قرص آتنولول برای درمان فشارخون بالا، آنژین و کنترل بیماری‌ های قلبی

قرص آتنولول به گروه  داروهای بتا بلاکر تعلق دارد. این دارو سبب کاهش نیاز قلب به خون و اکسیژن شده و در نتیجه میزان فعالیت قلب را کاهش می‌دهد. قرص آتنولول رگ‌های خونی در بدن را گشاد می‌کند و سبب کاهش فشار خون می‌شود. این دارو همچنین به تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند. شواهد نشان می‌دهند که این دارو اعتیادآور نمی‌باشد. قرص آتنولول تنها با تجویز پزشک قابل تهیه می‌باشد. این دارو بر توانایی فرد در رانندگی یا کار با ماشین‌آلات تأثیر نمی‌گذارد ولی پیش از رانندگی بایستی از تأثیر این دارو بر بدن اطمینان حاصل شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

موارد مصرف قرص آتنولول


موارد مصرف قرص آتنولول

موارد مصرف قرص آتنولول به شرح زیر می‌باشد:

فشار خون بالا 

همه افراد دارای فشار خون می‌باشند. این فشار به حرکت خون در سراسر بدن کمک می‌کند. بسته به مواردی مانند میزان فعالیت، فشار خون در طول روز تغییر می‌کند. در صورتی که فشار خون از میزان مورد نیاز بالاتر برود، فشار خون بالا ایجاد می‌شود (حتی در زمانی که شخص آرام و ریلکس باشد). بررسی مداوم فشار خون تنها روش اطلاع از بروز این عارضه می‌باشد. فشار خون بالا معمولاً دارای علائم نمی‌باشد. این عارضه در صورت عدم درمان می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی مانند سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیه شود. مصرف قرص آتنولول به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

آنژین قلبی 

آنژین قلبی باعث احساس درد در قسمت قفسه سینه می‌شود و معمولاً این درد به دست‌ها یا گردن و در برخی از مواقع به شانه‌ها و کمر نیز گسترش پیدا می‌کند. علت ایجاد این عارضه می‌تواند نرسیدن خون و اکسیژن کافی به قلب باشد. درد ناشی از آنژین معمولاً در اثر ورزش یا استرس بروز می‌کند ولی امکان دارد در زمان استراحت نیز ایجاد شود. مصرف قرص آتنولول به جلوگیری از بروز آنژین کمک می‌کند. این دارو جهت رفع حمله ناگهانی آنژین قلبی استفاده نمی‌شود.

آریتمی یا تپش نامنظم قلب 

تپش نامنظم قلب یا آریتمی نشان می‌دهد که در ضربان طبیعی قلب اختلال ایجاد شده است. آریتمی در اثر عوامل مختلفی شامل برخی از بیماری‌های قلبی، پرکاری غده تیروئید یا عدم تعادل شیمیایی در بدن ایجاد می‌شود. مصرف قرص آتنولول به طبیعی شدن ضربان قلب کمک می‌کند.

کاهش عوارض پس از حمله قلبی

پس از حمله قلبی، امکان دارد عوارضی مانند ضربان نامنظم قلب بروز کند و یا احتمال حمله قلبی دیگری افزایش پیدا کند. قرص آتنولول به جلوگیری از بروز این عوارض کمک می‌کند.

هر گونه پرسش در ارتباط با علت تجویز این دارو بایستی با پزشک مطرح شود. امکان دارد پزشک این دارو را برای دلایل دیگری تجویز کرده باشد.

مقدار مصرف قرص آتنولول 


مقدار مصرف قرص آتنولول

پزشک میزان مصرف قرص آتنولول در روز و مدت زمان مصرف آن را برای بیمار شرح خواهد داد. میزان مصرف دارو به عارضه و همچنین مصرف داروهای دیگر بستگی دارد:

 • فشار خون بالا: مصرف قرص آتنولول در صورت وجود این عارضه معمولاً ۵۰ میلی‌گرم (۱ قرص) تا ۲۰۰ میلی‌گرم (۴ قرص) در روز می‌باشد. در صورتی که میزان مصرف این دارو ۱۰۰ میلی‌گرم یا کمتر می‌باشد، بایستی یک بار در روز مصرف شود. در صورت مصرف بیش از ۱۰۰ میلی‌گرم (۲ قرص)، نیمی از آتنولول بایستی صبح و نیم دیگر شب مصرف شود.
 • آنژین قلبی یا ضربان نامنظم قلب: مصرف قرص آتنولول در صورت وجود این عارضه‌ها معمولاً ۵۰ میلی‌گرم (۱ قرص) تا ۱۰۰ میلی‌گرم (۲ قرص) می‌باشد. بیمار می‌تواند دارو را در یک نوبت مصرف کرده و یا نیمی از آن را صبح و نیم دیگر را شب مصرف کند.
 • حمله قلبی: مصرف قرص آتنولول برای این عارضه معمولاً ۵۰ میلی‌گرم (۱ قرص) در روز می‌باشد.

امکان دارد افراد سالخورده و یا افراد دارای مشکلات کلیه به مصرف مقادیر کمتری از این دارو نیاز داشته باشند.

نحوه مصرف قرص آتنولول


قرص بایستی با مقداری آب مصرف شود. برای تقسیم قرص به دو قسمت مساوی، آن را روی یک سطح صاف قرار داده و بر روی دو طرف خط وسط قرص با انگشتان شست و اشاره فشار وارد کنید.

امکان دارد بر روی بسته قرص آتنولول یک تقویم جهت یادآوری زمان مصرف دارو طراحی شده باشد. به این منظور اولین قرص را از قسمت مشخص شده با عنوان “روز اول” مصرف کنید. در روزهای بعد نیز دارو را طبق روز تعیین شده مصرف نمایید. پس از پایان تمامی قرص‌های بسته، دوره بعدی دارو را نیز به همین طریق مصرف کنید.

زمان مصرف قرص آتنولول 


دستورالعمل‌های لازم درباره زمان مصرف قرص آتنولول:

 • قرص آتنولول را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. مصرف دارو به این شکل دارای تأثیر بیشتری می‌باشد. این کار در یادآوری زمان مصرف دارو نیز به شما کمک خواهد کرد. مصرف این دارو قبل یا بعد از غذا تفاوتی ندارد.
 • داروی بایستی هر روز مصرف شود. مصرف دارو بایستی طبق دستور پزشک ادامه داشته باشد.
 • قرص آتنولول به درمان فشار بالای خون، ضربان نامنظم قلب و حمله قلبی کمک کرده و از آنژین قلبی جلوگیری می‌کند ولی آن را درمان نمی‌کند.
 • بدون مشورت با پزشک مصرف قرص آتنولول را متوقف نکنید. امکان دارد پزشک از شما بخواهد که به تدریج میزان مصرف این دارو را کاهش دهید. این کار بایستی در طول مدت زمان تقریباً ۲ هفته انجام شود. مصرف دارو نباید به طور ناگهانی متوقف شود چرا که می‌تواند سبب تشدید عارضه شود.
 • در صورت فراموش کردن یک یا چند نوبت قرص آتنولول و در صورتی که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، نوبت فعلی را مصرف نکرده و در زمان نوبت بعدی، قرص را مصرف کنید.
 • در غیر این صورت، در اسرع وقت نوبت فعلی را مصرف کرده و سپس در نوبت‌های بعدی دارو را طبق روال عادی مصرف کنید.
 • در صورت فراموش کردن نوبت داروی فعلی، از دو برابر کردن میزان مصرف دارو خودداری کنید. در واقع این دارو نباید بیش از مقدار تجویزی توسط پزشک مصرف شود. در غیر این صورت احتمال بروز عوارض جانبی ناخواسته افزایش پیدا می‌کند.
 • در صورت عدم اطمینان از میزان مصرف دارو، با پزشک تماس بگیرید. چنانچه در ارتباط با یادآوری زمان مصرف دارو با مشکل مواجه هستید، با دکتر داروساز در این مورد مشورت کنید.
 • در صورت مصرف بیش از حد مورد نیاز دارو، بلافاصله با پزشک تماس گرفته و یا به بخش اورژانس نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید. این اقدام حتی در صورت عدم وجود هر گونه ناراحتی یا مسمومیت نیز بایستی انجام شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص آتنولول امکان دارد مواردی مانند غش کردن، احساس سرگیجه، خس خس سینه و یا دشواری در تنفس ایجاد شوند. همچنین ممکن است سرعت ضربان قلب کاهش پیدا کند.

آیا قرص آتنولول تداخل دارویی دارد؟


مصرف هر گونه داروی دیگر شامل داروهای بدون نیاز به نسخه را با پزشک مطرح کنید.

داروهایی زیر امکان دارد با آتنولول تداخل داشته و یا بر عملکرد آن تأثیر بگذارند. در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر با پزشک مشورت کنید:

 • هر گونه داروهای بتا بلاکر شامل قطره‌های چشمی بتا بلاکر
 • داروهایی که جهت درمان فشار بالای خون یا آنژین قلبی مصرف می‌شوند مانند وراپامیل، دیلتیازم، نیفدیپین، کلونیدین.
 • داروهایی که به منظور رفع مشکلات قلبی استفاده می‌شوند مانند دیزوپیرامید، کینیدین، دیگوکسین، آمیودارون، گوانتیدین.
 • انسولین و قرص‌های مورد استفاده جهت درمان دیابت
 • داروهای مورد استفاده در درمان آرتروز، درد یا التهاب مانند ایندومتاسین یا ایبوپروفن
 • داروهایی که به منظور درمان سرماخوردگی مصرف می‌شوند
 • داروهایی که معمولاً در زمان جراحی و یا در وضعیت‌های اضطراری استفاده می‌شوند (مانند دوپامین، آدرنالین، نورآدرنالین و برخی از داروهای بی‌حسی).

امکان دارد بیمار به مصرف مقادیر مختلفی از دارو و یا مصرف داروهای مختلف نیاز داشته باشد. پزشک در ارتباط با تداخل دارویی با قرص آتنولول و اقدامات احتیاطی، اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار خواهد داد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آتنولول 


امکان دارد تمامی داروها دارای عوارض جانبی ناخواسته باشند. برخی از این عوارض جدی هستند ولی در بیشتر موارد عوارض جانبی مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند. پزشک مزایا و معایب قرص آتنولول را پیش از تجویز ارزیابی می‌کند.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی در طول زمان مصرف آتنولول به پزشک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی