بیماری کرونا و آسم: پیشگیری از ویروس کرونا در بیمار تنگی نفس (آسم)

بیماری کرونا و آسم

ویروس جدید کرونا ۲۰۱۹ که تحت عنوان کوید ۱۹ نیز شناخته می‌‌شود که این روزها در صدر اخبار قرار گرفته است و اکنون در تمام کشورها پخش شده است به احتمال زیاد باعث نگرانی شما نیز شده است. ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است یعنی ریه‌ها را درگیر می‌‌کند اما اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که افراد مبتلا به آسم چه چیزهایی را باید درباره ویروس بدانند. باید همه تلاش تان را بکنید تا مریض نشوید، به طور مرتب دست‌های خود را بشویید و از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

فهرست مطالب

ویروس کرونا چیست؟ 


در دسامبر ۲۰۱۹ یک ویروس جدید از گروه کرونا شروع به پخش شدن کرده است. متخصصان در ابتدا تصور می‌‌کردند که مردم این ویروس را از ماهی و حیوانات زنده موجود در بازار گرفته اند اما اکنون این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. طبق اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها این ویروس با برخی علائم و نشانه‌ها از قبیل تب سرفه و کوتاهی تنفس همراه است. آنها عقیده دارند که پس از تماس با ویروس حدود ۱۲ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا علائم و نشانه‌های این ویروس خود را نشان بدهد. در سوم مارس ۲۰۲۰ بیش از ۹۱۷۸۳  مورد از ابتلا به این ویروس در سراسر جهان کشف شده است که فقط ۸۰۳۰۳  مورد از آن در چین بوده است.

 ویروس کرونا چگونه پخش می‌شود؟  


این ویروس از طریق عطسه کردن و سرفه کردن پخش می‌شود. این ویروس درون ذرات‌ها حاصل از عطسه و سرفه که در هوا پخش می‌شوند قرار دارد که ذرات سنگینی هستند و به سرعت روی زمین یا سایر سطوح قرار می‌گیرند. افرادی که ۲ تا ۳ متر با فردی که دچار کرونا است فاصله داشته باشند احتمال دارد که دچار این ویروس شوند و در صورتی که فرد بیمار روی صورت شما عطسه یا سرفه کنند احتمال دارد که دچار این عفونت شدید به همین دلیل افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند توصیه می‌شود که در هنگام عطسه کردن یا سرفه کردن از من یک عدد دستمال کاغذی را مقابل دهان و بینی خود قرار بدهند و سپس آن را دور می‌‌اندازند یا آنچه در آرنج خود عطسه کنند و سپس دست‌های خود را بشویند. افرادی که بیمار هستند باید از ماسک استفاده کنند تا از انتقال بیماری به سایرین جلوگیری کنند و این ویروس همچنین می‌‌تواند روی سطوحی که افراد بیمار عطسه یا سرفه کرده ‌اند باقی بماند. در صورتی که شما این سطوح را لمس کرده باشید سپس دست خود را به دهان چشم یا بینی خود زده باشید احتمال بیمار شدن شما وجود دارد.

 آیا بیماران آسم در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قراردارند؟  


آیا بیماران آسم در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قراردارند؟

تاکنون اطلاعات کمی در ارتباط با بیماران مبتلا به آسم که دچار ویروس شده اند ارائه شده است اما بهتر است بدانید که انواع مختلفی از ویروس کرونا وجود دارد که به طور طبیعی پخش می‌شوند و باعث بروز علائم و نشانه‌های شبه آنفولانزا و سرماخوردگی خواهند شد. تحقیقات نشان داده که این ویروس‌ها باعث حملات یا بروز دوره‌های آسم می‌شوند به این ترتیب این مسئله که آیا ویروس کرونا باعث حمله آسم می‌‌شود یا خیر جای بررسی و تحقیق را دارد. طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • افرادی که از بیماران مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنند.
 • افرادی که ۶۰ سال به بالا سن دارند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های مزمن از قبیل بالا بودن فشار خون، بیماری قلبی و دیابت یا آسم هستند.

 افرادی که دچار آسم هستند باید در هنگام پخش شدن هرگونه بیماری تنفسی و اقدامات لازم را برای حفظ سلامت خود انجام دهند که اکثر افراد در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا قرار دارند که هنوز در سراسر جهان شایع است. برآورد شده است که بیش از ۴۵ میلیون نفر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا قرار دارند که احتمال مرگ ۴۶ هزار نفر وجود دارد چرا که هنوز فصل سرما به پایان نرسیده است.

 من دچار آسم هستم چگونه می‌توانم از ابتلا به ویروس کرونا و سایر عفونت‌های تنفسی جلوگیری کنم؟  


همه مراحلی که شما برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا را رعایت می‌کنید می‌تواند از شما در برابر ویروس کرونا نیز محافظت کند. این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 • به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید و به ویژه هنگام عطسه کردن یا سرفه کردن. می‌توانید از پاک کننده دست و پای الکل قرار دارد و الان حداقل ۶۰ درصد است استفاده کنید.
 • از دست زدن به چشم و دهان و بینی خود اجتناب کنید و از افرادی که بیمار هستند دوری کنید.
 • از استفاده از لوازم آرایشی، غذا، بشقاب و وسایل مشترک خودداری کنید.
 • داروهای مخصوص آسم خود را به صورت روزانه مصرف کنید تا بیماری شما تحت کنترل باشد.

در صورتی که بیمار شده با پزشک خود تماس بگیرید و از دستوراتی که به شما می‌دهد پیروی نمایید. هیچ  واکسنی برای ویروس جدید کرونا وجود ندارد. اگر واکسن آنفولانزا را نزده اید هنوز دیر نشده و می‌‌توانید از بدن خود محافظت کنید. آنفولانزای فصلی می‌تواند تا اواخر ماه می ادامه داشته باشد. استفاده از ماسک جراحی توسط سازمان جهانی بهداشت و سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه نشده است. فقط افرادی که بیمار هستند یا افرادی که از بیماران مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنند و در معرض خطر قرار دارند باید از ماسک استفاده نمایند. به شدت از مسافرت به نقاطی که ویروس کرونا در آنجا شایع است خودداری کنید.

 چرا سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که فقط افرادی که بیمار هستند یا افرادی که از بیماران مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنند و در معرض خطر قرار دارند از ماست استفاده نمایند؟  


استفاده از ماسک فقط می‌تواند محافظت خفیفی را ایجاد کند ولی شستشوی مرتب دست‌ها به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با آب گرم و صابون توصیه شده است اما در صورتی که آب در دسترس شما قرار نداشت استفاده از ژل کمک کننده خواهد بود. سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک را برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا توسط افرادی که آلوده شده اند یا افرادی که ارتباط مداوم با افراد آلوده دارند را توصیه کرده است. در صورتی که همه افراد از ماسک استفاده کنند ماسک در دسترس نخواهد بود و سیستم درمان و سلامت نمی‌‌تواند به تهیه ماسک مورد نیاز بپردازد. ماسک در مراکز بهداشتی و بیمارستانی به صورت روزانه مورد نیاز است و استفاده از آن فقط شامل ویروس کرونا نیست بلکه برای انواع زیادی از عفونت‌های تنفسی کاربرد دارد.

 آیا افرادی که دچار آسم هستند باید در خارج از منزل از ماسک یکبار مصرف استفاده کنند؟ 


نه ضرورتا. مهمترین نکاتی که باید رعایت کرد به شرح زیر می‌باشد:

 • هر روز از اسپری تنفسی خود استفاده کنید زیرا باعث می‌شود که میزان التهاب در ریه‌ها کمتر شود.
 • به طور مداوم دست‌های خود را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با آب داغ و صابون بشویید تا ریسک بروز بیماری و انتقال آن به سایرین به حداقل برسد.
 • به اندازه کافی بخوابید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود و ریسک ابتلا به بیماری‌های شایع زمستان و حداقل برسد.
 • در صورتی که به کسی شک دارید باید فاصله لازم را با او رعایت کنید تا دچار این بیماری نشوید.
 • سعی کنید تا حد امکان از دست زدن به صورت خود اجتناب کنید زیرا باعث پخش شدن بیماری خواهد شد.
 • در هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید سپس آن را دور بیندازید.
 • به طور منظم سطوح سفت از قبیل موبایل و کیبورد و دستگیره درها را تمیز کنید زیرا ویروس می‌تواند روی این سطوح زنده بماند.
 • از استفاده از غذا و بشقاب و لوازم آرایشی و هر وسیله مشترکی خودداری کنید.
 • همیشه اسپری تنفسی خود را در کیف تان بگذارید تا در صورت لزوم از آن استفاده نمایید.
 • با استفاده به موقع از داروهای خود و استفاده صحیح از اسپری تنفسی و سلامت خود را تضمین کنید.

 در صورتی که فرد مبتلا به آسم تب یا سرفه کند چه باید کرد؟  


برای درمان آسم خود طبق دستور پزشک عمل کنید و با او تماس بگیرید زیرا به احتمال زیاد دچار ویروس کرونا نشده اید اما بهتر است که به کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری خود بپردازد. در صورت امکان هنگامی ‌که تب دارید به محل کار و دانشگاه یا مدرسه نوید پس از پخش شدن بیماری و مبتلا شدن دیگران جلوگیری شود.

 برخی افراد از وجود استروئید موجود در اسپری خود نگران هستند و فکر می‌‌کنند سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف کرده است، این افراد باید درباره کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا خوراکی چه چیزهایی را بدانند؟  


باید اطمینان حاصل کنید که بیماری شما تحت کنترل قرار دارد و برای این کار باید به طور منظم از اسپری خود استفاده کنید. استفاده از کورتیکواستروئید استنشاقی باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با عفونت‌ها نخواهد شد اما استروئید خوراکی می‌تواند شما را ضعیف کند. برای جلوگیری از ابتلا به ویروس‌های فصلی باید مراحل بالا را رعایت کنید.

 سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده افرادی که ۶۰ سال به بالا سن دارند بیشتر دچار این بیماری می‌‌شوند چه پیشنهاداتی برای افرادی که ۶۰ سال به بالا سن دارند وجود دارد تا از ابتلا به ویروس کرونا یا سایر بیماری‌های تنفسی در آنها جلوگیری شود؟ 


پیشنهادات سازمان جهانی بهداشت به این افراد همان نکاتی است که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم. در صورتی که شما در گروه‌های پرخطر قرار دارید باید از حضور در اماکنی که تعداد زیادی از افراد حضور دارند خودداری نمایید. این مساله در خصوص ویروس کرونا و سایر انواع ویروس‌های فصلی صدق می‌کند. پزشکان معمولاً دست دادن و روبوسی کردن و کارهایی از این قبیل را توصیه نمی‌کنند تا به این ترتیب ریسک انتشار ویروس به حداقل برسد. تا حد امکان فاصله مناسب را با افرادی که علائم و نشانه‌های سرما خوردگی را دارند رعایت کنید زیرا افراد مبتلا به ویروس کرونا قبل از ظهور علائم و نشانه‌های این ویروس آلوده هستند.

 آیا افراد مبتلا به آسم باید داروهای بیشتری را در منزل نگه دارند؟  


همیشه به افرادی که دچار بیماری آسم هستند توصیه می‌‌شود که داروهای خود را به اندازه کافی در منزل نگه دارند تا بعدا دچار مشکل نشوند اما به طور کلی پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که به مدت ۱۴ روز در منزل داروی داشته باشند.

 آیا افرادی که آمپول پنوموکوکال زده ‌اند در برابر پنومونی ناشی از کرونا ویروس مصونیت دارند؟


پاسخ این سوال منفی است زیرا این آمپول فقط از شما در برابر پنومونی باکتریایی محافظت می‌‌کند و تاثیری در برابر پنومونی حاصل از ویروس کرونا ندارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی