بیماری کرونا در بیماران قلبی عروقی: درمان کوید ۱۹ در بیمار قلب

بیماری کرونا در بیماران قلبی عروقی

ویروس کرونا از اواخر دسامبر و با انتشار آن در ووهان چین بر سر زبان‌ها افتاد. این ویروس در حال حاضر در سراسر جهان منتشر شده است و تعداد افرادی که به این آن مبتلا شده‌اند در حال افزایش است و تصور می‌شود که این رقم به بالاترین حد برسد. دولت ریسک ابتلا به این ویروس را متوسط برآورد کرده است. اضطراب حاصل از ابتلا به این ویروس قابل درک است اما تعداد بسیار زیادی از افراد تصور می‌کنند که فقط با علائم و نشانه‌های خفیفی مواجه می‌شوند و می‌توانند در منزل بهبود پیدا کنند. ویروس کرونا یک مجموعه بزرگ از ویروس‌هایی است که در بروز انواع مختلفی از بیماری‌ها از قبیل سرماخوردگی نقش دارند. در این شرایط خاص این ویروس در حیوانات شروع شده و سپس به انسان منتقل شد و در حال حاضر به این ویروس ویروس جدید کرونا گفته می‌‌شود زیرا قبلا در انسان دیده نشده است. کوید ۱۹ یک سرماخوردگی ساده نیست. افرادی که دچار دیابت بیماری قلبی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند. در صورتی که شما علائم و نشانه‌های ویروس کرونا را دارید و به بیماری قلبی مبتلا می‌باشید باید با پزشک خود مشورت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

کرونا در بیماران قلبی 


 

کرونا در بیماران قلبی

همان طور که گفتیم افراد مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند و این مسئله باعث نگرانی شده است زیرا ۴/۷ میلیون نفر از اعضای جامعه دچار بیماری قلبی یا خونی هستند و ۸/۴ میلیون نفر از آنها دیابت دارند. شایع ترین خطر ویروس کرونا در بیماران قلبی متوجه ریه‌ها می‌شود زیرا در این گروه از بیماران ریه‌ها به علت ویروس کرونا بیشتر دچار آسیب دیدگی می‌شوند. پایین بودن سطح سلامت به این معنا است که ریسک بروز کرونا در آنها در مقایسه با افرادی که در سطح مناسبی از سلامت قرار دارند بیشتر است. ویروس کرونا باعث عفونت ریه‌ها می‌شود هنگامی ‌که ریه‌ها عفونت می‌کنند مسیرهای هوایی به علت التهاب پر از مایع می‌شود و به همین دلیل بدن مجبور می‌شود سخت تر کار کند تا اکسیژن را وارد خون کند.

 قلب و ریه 


قلب و ریه ارتباط نزدیکی با هم دارند هنگامی‌که پنومونی به وجود می‌آید قلب مجبور است سخت تر کار کند و در صورتی که بیمار از قبل دچار بیماری قلبی باشد فشار زیادی به قلب او وارد خواهد شد. گزارش‌های اولیه از زمان شروع این بیماری در چین نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از افرادی که به علت بیماری در بیمارستان بستری شده بودند یا دچار بیماری قلبی عروقی بودند یا به علت برخی اختلالات از قبیل سکته مغزی جریان خون رسانی به مغز آنها به خوبی انجام نمی‌‌شد. داده‌های آماری به دست آمده به این معنا نیست که افراد مبتلا به بیماری قلبی بیشتر دچار ویروس کرونا می‌شوند بلکه به این معنا است که این گروه از افراد پس از ابتلا به این ویروس بیشتر دچار عوارض خواهد شد. افرادی که درون شریان‌های آنها پلاک یا توده‌های چربی وجود دارد در معرض خطر حمله قلبی قرار می‌گیرد زیرا بیماری‌های ویروسی از قبیل کوید ۱۹ باعث ناپایدار شدن این پلاک‌ها می‌شوند که شریان‌های منتهی به قلب را مسدود می‌کند.

 علائم و نشانه‌های کوید ۱۹ در بیماران قلبی چیست؟ 


علائم و نشانه‌های شایع ویروس کرونا عبارت است از سرفه و تب و کوتاهی تنفس. گلو درد یا آبریزش از بینی از علائم و نشانه‌های این ویروس نیستند زیرا ممکن است شما دچار یک نوع عفونت دیگر باشد به همین دلیل باید به خوبی بهداشت را رعایت کنید.

 ویروس کرونا چقدر جدی است؟


خوشبختانه اکثر افراد به سرعت بهبود پیدا می‌‌کند با آنان در برخی از افراد علایم و نشانه‌های این بیماری شدید است. تا کنون افراد مسن، افرادی که دچار برخی بیماری‌ها از قبیل بیماری قلبی عروقی، دیابت، بیماری ریه یا ضعف سیستم ایمنی بدن هستند بیشتر در معرض عوارض حاصل از این ویروس قرار گرفته اند و در صورتی که این گروه از افراد دچار این اختلال شوند باید فورا به بیمارستان ارجاع داده شوند.

 افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باید در برابر ویروس چه کار کنند؟


اضطراب و استرس مرتبط با تاثیرات این ویروس و شما کاملا طبیعی است اما خبر خوبی که باید به شما بدهم این است که ما می‌دانیم اگر شما توصیه‌های ارائه شده توسط سازمان بهداشت و سلامت را رعایت کنید در مقایسه با سایرین بیشتر دچار این بیماری نخواهید شد. این نکات به شرح زیر می‌باشد:

• از توصیه‌های بهداشتی در ارتباط با شستشوی مداوم دست‌ها حداقل به مدت ۲۰ ثانیه پیروی کنید. در صورتی که آب و صابون در دسترس شما قرار ندارد از محلول پاک کننده دست بر پایه الکل استفاده کنید که درصد الکل آن حداقل ۶۰ درصد است. در صورتی که دست شما کثیف شده است از آب و صابون برای شستشوی آنها استفاده کنید.

• سبک زندگی سالمی را دنبال کنید و در رژیم غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات قرار بدهید، به طور منظم ورزش کنید و هر روز ۷ تا ۸ ساعت بخوابید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود و بتواند با هر نوع عفونتی مبارزه کند.

• اگر حالتان خوب نیست باید داروهایی که برای شما تجویز شده است را مصرف کنید و در صورت لزوم از کسی بخواهید داروهای شما را تهیه کند.

• از ارتباط نزدیک با افرادی که بیمار هستند خودداری کنید.

• از دست زدن به چشم و بینی و دهان خود اجتناب کنید.

• هنگامی ‌که مریض هستید در منزل استراحت کنید.

• هنگامی ‌که عطسه یا سرفه می‌‌کنید دهان خود را با دستمال بپوشانید سپس دستمال را دور بیندازید.

• با استفاده از پاک کننده‌های خانگی به طور منظم سطوح و اشیایی که به آنها دست زده اید را تمیز کنید.

از توصیه‌های سازمان بهداشت در ارتباط با استفاده از ماسک پیروی کنید:

۱- سازمان بهداشت به افرادی که از ماسک صورت استفاده می‌‌کنند توصیه کرده است که لازم نیست از بیماری‌های دستگاه تنفسی از قبیل کرونا بترسند.

۲- ماسک باید توسط افرادی استفاده شود که علائم و نشانه‌های ویروس کرونا را دارند تا از پخش شدن بیماری و انتقال آن به سایرین جلوگیری شود. استفاده از ماسک برای پرستاران و پزشکان در حالی که از یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در منزل یا بیمارستان مراقبت می‌کنند ضروری است.

 رعایت این موارد به شما برای جلوگیری از انتشار انواع مختلف ویروس کمک خواهد کرد.

 ویروس کرونا چگونه درمان می‌شود؟ 


در حال حاضر هیچ نوع درمان یا واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد. به این ترتیب هدف درمان بهبود علائم و نشانه‌های این ویروس و کاهش ریسک آلوده شدن سایرین است که از موارد زیر برای این منظور استفاده می‌‌شود:

• استراحت کردن به میزان کافی

• نوشیدن آب و جلوگیری از کم آبی بدن

• مصرف برخی داروها از قبیل پاراستامول برای تسکین علائم و نشانه‌هایی از قبیل تب بالا

• محققان در سراسر جهان در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند اما این کار زمان بر است و در حال حاضر آزمایشات فقط بر روی نمونه‌های حیوانی انجام می‌شود.

 چگونه ویروس کرونا منتشر می‌شود؟ 


ویروس کرونا به دنبال عطسه کردن و سرفه کردن و ارتباط نزدیک با فرد آلوده به این ویروس به وجود می‌آید. این ویروس همانند ویروس سرماخوردگی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌‌شود اما ویروس کرونا یک سرماخوردگی ساده نیست بلکه یک بیماری تنفسی است. برای کاهش ریسک انتشار این ویروس باید در هنگام عطسه و سرفه با استفاده از دستمال دهان و بینی خود را بپوشانید. در صورتی که دستمال کاغذی در دسترس شما قرار ندارد به جای آنکه در دست خود عطسه کنید در آرنج تان عطسه کنید. دستمال کاغذی را درون سطل زباله در بسته قرار دهید. دست‌های خود را با صابون و آب داغ بشویید و از افرادی که عطسه و سرفه می‌کنند یا حال آنها خوب نیست دوری کنید.

 در صورت بروز علائم و نشانه‌ها ی کرونا چه باید کرد؟ 


اگر شما دچار علائم و نشانه‌هایی هستند که تصور می‌کنید به علت این ویروس به وجود آمده است از قبیل تب و سرفه و کوتاهی تنفس با ۱۱۵ تماس بگیرید و معمولاً به شما توصیه می‌کنند که از دیگران فاصله بگیرید. احتمالا لازم است که یکی از دوستان یا اعضای خانواده به شما برای انجام امور منزل یا خرید کردن کمک کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی