متخصص قلب و عروق ماهدشت (رزرو نوبت از دکتر لیلا عسگر پور)

بیماری­‌های قلبی یکی از شایع‌­ترین علل مراجعه به پزشکان در سنین مختلف است. انواع مختلفی از بیماری­‌های قلبی ممکن است افراد را درگیر کند از جمله نامنظم بودن ریتم قلب، بیماری­‌های عروق کرونری، نارسایی قلبی، حمله قلبی که با روش‌­های مختلف قابل تشخیص و درمان هستند. تشخیص بیماری­‌های قلب و عروق پس از شرح حال گیری از بیمار ممکن است شامل ساده ترین تست­‌ها از جمله نوار قلب و تست ورزش و یا تست­‌های پیچیده‌­تر مثل MRI یا آنژیوگرافی باشد. با توجه به نتیجه تست‌­های قلبی، درمان خاص توسط متخصص قلب تحویز می­شود.

دکتر لیلا عسگر پور متخصص قلب و عروق آماده ارائه خدمات در زمینه تشخیص و درمان بیماری­‌های قلبی و عروقی به ساکنین محترم شهرستان ماهدشت می­باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

انواع تست­‌های قلبی عروقی


بررسی نبض خود

بررسی نبض خود

گرفتن نبض، بخش مهمی از برنامه بررسی سلامت قلبی شما است. با گرفتن نبض، تعداد ضربان قلب در هر دقیقه شمرده شده و برای بررسی اینکه آیا این ضربان منظم هستند یا خیر و تعیین قدرت ضربان بررسی می‌شود. پزشک یا پرستار شما می‌توانند نبض شما را بررسی کنند یا اینکه خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.

فشار خون

فشار خون یکی از چیزهای مهمی است که باید توسط پزشک یا پرستار شما اندازه‌گیری شود. فشار خون به دو روش خوانده ‌می‌شود:

 • فشار خون سیستولیک (خواندن بالاتر): این روش، فشار درون رگ‌های خونی، در حین انقباض قلب و پمپاژ خون درون رگ‌ها را ثبت می‌کند.
 • فشار دیاستولیک (خواندن پایین‌تر): این روش، فشار درون قلب شما وقتی که قلب مجددا با خون پر می‌شود را اندازه گیری و ثبت میکند.

بسته به فعالیتی که در حال انجام آن هستید، فشارخون شما در طول روز نوسان دارد. «تاثیر کت سفید» وضعیتی است که در آن فشار خون شما با فکر کردن به اندازه گیری فشار خون، بالا می‌رود .برای پیشگیری از این امر، سعی کنید هنگام گرفتن فشار خون آرام باشید. ممکن است از شما خواسته شود حداقل ۵ دقیقه قبل از گرفتن فشار، آرام بنشینید. درباره داروهایی که مصرف می‌کنید به فردی که فشار خون شما را می‌گیرد، اطلاع دهید.

گاهی اوقات ممکن است پزشک از شما بخواهد تا برای مدتی فشار خون خود را در خانه کنترل کنید. این امر می‌تواند با نظارت سیار ۲۴ ساعته یا با فشارسنج‌های خانگی انجام انجام شود.

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یا اکو، اسکن سونوگرافی قلب است. این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از قلب شما استفاده می‌کند.

این یک روش بدون درد است که معمولاً در بیمارستانها یا در کلینیک‌های سرپایی انجام می‌شود. در این روش مقداری ژل روی سینه برهنه شما مالیده می‌شود و یک اپراتور باتجربه، کاوشگر را اطراف قفسه سینه شما حرکت می‌دهد تا نمای خوبی از قلب شما به دست بیاورد.

این روش می‌تواند موارد زیر را مورد بررسی قرار دهد:

 • اندازه قلب
 • اینکه ماهیچه‌های قلبی چقدر خوب منقبض یا منبسط می‌شوند.
 • اینکه دریچه‌های قلبی چقدر خوب کار می‌کنند.

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب (ECG) آزمایشی است که فعالیت‌های قلب را ثبت می‌کند. ECG منعکس کننده هر آنچه که در نواحی مختلف قلب رخ می‌دهد، است و به شناسایی هرگونه مشکل در ریتم و ضربان قلب شما کمک می‌کند. نوار ،قلب روشی بدون درد است و انجام آن حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

تست استرس

تست استرس یا تست تحمل ورزش (ETT) یا تست تردمیل، مشابه آزمایش ECG است؛ اما ثبت کننده، فعالیت‌های قلب در حین انجام فعالیت‌های سنگین، به عنوان مثال راه رفتن روی یک تردمیل است. تست ورزش ECG چگونگی واکنش قلب به ورزش کردن را ثبت می‌کند.

تست شیب

تست شیب

آزمایش شیب، به پزشک اجازه می‌دهد تا میزان ضربان قلب و فشار خون را در حین خوابیدن و ایستادن شما کنترل کند.

این آزمایش برای ارزیابی علائمی که ممکن است تجربه کرده باشید، مانند سرگیجه یا گیجی و برای بررسی این که آیا علائم شما مربوط به فشار خون هستند یا ضربان قلب، می‌باشد. این آزمایش معمولاً به صورت سرپایی در بخش الکتروفیزیولوژی انجام می‌شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI

این اسکن بدون درد، از یک میدان مغناطیسی در داخل دستگاه اسکن برای فراهم کردن تصاویری از قلب و عروق خونی استفاده می‌کند.

این روش برای بررسی مشکلات ساختارهای قلبی و خونرسانی قلب مفید است.

این روش بخصوص برای تصویربرداری از کسانی که آناتومی قلب و عروق آنها به سختی از طریق آنژیوگرافی دیده می‌شود، بسیار مفید است.

توموگرافی کامپیوتری کاردیاک (CT قلب) 

CT قلب، از دستگاه اشعه ایکس مخصوص استفاده می‌کند که در اطراف بدن شما حرکت کرده و تصاویر سه بعدی از قلب شما فراهم می‌کند.

اسکن تالیوم (سِنتی گرافی پرفیوژن میوکارد)

این اسکن نشان می‌دهد که آیا خون رسانی به عضلات قلب از طریق شریان‌های کرونری به خوبی انجام می‌شود یا خیر. مقدار اندکی ماده تالیوم (ماده رادیو اکتیو) به یکی از رگ‌های شما تزریق می‌شود و یک دوربین خاص در قلب شما حرکت می‌کند. دوربین، اثر تالیوم را برداشته و از آن برای تولید تصاویر استفاده می‌کند.

از آنجا که تالیوم به خوبی به مناطقی که در آن‌ها خونرسانی ضعیف وجود دارد نمی‌رسد، این تصاویر می‌توانند برای بررسی اینکه خون‌رسانی به قلب شما چقدر خوب انجام می‌شود، استفاده شوند. در صورتی که نتوان تست ورزش را انجام داد یا زمانی که اطلاعات خاصی درباره ماهیچه‌های قلبی شما مورد نیاز است که نمی‌توان این اطلاعات را از تست ورزش تردمیل به دست آورد، این روش جایگزین مناسبی است.

آنژیوگرام کرونر

آنژیوگرام کرونر

آنژیوگرافی عروق کرونر، نوعی اشعه ایکس است که برای بررسی شریان‌های کرونری رساننده خون به عضلات قلب شما استفاده می‌شود. این روش به عنوان بهترین روش تشخیص بیماری‌های شریان‌های کرونر که عروق اطراف قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند، در نظر گرفته می‌شود.

در طول این آزمایش، یک لوله دراز انعطاف پذیر به نام کاتتر در شریان خونی درون ران پا یا بازو، قرار می‌گیرد. سر کاتتر به قلب و عروق کرونر، متصل می‌شود.

سپس یک رنگ خاص از کاتتر به درون شریان‌های کرونری تزریق می‌شود و تصاویر اشعه ایکس گرفته می‌شوند. این تصاویر که در حین آنژیوگرافی گرفته می‌شوند، آنژیوگرام نامیده می‌شوند.

از این تصاویر برای تشخیص باریک شدن یا انسداد عروقی که ممکن است علائم مربوط به آنها باشند، استفاده می‌شود. این آزمایش همچنین گاهی برای تشخیص بیماری‌های مربوط به دریچه‌های قلبی و عضلات قلب استفاده می‌شود.

 آزمایش خون

تعدادی آزمایش خون وجود دارد که می‌تواند برای ردیابی سایر دلایل علائم قلبی و برای اندازه‌گیری سطوح مواد مختلف در بدن انسان، که می‌توانند قلب را تحت تاثیر قرار دهند، انجام شود. همچنین ممکن است در صورت شروع یک داروی جدید قلبی، آزمایش‌های خون را انجام دهید.

رایج ترین آزمایش‌های خون عبارتند از:

 • شمارش کامل خون (FBC): این آزمایش ،سطح گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌های خونی را اندازه گیری می‌کند. همچنین هموگلوبین (اجزای حامل اکسیژن در گلبول‌های قرمز) را نیز اندازه گیری می‌کند.
 • اوره و الکترولیت (Us و Es): سطح اوره، به نظارت بر چگونگی عملکرد کلیه‌ها کمک می‌کند. الکترولیت‌ها به تثبیت ریتم قلب کمک می‌کنند.
 • گلوکز، آزمایش اندازه گیری کننده سطح قند در خون است.
 • آزمایش عملکرد کبد و تیروئید: این آزمایش‌ها عملکرد کبد و تیروئید را ارزیابی می‌کنند.
 • آزمایش خون تروپونین: تروپونین، پروتئینی است که در صورت آسیب دیدن عضلات قلبی، وارد جریان خون می‌شود. سطح پروتونین، امکان اندازه گیری دقیق و سریع هرگونه آسیب به عضلات قلبی را فراهم می‌کند. این آزمایش برای بررسی احتمال رخ دادن سکته قلبی پس از این گونه آسیب‌ها، استفاده می‌شود. این آزمایش ممکن است در بدو ورود به بیمارستان و/ یا ۱۲ ساعت پس از شروع علائم انجام شود.
 • آزمایش سطح کلسترول و میزان لیپید
 • پپتیدهای ناتریورتیک که یکی از نشانه‌های نارسایی قلبی هستند.

عکسبرداری اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس قفسه سینه برای نشان دادن شکل و اندازه قلب و تشخیص اختلالات قفسه سینه انجام می‌شود. این آزمایش می‌تواند درباره علائم شما، که اغلب مربوط به قفسه سینه یا بیماری‌های قلبی هستند، اطلاعات بیشتری برای پزشک فراهم کند و همچنین می‌تواند نشان دهنده وجود هرگونه مایع در ریه‌ها، که در پی بیماری قلبی ایجاد شده است، باشد.

دکتر عسگر پور پس از انجام معاینات بالینی و تست­‌های قلبی عروقی، روش درمانی را تعیین می­‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی