هزینه اکوی قلب برای تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی

اکوکاردیوگرافی (همچنین به آن اکوکاردیوگرام نیز گفته می‌شود) یک روش سونوگرافی غیر تهاجمی است که برای ارزیابی عملکرد و ساختارهای قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصین قلب و عروق در استفاده از این ابزار تشخیصی برای شناسایی بیماری‌های قلبی و تدوین برنامه‌های درمانی مناسب تخصص و مهارت لازم را دارا هستند. در طی اکو قلب، مبدل (مشابه میکروفون) در مکان‌ها و زوایای خاصی روی سینه قرار می‌گیرد. امواج صوتی اولتراسونیک از طریق پوست و سایر بافت‌های بدن به بافت‌های قلب منتقل می‌شوند، که از ساختارهای قلب بازگشت یا “پژواک” می‌شوند. این امواج صوتی به رایانه ای ارسال می‌شود که می‌تواند تصاویر متحرک دیواره‌های قلب و دریچه‌ها را ایجاد کند.

هزینه اکوی قلب بر اساس نوع بیمه بیمار، روش انجام اکو و تست‌های احتمالی جانبی محاسبه می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

هزینه بر اساس نوع اکو 


هزینه بر اساس نوع اکو قلب

چندین نوع مختلف اکو قلب وجود دارد. هزینه اکوی قلب با استفاده از روش‌های مختلف تفاوت دارد:

اکوکاردیوگرافی ترانس توراتیک یا Transthoracic echocardiography 

این نوع اکو قلب رایج‌ترین نوع اکوکاردیوگرافی است. این روش بدون درد و غیر تهاجمی است.

 وسیله ای به نام مبدل روی قلب شما و روی سینه شما قرار می‌گیرد. مبدل امواج فراصوت را از طریق سینه به سمت قلب شما می‌فرستد. رایانه امواج صوتی را هنگامی که به مبدل برگشت می‌خورد، تفسیر می‌کند. این دستگاه تصاویر زنده را که روی یک مانیتور نشان داده می‌شود، تولید می‌کند.

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال Transesophageal echocardiography

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال

اگر اکوکاردیوگرام ترانس توراتیک تصاویر قطعی ایجاد نکند یا شما نیاز به بهتر دیده شدن قسمت پشت قلب داشته باشید، پزشک شما ممکن است اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال را توصیه کند.

در این روش، پزشک مبدل بسیار کوچک‌تری را از طریق دهان به پایین و به سمت قفسه سینه شما هدایت می‌کند. پزشک برای آسان‌تر کردن این روش و از بین بردن رفلکس گگ، گلوی شما را بی حس می‌کند.

لوله مبدل از طریق مری شما که گلو را به معده وصل می‌کند، به مناطق پایین تر انتقال می‌یابد. با استفاده از مبدل پشت قلب شما، پزشک شما می‌تواند از مشکلات موجود در این نواحی دید بهتری داشته باشد و بعضی از محفظه‌های قلب را که در اکوکاردیوگرام ترانس توراتیک دیده نمی‌شود، تجسم کند.

ممکن است پس از چند ساعت گلو شما درد کند. در موارد نادر، لوله می‌تواند باعث آسیب به گلو شود. همچنین می‌توانید نسبت به دارویی که به شما کمک می‌کند احساس آرامش کنید، واکنش بد داشته باشید. این موارد همچنین می‌تواند همراه با حالت تهوع و مشکل در تنفس باشد. شما همچنین باید قبل از آن آزمایش ناشتا باشید و ممکن است شما نیاز داشته باشید که کسی شما را به خانه ببرد.

اکوکاردیوگرافی استرسی 

اکوکاردیوگرام استرسی از اکوکاردیوگرافی ترانس توراتیک سنتی استفاده می‌کند. با این حال، این روش قبل و بعد از استفاده یا داروهایی انجام می‌شود تا قلب شما سریع تر ضربان داشته باشد. این به پزشک شما اجازه می‌دهد تا عملکرد قلب شما تحت استرس را آزمایش کند.

اکوکاردیوگرافی سه بعدی 

یک اکوکاردیوگرام سه بعدی (۳ بعدی) از اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال یا ترانس توراتیک استفاده می‌کند تا یک تصویر ۳ بعدی از قلب شما ایجاد کند. این تصاویر شامل چندین تصویر از زوایای مختلف قلب است. اکوکاردیوگرافی سه بعدی قبل از جراحی دریچه قلب استفاده می‌شود. همچنین برای تشخیص مشکلات قلبی در کودکان کاربرد دارد.

اکوکاردیوگرافی جنینی 

اکوکاردیوگرافی جنینی

اکوکاردیوگرافی جنین بعضی اوقات در هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری در مادران باردار استفاده می‌شود. مبدل در قسمت بالای شکم خانم قرار می‌گیرد تا مشکلات قلبی در جنین را بررسی کند. این آزمایش برای جنین خطری ندارد و کاملاً ایمن است زیرا برخلاف تست اشعه‌ایکس از هیچ اشعه‌ای استفاده نمی‌کند.

هزینه بر اساس هدف اکوی قلب 


هزینه بر اساس هدف اکوی قلب

ممکن است یک اکوکاردیوگرام برای ارزیابی بیشتر علائم یا نشانه‌هایی انجام شود که موارد زیر را پیشنهاد می‌کنند:

ممکن است یک اکوکاردیوگرام برای ارزیابی بیشتر علائم یا نشانه‌هایی انجام شود که موارد زیر را پیشنهاد می‌کنند:

آترواسکلروزیس 

آترواسکلروز با پلاک درون شریان‌ها مشخص می‌شود. آزمایش اکوکاردیوگرام وجود و محل قرارگیری پلاک در شریان‌ها را نشان می‌دهد.

کاردیومیوپاتی 

کاردیومیوپاتی نوعی بیماری ارثی است که بر عضله قلب تأثیر می‌گذارد. این بیماری ماهیچه‌ها را بزرگ می‌کند و این امر باعث می‌شود پمپاژ خون توسط قلب برای نواحی مختلف بدن سخت‌تر شود. آزمایش اکوکاردیوگرام به راحتی می‌تواند با اندازه گیری ضخامت عضله قلب، کاردیومیوپاتی را تشخیص دهد.

بیماری مادرزادی قلب 

بیماری مادرزادی قلب به هر بیماری قلبی که در بدو تولد وجود دارد، اطلاق می‌شود. آزمایش اکو قلب جنین می‌تواند این بیماری را در کودک متولد نشده در ۲۲ هفتگی بارداری تشخیص دهد. آزمایش اکوکاردیوگرافی سه بعدی ممکن است برای موارد سخت تشخیصی درخواست داده شود.

نارسایی احتقانی قلب (CHF) 

نارسایی احتقانی قلب یک بیماری مزمن است که توانایی قلب در پمپاژ خون به بقیه بدن را تغییر می‌دهد. با گذشت زمان، مایعات ممکن است در اطراف قلب ایجاد شده و باعث نقص قلبی شوند. آزمایش اکوکاردیوگرافی دو بعدی یا داپلر برای تشخیص CHF توصیه می‌شود.

آنوریسم 

آنوریسم به تضعیف دیواره‌های شریانی، ایجاد برآمدگی شریان اشاره دارد. این بیماری به راحتی از طریق آزمایش اکوکاردیوگرام معمولی قابل تشخیص است.

بیماری قلبی دریچه ای 

همان‌طور که از نام این بیماری پیداست، این بیماری بر یک یا چند دریچه قلب اثر می‌گذارد. اکوکاردیوگرام اصلی‌ترین آزمایش برای تشخیص بیماری قلبی دریچه است. برای تشخیص علائم اولیه ممکن است از یک نوار قلب یا اشعه X قفسه سینه استفاده شود.

تومور قلبی 

تومورهای قلبی توده‌های غیرطبیعی، سرطانی یا غیر سرطانی در قلب هستند. این توده می‌تواند باعث ایجاد مشکل در جریان خون شود، بنابراین معمولاً عمل جراحی توصیه می‌شود. اکوکاردیوگرام می‌تواند موقعیت دقیق این توده را تشخیص دهد.

پریکاردیت 

پریکاردیت التهاب کیسه فیبری اطراف قلب است که معمولاً به آن پریکارد گفته می‌شود. علائم این بیماری شامل درد شدید در سینه، شانه‌ها، گردن و پشت است. تشخیص پریکاردیت از طریق آزمایش اکوکاردیوگرام انجام می‌شود.

در طی اکو قلب چه اتفاقاتی می‌افتد 


در طی اکو قلب چه مراحلی انجام می‌شود

 1. ژل مخصوص اکو قلب روی پوست سینه شما مالیده می‌شود
 2. مبدل امواج صوتی را از طریق سینه به قلب شما ارسال می‌نماید
 3. امواج صوتی از قلب شما به مبدل باز می‌گردند
 4. کامپیوتر امواج صوتی برگشتی را تجزیه و تحلیل می‌نماید و تصویری از تپش قلب شما را ایجاد می‌نماید

انجام بیشتر اکوکاردیوگرام ها کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و می‌تواند در بیمارستان یا مطب پزشک انجام شود.

مراحل انجام اکوکاردیوگرام ترانس توراتیک به شرح زیر است:

 • از کمر به بالا لباس‌های خود را در می‌آورید.
 • تکنسین الکترود را به بدن شما وصل می‌کند.
 • تکنسین یک مبدل را به جلو و عقب روی سینه شما منتقل می‌کند تا امواج صوتی قلب شما را به عنوان تصویر ثبت کند.
 • ممکن است از شما خواسته شود که به صورت خاصی نفس بکشید یا حرکت کنید.

برای اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال مراحل به شرح زیر است:

 • گلوی شما بی حس می‌شود.
 • به شما یک آرامش بخش داده می‌شود تا در طی عمل آرام باشید.
 • مبدل با لوله از طریق گلوی شما هدایت می‌شود و از مری شما به قلب رفته و تصویر قلب شما را به رایانه ارسال می‌کند.

روش اکوکاردیوگرام استرسی همانند اکوکاردیوگرام ترانس توراتیک است، به جز اینکه در اکوکاردیوگرام استرسی قبل و بعد از انجام ورزش عکس می‌گیرد. مدت زمان ورزش معمولاً ۶ تا ۱۰ دقیقه است اما بسته به تحمل و سطح آمادگی بدنی شما می‌تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

هزینه‌های جانبی 


هنگامی که تکنسین تصاویر را به دست آورد، معمولاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا اندازه گیری انجام شود. سپس، پزشک می‌تواند تصاویر را بلافاصله بررسی کرده و از نتایج به شما اطلاع دهد.

نتایج ممکن است ناهنجاری هایی از قبیل:

 • آسیب به عضله قلب
 • نقص قلبی
 • اندازه غیر طبیعی اتاقک قلب
 • مشکلات عملکردی پمپاژ
 • سفتی قلب
 • وجود مشکل در دریچه‌های قلبی
 • لخته‌های خون در قلب
 • مشکلات جریان خون به قلب هنگام ورزش

اگر پزشک از نتایج شما نگران است، ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این پزشک متخصص معمولاً متخصص قلب است. پزشک شما ممکن است قبل از تشخیص هرگونه آزمایش، آزمایش‌های بیشتر یا معاینات بدنی را انجام دهد. اگر به بیماری قلبی مبتلا شده باشید، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا بتوانید یک برنامه درمانی تهیه کنید که برای شما بهتر باشد.

اکوکاردیوگرام می‌تواند همراه با آزمایش‌های دیگر درخواست شود. یک اکوکاردیوگرام استاندارد بدون درد ، بی خطر است و شما را در معرض تابش قرار نمی‌دهد. اگر آزمایش تصاویر به اندازه کافی از قلب شما نشان ندهد، پزشک ممکن است دستورالعمل دیگری را بدهد، به نام اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال (TEE).

آنژیوگرافی عروق کرونر

آنژیوگرافی عروق کرونر

اگر نتایج یک E.K.G. یا تست استرس نگران کننده است، یا اگر علائم بیماری قلبی دارید، پزشکان ممکن است آنژیوگرافی عروق کرونر را تجویز کنند. در مواردی، اگر بیمار دارای شرایطی باشد که می‌تواند تست استرس را بیش از حد خطرناک کند، ممکن است این عمل بدون انجام آزمایش استرس ضروری باشد.

در طول آزمایش، یک لوله انعطاف پذیر از کشاله ران به داخل شریان‌های کرونر وارد می‌شود. یک رنگ نیز به جریان خون تزریق می‌شود، به طوری که می توان هرگونه انسداد در شریان‌ها را با تست اشعه‌ایکس تشخیص داد. پزشکان به دنبال رگ‌های خونی هستند که ۵۰ درصد یا بیشتر مسدود شده باشند.

مراقبت‌های بعد از اکوی قلب هزینه زیادی دارد؟ 


پس از اتمام عمل اکوی قلب، تکنسین ژل را از سینه شما پاک کرده و لنت‌های الکترود EKG را خارج می‌کند.

ممکن است رژیم غذایی و فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری کند. به طور کلی، پس از انجام اکوکاردیوگرام نوع خاصی از مراقبت مورد نیاز نیست. با این وجود  بسته به تشخیص یا وضعیت جسمی، پزشک ممکن است بعد از عمل به شما دستورالعمل اضافی یا متناوب بدهد.

هزینه اکوی قلب بدون بیمه 


اگر بیمه درمانی ندارید، ممکن است خودتان تمام هزینه را پرداخت کنید. و حتی اگر بیمه ای داشته باشید، احتمالاً سهم پرداختیش ما صفر نخواهید بود و شما باید درصدی از هزینه‌های اکوی قلب را خودتان پرداخت نمایید. این هزینه می‌تواند به اندازه نیمی از هزینه کل اکوی قلب باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی