قرص پلاویکس برای جلوگیری از تجمع پلاکت، لخته شدن خون و حمله قلبی

قرص پلاویکس حاوی کلوپیدوگرل بوده و از جمله داروهای ضد پلاکت است. پلاکت‍‌ها ساختارهای بسیار کوچکی در خون هستند که در جریان لخته شدن خون به هم می‌پیوندند. این محصولات دارویی ضد پلاکت، با جلوگیری از جمع شدن پلاکت‌ها،  احتمال تشکیل لخته خونی (فرآیندی به نام ترومبوز) را کاهش می‌دهند.

قرص پلاویکس در افراد بزرگسال، به منظور جلوگیری از ایجاد لخته خونی (ترومبوز) در رگ‌هایی (سرخرگ‌هایی) که سخت شده‌اند مصرف می‌شود. سخت شدن سرخرگها فرآیندی معروف به آتروترومبوز (ترومبوز شریانی) است که می‌تواند منجر به حوادث آتروترومبوتیک (مانند سکته ، حمله قلبی یا مرگ) شود.

قرص پلاویکس باید دقیقاً مطابق دستورالعمل پزشک استفاده شود. این دارو نباید در مقادیر بیشتر یا کمتر یا به مدتی طولانی‌تر از تجویز پزشک استفاده شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

کاربرد قرص پلاویکس


در صورت وجود هر یک از شرایط زیر و برای جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر ابتلا به خطرات ناشی از آن، داروی پالاویکس تجویز می‌شود:

 • اگر بیمار دچار سختی رگ‌ها شده (که با عنوان تصلب شرایین نیز شناخته می‌شود)
 • اگر بیمار قبلاً یک حمله قلبی ، سکته مغزی ، انفارکتوس حاد داشته و یا به بیماری شریان محیطی مبتلاست ، یا
 • اگر بیمار دچار درد شدید قفسه سینه شده باشد (که با عنوان “آنژین ناپایدار” یا “سکته قلبی” (حمله قلبی) شناخته می‌شود). برای درمان این مشکلات ممکن است پزشک یک استنت در شریانی که تنگ شده یا دچار انسداد است قرار دهد تا جریان خون را به شرایط مناسبی برگرداند. همچنین برای بیمار آ. اس. آ ، ( استیل سالیسیلیک اسید یا به اختصار آ. اس. آ ، که در ترکیب بسیاری از داروها برای تسکین درد و کاهش تب و همچنین جلوگیری از لخته شدن خون وجود دارد) تجویز می‌شود.
 • اگر بیمار دچار بی نظمی ضربان قلب ، یعنی بیماری به نام ”فیبریلاسیون دهلیزی” باشد و نتواند داروهای “ضد انعقاد خوراکی” (آنتاگونیست ویتامین K) که از تشکیل لخته‌های جدید و بزرگتر شدن لخته‌های موجود جلوگیری می‌کند، مصرف کند . لازم است به بیمار گفته شود که “داروهای ضد انعقاد خوراکی” موثرتر از استیل سالیسیلیک اسید یا استفاده ترکیبی از پلاویکس و استیل سالیسیلیک اسید برای این بیماری هستند. اگر بیمار نتواند داروهای ضد انعقادی خوراکی را مصرف کند و خطر خونریزی شدیدی نداشته باشد، احتمالا پزشک برای او داروی پالاویکس همراه با استیل سالیسیلیک اسید تجویز خواهد کرد.

نحوه مصرف قرص پالاویکس


اگر قرص پلاویکس یا قرص کلوپیدوگرل برای شما تجویز شده است نکات زیر را با دقت بخوانید:

 • این دارو باید دقیقاً طبق دستور پزشک یا داروساز مصرف شود. در صورت عدم اطمینان لازم است با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • دوز توصیه شده ، از جمله برای بیماران مبتلا به بیماری “فیبریلاسیون دهلیزی” (ضربان قلب نامنظم) ، یک قرص ۷۵ میلی گرمی پالاویکس در روز است که باید به صورت خوراکی با یا بدون غذا، و هر روز راس یک زمان مشخص مصرف ‌شود.
 • اگر دچار درد شدید قفسه سینه (آنژین ناپایدار یا حمله قلبی) شده باشید، ممکن است پزشک در ابتدای درمان ، برایتان ۳۰۰ میلی گرم پلاویکس (۱ قرص ۳۰۰ میلی گرمی یا ۴ قرص ۷۵ میلی گرمی) در روز برایتان تجویز کرده، و بعد یک قرص ۷۵ میلی گرم پالاویکس در روز که در بالا توضیح داده شد، تجویز نماید.
 • داروی پالاویکس را باید فقط برای مدتی که پزشک تجویز کرده مصرف کنید.
 • در صورت مصرف بیش از حد مجاز داروی پالاویکس ، به دلیل افزایش خطر خونریزی ، حتما با پزشک خود یا نزدیکترین اورژانس بیمارستانی تماس بگیرید.
 • در صورتی که مصرف داروی پالاویکس خود را فراموش کردید ، اما طی ۱۲ ساعت از زمان معمولی که آن را مصرف می‌کردید به خاطر آوردید ، بلافاصله داروی خود را مصرف کرده و قرص بعدی را طبق برنامه در زمان معمول مصرف کنید.
 • اگر بیش از ۱۲ ساعت از زمان معمول مصرف قرص به یاد آوردید که مصرف قرصتان را فراموش کرده‌اید ، فقط دوز بعدی را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران قرص فراموش شده دارو را دو برابر مصرف نکنید.
 • در مورد بسته‌های ۷ تایی، ۱۴ تایی، ۲۸ تایی و ۸۴ تایی قرص ، با مراجعه به تقویم چاپ شده روی بسته ، میتوانید متوجه آخرین نوبتی که قرص پلاویکس خود را مصرف کرده‌اید بشوید.
 • درمان با پالاویکس را قطع نکنید، مگر این که پزشک به شما این کار را توصیه کرده باشد. قبل از قطع مصرف این دارو حتما با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 • در صورت وجود هر سوال دیگری در مورد استفاده از این دارو ، از پزشک یا داروساز خود در این خصوص سوال کنید.

عوارض جانبی احتمالی


مثل هر داروی دیگری ، قرص پلاویکس (کلوپیدوگرل) هم ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی شود ، اگرچه این عوارض در همه افراد ایجاد نخواهد شد.

در صورت بروز هر یک از عوارض زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب ، علائم عفونت یا خستگی مفرط. این موارد ممکن است به دلیل کاهش نادر برخی سلولهای خونی ایجاد شده باشند.
 • نشانه‌های مشکلات کبدی مانند زردی پوست و / یا چشم (یرقان) ، خواه با خونریزی که خود را به صورت نقاط قرمز زیر پوست نشان می‌دهد، و/ یا احساس گیجی همراه باشد یا نباشد.
 • بروز تورم در دهان یا اختلالات پوستی مانند بثورات و خارش ، تاول‌های پوستی. اینها ممکن است نشانه‌های یک واکنش آلرژیک باشند.

شایعترین عارضه جانبی گزارش شده از داروی پلاویکس خونریزی است

خونریزی ممکن است به صورت خونریزی معده یا روده ، کبودی ، هماتوم (خونریزی غیرمعمول یا کبودی زیر پوستی) ، خونریزی بینی یا خون در ادرار بروز کند. در موارد کمی خونریزی چشم ، داخل سر ، ریه یا مفاصل نیز گزارش شده است.

اگر هنگام مصرف داروی پلاویکس دچار خونریزی طولانی مدت شدید

به عنوان مثال اگر دستتان را بریدید یا بدنتان زخمی شد ، ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد تا خونریزی شما متوقف شود. این مساله به خاطر عملکرد این دارو است، زیرا پلاویکس از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. بریدگی‌ها و جراحات جزئی ، به عنوان مثال ، بریدگی در هنگام اصلاح صورت یا بریدن دست، معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر خونریزی شما نگران کننده است ، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه نگهداری از داروی پلاویکس


این دارو را دور از دسترس و دید کودکان قرار دهید.

این دارو را بعد از تاریخ انقضای آن، که روی جعبه و بسته‌بندی آن ذکر شده ، استفاده نکنید. تاریخ انقضای دارو، آخرین روز ماهی است که روی بسته بندی نوشته شده است.

نحوه نگهداری از دارو که در جعبه دارو نوشته شده است را مطالعه کنید.

اگر قرص پلاویکس شما در بسته‌ بندی‌های PVC / PVDC / آلومینیومی عرضه شده باشد ، آن را در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

اگر قرص پلاویکس در بسته بندی تمام آلومینیومی عرضه شده باشد، نگهداری از آن نیاز به شرایط خاصی ندارد.

در صورت مشاهده هرگونه علامت مشخص حاکی از وخیمتر شرایط ، پس از تماس با پزشک، مصرف این دارو را متوقف کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی