی تغییرات خاص وجود دارند که می‌توانید برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی در رژیم غذایی خود اعمال کنید:

۱٫ نمک کمتری بخورید. کاهش میزان نمک برای حفظ فشار خون سالم مفید است. درباره نمک در رژیم غذایی خود و راه‌های کاستن آن مطالعه کنید.

۲٫ چربی‌های سالم را جایگزین چربی‌های ناسالم کنید. جایگزینی چربی‌های اشباع و ترانس با چربی‌های اشباع نشده می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد این یک راه ساده برای ایجاد تغییر است.

۳٫ محدود کردن مصرف الکل؛ درباره توصیه‌ها و نکات مربوط به کاهش مصرف الکل بیشتر مطالعه کنید.

۴٫ مراقب سلامت روانی خود باشید؛ افرادی که دچار افسردگی هستند یا از نظر اجتماعی منزوی می‌باشند یا از حمایت اجتماعی کافی برخوردار نیستند، بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار دارند. داشتن یک زندگی اجتماعی خوب با خانواده و دوستان می‌تواند به این موضوع کمک کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی