درمان تپش قلب با گیاهان دارویی (۶ گیاه دارویی برای تپش قلب)

تپش قلب بیش از آنچه که فکر می‌کنید شایع است. تپش غالباً شب‌ها درست قبل از خوابیدن یا در پی وقایع اضطرابی به سراغ افراد می‌آید. این حس ناخوشایند و صادقانه بگویم، ناراحت کننده است. روش‌های درمانی موثر زیادی برای تپش قلب وجود ندارد و به دلیل ماهیت تصادفی و غیر قابل پیش بینی بودن، ردیابی آنها دشوار است.

تپش قلب یک علامت است، نه یک بیماری، و علل مختلفی دارد. این امر یافتن یک درمان موثر را کمی دشوار می‌کند. خوشبختانه گیاهان بسیار خوبی در دسترس هستند که می‌توانند به این علامت و در بعضی موارد علت اصلی تپش قلب کمک کنند. در این مقاله علل احتمالی تپش قلب و برخی گیاهان که می‌توانید در برنامه روزانه خود بگنجانید تا برای همیشه از شر آنها خلاص شوید، مورد بحث قرار گرفته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

تپش قلب چیست؟ 


تپش قلب کلمه‌ای است که علائم بی‌ریتمی را توصیف می‌کند. این اصطلاحی است که توانایی ما را در احساس ضربان‌های غیر طبیعی قلب توصیف می‌کند.

مردم اغلب تپش قلب را اینگونه توصیف می‌کنند: “قلب من برای یک ثانیه متوقف می‌شود” یا “تپش دارد و بیشتر از حد معمول می‌زند” علائم می‌توانند از چند ثانیه تا چند روز ادامه داشته باشند.

در مواقعی دیگر، قلب ممکن است خیلی آهسته (برادی کاردی) یا خیلی سریع (تاکی کاردی) بزند.

چه عواملی باعث تپش قلب می‌شوند؟ 


افراد مسن به احتمال زیاد دچار بیماری‌های پزشکی می‌شوند که احتمال تپش قلب آنها را افزایش می‌دهد. اما تپش قلب می‌تواند در افراد با هر سنی ظاهر شود.

برخی از بیماری‌های قلبی که می‌توانند باعث تپش قلب شوند عبارتند از:

 • آریتمی قلب (ضربان قلب نامنظم)، از جمله فیبریلاسیون دهلیزی (معروف به A fib و فلوتر دهلیزی)
 • تندتپشی فوق بطنی
 • کمپلکس‌های زودرس دهلیزی
 • انقباض زودرس بطنی
 • تپش قلب

سایر عارضه‌هایی که می‌توانند باعث تپش قلب شوند عبارتند از:

 • کمبود آب بدن
 • کافئین، نیکوتین یا الکل
 • داروهای خاصی از جمله داروهای ضد احتقان یا استنشاقی برای آسم
 • نوسانات هورمونی در زنانی که قاعدگی دارند، باردار هستند و یا در آستانه ورود به یائسگی هستند.
 • مشکلات مربوط به الکترولیتها، از جمله سطح پایین پتاسیم

احساس شدید اضطراب، ترس یا استرس، از جمله حملات پانیک، تیروئید پرکار، که به عنوان پرکاری تیروئید نیز شناخته می‌شود، می‌تواند ریتم طبیعی قلب را مختل کرده و باعث تپش قلب شود. این نوع اختلال تیروئید با داروهایی برای کاهش ضربان قلب و درمان تیروئید پرکار قابل درمان است.

تپش قلب چه حسی دارد؟ 


علائم تپش قلب:

 • احساس ضربات ‘پرشی’
 • احساس پر بودن در گلو
 • ضربان تند قلب
 • اضطراب
 • بی‌خوابی

آیا تپش قلب جدی است؟ 


در بیشتر موارد، علت اصلی قابل بررسی تپش قلب وجود دارد، که معمولاً هیچ بیماری قلبی جدی را نشان نمی‌دهد.

با این حال، در برخی موارد، تپش قلب می‌تواند نشان دهنده بیماری جدی قلبی عروقی باشد. اگر دچار تپش قلب هستید، بهتر است توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرید. پزشکان به دستگاه‌هایی به نام نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) برای تجزیه و تحلیل ریتم قلب و بررسی هشدارها دسترسی دارند.

زمان راجعه به پزشک 


در صورتی که دچار عارضه‌های زیر هستید:

در بیشتر موارد، قلب هیچ مشکلی ندارد. تپش قلب محصول جانبی عارضه‌ی دیگری است.

در دراز مدت، اگر این مشکل ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سیستم قلبی عروقی شود. به عنوان مثال فیبریلاسیون دهلیزی خطر سکته را ۵ برابر افزایش می‌دهد و تقریباً علت ۱۵٪ از کل سکته‌ها است.

خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال وقوع این اتفاق، و رفع ناراحتی ناشی از تپش قلب انجام دهید.

درمان‌های پزشکی برای تپش قلب 


تا زمانی که علت خاصی برای تپش قلب کشف نشود (مانند اضطراب)، درمان اغلب نامطمئن است. پزشکان ممکن است از داروهایی مانند مسدود کننده‌های بتا یا مسدود کننده‌های کانال کلسیم برای کنترل ریتم قلب استفاده کنند. در بیماران مبتلا به بیماری قلبی، بعضی اوقات از داروهایی که روی گره سینوسی کنترل کننده ریتم قلب کار می‌کنند، معمولاً دیگوکسین یا آلکالوئید مشابه استفاده می‌شود.

در بعضی موارد، پزشک از چیزی به نام فرسایش کاتتر استفاده می‌کند. این شامل سوزاندن ناحیه‌ای است که ضربان الکتریکی نامنظم از آن منشا می‌گیرد. خوشبختانه، بیشتر موارد خوش خیم هستند.

گیاهان دارویی برای تپش قلب 


دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. استفاده موثر از گیاهان دارویی برای درمان تپش قلب به شناسایی علت و رسیدگی مستقیم به آن متکی خواهد بود.

با این حال، تعیین علت واقعی اغلب دشوار است و حتی در صورت وجود، درمان علت اصلی (بیماری دریچه‌ای یا آپنه انسدادی خواب به عنوان مثال) مشکل است.

رویکردهای گیاهی در درجه اول روی تثبیت جریان های الکتریکی قلب تمرکز می‌کنند و عوامل ایجاد کننده مانند تحریک بیش از حد سیستم عصبی را مورد بررسی قرار می‌دهند. مدیریت ثانویه علل غیر مستقیم مانند درمان اختلالات متابولیکی مثل دیابت انجام می‌شود.

۶  داروی برتر گیاهی برای تپش قلب:

زالزالک (زالزالک خارتیز) 

گیاه دارویی زالزالک (زالزالک خارتیز) برای تپش قلب

از هر فروشنده گیاهان طبی که بپرسید بهترین گیاهان دارویی برای تپش قلب چیست، آنها به گیاه زالزالک اشاره می‌کنند.

این درخت در حقیقت یک نیروگاه قلبی است. این گیاه از مزایای بسیار متنوعی برای عملکرد قلب نسبت به سایر گیاهان روی زمین برخوردار است.

زالزالک برای درمان آترواسکلروز (تصلب شریان)، کلسترول بالا، نارسایی احتقانی قلب مفید است و معمولاً پس از حمله قلبی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت قلب استفاده می‌شود.

مزایای قلبی زالزالک شامل موارد زیر است:

 • ریتم نامنظم قلب را تنظیم می‌کند.
 • از رگ‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.
 • دیواره رگ‌های خونی را سفت می‌کند.
 • تولید کلاژن را در طول فیبروز تثبیت می‌کند.
 • نیروی انقباضی قلب را بهبود می‌بخشد.
 • فشار خون را کاهش می‌دهد.
 • کلسترول و چربی خون را کاهش می‌دهد.

یکی از مهمترین اقدامات زالزالک توانایی آن در تنظیم فعالیت الکتریکی قلب است که برای درمان تپش قلب بسیار مفید است.

برای اینکه بیشترین بهره را از زالزالک ببرید، باید هر روز به مدت چند هفته آن را مصرف کنید. هنگام مصرف زالزالک برای درمن تپش قلب، نباید در طول هفته اول انتظار بهبودی داشته باشید، اما می‌توانید کاهش تدریجی را هم در دفعات و هم در شدت تپش قلب را در طی دو هفته آینده انتظار داشته باشید.

گیاه دم شیر (لونوروس کاردیاکا)  

گیاه دم شیر (لونوروس کاردیاکا) برای تپش قلب

گیاه دم شیر یکی از اعضای خانواده نعناع است. این خانواده پرجمعیت از گونه‌های گیاهان دارویی با انواع تخصص‌های مختلف هستند. تخصص گیاه دم شیر در سیستم قلبی عروقی است. کاربرد اصلی آن درمان ضربان قلب سریع، تپش قلب و اضطراب است.

این شامل گروهی از مواد شیمیایی است که به عنوان گلیکوزید شناخته می‌شوند. همانند زالزالک، گیاه دم شیر را باید برای مدت طولانی مصرف کرد تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اگرچه می توانید چای گیاه دم شیر درست کنید، اما باید چای بسیار غلیظی باشد تا اثرات مطلوبی را ایجاد کند.

گزینه بهتر تهیه تنتور یا کپسول گیاه دم شیر است. مطمئن شوید که دوز مصرفی قید شده روی برچسب ر دنبال می‌کنید.

قارچ ری شی 

قارچ ری شی برای تپش قلب

قارچ ری شی گیاهی ست که به طور کلی مردم تصور نمی‌کنند برای ثپش قلب مفید باشد، اما بسیار مفید است. در طب سنتی چینی تصور می‌شود که تپش قلب نتیجه آنچه آنها “اختلالات شن”، “کمبود یین” و “Qi و کمبود خون” می‌نامند، است.

قارچ ری شی جزو گیاهان دارویی موثر برای ثپش قلب حساب می‌شود، زیرا برای درمان همه این عارضه‌ها استفاده می‌شود.

با نگاهی به قارچ ری شی در سطح بیوشیمیایی، متوجه می‌شویم که یکسری اقدامات خاص برای آرام سازی سیستم عصبی دارد. این یک ضد تشنج، ضد اضطراب و آرام‌بخش است (عملکرد عصب را بهبود می‌بخشد). این امر به ویژه در تپش قلب مرتبط با اضطراب یا دیگر  علل از جمله کمبودهای شدید مانند بی‌اشتهایی، کم خونی یا سایر موارد حالات تهی شده مواد مغذی (البته همراه با تغییر رژیم غذایی) بسیار مفید است.

قارچ ری شی همچنین حاوی مجموعه متنوعی از پلی ساکاریدهای سیستم ایمنی (قندهای پیچیده) است.

این ترکیبات به دلیل توانایی تعدیل سیستم ایمنی بدن به خوبی شناخته شده‌اند. این موضوع مرتبط است چرا که برخی از عارضه‌های مرتبط با ایمنی، مانند بیماری پرکاری تیروئید گریوز و سایر عارضه‌های خود ایمنی می‌توانند باعث علائم تپش قلب شوند.

هشدار: قارچ ری شی یک گیاه بی‌خطر است و بندرت با داروهای دیگر تداخل پیدا می‌کند. با این حال، اگر از داروهای بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین استفاده می‌کنید، از مصرف قارچ ری شی اجتناب کنید زیرا بسیاری از اثرات آنها با هم تداخل دارند و ممکن است باعث عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو شوند.

کُنار 

گیاه دارویی کُنار برای تپش قلب

کُنار نیز مانند قارچ ری شی از طب سنتی چینی می‌آید. دانه کُنار یک گیاه عالی ضد اضطراب است که به تسکین تپش قلب ناشی از اضطراب کمک می‌کند.

همچنین یک آرامبخش ملایم به ویژه برای افرادی است که هنگام تلاش برای خوابیدن در رختخواب تپش قلب دارند. بسیاری از افراد مضطرب متوجه می‌شوند که می‌توانند حواسشان را بیشتر روز تا زمانی که به رختخواب می‌زوند پرت کنند.

هنگامی که سرانجام در رختخواب دراز می‌‍کشید و عوامل حواس پرتی (اینستاگرام، دوستان، خانواده، تلویزیون و غیره) از میان برداشته می‌شوند، با افکار خود تنها می‌مانید. برای بسیاری از افراد این می‌تواند مکانی ترسناک باشد و اغلب باعث می‌شود که افراد احساس اضطراب کنند و در نتیجه باعث تپش قلب عده‌ای می‌شود.

کُنار از طریق یک انتقال دهنده عصبی معروف به  گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید، مسئول کنترل سیستم عصبی “استراحت و هضم” (سیستم عصبی پاراسمپاتیک) کار می‌کند. کُنار به ما کمک می‌کند تا بخوابیم، عملکرد ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با به کار انداختن سیستم عصبی پاراسمپاتیک باعث هضم موثر مواد غذایی می‌شود.

این گیاه مفید است زیرا همتای آن، سیستم عصبی سمپاتیک (پاسخ استرس و پاسخ جنگ یا گریز را کنترل می‌کند)، اغلب دلیل اصلی تپش قلب است.

بسیاری از داروها و گیاهان دارویی که باعث تقویت اثرات گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شوند، دارای فعالیت‌های ضد اضطراب، آرام بخش یا شل کننده عضلات هستند. مواد دارویی با این اثرات شامل بنزودیازپین‌ها هستند که درمان اصلی پزشکی برای اضطراب هستند و برای درمان تپش قلب مرتبط با اضطراب استفاده می‌شوند.

گل ساعتی 

گیاه دارویی گل ساعتی برای تپش قلب

گل ساعتی یکی از بهترین گیاهان ضد اضطراب برای افرادی است که تپش قلب دارند. این تأثیرات گسترده هستند و بر روی انواع مختلفی از اضطراب کار می‌کنند، اما بیشترین خاصیت آن برای اضطرابی است که ناشی از پرش افکار یا تپش قلب است. نرم ساقه و برگ‌های گل ساعتی حاوی مجموعه‌ای از مواد شیمیایی هستند که بسیاری از مواد شیمیایی تنظیم کننده عملکردهای شناختی ما را تعدیل می‌کنند. اثرات کلی این گیاه این است که اساساً سیستم عصبی سمپاتیک را کنترل کرده و احساس آرامش بیشتری در ما ایجاد می‌کند.

این گیاه به ما کمک می‌کند تا افکار خود را جمع و جور کرده و خونسردی و آرامش خود را حفظ کنیم. این امر تا حد زیادی به کاهش تپش قلب مرتبط با ذهن بیش فعال یا نگران کمک می‌کند.

اثرات ماده شیمیایی سیستم عصبی گل ساعتی عبارتند از:

 • فعالیت گاما آمینوبوتیریک اسید را ارتقا می‌دهد.
 • مونوآمین اکسیداز را مهار می‌کند (باعث تجزیه سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می‌شود)
 • از افزایش سطح کورتیکواسترون (هورمون استرس) جلوگیری می‌کند.
 • سطح فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز را در مغز افزایش می‌دهد.

**گل ساعتی همچنین برای طیف وسیعی از شرایط شناختی از جمله افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی مفید است.

هشداردر مورد گل ساعتی:  از مصرف گل ساعتی با داروهای ضد افسردگی بازدارنده بازجذب سروتونین و مهارکننده بازجذب سروتونین-نوراپی‌نفرین و همچنین باربیتورات‌ها و بنزودیازپین‌ها خودداری کنید.

فرنجمشک

در طب سنتی ایران، فرنجمشک یکی از درمان‌های اصلی تپش قلب در نظر گرفته می‌شود. فرنجمشک مانند گیاه دم شیر یکی از خانواده گیاهان نعناع است. این مزایای مختلفی را برای سیستم عصبی فراهم می‌کند و برای درمان اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی در داروهای گیاهی سنتی استفاده می‌شود.

این یک گیاه عالی برای عارضه‌های سیستم عصبی مرتبط با تپش قلب است. اثرات آرام‌بخشی آن باعث می‌شود که برای سخنرانان عمومی یا کسانی که از اختلالات اضطرابی اجتماعی یا عمومی رنج می‌برند مفید باشد.

هشدار: فرنجمشک یک گیاه بی‌خطر است، هر زمان که داروهای ضد اضطراب یا ضدافسردگی مصرف می‌کنید به دلیل اثرات مشابه احتیاط کنید. مصرف همزمان هر دو می‌تواند عوارضی را ایجاد کند که قویتر از حد مجاز است و منجر به عوارض جانبی می‌شود.

نحوه استفاده از تنتورهای گیاهی


روش ترجیحی من در استفاده از گیاهان، به ویژه در شرایطی مانند تپش قلب، با تنتور و عصاره‌های مایع است. تنتورها و عصاره‌های مایع، دوزهای ساده و محاسبه شده‌ای را برای مدت طولانی ذخیره می‌کنند. تنتور فرم رایج گیاهان است.

می‌توانید تنتورها را با مخلوط کردن مقدار توصیه شده در یک فنجان آب، چای یا آب میوه مصرف کنید.

حتی می‌توانید دوز مصرفی را مستقیم بخورید. بخاطر داشته باشید که تنتورها در صورت رقیق نشدن در دهان ناخوشایند هستند.

همچنین می‌توانید به دنبال کپسول یا قرص این گیاهان باشید. آنها نیز همین کار را انجام خواهند داد و بسیاری از افراد این روش را ترجیح می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی