علت تنگی نفس و تپش قلب چیست (علائم هشدار بیماری‌های قلبی)

بسیاری از ما پس از بالا رفتن از پله‌ها احساس کرده‌ایم که قلب‌مان به تپش می‌افتد و تنفس ما سنگین می‌شود. اما آیا علائمی از این دست می‌توانند نشانه‌هایی از وقوع اتفاق جدی‌تری باشند؟ آیا این یک چیز گذرا است؟ یا نشانه اولیه ناراحتی قلبی است؟ به تنهایی، تجربه های گاه به گاه مانند اینها احتمالاً جای نگرانی نیست. اما وقتی مرتباً چیزهایی را می‌بینید که غیر معمول به نظر می‌رسند، ارزش توجه به آنها را دارد.

تقریبا نیمی از بزرگسالان به نوعی بیماری قلبی عروقی از جمله بیماری قلبی مبتلا هستند. یک رویداد مهم مانند حمله قلبی یا سکته مغزی اغلب اولین علامت دردسر برای بسیاری از افراد است. با این حال، درک عوامل خطر، علائم هشدار دهنده اولیه و علائم بیماری قلبی مانند تپش قلب و تنگی نفس که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند، ممکن است به شما و پزشک کمک کند مشکلات را زودتر تشخیص دهید و برای درمان اقدام شود. فراموش نشود درمان سریع‌تر می‌تواند از بروز مشکلات و خطرات جدی، جلوگیری کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

تپش قلب و تنگی نفس 


برای درک بهتر علت و علائم تپش قلب و تنگی نفس هریک بطور جداگانه بررسی شده است:

تنگی نفس مکرر با یا بدون فشار 

تنگی نفس مکرر با یا بدون فشار

تنگی نفس که به آن  دیس پنه نیز گفته می‌شود، یک علامت بیماری قلبی است که به راحتی در برخی از افراد چشم پوشی می‌شود. برای اولین بار، تنگی نفس می‌تواند بدون علائم دیگری مانند درد قفسه سینه، به ویژه در زنان رخ دهد. علاوه بر این، تنگی نفس می‌تواند برای همه متفاوت باشد و تحت شرایط مختلفی اتفاق افتد، بنابراین توصیف آن برای شما ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال، تنگی نفس می‌تواند به صورت زیر باشد:

 • سرفه ای که برطرف نمی‌شود
 • به طور مداوم در هنگام فعالیت‌های منظم به نفس نفس می‌افتید
 • نمی‌توانید درست نفس بکشید چه در حالت استراحت و چه در حال انجام یک فعالیت
 • سفتی در سینه
 • هنگام خوابیدن نفس نفس می زیند اما هنگام نشستن وضعیت بهبود می‌یابد
 • تنگی نفس همراه با تپش قلب دارید

تشخیص سریع می‌تواند به شما در گزینه‌های درمانی بیشتر، تسکین سریع‌تر و جلوگیری از مشکلات به‌علت مشکلات سطحی و جدی قلبی عروقی، بیماری‌های آریتمی و مشکلات تنفسی همراه با تپش قلب کمک کند.

تپش قلب، الگوهای ضربان قلب و اختلالات ریتمی 

تپش قلب، الگو‌های ضربان قلب و اختلالات ریتمی

هنگام تپش قلب، بیش از حد معمول، از ضربان قلب خود آگاه هستید. لرزش قلب یا تپش قلب چه حسی دارد؟ این احساسات معمولاً دردناک نیستند، اما مطمئناً احساس عجیبی در فرد ایجاد می‌کنند. تپش قلب برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد. برخی احساس می‌کنند قلب آن‌ها در حال لرزیدن است، ضربان قلب یکی در میان احساس ی‌شود، قفسه‌ی سینه سنگین شده است و یا قلب به سینه می‌کوبد.

تپش قلب، گاه به گاه، لرزش قلب یا ضربان قلب طبیعی است حتی قلب‌های سالم، هر از چند گاهی این کار را انجام می‌دهند. اما اگر به نظر می‌رسد تپش قلب شما نرمال نیست، بهتر است علائم خود را اینکه در چه زمانی بروز می‌کند، یادداشت کرده و با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

به عنوان مثال، آیا هنگام خوابیدن یا نشستن احساس تپش قلب می‌کنید؟ آیا تغییر موقعیت به تپش قلب شما کمک می‌کند؟ یا آیا هنگام ورزش احساس لرزیدن در قفسه سینه خود می‌کنید یا در حالت استراحت نیز هم دچار این مشکل می‌شوید؟ و یا حتی آیا تپش قلب شما با علائم دیگری چون تنگی نفس همراه است یا خیر؟

بنابراین، چه عواملی باعث تپش قلب شوند؟ چندین توضیح متفاوت وجود دارد. همانطور که گفته شد، تپش قلب مکرر می‌تواند به آریتمی‌های قلبی مانند تاکی کاردی (اختلال ریتم قلبی)، برادی کاردی(کاهش ضربان قلب) یا فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) مربوط باشد، همه آنها به راحتی و به طور موثر درمان می‌شوند.

سایر علائم نگران کننده علاوه بر بالا رفتن تپش قلب و احساس تنگی نفس 


ممکن است تپیش قلب با علائم دیگری به‌جز تپش قلب شما را نگران کند و یا بالعکس. در هر صورت در صورت بروز هر گونه علائم غیر طبیعی باید فورا به پزشک مراجعه کرد:

 • درد قفسه سینه یا فشار قفسه سینه (آنژین): درد یا فشار قفسه سینه ممکن است دو مورد از اولین مواردی باشد که وقتی به مشکل قلبی فکر می‌کنید به ذهن شما خطور می‌کند. و حق با شماست: این علائم می‌تواند نشانه‌های هشدار دهنده مشکلات قلبی باشد و نباید آنها را نادیده گرفت.
 • خستگی مداوم (خستگی): همه‌ی ما روزهایی داریم که کمی کندتر فعالیت می‌کنیم یا احساس می کنیم شب قبل خواب کافی نداشته‌ایم. اما هنگامی که احساس خستگی یکبار دیگر اتفاق می‌افتد، مهم است که آن را جدی بگیرید.
 • سرگیجه یا سبکی سر: از میگرن بد گرفته تا ایستادن خیلی سریع، دلایل مختلفی می‌تواند سرگیجه و سبکی سر را ایجاد کند. اما وقتی به طور منظم اتفاق می افتد، می‌تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای از جمله بیماری قلبی باشد.
 • تورم بیش از حد، به ویژه در اطراف پاها، مچ یا ساق پا: تورم پاسخ طبیعی بدن شما به التهاب یا تجمع مایعات است. از برجستگی‌های خارش دار در اثر گزش پشه گرفته تا درد و گرفتگی در ناحیه آسیب دیده، تورم می‌تواند در اثر طیف وسیعی از شرایط مختلف ایجاد شود. اما اگر متوجه شدید مناطق اطراف بدن شما بزرگتر می‌شوند به خصوص پاها، و نمی‌توانید آن را به یک بیماری شناخته شده، دارو یا آسیب ربط دهید، آن را نادیده نگیرید.
 • افزایش ناگهانی وزن: افزایش وزن شما ممکن است به وضوح قابل توجه نباشد، به خصوص اگر تورمی مشاهده نکرده باشید. اما ممکن است احساس نفخ کنید و یا علائم دیگری مانند افزایش فشار خون یا نفس نفس را تجربه کنید. در صورت مشاهده افزایش ناگهانی وزن باید به پزشک خود اطلاع دهید و در کاهش وزن خود اقدامی کنید.

عوامل خطر بیماری قلبی را بشناسید 


بیماری قلبی می‌تواند هرکسی را درگیر کند. اما اگر دچار تپش قلب و تنگی نفس و یا سایر علائم دیگر هستید، باید وقت بگذارید و یاد بگیرید که آیا فاکتورهای خطر خاصی دارید که احتمال بروز مشکلات قلبی را در شما ایجاد می‌کند یا خیر. در اینجا چند عامل خطر وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • فشار خون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن همه با بیماری های‌قلبی مرتبط هستند. تقریبا نیمی از کل جمعیت حداقل یکی از این عوامل خطر را دارند.
 • میزان استرس زیاد، ورزش منظم نداشتن و خوردن بیش از حد چربی، نمک یا شکر فشار بیشتری بر قلب شما وارد می‌کند.
 • برخی از افراد سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند، بنابراین ممکن است خود در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلات قلبی باشند.

منتظر علامت دیگری نباشید: در مورد علائم بیماری قلبی با پزشک خود صحبت کنید 


در مورد علائم بیماری قلبی با پزشک خود صحبت کنید 

اگر متوجه علائمی شبیه تپیش قلب و یا تنگی نفس هستید، بهترین مکان برای شروع این کار تعیین وقت ملاقات با یک پزشک قلب است تا قلب شما را معاینه و آزمایش کند و ایجاد یک طرح درمانی متناسب، به شما در سلامت قلب کمک کنند. شکی نیست که علائم بیماری قلبی می‌تواند نگران کننده باشد، به خصوص اگر مطمئن نیستید که چه چیزی در پشت آنها است یا مراحل بعدی چیست. اما پاسخ، مراقبت و درمان برای کمک به حفظ سلامت قلب شما در حد امکان وجود دارد تا بتوانید بهترین زندگی خود را داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی