تنگی نفس و کرونا : راه‌های کنترل مشکلات نفسی ناشی از کوید۱۹

 ویروس کرونا یک نوع ویروس است. ویروس‌های کرونا به عنوان یک گروه، در سراسر جهان مشترک هستند. علائم متداول ویروس کرونا تب و سرفه است. این علائم می‌تواند شامل ذات الریه شدید باشد که باعث تنگی نفس و مشکلات تنفسی می‌شود.

 هر فرد باید برای کاهش خطر ابتلا به نوع شدید کوید ۱۹ چه کاری انجام دهد؟ به دلیل فقدان درمان برای این بیماری، بهبود سلامت فرد، مخصوصاً سلامت ریوی بسیار مهم است. آبرسانی، تغذیه مناسب، خواب منظم و همین‌طور ورزش مناسب می‌توانند مفید باشند. زمانی که شخص به این ویروس مبتلا می‌شود‌، هوای تازه و نظافت محیط به او توصیه می‌شود. رعایت این دو نکته برای حفظ سلامت کسانی که با بیمار، در خانه و مراکز بهداشتی درمانی در تعامل هستند، بسیار مهم است. این کار همچنین باعث کاهش قرار گرفتن دوباره در معرض ذرات ویروسی که افراد ممکن است با سرفه، عطسه یا نفس کشیدن پراکنده کنند، شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

فهرست مطالب

 علائم ویروس کرونا: لیست علائم و اینکه چه زمانی درخواست کمک کنید؟


علائم ویروس کرونا لیست علائم و اینکه چه زمانی درخواست کمک کنید

 طبق اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، فهرست اصلی علائم حاد در این زمان در واقع کاملاً کوتاه است که این علائم می‌توانند در هر جایی در طول ۲ تا ۱۴ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا ظاهر شوند.

 توانایی تشخیص علائم بیماری و اینکه در صورت لزوم بتوان کاری انجام داد ضروری است. این‌ها نکاتی هستند که شما باید بدانید.

  تب

 طبق گفته کارشناسان، تب نشانه کلیدی این بیماری است. درگیر اعداد نشوید، اما بدانید که تا زمانی که درجه حرارت بدن برای کودکان و بزرگسالان به حداقل ۱۰۰ درجه فارنهایت(۳۷.۷ درجه سلسیوس) برسد تبی در کار نیست.

 تصورات نادرست زیادی درباره تب وجود دارد. درجه حرارت متعادل بدن ۹۸.۶ درجه فارنهایت( ۳۷ درجه سلسیوس) است، اما درجه حرارت بدن همه ما در واقع در طول روز بین نیم تا یک درجه بالا و پایین می‌رود بنابراین ۹۹.۰ صفر درجه یا ۹۹.۵ درجه فارنهایت تب محسوب نمی‌شود.

 وقتی که شما تب را کنترل می‌کنید، به درجه حرارتی که صبح گرفته شده تکیه نکنید. در عوض درجه حرارت بدنتان را بعد از ظهر یا اوایل عصر اندازه گیری کنید.

“درجه حرارت بدنمان در طول روز یکسان نیست. اگر شما درجه بدن را ساعت هشت صبح چک کنید، ممکن است نرمال باشد.

” یکی از نشانه‌های تب این است که درجه حرارت بدن تان بعد از ظهر و اوایل عصر بالا می‌رود. بسیار متداول است که ویروس‌ها باعث ایجاد تب شوند.

 سرفه

 سرفه نشانه کلیدی دیگر بیماری کرونا است، اما نه هر نوع سرفه ای. این نوع سرفه باید سرفه خشکی‌ باشد که شما آن را در سینه تان حس می‌کنید. این سرفه‌ها مانند احساس خارش در گلو و یا شبیه سرفه‌ای که شما برای صاف کردن گلو می‌کنید، نیست.

 این سرفه‌ها فقط به خاطر تحریک گلو نیست. در سرفه‌های مربوط به کرونا چیزی را از گلویتان باصرفه خارج نمی‌کنید و یا با سرفه کردن چیزی را بالا نمی‌آورید.

 سرفه‌های مربوط به بیماری کرونا، بسیار آزاردهنده اند و از استخوان سینه یا جناغ سینه می‌آیند و می‌توانید بگویید که این سرفه‌ها به دلیل التهاب یا تحریک لوله‌های نایژه است.

 مشکل تنفسی

 تنگی نفس می‌تواند سومین نشانه و نشانه ای بسیار جدی از ابتلا به کوید ۱۹ باشد. این تنگی نفس می‌تواند بدون وجود سرفه باشد. بنا به گفته کارشناسان اگر سینه شما تنگ شود یا اینکه احساس کنید که نمی‌توانید به خوبی نفس بکشید، این‌ها ممکن است نشانه‌هایی از ابتلا به ویروس کرونا باشند.

 اگر دچار تنگی نفس شدید، سریعاً با پزشکتان، مرکز فوریت‌های پزشکی یا بخش اورژانس تماس بگیرید. اگر تنگی نفس شما شدید باشد شما به پزشک نیاز دارید.

 علاوه بر مشکل تنفسی و تنگی نفس، مرکز کنترل بیماری‌ها لیستی تهیه کرده اند که شامل علائم هشدار دهنده اورژانسی برای کوید ۱۹ تحت عنوان وجود فشار و درد در سینه، کبودی لب‌ها یا صورت که نشانه ی کمبود اکسیژن است و هرگونه اختلال روانی ناگهانی یا بی حالی و خستگی و ضعف میشود.

 علائم سرماخوردگی و آنفولانزا 

 این علائم سه گانه— تب، سرفه و تنگی نفس— تنها از علائم بیماری کوید ۱۹ نیستند.

 بسیاری از علائم دیگر می‌توانند شبیه آنفولانزا باشند شامل، سردردها، مشکلات گوارشی، بدن درد‌ها و خستگی که می‌تواند شدید باشند. در این حال علائم دیگری می‌تواند شبیه سرماخوردگی یا آلرژی‌ها باشند،  علائمی‌از قبیل، آبریزش بینی، گلودرد و عطسه.

 کارشناسان، به احتمال زیاد می‌گویند شما فقط سرما خورده‌اید یا انفولانزا دارید— زیرا این بیماری‌ها نیز باعث ایجاد تب سرفه می‌شوند. اگر علائم شما مخصوصاً تنگی نفس بعد از یک هفته بهتر نشود یا حتی تشدید هم شده باشد، می‌تواند نشان‌دهنده ابتلای شما به کوید ۱۹ باشد.

 علائم غیر طبیعی

 نشانه عجیبی که ممکن است نشان دهنده کوید ۱۹ باشد، عفونت در مراحل اولیه است که اخیراً توسط آکادمی‌گوش و حلق و بینی — جراحی سر و گردن تشخیص داده شده است.

 بر اساس بیانیه ای در وب سایتشان، آمده است علائم آنوسمیا (اختلال در حس بویایی) ،و همینطور اختلال در حس چشایی معمولاً باید به عنوان احتمال عفونت کوید ۱۹ تشخیص داده شود.

 در بیانیه ذکر شده است که” آنوسمیا، مخصوصاً، در بیمارانی که علائم دیگری نداشته و در نهایت تست ویروس کرونای آن‌ها مثبت شده است، دیده می‌شود.

 در بروشور‌های پزشکی ذکر شده است که اختلال ناگهانی در بویایی می‌تواند به خاطر عفونت‌های تنفسی حاصل از انواع دیگر ویروس کرونا باشد.

 ویروس چگونه منتقل می‌شود؟


 تصور بر این است که ویروسی که عامل کوید ۱۹ است، عمدتاً از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، و اساساً توسط ذرات تنفسی که شخص مبتلا به ویروس در هنگام سرفه یا عطسه پراکنده می‌کند، منتقل می‌شود. این ذرات می‌توانند بر روی دهان و دماغ اشخاصی که در نزدیکی شخص بیمار هستند، قرار بگیرد و یا این که احتمالاً با نفس کشیدن، ویروس وارد ریه آن‌ها می‌شود. انتقال ویروس به احتمال قوی وقتی صورت می‌گیرد که مردم در ارتباط نزدیکی با شخص بیمار باشند (حدود ۶ فوت).

 به نظر می‌رسد که کوید ۱۹ به آسانی و به طور پیوسته در جامعه ( انتقال در سطح جامعه) در بسیاری از مناطق جغرافیایی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند منتقل می‌شود. انتقال در سطح جامعه یعنی مردم یک منطقه که به ویروس مبتلا شده اند، این شامل کسانی که مطمئن نیستند چطور و کجا به ویروس مبتلا شده اند، نیز می‌شود.

 چگونه ویروس کرونا بر ریه‌ها اثر می‌گذارد؟


 وقتی که بیماران مبتلا به کوید ۱۹،علائم سرفه و تب را نشان می‌دهند، نشان دهنده این است که عفونت به مجاری تنفسی رسیده است. مسیر هوایی که هوا را وارد شش‌ها می‌کنند و سپس به بیرون هدایت می‌کنند. وقتی که غشای دیواره نایژک‌ها آسیب می‌بیند،باعث التهاب می‌شود. در نتیجه این مسئله عصب‌های غشای لوله‌های تنفسی را تحریک می‌کند. حتی مقدار کمی‌ گرد و غبار باعث سرفه کردن می‌شود اما در صورتی که سرفه بدتر شود به معنای ورود گرد و غبار به درون واحد تبادل اکسیژن که در انتهای مسیرهای هوایی قرار دارند می‌باشد. در صورتی که این واحدها عفونی شوند با بیرون راندن عوامل ایجاد کننده التهاب درون کیسه‌های هوایی انتهای ریه واکنش نشان می‌دهند.

 اگر کیسه‌های هوای ملتهب شوند، باعث “بیرون دادن مواد التهابی[ سلول‌های سیال و التهابی] به شش‌ها و در نتیجه منجر به ابتلا به ذات الریه می‌شوند. در صورتی که درون ریه ذرات التهاب آور زیادی وجود داشته باشد نمی‌توانند اکسیژن کافی را وارد جریان خون نمایند، در نتیجه باعث کاهش توانایی بدن برای دریافت اکسیژن و دفع کردن دی اکسید کربن میشوند. که این عامل، دلیل متداول مرگ در اثر ذات الریه است.

 آیا کسی که مبتلا به کوید ۱۹ بوده می‌تواند بیماری را به دیگران انتقال دهد؟


 ویروس کوید ۱۹ از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. تصور می‌شود کسانی که علائم بیشتری دارند  ناقل فعال‌تری است (بیمار‌ترین). به همین دلیل است که مرکز کنترل بیماری‌ها توصیه می‌کند که بیماران (بسته به اینکه چقدر مریض باشند) تا زمانی که بهبود می‌یابند و دیگر خطری برای آلوده کردن دیگران را ندارند در خانه یا بیمارستان قرنطینه شوند. اخیراً وجود ویروس در بیمارانی که هیچ گونه علایمی‌ندارند نیز تشخیص داده شده است.

 تشخیص اینکه چه مدت بیماری شخص فعال است و طول می‌کشد، در بیماران متفاوت است. در نتیجه تصمیم گیری برای اینکه چه موقع یک نفر را از قرنطینه خارج کنند با استفاده از استراتژی‌های مبتنی بر آزمایش و استراتژی‌هایی که مبتنی بر آزمایش نیستند  (یعنی زمانی که بیماری شروع شده و تا زمان بهبودی) و با مشاوره با مقامات بهداشت عمومی‌محلی و دولتی انجام می‌شود. تصمیم گیری شامل در نظر گرفتن مشخصات هر موقعیت، شدت بیماری، علائم و نشانه‌های بیماری و نتایج آزمایشات بیمار می‌شود.

 قرنطینه یعنی جدا کردن شخص یا گروهی از مردم که در معرض بیماری مسری بودند و هنوز مبتلا نشده اند و (علائمی‌بروز نداده اند).

 شما باید چه کار کنید


 در این لحظه راهنمایی فعلی که البته ممکن است تغییر کند این است که اگر شما علائمی‌ شبیه سرماخوردگی و آنفولانزا دارید و علائم خفیف و یا متوسط است، در خانه بمانید و سعی کنید آن‌ها را با استراحت، آبرسانی و استفاده از تسکین دهنده‌های درد مدیریت کنید.

 اگر شما بالای ۶۰ سال سن دارید، این توصیه برای شما کاربردی نیست. زیرا وقتی که ما سالخورده می‌شویم دستگاه ایمنی بدن ضعیف می‌شود، و یا اینکه اگر شما باردار هستید، هر کسی که نگرانی در مورد ویروس کرونا دارد باید با پزشک تماس بگیرد.

 مشخص نیست که آیا خطر ابتلای زنان باردار به بیماری از طریق ویروس کرونا بیشتر و شدیدتر است یا خیر، اما مرکز کنترل بیماری‌ها بیان کرده است که زنان در طول دوران بارداری تغییراتی را در بدنشان تجربه می‌کند که ممکن است خطر ابتلا به بعضی از عفونت‌ها را افزایش دهد.

 به طور کلی اگر شما  بیماری زمینه ای، مثل دیابت، بیماری‌های مزمن ریه یا آسم ، نارسایی قلبی یا بیماری قلبی ، بیماری کم خونی داسی شکل، سرطان (یا در حال انجام شیمی‌درمانی هستید) بیماری‌های کلیوی که به دیالیز نیاز دارند، شاخص توده بدنی بالای ۴۰ (فوق العاده چاق) یا اختلال خود ایمنی را دارید، عفونتهای کوید ۱۹ برای شما بسیار خطرناک است.

 “بیماران مسن‌تر و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند یا دچار نقص ایمنی بدن هستند، در صورت بروز بیماری علائم خفیف، باید سریعاً با پزشکشان تماس بگیرند. اگر شما بیماری‌های زمینه ای دارید حتی اگر جوان هستید خطر ابتلای شما به کوید ۱۹ بیشتر است.

 “افراد زیر ۶۰ سال که بیماری‌های زمینه‌ای، دیابت، بیماری قلبی، نقص ایمنی و یا هر گونه مشکل ریوی قبلی دارند، علی رغم سن کم شان آسیب‌پذیرتر هستند.

 تاریخ سفر شما به منطقه ای که در آنجا ویروس کرونا گسترده است (و آن قسمت‌های جهان هر روز در حال افزایش هستند)‌، فاکتور کلیدی است در تصمیم گیری اینکه آیا شما ممکن است به کوید ۱۹ مبتلا باشید یا خیر.

 

 کسانی که بیشترین خطر ابتلا به بیماری جدی کوید ۱۹ را دارند باید چه کار کند؟


 اگر شما بیشتر بالاترین احتمال ابتلا به ویروس کوید ۱۹ را دارید باید:

  • ملزومات را  ذخیره کنید
  • احتیاط کنید و فاصله بین خود و دیگران را حفظ کنید
  • وقتی که به مکان‌های عمومی‌ می‌روید از کسانی که مریض هستند دوری کنید
  • تماس‌های نزدیک را محدود کنید و دست‌هایتان را بیشتر بشویید
  • از حضور در جاهای شلوغ، سفر با کشتی و سفرهای غیر ضروری اجتناب کنید

 اگر در جامعه شما بیماری شیوع پیدا کرده، تا حد امکان در خانه بمانید. مراقب علائم بیماری و علائم اورژانسی باشید. و اگر بیمار شدید در خانه بمانید و با پزشک خود تماس بگیرید.

 راه‌های بهبود تنگی نفس و مشکلات تنفسی ناشی از ویروس کرونا چیست؟


راه‌های بهبود تنگی نفس و مشکلات تنفسی ناشی از ویروس کرونا چیست

 ویروس کرونا از طریق ذراتی که در اثر سرفه، عطسه و هوای باز تمام افرادی که ناقل ویروس هستند، منتقل می‌شود (بدون در نظر گرفتن اینکه آنها علائمی‌ را نشان می‌دهند یا خیر). توصیه‌های زیر برای بهبود سلامت ریوی و کاهش مواجهه با ذرات ویروسی برای افرادی که در سطح سلامت قابل قبولی قرار داشته باشند بی خطر هستند. کسانی با ملاحظات بهداشتی خاص یا مشکلات تنفسی مواجه هستند می‌توانند قبل از به کارگیری این توصیه‌ها با پزشک خود مشورت کنند. لطفاً توجه داشته باشید که این توصیه‌ها برای پیشگیری مناسب نیست، و ما تنها امیدواریم که این‌ها شدت را در بعضی از موارد کمتر کنند.

 ورزش ایروبیک

 انجام ورزش ایروبیک برای تقویت سلامت قلبی عروقی، قبل از ابتلا به عفونت توصیه می‌شود. به محض این که شخص به عفونت مبتلا شود، در طول دوره ای که علائم بیماری او خفیف است، ورزش ایروبیک در حد متعادل می‌تواند تهویه ریوی را در بیمار بهبود دهد. چنین ورزش‌هایی همچنین ممکن است برای عملکرد دستگاه ایمنی مفید باشد.‌ترجیحاً این ورزش‌ها را بیرون از خانه یا، در خانه با پنجره‌های باز و یا در غیر اینصورت در محل‌هایی که تهویه هوای مناسبی دارند، انجام دهید. در آب و هوای گرم پیاده روی طولانی‌تر یا حتی دویدن ممکن است ظرفیت شش‌ها را افزایش دهد. استفاده از جک‌های پرش، درجا زدن یا رقصیدن در فضاهای کوچک نیز می‌تواند انجام شود.

 در جاهایی که دمای هوا این اجازه را می‌دهد، پنجره‌ها را باز نگه دارید

 بهتر از جریان هوا از بیرون وارد شود، اجازه ندهید این جریان هوا از محلی که در آن افراد مبتلا هستند وارد محلی که افراد سالم وجود دارد، شود. این کار دو مزیت دارد: اجازه می‌دهد که اگر ذرات ویروسی در هوای اتاق موجود است، از اتاق خارج شوند تا اینکه شما (یا هر کس دیگری) با نفس کشیدن آن را وارد ریه خود نکنید. و این که اکسیژن بیشتری به اتاق وارد می‌شود برای شش‌ها و سلامت کلی بدن مفید است. اگر هوای منطقه شما سرد است، در حالی که بخاری روشن است، حداقل منفذی را برای عبور هوا از پنجره باز بگذارید. استفاده از تصفیه کننده‌های هوا نیز مفید است.

 وقتتان را در هوای آزاد سپری کنید (بدون نزدیک شدن به دیگران و حفظ فاصله ۶ فوتی)

 بالکن‌ها، حیاط خلوت‌ها یا پاسیو‌ها محل‌های مناسبی برای راه رفتن هستند بدون اینکه به دیگران نزدیک شوید این کار مزیت‌هایی مانند باز گذاشتن پنجره‌ها دارد این کار تضمین می‌کند که ذرات ویروسی بازدم شما دوباره با نفس کشیدن وارد ریه نمی‌شوند.

 از طریق بینی نفس بکشید

 تنفس از طریق بینی کمک می‌کند که هوای تازه از راه مژک‌ها (مو‌های کوچک) و غشای مخاطی وارد ریه شود. این مژه‌ها و غشای مخاطی سپری را در مقابل بیماری به وجود می‌آورند. تنفس از راه بینی باعث می‌شود که با هوایی که وارد ریه می‌شود گرم و مرطوب شود.

 نفس عمیق

 نفس عمیق و بازدم هوای تازه وارد ریه می‌کند و می‌تواند ظرفیت ریه را بیشتر کند. ما معمولاً فقط با استفاده از بخش کوچکی از ظرفیت شش خود، نفس می‌کشیم و هوا را بیرون می‌دهیم. خروج ذرات ویروسی از مناطق غیر فعال ریه ممکن است قرار گرفتن در معرض ذرات ویروسی را کاهش دهد. اغلب نفس عمیق برای سلامتی و تندرستی توصیه می‌شود. و می‌تواند چندین بار در روز که با یک برنامه منظم انجام شود.

 سطوح را تمیز کنید و لباس‌ها، ملافه‌ها و پتو‌ها را بشویید

 شستشوی مداوم ذرات ویروسی‌ را که بر روی سطوح و لباس‌ها مانده اند را از بین می‌برد، و از اینکه دوباره در معرض آن‌ها قرار بگیریم جلوگیری می‌کند.

 آیا کسی که برای ابتلا به کوید ۱۹ در قرنطینه بوده است می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند


قرنطینه معمولاً برای دوره کمون بیماری‌های مسری مقرر می‌شود، دوره کمون به مدت زمانی گفته می‌شود که بعد از مواجهه با ویروس، شخص در طول آن به بیماری مبتلا می‌شود. برای کوید ۱۹ دوره قرنطینه ۱۴ روز  بعد از آخرین تاریخی است که در معرض ویروس بوده‌اند، زیرا دوره کمون برای این روز ۲۲ تا ۱۴ روز است. تصور نمی‌شود که کسانی که از قرنطینه کوید ۱۹ خارج آزاد می‌شوند، خطری برای انتقال ویروس به دیگران داشته باشند زیرا آن‌ها در طول دوره کمون بیماری را انتقال داده اند.

 آیا ویروس‌های کوید ۱۹ از طریق غذا، شامل رستوران‌های بیرون بر، غذا‌های خنک شده یا منجمد بسته‌بندی شده منتقل می‌شود؟


 تصور بر این است که ویروس کرونا معمولا از طریق ذرات تنفسی از شخصی به شخص دیگر منتقل میشود. در حال حاضر شواهد و مدارکی در ارتباط با اینکه انتقال کوید ۱۹ از طریق غذا را تایید کند، وجود ندارد. قبل از آماده کردن یا خوردن غذا بسیار مهم است که برای سلامت عمومی‌مواد غذایی همیشه دست‌هایتان را با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. از ماسک برای ایجاد پوششی برای سرفه یا عطسه تان استفاده کنید. و بعد از فین کردن، سرفه کردن، عطسه کردن یا رفتن به سرویس بهداشتی دست‌هایتان را بشویید.

  این امکان وجود دارد که شخصی با دست زدن به سطح یا وسیله ای مثل ظرف بسته‌بندی، که روی آن ویروس قرار دارد و لمس کردن دهان، بینی یا احتمالاً چشم‌هایش به کوید ۱۹ مبتلا شود. اما تصور نمی‌شود که این مهم‌ترین روش انتقال ویروس کرونا باشد.

 به طور کلی به خاطر قابلیت زنده ماندن ضعیف این ویروس‌های کرونا برای بر روی سطوح، احتمالاً خطر کمتری برای انتقال ویروس از طریق محصولات غذایی یا مواد غذایی بسته‌بندی شده وجود دارد.

 چه درجه حرارتی ویروس را از بین می‌برد؟


 به طورکلی ویروس کرونا در درجه حرارت‌های بالا‌تر، نسبت به محیطی که خشک‌تر و خنک‌تر است و رطوبت بالاتری دارد، مدت زمان کمتری زنده می‌ماند. با این وجود، اکنون ما اطلاعات دقیقی درباره ویروس و غیر فعال کردن این ویروس بر اساس درجه حرارت نداریم. درجه حرارت باید بر اساس مواد تشکیل دهنده سطح، محیط و غیره مشخص شود. علیرغم درجه حرارت لطفاً دستورالعمل‌های مرکز کنترل بیماری‌ها را برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن دنبال کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی