داروی وراپامیل برای چیست: نحوه‌ی مصرف، کاربرد، عوارض و تداخل دارویی

وراپامیل به تنهایی یا در کنار سایر داروها به منظور درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. پایین آوردن فشار خون از بروز سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی جلوگیری می‌‌کند. وراپامیل تحت عنوان مسدود کننده کانال کلسیم شناخته می‌شود. این دارو باعث شل شدن عروق خونی می‌‌شود تا خون بتواند با سهولت بیشتری گردش کند. از وراپامیل به منظور پیشگیری از بروز درد قفسه سینه استفاده می‌گردد. این دارو همچنین می‌‌تواند باعث افزایش توانایی شما برای ورزش کردن و کاهش ریسک بروز درد قفسه سینه شود. در مواردی که بیمار دچار اختلالات ضربان قلب و یا تپش قلب می‌باشد پزشک به تجویز این دارو خواهد پرداخت تا ضربان قلب او کنترل گردد. این دارو به پایین آوردن ضربان قلب کمک می‌کند و به این ترتیب بیمار احساس راحتی بیشتری خواهد داشت و توانایی او برای ورزش کردن افزایش پیدا می‌کند. می‌‌توان از این دارو برای درمان سایر انواع بیماری‌های قلبی نیز استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

نحوه استفاده از این دارو به چه صورت است؟ 


نحوه استفاده از این دارو به چه صورت است؟

این دارو باید به صورت خوراکی و همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود که معمولاً طبق تجویز پزشک باید بیمار روزی سه یا چهار مرتبه از این دارو استفاده نماید. دوز دارو معمولا با توجه به شرایط بیمار و نحوه واکنش او به درمان مشخص می‌گردد. باید این دارو را به طور منظم استفاده کرد تا بیمار شاهد مزایای حاصل از آن باشد. بیمار بهتر است این دارو را هر روز در ساعت مشخصی مصرف نماید تا زمان استفاده از آن را فراموش نکند.

 • افرادی که از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌کنند ممکن است پس از یک هفته شامل مزایای حاصل از این دارو باشد. مصرف این دارو حتی علیرغم بهبودی ایجاد شده کاملاً ضروری می‌باشد. اکثر افرادی که دچار فشار خون بالا هستند پس از مصرف این دارو هیچ مشکلی نخواهند داشت.
 • به منظور پیشگیری از بروز درد قفسه سینه باید بیمار این دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کند. در هنگام بروز درد قفسه سینه نباید از این دارو استفاده کرد و بیمار باید از سایر داروهایی که پزشک برای رفع حملات ناگهانی تجویز کرده است از قبیل نیتروگلیسرین استفاده نماید. بهتر است بیمار با پزشک یا داروساز خود مشورت کند تا اطلاعات بیشتری را به دست بیاورد.
 • بیمار باید از قطع ناگهانی این دارو بدون مشورت با پزشک خود داری کند. در صورتی که بیمار به طور ناگهانی به قطع مصرف این دارو بپردازد ممکن است شرایط او بدتر شود. گاهی اوقات لازم است به تدریج دوز دارو کاهش پیدا کند. در صورتی که علیرغم مصرف این دارو مشکل بیمار بهبود پیدا کرده باشد یا حتی بدتر شده باشد باید بیمار به پزشک خود اطلاع دهد. بالا ماندن سطح فشار خون یا بروز مکرر درد قفسه سینه به معنای علامت هشدار و مراجعه فوری به پزشک می‌باشد.

چند نکته مهم 


در صورتی که شما به این دارو یا سایر داروها حساسیت دارید باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که ریسک بروز واکنش آلرژیک و سایر مشکلات مشابه را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با پزشک داروساز خود مشورت کنید. در صورتی که شما دچار بیماری‌های خاصی هستید نباید از این دارو استفاده نمایید. در صورتی که شما دچار مشکلات زیر می‌باشید باید قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید:

 • برخی از انواع خاص اختلالات مرتبط با ضربان قلب که نباید این اختلالات را نادیده گرفت.
 • قبل از مصرف این دارو باید اطلاعات کامل را در ارتباط با سابقه پزشکی خود در اختیار پزشک یا داروساز تان قرار دهید به ویژه اگر دچار برخی بیماری‌ها از قبیل بیماری کبد، بیماری کلیه، نارسایی قلبی یا برخی از اختلالات خاص عصبی /عضلانی از قبیل دیستروفی عضلانی یا سستی عضلات صورت هستید.
 • ممکن است مصرف دارو باعث خواب آلودگی و احساس سرگیجه در شما شود به همین دلیل نباید در صورت عدم اطمینان از هوشیاری خود به انجام برخی فعالیت‌های خاص که به هوشیاری بالا نیاز دارند از قبیل کار با ماشین آلات سنگین بپردازید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی حاصل از این دارو به ویژه یبوست یا تورم پا و مچ پا حساسیت بیشتری داشته باشند.
 • در دوران بارداری فقط باید در صورت ضرورت از این دارو استفاده کرد. پزشک باید مزایا و معایب حاصل از مصرف این دارو را برای بیمار توضیح دهد.
 • مصرف این دارو می‌‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود اما ضرورت آن باعث آسیب رساندن به او نخواهد شد. قبل از شیردهی به نوزاد باید با پزشک خود صحبت کنید تا مزایا و معایب حاصل از مصرف این دارو را برای شما توضیح دهد.

چه داروهایی برای وراپامیل تاثیر دارند؟ 


تعداد بسیاری از داروها می‌تواند باعث اختلال در عملکرد وراپامیل شوند. برخی از داروها می‌توانند باعث افزایش و کاهش سطح وراپامیل شوند ریسک بروز عوارض جانبی یا کاهش اثرگذاری این دارو را به دنبال خواهند داشت. در بخش زیر به برخی از داروهایی که بر وراپامیل تاثیر می‌گذارند اشاره خواهیم کرد. قبل از مصرف این دارو باید فهرست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید و در اختیار پزشک قرار دهید به ویژه اگر از داروهای زیر استفاده می‌کنید:

 • آسپرین، ایماتینیب، لیتیوم، نفازودون، و گل راعی
 • همه داروهای مخصوص قلب یا فشار خون به ویژه کلونیدین، دیگوکسین، فلکاینید، ایوابرادین، نیکاردیپین، یا کینیدین
 • داروهای آنتی بیوتیک از قبیل کلاریترومایسین، تلیترومایسین
 • داروهای ضد قارچ از قبیل ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول، و وریکونازول
 • داروهای ضد ویروس که برای درمان هپاتیت یا ایدز مورد استفاده قرار می‌گیرند از قبیل آتازاناویر، بوسپرویر، کوبیسیستات، دلاویردین، افاویرنز، فوس امپرناویر، ایندیناویر، نلفیناویر، ریتوناویر، ساکویناویر
 • بتا بلاکرها از قبیل آتنولول، کارودیلول، لابتالول، متوپرولول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتلو و سایر داروها
 • داروی پایین آورنده کلسترول خون از قبیل آتورواستاتین، فلوواستاتین، لوواستاتین، پیتاواستاتین، پاراواستاتین،  رزوواستاتین، سیمواستاتین
 • داروهایی که برای درمان فشار خون بالا یا اختلال پروستات تجویز می‌‌شوند از قبیل آلفوزوسین، دوکسازوسین، پرازسین، ترازوسین، سیلودوسین، تامولوسین
 • داروهای مخصوص صرع از قبیل فنی توئین، کاربامازپین، فنوباربیتال
 • داروهای مخصوص بیماری سل از قبیل ایزونیازید و ریفامپین
 • این فهرست کامل نیست و انواع مختلف دیگری از داروها وجود دارد که ممکن است با وراپامیل تداخل داشته باشند. برخی از این داروها عبارتند از داروهایی مانند انواع ویتامین و یا محصولات گیاهی یا سایر داروهایی که برای تهیه آنها نیازی به تجویز پزشک ندارید. در هر صورت باید فهرست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

عوارض جانبی وراپامیل چیست؟


عوارض جانبی وراپامیل

برخی از عوارض جانبی حاصل از مصرف این دارو به شرح زیر می‌باشد:

 • سرگیجه و پایین بودن ضربان قلب، یبوست، حالت تهوع، سردرد و خستگی که در صورت از بین رفتن این علایم یا بدتر شدن آنها باید فوراً به پزشک اطلاع داد.
 • به منظور کاهش ریسک بروز سرگیجه یا مشکلات مشابه باید و هنگامی که قصد بلند شدن از حالت خوابیده یا نشسته را دارید به آرامی از جای خود بلند شوید. به خاطر داشته باشید که پزشک شما این دارو را با توجه به مشکلی که دارید و مزایایی که دارد تجویز کرده است زیرا مزایای حاصل از آن بیشتر از خطراتش می‌باشد. تعداد زیادی از افرادی که از این دارو استفاده می‌‌کنند معمولاً دچار عوارض جانبی جدی نمی‌شوند. در صورتی که شما دچار هرگونه عارضه جانبی جدی از قبیل تورم پا و مچ، تنگی نفس خستگی غیر عادی، افزایش ناگهانی و بدون دلیل وزن بدن و سرگیجه شدید، رنگ پریدگی یا افت شدید ضربان قلب شده اید باید فورا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در صورتی که شما دچار این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی شده‌اید از قبیل درد شدید شکم و معده، تیره بودن رنگ ادرار یا زرد شدن رنگ چشم و پوست و حالت تهوع و استفراغ مداوم باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بروز واکنش آلرژیک شدید به این دارو معمولاً نادر است اما در صورتی که متوجه بروز علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک از قبیل راش پوستی، خارش و تورم بدن به ویژه تورم صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید اختلال در تنفس شده‌ اید مراجعه فوری به پزشک کاملاً ضروری خواهد بود.
 • مواردی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم شامل همه عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف این دارو نمی‌باشد و در صورتی که شما دچار هر گونه عارضه جانبی شده اید باید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی