علت فشار خون بالا در جوانان

 1. خانه
 2. /
 3. فشار خون
 4. /
 5. علت فشار خون بالا در جوانان

علت فشار خون بالا در جوانان

بسیاری از مردم چنین می پندارند که افزایش فشارخون، تنها گریبان بزرگسالان و سالخوردگان را می گیرد، ولی بنا بر یافته های جدید، ممکن است جوانان، نوجوانان، بچه ها و حتی کودکان بسیار خردسال نیز به این بیماری گرفتار شوند. از آنجایی که دگرگونی های جسمی آدمی در دوران نوجوانی روی می دهد، بهتر است دست کم سالی یک بار از پزشک تان بخواهید که میزان فشارخون تان را اندازه گیری کند. در این صورت پزشک مربوطه مشخص می سازد که آیا تغییرات حاصل در فشارخون شما با سن تان متناسب اند، یا اختلال بالقوه ای را در بدن تان نمایان می سازند. ممکن است تشخیص و درمان بموقع، همزمان با افزایش تدریجی سن، از پرفشاری و عوارض ناشی از آن در عهد کهنسالی جلوگیری کند.
میزان شیوع فشار خون بالا در جوانان بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شود در حال حاضر تقریبا یک پنجم جوانانی به آن دچار هستند.
فشار خون طبیعی برای افراد بالغ کمتر از ۹۰/ ۱۴۰ میلیمتر جیوه است. یعنی هم فشار ماکزیمم باید کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه باشدو هم فشار می نیمم باید کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه باشد. اگر فشار خون ماکزیمم ۱۴۰ میلی متر جیوه و بیشترویا فشارخون می نیمم ۹۰ میلیمتر جیوه و بیشتر باشد، بعنوان فشار خون بالا محسوب می شود . در مواردی که فشارخون ماکزیمم در یک گروه و فشارخون می نیمم در گروه دیگر قرار می گیرد،فشارخون را در گروه بالاتر دسته بندی می کنیم.به عنوان مثال اگر فشارخون ماکزیمم ۱۴۵ میلی متر جیوه و می نیمم ۸۶ میلی متر جیوه باشد، فشارخون رادر گروه فشارخون بالا قرار می دهیم.البته فشار خون باید در چند نوبت و در چند موقعیت اندازه گیری شود و سپس بر اساس میانگین اعداد بدست آمده قضاوت گردد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

علائم

فشار خون بالا گاهی «کشنده بی سر و صدا» نامیده می‌شود، زیرا تا مراحل انتهایی اکثرا هیچ علامتی ندارد. توجه داشته باشید که فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بدنی بالا می‌رود.
اما فردی که دچار بیماری فشارخون بالاست، به هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی قرار دارد.

علایم شایع

معمولا علامتی وجود ندارد مگر این که بیماری شدید باشد.
علایم زیر مربوط به بالا رفتن فشار خون به طور بحرانی هستند.

 1. سردرد، خواب آلودگی، گیجی
 2. کرختی و مور مور شدن دستها و پاها
 3. سرفه خونی، خونریزی از بینی
 4. تنگی نفس شدید

دلایل

فشار خون از جمله بیماری هایی است که در کشور شایع است و حدود ۲۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال دچار فشار خون هستند . علت فشار خون بالا در جوانان مصرف نمک از اندازه در غذاها بیش و داشتن رژیم‌های نادرست غذایی ، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک ، بی‌تحرکی و زندگی ماشینی است.
توجه‌ داشته‌ باشید که‌ فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.
بنابراین عوامل خطرزمینه ساز (مستعد کننده) فشارخون بالا در جوانان عبارتند از:

 1. چاقی و اضافه وزن
 2. سیگار کشیدن
 3. مصرف الکل
 4. رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ زیاد یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف میوه و سبزی
 5. کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
 6. استرس
 7. عوامل‌ ژنتیکی‌، اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است.

عوارض

یکی از مهمترین مسائلی که سلامت جامعه را تهدید می کند و علت ۸۰ درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور است بیماری های غیر واگیر است که فشار خون و سکته های قلبی نیز از آن جمله هستند.
کنترل نکردن فشار خون بالا باعث بروز عوارض زیر در بدن می شود :

 • حمله یا سکته قلبی

  فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

 • آنوریسم

  آنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.
  پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.

 • تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه ها

  در این حالت کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

 • ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم ها

  در این حالت بینایی فرد کم می شود.

 • سندرم متابولیک

  سندرم متابولیک یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم بدن است که شامل افزایش اندازه دور کمر، تری گلسیرید خون بالا، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است.
  اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر اجزای این سندرم زیاداست. هر چقدر اجزای بیشتری از این سندرم را داشته باشید، بیشتر دچار دیابت، بیماری قلبی و سکته می شوید.

 • مشکل حافظه و یادگیری

  فشار خون بالا روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر می گذارد.

درمان

فشارخون بالای اولیه درمان قطعی نداردواحتمال بهبودی کامل بسیارنادراست، امااگرفشارخون بالابه موقع تشخیص داده و درمان شود و بیمار بطور مرتب تحت مراقبت باشد، قابل کنترل است و می توان از عوارض آن پیشگیری نمود.در فشارخون بالای ثانویه اگر علت و بیماری که سبب ایجاد فشارخون بالا شده است درمان شود،در اکثر موارد فشارخون به وضع طبیعی برمی گرددو بیمار بهبود می یابد.
شیوه های درمان فشار خون بالای اولیه عبارت است از :

درمان غیر دارویی

مراقبت های غیر داروئی شامل تغییر شیوه های زندگی است. اگرچاقی وجود دارد می توان با انتخاب رژیم غذایی وفعالیت بدنی مناسب وزن را کاهش داد . با کاهش وزن، فشار خون نیز به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
از دیگر اقدامات لازم جهت کاهش فشار خون عبارتند از:

 1. وزن کم کنید.
 2. به صورت منظم ورزش کنید.
 3. یک رژیم غذایی متنوع داشته باشید.
 4. مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 5. مصرف نمک را محدود کنید.
 6. استرس خود را کاهش دهید. برای این کار می توانید از موقعیت های استرس زا دوری کنید و یا اینکه تکنیک های تمدد اعصاب را فرا بگیرید.

اگر احساس می کنید فشار خون شما بالا است حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد به صورت منظم دارو مصرف کنید. به هیچ عنوان به صورت خودسرانه دارو های فشار خون را مصرف نکنید.
فشار خون بالا اگر درمان نشود می تواند به عوارض جدی و خطرناکی منجر شود.
شما می توانید یک دستگاه فشار سنج پزشکی تهیه کنید و در خانه و به صورت منظم فشار خود را چک کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
این عوامل باعث کاهش فشار خون شما می شود.

درمان دارویی

در بعضی از بیماران با وجود رعایت درمان غیر دارویی فشار خون تا حد مطلوب کاهش نمی یابد و لازم است برای تنظیم فشار خون بالا از دارونیز استفاده شود.دارو توسط پزشک تجویز می شود. داروها ممکن است عوارضی مثل سرگیجــــه ، خواب آلودگی ، تنگی نفس شدید ، طپش قلب ، تهوع ، استفراغ و حساسیت ایجاد کنندکه باید در سیر درمان بیمار به آنها توجه داشت و در صورت مشاهده عوارض نامبرده ،بیمار را به موقع به پزشک ارجاع داد تا مقدار دارو را کاهش دهد و یا در صورت لزوم مصرف داروی مورد نظر را قطع کند و داروی جدیدی تجویز کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی