تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی : تست آنژیوگرافی و جراحی آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی دو روش مختلف پزشکی هستند که به رگ‌های خونی مربوط  می‌شوند. در حالی که از آنژیوگرافی برای بررسی یا معاینه رگ‌های خونی شما برای بررسی احتمال وجود مشکلات قلبی استفاده می‌شود ، آنژیوپلاستی شامل باز کردن شریان‌های باریک و درمان این بیماری‌ها است. در ادامه مطلب به تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی بیشتر می‌پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

آنژیوگرام چیست؟


آنژیوگرام چیست

آنژیوگرام یک آزمایش معمول برای افرادی است که علائم بیماری‌های قلبی احتمالی دارند. شما معمولاً آنژیوگرام دارید زیرا علائم بیماری قلبی (CHD) مانند درد قفسه سینه را دارید و اغلب به دلیل آزمایش های دیگر مانند الکتروکاردیوگرام (ECG) به شما پیشنهاد کرده‌اند که دچار CHD شوید.

CHD در اثر ایجاد ذخایر چربی در عروق کرونر ایجاد می‌شود. این حالت باعث می‌شود جریان خون به قلب کاهش یابد و منجر به تعدادی از مشکلات از جمله آنژین یا در موارد جدی تر حمله قلبی شود.

هر ساله حدود ۲۵۰،۰۰۰ آنژیوگرام عروق کرونر انجام می‌شود. بیشتر افراد برای دیدن پزشک متخصص قلب و عروق به پزشک مراجعه می‌کنند. معمولاً قبل از آنژیوگرام عروق کرونر یک یا دو قرار ملاقات در یک کلینیک قلب و عروق دارید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند هدف از آنژیوگرام این است که آیا در هر یک از شریان‌های عروق کرونر بیماری وجود دارد یا خیر. با این حال ، آزمایشاتی که در بالا ذکر شد ، معمولاً ایده خوبی را به شما می‌دهد که احتمالاً در یک یا چند شریان دچار مشکل هستید. در بیشتر موارد ، هدف آنژیوگرام این است که بدانید انسدادها در کجا قرار دارند و در مورد آن‌ها چه باید کرد.

چه موقع آنژیوگرام می‌کنم؟ 

هر ساله حدود ۲۵۰،۰۰۰ آنژیوگرام عروق کرونر انجام می‌شود. در حال حاضر آنژیوگرام های CT کمتر رایج هستند ، اما در آینده شایع تر می‌شوند. سه شرط وجود دارد که طبق آن‌ها شما ممکن است آنژیوگرام داشته باشید:

  • تست های دیگر احتمال مسدود بودن عروق کرونر را نشان می‌دهند و علائم قابل توجهی دارید.
  • شما با حمله قلبی خفیف وارد بیمارستان شده‌اید ، و تست هایی را انجام داده اید که ناهنجاری ها را نشان می‌دهد و آزمایش خون (تروپونین) نشانگر آسیب قلبی است.
  • اگر دچار سکته قلبی شدید شده‌ اید ، مستقیماً به آزمایشگاه کاتتر قلب آورده می‌شوید تا به عنوان بخشی از یک عمل فوری آنژیوپلاستی ، آنژیوگرام انجام دهید. در صورت نیاز به درمان فوری اغلب می‌توان آنژیوگرام و آنژیوپلاستی را با هم انجام داد.

آنژیوگرام معمولی کرونر شامل چه مواردی است؟ 

در اکثر موارد ، این عمل حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و نیازی نیست که یک شب در بیمارستان بستری بمانید. در هنگام انجام این تست شما بیدار ، راحت و به صورت دراز کشیده در آزمایشگاه کاتتر – اتاقی که شبیه اتاق اشعه ایکس است، خواهید بود. متخصص قلب و عروق از بی حسی موضعی در ناحیه مچ دست شما (برای شریان رادیال) یا به طور معمول کشاله ران (برای شریان فمورال) استفاده می کند. آن‌ها یک لوله پلاستیکی بسیار باریک را از طریق شریان به قلب شما می‌فرستند، و سپس از طریق لوله، رنگ کنتراست تزریق می‌کنند. این رنگ یک مایع واضح است که در زیر اشعه X ظاهر می‌شود. تصویری که با اشعه ایکس از شریان‌های شما روی صفحه نمایش داده می‌شود و دوربین اشعه ایکس برای ایجاد یک تصویر سه بعدی به اطراف منتقل می‌شود که نشان می‌دهد محل گرفتگی در چه نقاطی قرار دارند و چقدر شدید هستند. سپس لوله برداشته می‌شود و یک کاف پلاستیکی روی مچ قرار می‌گیرد تا هرگونه خونریزی متوقف شود.

آنژیوگرافی CT کرونر شامل چه مواردی است؟ 

در این روش جدید و غیر تهاجمی شامل  در زیر یک اسکنر سه بعدی است – گرد و سفید با یک سوراخ، دراز می‌کشید. یک ماده رنگی از طریق ورید در بازوی شما تزریق خواهد شد. سپس شما به زیر یک اسکنر منتقل می‌شوید که با چرخش خیلی سریع در بدن شما عکس می‌گیرد. باید نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید و خیلی ساکت باشید. این اسکنر یک تصویر سه بعدی از عروق کرونر ایجاد می‌کند ، اما تصاویر از آنژیوگرام معمولی دارای جزئیات کمتری هستند. این کار ممکن است مورد استفاده قرار گیرد ، به عنوان مثال ، اگر شما با درد قفسه سینه در بیمارستان مراجعه کردید اما علت آن مشخص نیست – یک آنژیوگرام سی تی اسکن می‌تواند CHD را رد کند. اگر آنژیوگرام CT بیماری قابل توجهی نشان داد ، ممکن است آنژیوگرام معمولی و احتمالاً آنژیوپلاستی انجام شود.

آیا برای انجام آنژیوگرام نیاز به آمادگی خاصی دارم؟ 

برای هر دو نوع آنژیوگرام، و برای بررسی عملکرد کلیه باید آزمایش خون انجام دهید – کلیه‌ها باید رنگ بدن را از بدن خود خارج کنند ، بنابراین مهم است که بررسی کنید که این عمل به خوبی انجام می‌شوند. برای انجام یک آنژیوگرام CT ، ممکن است برای کنترل ضربان قلب به شما یک بتا بلوکر تجویز شود. در روز عمل ، لازم نیست ناشتا باشید.

شما باید در ملاقاتی که با پزشک خود دارید از او بخواهید تا این روش را به طور کامل برای شما توضیح دهد  و از شما خواسته می‌شود رضایت خود را ارائه دهید. در روز عمل ، لازم نیست ناشتا باشید و معمولاً باید تمام داروهای معمول خود را مصرف کنید.

آیا آنژیوگرام درد هم دارد؟ 

آیا آنژیوگرام درد هم دارد

هیچ آزمایشی نباید به شما صدمه بزند. برای آنژیوگرام معمولی ، مقداری بی‌حسی موضعی از طریق سوزن ریز در مچ دست تزریق می‌شود و به محض اینکه بی‌حسی انجام شد، یک برش کوچک ایجاد می‌شود تا به وسیله آن کاتتر به داخل رگ شما وارد شود. اگر بسیار عصبی هستید و استرس دارید، ممکن است به شما آرام بخش تجویز شود و در صورت بروز هرگونه ناراحتی از مسکن های درد نیز استفاده می‌شود، اما بیشتر بیماران به آن احتیاجی ندارند.

آیا این روش عوارض جانبی هم دارد؟ 

برای انجام آنژیوگرام CT ، به طور کلی خیر. و از نظر آنژیوگرام معمولی ، بیشتر افراد مشکلی ندارند – کمتر از یک در هزار از آن‌ها عوارض دارند. شایع ترین مشکل کبودی جزئی و کوچک روی مچ دست (یا کشاله ران) است. اگر عمل از طریق شریان ران (کشاله ران) انجام شود ، خطر خونریزی بیشتر است تا شریان رادیال (مچ دست) ، به ویژه اگر قرص های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می‌کنید. یک خطر سکته مغزی یا علائم کوتاه مدت وجود دارد که از سکته مغزی تقلید می‌کند ، یک خطر بسیار کوچک (حدود یک در ۳۰۰۰) وجود دارد. در صورت ضعیف بودن این احتمال بیشتر است.

اگر تعدادی از شریان‌های کرونر مسدود شده یا باریک شوند ، ممکن است شما به یک جراح قلب مراجعه کنید. معمولاً پس از انجام عمل برای شستشوی رنگ ، شما باید آب بیشتری بنوشید ، که برای افرادی که مشکل کلیوی دارند ، بسیار مهم است.

آیا باید نگران خطر تابش باشم؟ 

برای هر نوع آنژیوگرام ، میزان اشعه مورد استفاده در تجهیزات مدرن تقریباً معادل استفاده از نور آفتاب در تعطیلات است. شما برای مدت طولانی تحت دوربین اشعه X نیستید.

چه موقع نتایج آنژیوگرافی خود را دریافت می‌کنم؟ 

برای آنژیوگرام کرونر ، نتایج  تست معمولا بلافاصله آماده می‌شوند. اگر مسدود شدن رگ بسیار زیاد باشد، یا اینکه اخیراً دچار حمله قلبی شده اید ، ممکن است در همان زمان دچار آنژیوپلاستی شوید. اگر تعدادی از عروق کرونر در نواحی مختلف مسدود شده یا باریک شوند ، ممکن است برای جراحی بای پس به یک جراح قلب مراجعه کنید.

اغلب نتایج آزمون در جلسه هفتگی تیم پزشکی متشکل از چند متخصص مورد بحث قرار می‌گیرد  جایی که متخصص قلب و عروق و جراحان در مورد پرونده شما و بهترین درمان صحبت می‌کنند. این جلسه می‌تواند میزان احتمالی خطای پزشک را بسیار پایین بیاورد. این تصمیم ممکن است در صورت مراجعه سرپایی بعدی شما باشد یا در صورتی که هنوز در بیمارستان هستید طی چند روز بستری گرفته شود. برای انجام CT اسکن، مدتی  زمان لازم است که تصاویر پردازش شوند ، بنابراین می‌توانید نتایج را در قرار ملاقات پیگیری بعدی دریافت کنید.

آنژیوپلاستی و استنت کرونر چیست؟


آنژیوپلاستی و استنت کرونر چیست

آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش درمانی است که به بهبود خون رسانی به قلب شما کمک می‌کند که در آن نوع خاصی از بالن به آرامی داخل شریان کرونری متورم می‌شود. همچنین بسیاری از افراد دارای مش استیل بی رنگی به نام استنت هستند که اجازه می‌دهد خون مجدداً جریان یابد.

عروق کرونر شما در حفظ سلامت قلب شما نقش اساسی دارند. اما در برخی افراد ، عروق کرونر می‌تواند تنگ یا مسدود شود زیرا رسوبات چربی ، به نام آتروما (atheroma)، در دیواره های شریان ایجاد شده اند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر، این عروق را گشادتر کرده و اجازه می‌دهد تا خون دوباره جریان یابد. آنژیوپلاستی می‌تواند به تسکین علائم آنژین کمک کند و همچنین به عنوان یک درمان فوری برای افرادی که دچار حمله قلبی شده اند ، استفاده می‌شود.

در طی آنژیوپلاستی چه اتفاقی می‌افتد؟ 

قبل از آنژیوپلاستی خود باید آنژیوگرام خود را انجام دهید تا در سرخرگ‌های خود نگاه کنید و بررسی کنید که این انسدادها کجا هستند و میزان انسداد آن‌ها چقدر است. آنژیوگرام اغلب به عنوان بخشی از همان روش اتفاق می‌افتد. آنژیوپلاستی به طور معمول بین ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد ، اگرچه در برخی موارد مدت زمان بیشتری نیز طول می‌کشد.

در طی آنژیوپلاستی چه اتفاقی می‌افتدخون داخل شریان

آتروما

دیواره رگ

کاتتر

در شروع عمل به شما بی حسی موضعی داده می‌شود تا ناحیه مورد نظر بی حس شود. سپس یک کاتتر- یک لوله  باریک، انعطاف پذیر و توخالی – به درون شریان یا در کشاله ران یا بازوی شما منتقل می‌شود. در نوک کاتتر یک بالن با تورم کوچک و لوله بی رنگ از جنس استیل قرار گرفته است که به آن استنت یا شانت گفته می‌شود.

در طی آنژیوپلاستی چه اتفاقی می‌افتد2بالن

استنت

مقداری رنگ (کنتراست) به داخل کاتتر تزریق می‌شود تا شریان‌های شما بر روی صفحه اشعه ایکس دیده شود. این امر به شما نشان می‌دهد که گرفتگی موجود در عروق شما کجاست و چه میزان شدید هستند. طبیعی است که هنگام تزریق رنگ ، احساس گرگرفتگی داشته باشید.

سپس کاتتر به قلب شما و درون شریان کرونر منتقل می‌شود تا اینکه نوک آن به یک قسمت باریک یا مسدود شده برسد.

3بالن موجود در انتهای کاتتر به آرامی باد می‌شود تا رسوبات چربی (آتروما) را در مقابل دیواره شریان خرد کند و شریان را  باز تر کند.

4با باد شدن بالن ، استنت موجود در بالن گسترش می‌یابد به طوری که به عنوان داربست عمل می‌کند و شریان را باز می‌کند. بالن از هم جدا شده و برداشته می‌شود و استنت را در جای خود می‌گذارد.

ممکن است برخی از افراد احساس تنگی نفس کنند ، و ممکن است احساس درد آنژین شود. اگر در طول عمل احساس ناخوشایندی دارید یا در هر زمان درد دارید ، به تیم پزشکی خود بگویید.

وقتی آزمایش تمام شد ، کاتترها برداشته می‌شوند. بعضی اوقات ممکن است هنگام بیرون کشیدن آن‌ها مقدار کمی خونریزی وجود داشته باشد. یک پرستار یا پزشک برای مدتی کوتاه بر روی ناحیه فشار می‌دهد و یا ممکن است پلاستیکی به نام آنژیوز را وارد کنند تا هرگونه خونریزی متوقف شود. بعد از عمل باید مدتی در تخت بمانید.

در اولین ساعات بعد از عمل ممکن است ناراحتی مختصری در قفسه سینه به وجود بیاید. اگر این اتفاق افتاد ، به پزشک یا پرستار خود بگویید.

مرخص شدن از بیمارستان بعد از آنژیوپلاستی 

بیشتر افراد می‌توانند در همان روز یا روز بعد به خانه بروند ، اما اگر شما آنژیوپلاستی اورژانسی داشته باشید ، به احتمال زیاد لازم است که مدت بیشتری در بیمارستان بمانید.هنگامی که به خانه برمی گردید ، محلی را که کاتتر در آن قرار گرفته است ، بررسی کنید. انتظار دارید که کمی کبودی و حساسیت وجود داشته باشد ، اما اگر قرمزی یا تورم دارید و یا کبودی بدتر شده است ، با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از ترک بیمارستان ، شخصی در مورد بهبودی شما و آنچه می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید با شما گفتگو خواهد کرد. طبیعی است که بعد از آن احساس خستگی کنیم ، اما بیشتر مردم متوجه می‌شوند که پس از چند روز به حالت عادی برمی گردند. با این وجود اگر دچار حمله قلبی نیز شوید ، بهبودی بیشتر طول خواهد کشید.

بهتر است از انجام فعالیت‌های خواستار مانند بلند کردن وزنه سنگین به مدت یک هفته و یا بیشتر از آن خودداری کنید.

بعد از انجام آنژیوپلاستی حداقل برای یک هفته نباید رانندگی کنید – در صورت حمله قلبی نیز این زمان طولانی تر می‌شود.

اگر شما یک آنژیوپلاستی برنامه ریزی شده و عوارضی نداشته اید ، بسته به نوع کاری که انجام می دهید ، ممکن است طی چند روز به کار خود برگردید.

اگر دچار آنژیوپلاستی اضطراری یا حمله قلبی شده اید ، ممکن است نیاز به چند هفته مرخصی داشته باشید.

همچنین باید از شما دعوت شود تا در برنامه توانبخشی قلب ، یک دوره ورزش و جلسات اطلاعاتی شرکت کنید که به شما در بهبودی هرچه سریع‌تر کمک می‌کند.

اگر استنت دارید ، لازم است برخی داروهای ضد پلاکت (مانند آسپرین یا کلوپیدگل) را مصرف کنید تا خطر ابتلا به لخته شدن خون در داخل و اطراف آن را کاهش دهد.

استنت ها تحت تأثیر سیستم های امنیتی در فرودگاه ها یا اسکن های MRI نیستند

در صورت بروز درد قفسه سینه بعد از رسیدن به خانه چه کاری باید انجام دهم؟ 

اگر درد قفسه سینه دارید ، کارهای خود را رها کرده و استراحت کنید و مطابق تجویز GTN خود را مصرف کنید. اگر درد کم نمی‌شود ، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر چقدر موفق است؟ 

در بیشتر موارد جریان خون از طریق شریان بهبود می‌یابد. بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که علائم آن‌ها بهتر می‌شود و قادر به انجام کارهای بیشتری هستند. گاهی اوقات شریان می‌تواند دوباره تنگ شود و باعث بازگشت آنژین می‌شود. اما پیشرفت در فن آوری استنت به معنای پایین آمدن خطر این اتفاق است. بسیاری از افراد اکنون مدت طولانی عاری از علامت هستند.

تعداد کمی از افراد عوارضی دارند. این خطر بسته به سلامت کلی و وضعیت قلب شما متفاوت است. در مورد فواید و خطرات احتمالی ابتلا به آنژیوپلاستی و هرگونه نگرانی که ممکن است داشته باشید با پزشک خود صحبت نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی