تپش قلب دراوایل و اواخر بارداری: علت تپش قلب در دوران حاملگی

از نظر جسمی، روحی یا عاطفی، بدن شما در طول دوران بارداری تغییرات زیادی را پشت سر می‌گذارد. یکی از تغییراتی که ممکن است شما را نگران کند، تغییر یا افزایش ضربان قلب شماست. تپش قلب (احساس می‌کنید قلب شما در حال مسابقه یا دویدن است) معمولاً بی ضرر است و به دلیل تغییرات قلبی عروقی اتفاق می‌افتد. با این وجود، در بسیاری از موارد، این تغییر به ظاهر شایع می‌تواند نشان دهنده مشکلی در قلب یا سایر قسمت‌های بدن باشد، بخصوص اگر این تغییر ناگهانی باشد. افزایش ناگهانی ضربان قلب در دوران بارداری را نباید مورد بی توجهی قرار داد.

  بارداری به بسیاری از سیستم‌های بدن- از جمله سیستم قلبی و عروقی شما وابسته است تا تغییرات اساسی از جمله بالا رفتن ضربان قلب ایجاد شود. با این حال، ضربان قلب بالا نیز می‌تواند وجود یک مشکل اساسی را نشان دهد. در صورت افزایش ناگهانی ضربان قلب، سردرد، اضطراب یا تنگی نفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.دکتر لیلا عسگرپور متخصص قلب و عروق پس از معاینه بیمار برنامه درمانی مناسب برای شرایط خاص هر بیمار را تجویز خواهند کرد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

عملکرد قلب در طول دوران بارداری 


ضربان قلب طبیعی یک فرد سالم بین ۶۰ تا ۸۰ ضربه در دقیقه است. با این حال، در دوران بارداری، این میزان به ۱۰۰ عدد می‌رسد. افزایش ضربان قلب تاکیکاردیا نامیده می‌شود و یک اتفاق شایع در دوران بارداری است.

در دوران بارداری، بدن شما به طور مداوم کار می‌کند تا بتواند کودک در حال رشد شما را تغذیه کند. با پیشرفت دوره بارداری، میزان خون مورد نیاز کودک شما افزایش می‌یابد و بدن این نیاز را با افزایش ضربان قلب برآورده می‌کند تا خون بیشتری به سیستم وارد شود.

سازگاری‌های قلبی عروقی در دوران بارداری اهداف بسیاری را شامل می‌شود، از جمله محافظت از عملکرد طبیعی فیزیولوژیکی شما، برآورده کردن نیازهای متابولیکی دوران بارداری و تسهیل رشد و پیشرفت جنین. علاوه بر ضربان قلب بالا، قلب شما با هر انقباض قلبی احتمالاً خون بیشتری را به بقیه قسمت‌های بدن می‌رساند.

سه ماهه اول 

در یک بارداری عادی و بدون عارضه، ضربان قلب در حالت استراحت ۱۵ تا ۲۰ ضربه در دقیقه است. همانطور که در مورد همه ارگان‌های اصلی دیگر بدن صدق می‌کند، اعتقاد بر این است که تغییرات قلبی عروقی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتند توسط سیگنال‌های هورمونی ایجاد می‌شوند، در درجه اول افزایش در پروژسترون و استروژن اتفاق می‌افتد که بدن را از حضور جنین آگاه می‌کند. تغییرات ضربان قلب ممکن است در سه ماهه اول بارداری شروع شود.

سه ماهه دوم 

در سه ماهه دوم، انقباض عمومی عضلات صاف به همراه اتساع عروق خونی وجود دارد. این تغییر موجب افزایش گردش خون می شود در حالی که فشار خون طبیعی شما حفظ شده است. این اتفاق منجر به افزایش تدریجی ضربان قلب در حال استراحت می شود که در سه ماهه دوم اوج می گیرد. در ماه چهارم بارداری، برون ده قلبی یا مقدار خون پمپ شده از قلب شما ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد. این نکته در دوران بارداری و در صورت وجود هرگونه ناراحتی قلبی که قبلاً کشف نشده باشد، ممکن است مشکلات ایجاد شود.

سه ماهه سوم 

دوره حداکثر برون ده قلبی بین هفته ۲۸ و ۳۵ از سه ماهه سوم رخ می‌دهد. با پایان بارداری، در حدود ۴۰ هفته، میزان گردش خون شما ۴۰ تا ۹۰ درصد بالاتر از سطح قبل از بارداری خواهد بود و باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. این اتفاقات در قلب موجب می‌شود که خون کافی برای تحویل اکسیژن کافی و مواد مغذی برای مادر و نوزاد تامین شود. در سه ماهه سوم، این تغییرات برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده جنین در حال رشد و همچنین آمادگی برای زایمان است. در حین زایمان، ضربان قلب در هنگام انقباضات و در پاسخ به درد بالا می‌رود.

علل تپش قلب در دوران بارداری


عوامل زیادی وجود دارد که می‌توانند منجر به تپش قلب در دوران بارداری شوند. برخی از این موارد زیر به شرح زیر است:

 • اضطراب: طبیعی است که یک زن باردار نگران سلامتی کودک باشد. اما اگر زیادی نگرانی دارید یا اضطراب دارید، این امر بر سلامتی شما تأثیر خواهد گذاشت. استرس و اضطراب در دوران بارداری می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد.
 • تغییر در اندازه رحم: با پیشرفت بارداری شما، فضای رحم برای بزرگتر شدن کودک افزایش می‌یابد. در نتیجه قلب شما خون بیشتری را برای حمایت از رحم پمپ می‌کند. در واقع، تا پایان دوران بارداری، حدود ۲۰٪ خون شما به رحم منتقل می‌شود. این به معنای کار اضافی برای قلب شما است که آن را تامین می‌کند.
 • تغییر در سینه‌ها: در طی و بعد از بارداری، غدد پستانی شما بدن را برای شیردهی آماده می‌کند. وقتی بافت پستان بزرگ شود و اندازه پستان‌ها افزایش یابد، جریان خون به غدد پستانی افزایش می‌یابد. این بدان معناست که قلب شما خون بیشتری را از حد معمول پمپ می‌کند که ممکن است باعث شود حتی سینه ها سنگینتر شود.
 • تغییر در سطح مواد مغذی: عوارض بیماری‌هایی مانند تیروئید یا افت سطح آهن نیز می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد.
 • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی و افزایش وزن می‌تواند باعث تاکیکاردی در اوایل بارداری شود.
 • دارو: در صورت مصرف داروهای سرماخوردگی یا ضد حساسیت دارای پسودوفدرین در دوران بارداری، ضربان قلب شما افزایش می‌یابد. این افزایش نشانه واکنش بدن شما به داروها است.
 • شیوه زندگی: سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، یا مصرف مواد غذایی یا نوشیدن کافئین زیاد می‌تواند ضربان قلب شما را نیز افزایش دهد.

برخی دیگر از دلایل جدی تپش قلب شامل:

 • بیماری عروق کرونری قلب
 • پره اکلامپسی
 • آسیب جدی به قلب
 • تاراحتی قلبی از بارداری قبلی

علائم تپش قلب در دوران بارداری 


در صورت داشتن تپش قلب در دوران بارداری، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید.

 • تنگی نفس حتی هنگام نشستن یا دراز کشیدن
 • سر درد خفیف با احساس سرگیجه و حتی غش
 • سرفه مداوم

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بهتر است آن را به اطلاع پزشک خود برسانید تا او بتواند بررسی کند که آیا این علائم طبیعی است یا نه.

آیا افزایش ضربان قلب می‌تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد؟ 


تپش قلب یا افزایش ضربان قلب در دوران بارداری معمولاً نشانه بارداری سالم است. این بدان معنی است که بدن شما در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که کودک شما اکسیژن و مواد مغذی ضروری را برای رشد سالم خود به دست می‌آورد.

اگر قلب شما سریعتر می‌تپد اما با علائم جدی دیگری همراه نیست، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد. باید به یاد داشته باشید که این یک واکنش طبیعی فیزیولوژیکی بدن است.

تشخیص افزایش ضربان قلب در دوران بارداری 


تشخیص افزایش ضربان قلب در دوران بارداری

پزشک شما یک سری آزمایشات را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که شما و کودک شما سالم هستید. او همچنین تاریخچه پزشکی شما را مرور می‌کند. اگر قبلاً این مشکل را تجربه کرده‌اید، باید در مورد آن به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک علت افزایش ضربان قلب را از طریق EKG یا ECG که تغییرات جریان خون و ضربان قلب را اندازه گیری می‌کنند، تعیین می‌کند.

با توجه به نتایج این آزمایشات، پزشک به احتمال زیاد به شما توصیه می‌کند که رژیم غذایی سالم داشته باشید و تمریناتی انجام دهید. این کار وزن شما را کنترل می‌کند و همچنین از وارد آمدن فشار اضافی بر قلب جلوگیری می‌کند.

نحوه مقابله با تپش قلب در دوران بارداری


نحوه مقابله با تپش قلب در دوران بارداری

اگرچه تپش قلب در دوران بارداری معمولاً نرمال است، اما به شما توصیه می‌شود برای اطمینان از سلامتی خود و نوزادتان تغییرات خاصی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. اگر افزایش ضربان قلب شما به دلیل مشکل جدی باشد، پزشک یک برنامه درمانی را تجویز می‌کند و به شما توصیه می‌کند که احتیاط کنید.

دارو 

در حالی که داروهای زیادی وجود دارد که به تاکیکاردی کمک می‌کند، بهتر است در هنگام بارداری از آنها استفاده نکنید زیرا برخی از این داروها می‌توانند مانع از رشد کودک شما شوند. قبل از مصرف هرگونه دارویی، باید با پزشک مشورت کنید. مسدود کننده‌های ضد آریتمی یا بتا یا کلسیم معمولاً برای تاکیکاردی سینوسی (ضربان قلب بیش از حد طبیعی) تجویز می‌شوند.

کاردیوورسیون

اگر تپش قلب شما به دلیل آریتمی شدید یا ضربان قلب خارج از ریتم باشد، پزشک شما ممکن است عملی را که به نام کاردیووراسیون شناخته می‌شود، توصیه کند. این عمل شامل انتقال یک جریان الکتریکی به موقع به قلب است تا بتواند آن را با ریتم طبیعی خود برگرداند. پزشکان انجام این عمل را در دوران بارداری بی‌خطر می‌دانند.

در طول عمل کاردیوورسیون چه اتفاقی می‌افتد؟ 

پزشکان و پرستاران این عمل را در بیمارستان یا کلینیک انجام می‌دهند. اگر داروها ریتم طبیعی قلب شما را برگردانند، ممکن است نیازی به کاردیوورسیون نداشته باشید. اما اگر به کاردیوورسیون نیاز دارید، ممکن است بلافاصله انجام شود یا برای یک روز آینده برنامه ریزی شود.

در طول کاردیوورسیون:

 • پرستار یا پزشک شما IV (خط داخل وریدی) را در بازوی شما قرار می‌دهد و به شما داروی (آرام بخش) می‌دهد تا بخوابید. در طی عمل احساس درد نخواهید کرد.
 • پزشک شما از طریق دو بالشتک یک شوک الکتریکی ایجاد خواهد کرد یکی روی قفسه سینه شما قرار دارد و دیگری در پشت شما. یا اینکه هر دو بالشتک را می‌توان در قسمت جلوی قفسه سینه قرار دهد. این شوک کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد و به طور خلاصه ریتم قلب شما را یک توقف کوتاه می‌دهد (تنظیم مجدد می‌شود).
 • سپس پزشک معاینه می‌کند که ضربان قلب شما منظم است یا خیر. بعضی از افراد فقط به ۱ شوک احتیاج دارند. بعضی‌ها برای بازگرداندن ضربان قلب منظم نیاز به تعداد بیشتری دارند.
 • در بیشتر موارد، بیماران پس از به هوش آمدن، شوک را به یاد نمی‌آورند.
 • عمل حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

پس از کاردیوورسیون چه اتفاقی می‌افتد؟ 

شما معمولاً می‌توانید خیلی زود پس از انجام عمل قلبی، به فعالیت‌های عادی خود برگردید و فقط دارو مصرف کنید.

بعد از با استفاده از داروها:

 • پرستار بعد از انجام عمل، یک ساعت یا بیشتر با دقت مراقب شما خواهد بود.
 • شما می‌توانید اعضای خانواده را ملاقات کنید، اما ممکن است تا چندین ساعت احساس خواب آلودگی کنید.
 • پزشک یا پرستار به شما می‌گویند که آیا عمل قلب به خوبی انجام شده است یا خیر. پزشک در مورد این که آیا به درمان بیشتری نیاز دارید یا نیاز به داروهای ضد آریتمی برای حفظ ریتم طبیعی قلبتان دارید، با شما صحبت خواهد کرد.
 • معمولاً می‌توانید همان روز عمل مرخص شده و خود به خانه بروید.

درمان‌های خانگی که می‌توانید در خانه استفاده کنید

آرامش داشتن یکی از بهترین کارهایی است که اگر در دوران بارداری دچار تپش قلب شده‌اید، می‌توانید انجام دهید. نوشیدن کمی ​​چای بابونه یا رایحه درمانی با اسطوخودوس نیز می‌تواند شما را آرام کند.

مطمئن شوید که شما هر روز به اندازه کافی می‌خوابید و الگوهای خوابتان را به هم نمی‌زنید. تمرین یوگا و مدیتیشن نیز می‌تواند شما را آرام کند اما حتما قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول 


هنگام بارداری ضربان قلب شما چقدر می‌تواند بالا رود؟ 

ضربان قلب زنان باردار نباید بیشتر از ۱۴۰ بار در دقیقه باشد (که ممکن است در حین ورزش سنگین اتفاق بیفتد).

آیا تپش قلب نشان می‌دهد که جنین پسر است یا دختر؟ 

هیچ مطالعه‌ای نشان نمی‌دهد که تپش قلب مادر نشانگر جنسیت جنین است. این فقط یک باور قدیمی است که تپش قلب بالاتر از ۱۴۰ دور در دقیقه نشان دهنده جنین دختر است و پایین‌تر از آن نشان دهنده یک پسر است.

آیا تپش قلب در دوران بارداری می‌تواند بر کودک تأثیر بگذارد؟

افزایش ضربان قلب یک تغییر فیزیولوژیکی سالم در دوران بارداری است و مشخص نشده است که تاثیر خاصی بر کودک می‌گذارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی