فوق تخصص قلب کودکان در کرج : دکتر لیلا عسگرپور (پزشک قلب و عروق)

 فوق تخصص قلب کودکان پزشکی است که در زمینه درمان کودکان مبتلا به اختلالات و بیماری‌های قلبی و عروق خونی تخصص دارد. فوق تخصص قلب کودکان می‌تواند از دوران کودکی تا بزرگسالی به تشخیص و درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها و مشکلات قلبی بپردازد که برخی از آنها عبارتند از آریتمی قلبی و بیماری مادر زادی قلب . در مواردی که بیمار به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشد متخصص قلب کودکان می‌‌تواند به ارائه اقدامات لازم بپردازد. متخصص قلب کودکان همچنین در زمینه پیشگیری و درمان فاکتورهای خطر در بروز بیماری‌های قلبی کودکان نیز تخصص دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی بیماری‌های قلبی در کودکان و یا رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور، فوق تخصص قلب کودکان در کرج با شماره تلفن­‌های ‌۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ ۳۲۲۱۶۴۲۶-۰۲۶  تماس حاصل فرمایید.

تخصص پزشک فوق تخصص قلب کودکان در چیست


 فوق تخصص قلب کودکان در زمینه‌های زیر تخصص دارد:

 • به ارزیابی سابقه پزشکی بیمار می‌‌پردازد و اطلاعات لازم در خصوص بیماری قلبی و پیشگیری از بیماری قلبی را در اختیار کودک و خانواده او قرار خواهد داد.
 • به انجام معاینات جسمانی از قبیل اندازه گیری فشار خون، بررسی علائم حیاتی، وزن و سطح سلامت قلب و ریه و عروق خونی خواهد پرداخت.
 • در صورت نیاز درخواست انجام آزمایشات یا عکس برداری از قلب را خواهد داد و به تجویز دارو خواهد پرداخت.
 • به تشخیص و درمان بیماری‌های مزمن و شدید قلبی و اختلالاتی که بر قلب و عروق خونی تاثیر می‌گذارند از قبیل آریتمی و بیماری قلبی مادر زادی خواهد پرداخت.
 • به غربالگری درمان و ارزیابی اختلالاتی می‌پردازد که به عنوان فاکتورهای خطر در بروز بیماری قلبی در دوران بزرگسالی در نظر گرفته می‌‌شوند مانند بالا بودن فشار خون، چاقی و بالا بودن سطح کلسترول خون. در موارد حاد تر از قبیل دیابت، متخصص قلب کودکان به ارجاع دادن بیمار خود به سایر پزشکان از قبیل متخصص غدد کودکان می‌‌پردازد.
 • همکاری نزدیکی با متخصصین و پزشک کودکان دارد تا به ارائه خدمات مراقبتی مطلوب بپردازد.

 متخصص قلب کودکان به درمان چه بیماری‌ها و اختلالات می‌پردازد؟ 


 متخصص قلب کودکان می‌‌تواند به درمان اختلالات و بیماری‌های مختلفی بپردازد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • آریتمی به اختلال در ضربان قلب گفته می‌‌شود که در این حالت آن ضربان قلب بسیار سریع، بسیار کند یا غیر عادی است.
 • آماس پوشش درونی قلب در اثر باکتری که یک نوع عفونت قلبی محسوب می‌شود.
 • کاردیومیوپاتی به ضعیف شدن یا بزرگ شدن عضله قلب گفته می‌شود.
 • نقایص مادر زادی قلب از قبیل آرتریوسوس مجرای باز، نقص دیواره بین دهلیزی، و نقص دیوارۀ بین بطنى.
 • سندروم‌های قلبی از قبیل سندروم‌های ژنتیکی که بر قلب تاثیر می‌گذارند از قبیل سندروم داون و سندروم مارفان.
 • اختلالات مرتبط با دریچه قلب از قبیل انسداد ریوی و انسداد دریچه آئورت.
 • بیماری کاواساکی که باعث به وجود آمدن مشکلات قلبی از قبیل آنوریسم عروق کرونری، نشت از دریچه‌های قلبی و تجمع مایع در اطراف قلب می‌شود.
 • التهاب بافت قلب
 • افزایش فشار در ناحیه ریه به علت افزایش فشار در عروق خونی که وظیفه خون رسانی از قلب به ریه را برعهده دارند ایجاد می‌‌شود.
 • فاکتورهای خطر در بروز بیماری‌های قلبی از قبیل بالا بودن فشار خون و بالا بودن کلسترول

علائم قلبی در کودکان که باید به فوق تخصص قلب مراجعه کرد


علائم قلبی در کودکان که باید به فوق تخصص قلب مراجعه کرد

علائم و نشانه‌های بیماری‌های قلبی در کودکان با توجه به نوع بیماری، سن کودک، به وجود آمدن بیماری قلبی قبل از تولد یا در دوران کودکی متغیر خواهد بود.

 مشکلات قلبی در نوزادان

 برخی از علائم و نشانه‌های مشکلات قلبی در نوزادان که به معنای نیاز به مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان است به شرح زیر می‌باشد:

 • اختلال در افزایش وزن کودک
 • کبود بودن رنگ لب، زبان و ناخن‌ها
 • اختلال در شیر خوردن
 • تنفس سریع یا اختلال در نفس کشیدن حتی در هنگام استراحت
 • به سرعت خسته شدن حتی در هنگام غذا خوردن
 • عرق کردن در هنگام شیر خوردن

 در صورتی که کودک شما هر یک از این علائم و نشانه‌ها را دارد باید فورا نزد پزشک ببرید.

 مشکلات قلبی در کودکان

در صورت داشتن علائم زیر در سنین کودکی، مراجعه زود هنگام به فوق تخصص قلب کودکان، به درمان سریع و پیشگیری از عوارض بیماری قلبی در سنین بزرگسالی پیشگیری می‌‌کند.

 • بیهوش شدن در هنگام ورزش کردن و فعالیت جسمانی
 • تپش قلب کودک که جلب توجه می‌کند.
 • تنگی نفس در هنگام بازی کردن یا ورزش کردن
 • درد قفسه سینه

 بیماری‌های قلبی در نوجوانان

 علائم و نشانه‌های بیماری‌های قلبی در نوجوانان شباهت زیادی به علائم این بیماری در کودکان دارد. معمولاً نوجوانانی که فعالیت ورزشی و جسمانی دارند توسط متخصص ارزیابی می‌شوند که این امر شامل پرسیدن سوالات متعدد به منظور شناسایی اختلالات و بیماری‌های قلبی است. به طور کلی در صورتی که فرزند ورزشکار شما از درد قفسه سینه یا هرگونه علامت قلبی در هنگام ورزش کردن شکایت دارد بهتر است از فوق تخصص کودکان وقت بگیرید تا فرزند شما را معاینه کند.

 علائم بیماری قلبی که به آن توجه نمی‌شود

 صرف نظر از سن کودک، اختلال در تنفس که به یک مشکل دائمی و مزمن تبدیل شده است اغلب به عنوان یکی از علائم بیماری قلبی در کودکان در نظر گرفته می‌شود زیرا اکثر افراد تصور می‌‌کنند که مشکلات تنفسی به ریه ارتباط دارد و هیچ ارتباطی بین مشکلات قلبی و اختلال تنفسی وجود ندارد. در صورتی که فرزند شما به طور مداوم برای نفس کشیدن مشکل دارد یا آنکه آنکه دچار یک بیماری تنفسی است که به درمان پاسخ نداده است مراجعه به متخصص قلب کودکان و ارزیابی کودک می‌تواند یک اقدام کمک کننده باشد. در صورتی که شما به وجود بیماری قلبی در فرزند خود مشکوک هستید بهتر است با متخصص اطفال در این رابطه صحبت نمایید و از او بخواهید به ارزیابی فرزند شما بپردازد و شما را در خصوص اقدامات لازم راهنمایی کند. این همه می‌‌تواند شامل آزمایشات غربالگری، تغییر سبک زندگی یا ارجاع دادن فرزند شما به متخصص قلب کودکان باشد. به طور کلی هدف از ارزیابی کودک این است که مشکل و تشخیص داده شود و اقدامات لازم به منظور بهبود سطح سلامت انجام گردد تا در حد امکان زندگی سالم و فعالی داشته باشد.

تست‌های تشخیصی بیماری‌های قلبی کودکان


 در صورتی که کودک شما دچار تپش قلب یا سایر علائم مرتبط با بیماری قلبی است باید به فوق تخصص قلب کودکان مراجعه کنید تا کودک شما را ارزیابی کند و در صورت لزوم اقدامات درمانی لازم را انجام دهد. متخصص قلب کودکان از انواع مختلفی از آزمایشات به منظور تشخیص بیماری قلب کودک شما استفاده خواهد کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • اکوکاردیوگرافی روشی است که از دستگاه سونوگرافی به منظور تهیه تصاویر از قلب کودک استفاده می‌کند. این روش معمولاً قبل از متولد شدن کودک درخواست می‌شود به ویژه اگر پزشک به بیماری مادر زادی قلبی کودک مشکوک باشد. در این روش پزشک ارزیابی هرگونه ناهنجاری در ساختار فیزیکی و حرکات قلب کودک می‌‌پردازد.
 • الکتروکاردیوگرافی روشی است که به منظور تشخیص و بررسی ناهنجاری‌های قلبی که باعث بروز اختلال در ریتم قلب کودک شده ‌اند مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و به ثبت فعالیت الکتریکی قلب می‌‌پردازد. برای انجام این روش باید الکترودهای مورد نیاز روی قفسه سینه کودک قرار داده شود تا اقدامات لازم انجام گردد.
 • متخصص قلب کودکان به بررسی امواجی که ضربان قلب کودک تولید می‌کند می‌پردازد.
 • متخصص قلب کودکان از عکسبرداری توسط اشعه ایکس به منظور بررسی علائم و نشانه‌های نارسایی قلبی از قبیل بزرگ شدن قلب یا وجود خون در ریه‌های کودک استفاده خواهد کرد. عکس برداری توسط اشعه ایکس در مواردی که پزشک قصد دارد به بررسی گرفتگی قلب و شریان‌ها ناشی از بیماری قلبی بپردازد بسیار کمک کننده است.
 • پالس اکسی متر روش است که پزشکی یک عدد سنسور رو روی انگشت کودک قرار می‌‌دهد تا به اندازه گیری اکسیژن موجود در خون او بپردازد. از آنجایی که قلب به وظیفه انتقال اکسیژن به درون خون را برعهده دارد کمبود اکسیژن در خون می‌تواند نشان دهنده بیماری قلبی یا سایر اختلالات باشد.
 • سونداژ قلبی روشی است که در آن از یک لوله کوچک و انعطاف پذیر استفاده می‌‌شود تا به درون یکی از عروق خونی ارسال گردد و به سمت قلب هدایت شود. این روش در مشخص کردن محل دقیق تنگ شدگی یا انسداد شریان بسیار موثر است. بهترین پزشک فوق تخصص قلب کودکان از این روش به عنوان ابزاری برای بررسی عملکرد قلب کودک استفاده خواهد کرد.

 روش‌های درمانی موجود


 پس از آنکه مشکل کودک شما تشخیص داده شد در مرحله بعدی پزشک اقدام به درمان او خواهد کرد. در برخی از بیماری‌های قلبی فوق تخصص قلب کودکان، دارو را گزینه‌ی درمانی مناسبی می‌داند.

 در برخی از کودکان مبتلا به اختلالات قلبی از انجام عمل جراحی به عنوان تنها روش درمانی موجود استفاده می‌شود. امروز روش‌های درمانی کم تهاجمی از قبیل سونداژ قلبی به عنوان اولین خط درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نیاز به عمل جراحی کاهش پیدا کند. این روش می‌تواند در درمان برخی از بیماری‌ها به عنوان یک راه حل دائمی عمل کند یا آنکه نیاز به عمل جراحی را به تاخیر بیاندازد.

مطالب مرتبط

درباره دكتر ليلا عسگرپور

متخصص قلب متولد: 1356 تهران- ساكن تهران
ورودي 1375 پزشكي عمومي دانشگاه تهران با رتبه عالي در كنكور سراسري
ورودي 1386 دوره دستياري قلب و عروق دانشگاه تهران (مركز قلب تهران)
اخذ برد تخصصي قلب و عروق در سال 1390

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی