قرص متوپرولول برای درمان بیماری فشار خون و نارسایی قلب

متوپرولول یک بتا بلاکر است که بر قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان‌ها و رگ‌ها) تأثیر می‌گذارد. این دارو با شل کردن رگ‌های خونی و کاهش سرعت ضربان قلب، باعث بهبود جریان خون و کاهش فشار خون می‌شود. متوپرولول به صورت قرص تهیه می‌شود و فقط با نسخه می‌توان آن را خریداری کرد. این دارو به صورت آمپول نیز وجود دارد، اما تزریق آن معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

موارد مصرف


از متوپرولول برای درمان آنژین (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می‌شود. همچنین، برای کاهش خطر مرگ یا نیاز به بستری شدن در نارسایی‌های قلبی نیز از این دارو استفاده می‌شود. تزریق متوپرولول در مرحله اولیه حمله قلبی برای کاهش خطر مرگ استفاده می‌شود.

متوپرولول متعلق به گروهی از داروها بنام مسدود کننده بتا است.

موارد مصرف آن عبارت است از:

 • درمان فشار خون بالا
 • درمان بیماری‌هایی که باعث ضربان قلب نامنظم می‌شوند
 • پیشگیری از بیماری‌های قلبی، سکته‌های قلبی و مغزی در آینده
 • پیشگیری از درد قفسه سینه ناشی از آنژین
 • پیشگیری از میگرن

اگر بیش از حد هورمون تیروئید در بدن وجود داشته باشد (تیروتوکسیکوزیس)، متوپرولول می‌تواند به کاهش علائم شما کمک کند. معمولاً آن را همراه با داروهای درمان پرکاری تیروئید مصرف می‌کنند. متوپرولول می‌تواند توسط بزرگسالان بالای ۱۸ سال مصرف شود.

چه کسی نمی‌تواند متوپرولول را مصرف کند؟


متوپرولول برای همه مناسب نیست. بنابراین اگر موارد زیر در شما وجود دارد، قبل از شروع مصرف این دارو با دکتر خود صحبت کنید:

 • در گذشته واکنش آلرژیک به متوپرولول یا هر داروی دیگری داشته‌اید
 • فشار خون شما پایین یا ضربان قلب شما کند است
 • بیماری ریه یا آسم شدید دارید
 • اسیدوز متابولیک دارید- هنگامی که اسید زیادی در خون شما وجود دارد
 • به تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) مبتلا هستید- متوپرولول ممکن است تشخیص علائم هشدار دهنده هورمون تیروئید زیاد در بدن شما را دشوارتر کند (تیروتوکسیکوز)
 • مشکلات شدید گردش خون در اندام شما (مانند پدیده رینود) وجود دارد، که ممکن است انگشتان دست و انگشتان پای شما دچار خارش یا سوزش شود یا رنگ پریده شود یا رنگ آبی روشن به خود بگیرد
 • یک مشکل کبدی دارید

چگونه و چه زمانی باید متوپرولول را مصرف کنیم


چگونه و چه زمانی باید متوپرولول را مصرف کنیم

متوپرولول به صورت ۲ نوع قرص مختلف عرضه می‌شود: آزادسازی استاندارد و آهسته رهش.

به قرص‌های آهسته رهش، پیوسته رهش (SR) نیز گفته می‌شود:

 • آزادسازی استاندارد – متوپرولول را به سرعت در بدن آزاد می‌کند (بسته به دوزی که دارد ممکن است لازم باشد چندین بار در روز مصرف شود)
 • آهسته رهش – به آرامی آزاد می‌شود و بنابراین لازم نیست آن را به طور مکرر مصرف کنید (معمولا یک بار در روز کافی است)

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که اولین دوز خود را قبل از خواب مصرف کنید زیرا این دارو می‌تواند احساس سرگیجه به شما بدهد.

اگر بعد از اولین دوز احساس سرگیجه نکردید، صبح‌ها آن را مصرف کنید. اگر باید بیش از یک بار در روز متوپرولول را مصرف کنید، سعی کنید دوزها را به طور مساوی در طول روز پخش کنید.

چه مقدار باید مصرف کنم؟


چه مقدار باید مصرف کنم؟

میزان مصرف شما به نوع قرص تجویز شده برای شما و دلیل مصرف آن بستگی دارد.

 • برای فشار خون بالا: آزادسازی استاندارد – ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز؛ آهسته رهش – ۲۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز
 • برای درد قفسه سینه (آنژین): آزادسازی استاندارد – ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم دو تا سه بار در روز؛ آهسته رهش – ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز
 • برای ضربان قلب نامنظم (آریتمی): آزادسازی استاندارد – ۵۰ میلی‌گرم ۲ تا ۳ بار در روز
 • برای پیشگیری از میگرن: آزادسازی استاندارد – ۵۰ میلی‌گرم ۲ تا ۴ بار در روز یا ۱۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز
 • برای هورمون تیروئید بیش از حد (تیروتوکسیکوز): آزادسازی استاندارد – ۵۰ میلی‌گرم ۴ بار در روز

چگونه آن را مصرف کنیم؟


 • می‌توانید متوپرولول را با یا بدون غذا مصرف کنید اما بهتر است هر روز از یک روش ثابت استفاده کنید.
 • قرص‌ها را با آب به طور کامل قورت بدهید
 • برخی از مارک‌ها خط‌هایی دارند که به شما کمک می‌کند قرص را نصف کنید تا قورت دادن آن آسان‌تر شود.
 • برگه اطلاعات مربوط به داروی خود را بررسی کنید.

اگر مصرف دارو را فراموش کنم چه اتفاقی میفتد؟


اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه نزدیک به دوز بعدی شما باشد. در این حالت، دوز از دست رفته را کنار بگذارید و دوز بعدی خود را به صورت طبیعی مصرف کنید.

هرگز ۲ دوز را همزمان مصرف نکنید. هرگز یک دوز اضافی مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کند. اگر غالباً مصرف قرص خود را فراموش می‌کنید، بهتر است آلارم خود را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند. همچنین می‌توانید از پزشک یا داروساز خود برای مشاوره در مورد راه‌های دیگر سؤال کنید تا به شما در یادآوری مصرف داروهایتان کمک کند.

اگر متوپرولول را بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی میفتد؟


مصرف زیاد متوپرولول می‌تواند ضربان قلب شما را کند کرده و تنفس را دشوار کند. همچنین می‌تواند باعث سرگیجه و لرزش شود.

میزان متوپرولول که می‌تواند منجر به این عوارض شود، در افراد مختلف متفاوت است.

چگونه با عوارض جانبی مقابله کنم


کارهایی که باید در مورد عوارض زیر انجام داد:

 • سردرد – حتما استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید. از داروساز خود بخواهید که یک مسکن به شما توصیه کند. سردردها معمولاً بعد از هفته اول مصرف متوپرولول از بین می‌روند. اگر سردرد شما شدید یا طولانی‌تر از یک هفته باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
 • احساس خستگی، سرگیجه یا ضعف – اگر متوپرولول باعث می‌شود احساس سرگیجه یا ضعف کنید، کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و بنشینید یا دراز بکشید تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید. اگر احساس خستگی دارید، رانندگی نکنید و از ماشین‌آلات سنگین استفاده نکنید.
 • سرد شدن دست یا پا- دست یا پایتان را در زیر آب جاری آب گرم قرار دهید، آن‌ها را ماساژ داده و انگشتان و انگشتان خود را مشت کنید. سیگار نکشید و نوشیدنی‌هایی حاوی کافئین مصرف نکنید. این موارد می‌توانند رگ‌های خونی شما را باریک‌تر کرده و جریان خون شما را محدود کنند. استعمال سیگار باعث سردتر شدن پوست شما نیز می‌شود. از دستکش و جوراب‌های گرم استفاده کنید. ساعت یا دستبند سفت نپوشید.
 • احساس بیماری (حالت تهوع) – غذاهای ساده بخورید و از غذاهای سنگین یا تند خودداری کنید. این کار ممکن است به شما کمک کند که بعد از خوردن غذا، بتوانید از متوپرولول خود استفاده کنید.
 • درد معده – سعی کنید استراحت کنید و آرامش داشته باشید. این کار می‌تواند به خوردن و نوشیدن آرام و داشتن وعده‌های غذایی کوچکتر و با تعداد بیشتر کمک کند. قرار دادن پد گرم یا بطری آب گرم پوشیده شده با پارچه یا حوله روی معده نیز ممکن است کمک کند. اگر درد زیادی دارید، با داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

بارداری و شیردهی


متوپرولول معمولاً در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید باردار شوید یا در حال حاضر باردار هستید، در مورد فواید و مضرات احتمالی مصرف متوپرولول با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است داروی دیگری مانند لیبلولول را به شما توصیه کند. این دارو شبیه به متوپرولول است و اغلب برای فشار خون بالا در بارداری تجویز می‌شود.

متوپرولول و شیردهی


معمولاً مصرف متوپرولول در زمان شیردهی بی‌خطر است.

این امر به این دلیل است که فقط مقدار کمی از دارو به شیر مادر وارد می‌شود و این مقدار کم مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند. اما اگر کودک نارس است یا مشکل کلیوی دارد، قبل از مصرف متوپرولول با پزشک خود مشورت کنید.

هشدارهایی درباره مصرف متوپرولول همزمان با داروهای دیگر


برخی از داروها ممکن است در نحوه عملکرد متوپرولول تداخل داشته باشد.

در صورت مصرف داروهای زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • داروهای دیگر برای فشار خون بالا – ترکیب این داروها با متوپرولول می‌تواند فشار خون شما را بیش از اندازه پایین بیاورد که در این صورت ممکن است دچار سرگیجه یا ضعف شوید. اگر این اتفاق برای شما افتاد، به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است نیاز باشد دوز شما را تغییر کندبدهد
 • داروهای دیگری که می‌توانند فشار خون شما را کاهش دهند – این داروها شامل برخی از داروهای ضد افسردگی، نیترات‌ها (برای درد قفسه سینه)، باکلوفن (یک شل کننده عضله)، تامسولوسین (برای پروستات بزرگ شده) و کو-کارلدوپا و لوودوپا (برای بیماری پارکینسون) است.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن. این داروها ممکن است فشار خون شما را افزایش دهند، بنابراین بهتر است مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید
 • داروهای سرفه که حاوی سودوافدرین یا زیلومتازولین هستند
 • داروهای دیابت – متوپرولول ممکن است تشخیص علائم هشدار دهنده قند خون پایین را دشوارتر کند
 • داروهای آلرژی مانند افدرین، نورآدرنالین یا آدرنالین
 • داروهای ضد آسم یا انسداد مزمن ریه (COPD)

مصرف همزمان متوپرولول با داروهای گیاهی یا مکمل‌ها

اطلاعات کمی در مورد مصرف داروهای گیاهی و مکمل‌های دارویی با متوپرولول وجود دارد. برای ایمنی، اگر داروهای دیگری از جمله داروهای گیاهی، ویتامین یا مکمل مصرف می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.

سوالات متداول


آیا متوپرولول باعث افزایش وزن می‌شود؟

با اینکه افزایش وزن یک عارضه جانبی رایج متوپرولول نیست اما احساس خستگی یا بی‌حالی می‌تواند یک عارضه جانبی متداول این دارو باشد. افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن می‌تواند مربوط به شرایطی مانند استرس یا خستگی مربوط باشد. بیماران باید برای هرگونه تغییر در وضعیت پزشکی خود از جمله افزایش وزن غیرمعمول یا خستگی، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود مشورت کنند. بدون مشورت با پزشک معالج خود، میزان داروی مصرفی خود را متوقف نکنید یا تغییر ندهید.

آیا متوپرولول باعث افزایش قند خون می‌شود؟

متوپرولول مسدود کننده بتا است که برای درمان بیماری‌های مختلف قلب از جمله فشار خون بالا، آنژین و نارسایی قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته سازندگان، متوپرولول می‌تواند باعث تشدید دیابت شود. بنابراین ممکن است قند خون شما را افزایش دهد.

چه موقع باید متوپرولول را مصرف کنم؟

لوپرسور (متوپرولول) باید در یک زمان مشخص در هر روز و بعد از غذا مصرف شود. اگر دو دوز در روز مصرف می‌کنید، بهتر است بعد از صبحانه و بعد از شام باشد. اما هرچه فاصله مصرف دو دوز به ۱۲ ساعت نزدیک‌تر باشد، بهتر است. این دارو به خصوص هنگام بلند شدن سریع می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه شود، بنابراین به بدن خود فرصت دهید تا با آن تنظیم شود. اگر دچار خستگی مزمن هستید، به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز، داروی دیگری برای شما تجویز کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی