درمان خانگی رگ‌های واریسی با سیر، روغن زیتون، سرکه سیب

کلمه “واریس” از کلمه لاتین “varix” گرفته شده است و به معنی “پیچ خوردگی” است. رگ‌های واریسی بزرگ، رگ‌های پیچیده‌ای هستند که معمولاً به رنگ بنفش مایل به آبی هستند. وجود دریچه‌های کوچک و یک طرفه در این رگ‌ها سبب می‌شوند که خون فقط به سمت قلب جریان یابد. در برخی افراد این دریچه‌ها ضعیف شده و خون در رگ‌ها جمع می‌شود و باعث بزرگ شدن غیر طبیعی آنها می‌شود.

واریس بیشتر در پاها دیده می‌شود زیرا رگ‌های ساق پا باید در برابر نیروی جاذبه کار کنند. ایستادن زیاد باعث افزایش فشار روی رگ‌های پا می‌شود. واریس یک بیماری شایع در ایالات متحده آمریکا است. حداکثر ۲۵ درصد از زنان مبتلا به آن هستند و ۱۵ نفر از مردان نیز به آن مبتلا می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

درمان طبیعی واریس


مکمل‌ها از نظر ایمنی آزمایش نشده‌اند و به خاطر داشته باشید که ایمنی مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که دارای مشکلات پزشکی هستند و یا داروهای خاصی مصرف می‌کنند، مشخص نشده است. می‌توانید نکاتی را در مورد استفاده از مکمل‌ها دریافت کنید، اما اگر در حال استفاده از هرگونه مکمل یا داروی جایگزینی برای واریس هستید، ابتدا با پزشک اصلی خود مشورت کنید. خود درمانی در هر شرایطی و اجتناب یا تأخیر در درمان به موقع ممکن است عواقب جدی را به دنبال داشته باشد.

عصاره شاه بلوط

درمان طبیعی واریس باعصاره شاه بلوط

گیاه شاه بلوط اسبی یکی از داروهای بسیار پرکاربرد برای واریس و نارسایی‌های مزمن وریدی (یک بیماری مرتبط) است. ماده مؤثر فعال در شاه بلوط اسبی ترکیبی به نام آسکین است.

در سال ۲۰۰۶، محققان مطالعات مربوط به استفاده از عصاره شاه بلوط اسبی را در افراد دارای نارسایی مزمن وریدی بررسی کردند و علائم و نشانه‌های درمان نارسایی مزمن وریدی را با عصاره شاه بلوط اسبی نسبت به دارونما یافتند. عصاره شاه بلوط اسبی در مقایسه با دارونما منجر به کاهش چشمگیر درد و تورم پا شد.

محققان نتیجه گرفتند که براساس شواهد، عصاره شاه بلوط اسبی به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای درمان نارسایی مزمن وریدی است. با این حال، هیچ یک از این مطالعات ارزیابی نکردند که این عصاره می‌تواند ظاهر واریس را هم کاهش دهد یا خیر. شاه بلوط اسبی توسط FDA تائید نشده است و ممکن است منجر به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، تشنج، نارسایی در گردش خون و تنفس و حتی مرگ شود. از مصرف چای، برگ، آجیل و سایر اشکال خام گیاه شاه بلوط اسبی نیز باید اجتناب شود.

عصاره هسته انگور و پوست کاج

عصاره هسته انگور (Vitis vinifera) و عصاره پوست کاج (Pinus maritima) هر دو حاوی مقادیر زیادی اورانگومریک پروانتوسیانیدین (OPC) هستند، این مواد آنتی اکسیدان‌هایی هستند که به نظر می‌رسد ساختار بافت همبند رگ‌های خونی را تقویت کرده و التهاب را کاهش می‌دهند.

مطالعات اولیه نشان می‌دهد که OPC ها به افراد مبتلا به مشکلات وریدی مختلف کمک می‌کند. عصاره هسته انگور را نباید با عصاره دانه گریپ فروت اشتباه گرفت. شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده شکایات گوارشی مانند تهوع و درد معده است.

افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتروز روماتوئید، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری کرون هستند نباید عصاره کاج یا عصاره انگور مصرف کنند مگر اینکه تحت نظر پزشک و به دلیل تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن باشند. استفاده از پوست کاج و عصاره هسته انگور برای زنان باردار یا شیرده و کودکان تأیید نشده است.

عصاره پوست کاج یا عصاره انگور را نباید با داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند و یا داروهایی که کورتیکواستروئید را سرکوب می‌کند، مصرف کرد مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشد.

گیاه کوله خاس

کوله خاس (Ruscus aculeatus) گیاهی از خانواده لیلی است. این گیاه حاوی روسکوژنین‌ها است که مواد تشکیل دهنده‌ای آن کلاژن را در دیواره رگ‌های خونی تقویت می‌کند و گردش خون را بهبود می‌‌بخشد.

عوارض جانبی مصرف کوله خاس ممکن است شامل شکایات گوارشی مانند سوء هاضمه یا حالت تهوع باشد. افراد مبتلا به فشار خون بالا یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات، نباید قبل از مشورت با پزشک، کوله خاس را مصرف کنند. ایمنی مصرف کوله خاس در زنان باردار یا شیرده و کودکان ثابت نشده است.

کوله خاس را نباید برای فشار خون بالا، هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا با داروهای مهار کننده MAO مصرف کرد مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشد.

رفلکسولوژی

درمان طبیعی واریس با رفلکسولوژی

رفلکسولوژی نوعی از درمان بدن است که در درجه اول روی پاها متمرکز می‌شود. در یک مطالعه کوچک، رفلکسولوژی همراه با استراحت در ۵۵ زن باردار مقایسه شد. رفلکسولوژی باعث کاهش چشمگیر تورم پا می‌شود. زنان باردار قبل از مراجعه به رفلکسولوژی باید با پزشک خود مشورت کنند. برخی منابع می‌گویند که رفلکسولوژی نباید در سه ماهه اول بارداری انجام شود که به دلایل زیر می‌باشد:

  • تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یائسگی.
  • اضافه وزن باعث افزایش فشار روی رگ‌ها می‌شود.
  • نشستن طولانی مدت یا ایستادن گردش خون را محدود می‌کند و فشار بیشتری به رگ‌ها وارد می‌کند.
  • یبوست مزمن
  • ژنتیک
  • سالخوردگی

اگرچه در برخی افراد، واریس می‌تواند یک نگرانی مربوط به ظاهر باشد، اما در افراد دیگر می‌تواند باعث تورم و درد ناخوشایند، سنگینی یا درد شود یا نشانه بیماری قلبی یا اختلالات گردش خون باشد. در صورت عدم درمان، واریس ممکن است منجر به عوارض جدی مانند فلبیتی (التهاب رگها)، زخم‌های پوستی و لخته شدن خون شود.

در هر زمان، اگر واریس متورم، قرمز، یا نسبت به لمس حساس شود، یا در صورت وجود زخم یا بثورات نزدیک ورید واریس، به پزشک مراجعه کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب یک راه حل طبیعی پاک کننده است و می‌تواند جریان خون و گردش خون را بهبود بخشد. می‌توانید از این ماده مستقیماً در منطقه استفاده کرده و به آرامی روی آن را ماساژ دهید. این کار می‌تواند قبل از خوابیدن شب و یا صبح انجام شود و تورم کاهش می‌یابد.

روش استفاده: سرکه را بصورت موضعی بمالید و یا می‌توانید دو قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و روزی دو بار بنوشید.

فلفل قرمز

درمان طبیعی واریس با فلفل قرمز

فلفل قرمز یک درمان عالی برای واریس محسوب می‌شود. این منبع غنی از ویتامین C و بیوفلاونوئیدها است. این ماده می‌تواند گردش خون را افزایش داده و به کاهش درد رگ‌های متورم کمک کند.

طرز استفاده: یک قاشق چایخوری پودر فلفل را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده و هم بزنید. دو الی سه بار در روز برای مدت چند ماه از آن استفاده کنید.

روغن زیتون

در نواحی که دارای واریس هستند، می‌تواند به افزایش گردش خون و کاهش التهاب و درد کمک کند.

نحوه استفاده: کافی است مقادیر مساوی از روغن زیتون و ویتامین E را با هم مخلوط کنید، آن را گرم کنید و رگ‌ها را با این مخلوط گرم برای چند دقیقه ماساژ دهید. این کار می‌تواند دو بار در روز به مدت دو ماه انجام شود.

سیر

سیر می‌تواند به از بین رفتن و رهایی بدن شما از سموم کمک کند، همچنین به دلیل کاهش التهاب برای واریس نیز مفید است.

طرز استفاده: شش گل میخک خرد شده را مخلوط کنید و آن را به آب پرتقال (تازه) و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنید. بعد از اینکه اجازه دادید این مخلوط به مدت دوازده ساعت بماند، آن را خوب هم بزنید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

نارون کوهی

نارون کوهی می‌تواند به تقویت رگ‌های خونی کمک کند و از این طریق علائم واریس شما کاهش می‌یابد. این می‌تواند به سفت شدن، تقویت و کاهش التهاب در رگ‌ها و همچنین بهبود جریان خون کمک کند.

نحوه استفاده: پارچه خیس شده را در نارون کوهی گذاشته و می‌توان آن را در ناحیه واریس قرار داد و برای چند دقیقه روی آن گذاشت.

در حالی که داروهای خانگی برای شروع خوب هستند، اما ممکن است واریس به طور کامل درمان نشود. اگر خود را در آن موقعیت یافتید، یک برنامه کامل برای از بین بردن واریس پیدا کنید. اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول بی ضرر به داخل ورید برای از بین بردن مشکل ورید است. اسکلروتراپی هدایت شده توسط سونوگرافی می‌تواند برای رگ‌های کوچکی استفاده شود که به رگ‌های بزرگتر وصل می‌شوند و نتیجه چشمگیری را به وجود می‌آورند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی