قرص آتورواستاتین برای کاهش کلسترول بد خون : زمان مصرف لیپیتور

آتورواستاتین (لیپیتور) یک دارویی تجویزی است که برای پایین آوردن کلسترول بد خون یا LDL (لینک به مقاله کلسترول بد خون: علائم، عوارض، درمان و کاهش بالا بودن LDL) استفاده می‌شود و خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. لیپیتور مانع از ردوکتاز HMG-CoA شده و به عبارتی آن را بلوک می‌کند، که این ماده یک آنزیمی کبدی است که بدن برای تولید لیپوپروتئین‌های کم‌چگالی (LDL- low-density lipoproteins) یا کلسترول “بد ” نیاز دارد. این دارو، با پایین آوردن میزان LDL در خون، از تصلب شرایین جلوگیری می‌کند، یعنی وضعیتی که رسوبات پلاکت در دیواره‌های داخلی عروق انباشته می‌شود و باعث سفت و باریک شدن آن‌ها می‌گردد. این دارو به نوبه خود، این خطر عوارض ناشی از تصلب شرایین مانند حمله قلبی، سکته مغزی، درد قفسه سینه و آنوریسم را کاهش می‌دهد.

این دارو همچنین می‌تواند سطح لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا (HDL- high-density lipoproteins) یا کلسترول “خوب ” را افزایش دهد که از قلب در برابر حمله قلبی محافظت می‌کند. برخی از کارشناسان معتقدند HDL می‌تواند پلاکت‌ها را از رگ‌ها به سمت کبد منتقل کند که این به کاهش تجمع پلاکت‌ها و جلوگیری از انسداد خطرناک جریان خون کمک می‌کند.

آتورواستاتین (لیپیتور) محبوب‌ترین و قوی‌ترین عضو خانواده داروی استاتین ها است که پرکاربردترین داروی تجویز شده می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرص آتورواستاتین و یا رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور با شماره تلفن­‌های ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ ۳۲۲۱۶۴۲۶-۰۲۶ تماس حاصل فرمایید.

کاربرد قرص آتورواستاتین


کاربرد قرص آتورواستاتین

پزشکان معمولاً قرص آتورواستاتین یا لیپیتور را با هم در افرادی که چندین عامل خطر به غیر از بیماری قبلی عروق کرونر قلب دارند، تجویز می‌کنند:

 • لیپیتور برای بزرگ‌سالان و کودکان بالای ۱۰ سالی تجویز می‌شود که نمی‌توانند تنها با ورزش و رژیم کم‌چربی، کلسترول خونشان را به میزان کافی پایین بیاورند.
 • بیمارانی که در آن‌ها بیماری قلبی تشخیص داده شده است این دارو را مصرف می‌کنند تا خطر ابتلا به مشکلات جدی‌تر قلبی را کاهش دهند. برای بیمارانی که مبتلا به بیماری عروق کرونری قلب هستند، این دارو می‌تواند خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و درد قفسه سینه را کاهش دهد و همچنین خطر جراحی برای نارسایی قلبی و بستری شدن در بیمارستان به خاطر نارسایی احتقانی قلب را کاهش دهد.
 • این دارو همچنین یک گزینه درمانی پیشگیرانه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ ، چندین عامل خطر برای بیماری قلبی و سکته مغزی است، مانند فشار خون بالا، سابقه سیگار کشیدن و دو شرایط مرتبط با دیابت به نام رتینوپاتی و آلبومینوریا که به ترتیب چشم و کلیه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • FDA همچنین این دارو را برای استفاده برای کودکان و نوجوانانی که بین سنین ۱۰ تا ۱۷ سال هستند و دارای هیپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت هستند، تأیید کرده است؛ این یک بیماری ارثی است که در آن نمی‌توان کلسترول را به طور طبیعی از بدن دفع کرد. در صورت عدم موفقیت در رژیم درمانی، ممکن است از لیپیتور برای کاهش میزان کلسترول و تری گلیسیرید در خون در این بیماران استفاده شود.

تری گلیسیریدها چربی‌هایی هستند که می‌توانند رگ‌های خونی را مسدود کنند و وجود سطح بالای این ماده در خون می‌تواند به معنای افزایش خطر سکته مغزی باشد.

اطلاعات مهم در مورد مصرف آتورواستاتین


اطلاعات مهم در مورد مصرف آتورواستاتین

نکاتی درباره‌ی نحوه استفاده از دارو:

 • دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد چگونگی مصرف آتورواستاتین (لیپیتور) و تعداد دفعات مصرف آن در روز را به دقت دنبال کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک، دوز دارویتان را تغییر ندهید و یا مصرف آن را قطع نکنید.
 • این دارو در قرص‌های ۱۰ میلی‌گرم، ۲۰ میلی‌گرم، ۴۰ میلی‌گرم و ۸۰ میلی‌گرم وجود دارد. این قرص‌ها سفید، بیضی شکل و روکش‌دار هستند و باید کاملاً بلعیده شوند.
 • پزشکان ممکن است در ابتدا مصرف دوز کمی از این دارو را برای بیماران خود توصیه کنند و سپس به آرامی دوز آن را افزایش دهند، اما نه بیشتر از هر دو تا چهار هفته یک بار. دوز ابتدایی توصیه شده ۱۰ میلی‌گرم تا ۲۰ میلی‌گرم به صورت یک بار در روز می باشد. حدود دو هفته طول می‌کشد تا دارو شروع به تأثیر گذاشتن کند.
 • طبیعی است که پزشک در طول درمان با این دارو، انجام آزمایش خون را برای بررسی سطح کلسترول بیمار توصیه کند. او ممکن است دوز دارو را بر اساس نتایج این آزمایش تنظیم کند.
 • بر روی برچسب دارو نوشته است که بیماران می‌توانند دارو را در روز یا شب مصرف کنند، هرچند که توصیه می‌شود که این دارو هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنند. نیازی به مصرف دارو همراه با غذا نیست، اما در صورت تمایل نیز می‌توانید این کار را انجام دهید.
 • اگر مصرف یک دوز را در زمان عادی خود فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید، اما دو دوز را هم‌زمان با هم مصرف نکنید. اگر بیش از ۱۲ ساعت از آخرین دوز مصرفی‌تان نگذشته است، منتظر باشید تا قرص را در زمان مقرر خود بخورید. اگر بیش از حد مقدار توصیه شده از دارو را مصرف کنید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین بیمارستان یا اورژانس مراجعه کنید.

باید و نبایدهایی در رژیم غذایی


باید و نبایدهایی در رژیم غذایی

هنگام مصرف آتورواستاتین، رعایت توصیه‌های رژیم غذایی که پزشک یا متخصص تغذیه به شما کرده است حائز اهمیت می باشد. به طور معمول، به بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند گفته می‌شود که رژیم کم‌چربی و کم کلسترول داشته باشند. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای سلامتی بهینه (مانند کلسترول پایین و رژیم غذایی کم‌چربی)، تغییرات دیگری در سبک زندگی مانند ورزش کردن، کاهش وزن و ترک سیگار می‌تواند به عملکرد بهتر این دارو کمک کند.

آیا می‌توان از قرص آتورواستاتین در بارداری و یا شیردهی استفاده کرد؟


هشدارهایی برای دوران بارداری و شیردهی:

 • اگر باردار هستید، این دارو را مصرف نکنید
 • خطراتی که مصرف این دارو برای سلامتی دارد، بیشتر از فواید بالقوه‌ی آن است
 • پزشک گزینه‌های ایمن‌تری را در اختیار شما خواهد گذاشت.
 • به دلیل احتمال واکنش‌های جانبی و عوارض جانبی که ممکن است بر سلامت نوزادان شیرخوار تأثیر بگذارد، خانم‌هایی که آتورواستاتین مصرف می‌کنند نباید از شیر خود فرزندشان را تغذیه کنند. این دارو در مادران شیرده منع مصرف دارد زیرا ممکن است از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود
 • اگر حین مصرف این دارو باردار شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی شایع و جدی


در برخی افراد، قرص آتورواستاتین ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند اسهال، ناراحتی معده و درد عضلات و مفاصل ایجاد کند. البته در مواردی بسیار نادر، افراد از دست دادن حافظه، فراموشی، نسیان و گیجی مرتبط با استفاده از داروهای استاتین را گزارش کرده‌اند.

عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف داروی لیپیتور ممکن است شامل بیماری عضلانی به نام میوپاتی و تجزیه عضلانی به نام رابدومیولیز (واپاشی ماهیچه مخطط) باشند که می‌تواند منجر به آسیب کلیه و نارسایی کلیوی شود. خطر این عوارض هنگامی افزایش می‌یابد که بیماران هم‌زمان با مصرف برخی از داروهای آنتی‌بیوتیک، ضدویروس و ضد قارچ، قرص آتورواستاتین مصرف کنند.

این دارو همچنین می‌تواند باعث مشکلات کبدی، از جمله نارسایی کشنده و غیر کشنده‌ی کبد شود. علائم نارسایی کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس خستگی یا ضعف. از دست دادن اشتها، درد شکم در سمت راست و بالای شکم و زرد شدن پوست و چشم‌ها

مطالعات انجام گرفته در این زمینه همچنین ارتباط قرص آتورواستاتین را با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط می‌دانند.

بسیاری از این عوارض می‌تواند با تمام داروهای استاتین رخ دهد که نگرانی‌های جدی را در مورد ایمنی در مورد کلاس دارو به‌طورکلی به وجود آورده است.

مطالب مرتبط

درباره دكتر ليلا عسگرپور

متخصص قلب متولد: 1356 تهران- ساكن تهران
ورودي 1375 پزشكي عمومي دانشگاه تهران با رتبه عالي در كنكور سراسري
ورودي 1386 دوره دستياري قلب و عروق دانشگاه تهران (مركز قلب تهران)
اخذ برد تخصصي قلب و عروق در سال 1390

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی