هولتر ریتم قلب :عملکرد، مزایا و مراقبت‌های هولتر ۲۴ساعته ریتم قلب

مانیتور هولتر یک وسیله کوچک و پوشیدنی است که ریتم قلب شما را ردیابی می‌کند. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد یک یا دو روز مانیتور هولتر را بپوشید. در طی این مدت، دستگاه تمام ضربان قلب شما را ضبط می‌کند. پزشک شما از اطلاعات ضبط شده در مانیتور هولتر برای تشخیص اینکه مشکل ریتم قلبی دارید یا خیر استفاده می‌کند. اگر نظارت استاندارد هولتر ضربان قلب نامنظم شما را ضبط نکند، پزشک ممکن است مانیتور بی‌سیم هولتر را پیشنهاد کند که می‌تواند هفته‌ها کار کند. برخی از دستگاه‌های شخصی مانند ساعت‌های هوشمند، مانیتور الکتروکاردیوگرام را ارائه می‌دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

گاهی اوقات الکتروکاردیوگرام هیچ گونه بی‌نظمی را در ریتم قلب شما تشخیص نمی‌دهد زیرا فقط برای مدت کوتاهی به دستگاه وصل می‌شوید. اگر علائم و نشانه‌های شما حاکی از آن است که گاهی اوقات یک ضربان قلب نامنظم باعث ایجاد مشکل در شما می‌شود، پزشک ممکن است توصیه کند که یک روز مانیتور هولتر را بپوشید.

با گذشت زمان، مانیتور هولتر ممکن است بتواند بی‌نظمی را در ریتم قلب شما را تشخیص دهد که یک الکتروکاردیوگرام قادر به تشخیص آن نیست. پزشک ممکن است مانیتور هولتر را زمانی سفارش دهد که یک بیماری قلبی که خطر ابتلا به ریتم غیرطبیعی قلب را افزایش می‌دهد وجود داشته باشد. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک یا دو روز هولتر را بپوشید، حتی اگر هیچ علایمی از ضربان قلب غیر طبیعی نداشته‌اید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

مانیتور هولتر چیست؟


مانیتور هولتر چیست-min-compressed

مانیتور هولتر یک نوع الکتروکاردیوگرام قابل حمل (ECG) است. این دستگاه فعالیت الکتریکی قلب را به طور مداوم به مدت ۲۴ ساعت یا بیشتر در حالی که شما از مطب پزشک دور هستید ثبت می‌کند. هولتر استاندارد یا “استراحت” یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین آزمایشاتی است که برای ارزیابی قلب استفاده می‌شود. تکه‌های پلاستیکی کوچک (الکترود) بر روی نقاط مشخصی روی قفسه سینه و شکم (شکم) قرار می‌گیرند. الکترودها توسط سیم به دستگاه هولتر متصل می‌شوند. با این وسیله می‌توان فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری، ضبط و چاپ کرد. در طی این آزمایش هیچ الکتریسیته‌ای به بدن ارسال نمی‌شود.

پالس‌های الکتریکی طبیعی انقباضات قسمت‌های مختلف قلب را هماهنگ می‌کنند. این باعث می‌شود تا خون به روشی که باید جریان پیدا کند. نوار قلب این ضربان‌ها را ضبط می‌کند تا نشان دهد که قلب شما منظم کار می‌کند یا خیر (ضربان ثابت یا نامنظم). همچنین ضعف و زمان تحرکات الکتریکی را ثبت می‌کند. تغییرات در نوار قلب می‌تواند نشانه بسیاری از بیماری‌های مرتبط با قلب باشد.

اگر علائمی مانند سرگیجه، غش، کاهش فشار خون، خستگی مداوم یا تپش قلب در شما وجود دارد، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد از یک مانیتور هولتر استفاده کنید زیرا در اینگونه موارد الکتروکاردیوگرام در حال استراحت علت مشکل را مشخص نمی‌کند. اگر ECG در حالت استراحت شما مشکلی را نشان دهد، ممکن است مانیتور هولتر سفارش داده شود اما اطلاعات بیشتری نیز لازم است. شما همان تکه‌های الکترود ECG را روی سینه خود وصل می‌کنید و الکترودها توسط سیم به یک جعبه مانیتور کوچک (دستگاه ضبط قابل حمل) وصل می‌شوند.

برخی ضربان‌های قلب غیر طبیعی ممکن است فقط هرازگاهی رخ دهند. یا ممکن است فقط در شرایط خاصی مانند استرس یا فعالیت ایجاد شوند که ضبط آن بر روی نوار قلب (ECG) که در مطب انجام شده دشوار است. به همین دلیل، پزشک ممکن است از مانیتور هولتر استفاده کند تا شانس بهتری برای ثبت ریتم قلب یا ضربان غیرطبیعی که ممکن است باعث ایجاد علائم شود، به دست آورد. همچنین برخی از هولترها دارای ویژگی مانیتور رویداد هستند که هنگام مشاهده علائم، آن را فعال می‌کنید.

شما دستورالعمل‌هایی را در مورد مدت زمانی که هولتر را پوشیده‌اید (معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت) دریافت خواهید کرد. پزشک همچنین به شما می‌گوید که یک دفترچه یادداشت بردارید و فعالیت‌ها و علائم خود را در طول آزمایش و هرگونه دستورالعمل مراقبت شخصی و فعالیتی خود را در آن یادداشت کنید. به عنوان مثال، شما باید دستگاه را در طول مدت استفاده خشک نگه دارید.

چرا ممکن است به مانیتور هولتر احتیاج داشته باشم؟


برخی دلایلی که ممکن است پزشک شما درخواست استفاده از مانیتور هولتر یا مانیتور رویداد را داشته باشد عبارتند از:

 • برای ارزیابی علائم و نشانه‌هایی که ممکن است مربوط به ضربان قلب باشد مانند درد قفسه سینه، خستگی، تنگی نفس، سرگیجه یا غش
 • برای شناسایی ضربان قلب یا تپش قلب نامنظم است
 • برای ارزیابی خطرهای آتی مربوط به قلب در شرایط خاص مانند ضخیم شدن دیواره‌های قلب (کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک)، پس از سکته قلبی که باعث ضعف در سمت چپ قلب می‌شود، یا سندرم Wolff-Parkinson-White. در این سندرم یک مسیر هدایت الکتریکی غیرطبیعی در قلب وجود دارد.
 • برای مشاهده عملکرد طبیعی ضربان‌ساز
 • برای تعیین چگونگی عملکرد درمانی برای ریتم‌های پیچیده غیرطبیعی قلب
 • برای ارزیابی میزان سریع یا کند بودن ضربان قلب شما در طول روز و اینکه آیا مکثی در ریتم قلب دارید یا خیر

پزشک ممکن است دلایل دیگری نیز برای توصیه به استفاده از هولتر داشته باشد.

خطرات مانیتور هولتر چیست؟


مانیتور هولتر روشی آسان برای بررسی عملکرد قلب است. خطرات مانیتور هولتر کم و نادر است. نگه داشتن الکترودها بر روی پوست سخت است. ممکن است نوار اضافی مورد نیاز باشد. ممکن است درآوردن الکترودهای چسبنده و نوار ناراحت کننده باشد. اگر الکترود برای مدت طولانی روشن باشد، ممکن است باعث سوزش پوست یا تاول شود.

بسته به مشکل سلامتی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از پوشیدن هولتر در مورد هرگونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از عوامل یا شرایط خاص ممکن است نتایج خواندن هولتر را تحت تأثیر قرار دهد. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • بودن در نزدیکی آهن ربا، فلزیاب، سیم‌های برق با ولتاژ بالا و وسایل برقی مانند ریش تراش، مسواک برقی و مایکروویو. تلفن‌های همراه و پخش کننده mp3 نیز می‌توانند در سیگنال‌ها اختلال ایجاد کنند. این ابزار را حداقل ۶ اینچ از جعبه مانیتور دور نگه دارید.
 • سیگار کشیدن یا استفاده از اشکال دیگر تنباکو
 • داروهای خاص
 • تعریق بیش از حد که ممکن است باعث شل شدن یا خاموش شدن دستگاه شود

چگونه می‌توانم برای استفاده از مانیتور هولتر آماده شوم؟


 • پزشک روند عمل را برای شما توضیح می‌دهد و شما نیز می‌توانید از او سؤال کنید.
 • لازم نیست ناشتا باشید (نخورید و بنوشید).
 • براساس وضعیت سلامتی شما، پزشک ممکن است دستورالعمل‌های دیگری را نیز برای شما داشته باشد.

در طول زمان پوشیدن مانیتور هولتر چه اتفاقی می‌افتد ؟


ثبت اطلاعات در مانیتور هولتر معمولاً بیرون از مطب انجام می‌شود. بسته به شرایط و عملکرد پزشک شما ممکن است روش‌ها متفاوت باشد.

اما به طور کلی، یک مانیتور هولتر از این روند پیروی می‌کند:

 • از شما خواسته می‌شود هرگونه جواهرات یا اشیاء دیگری که ممکن است در عملکرد دستگاه دخالت داشته باشند را از خود دور کنید.
 • از شما خواسته می‌شود که بولیز خود را دربیاورید تا الکترود بتواند به سینه شما وصل شود. تکنسین برای حفظ حریم خصوصی شما بدن شما را با ملافه یا لباس مخصوص می‌پوشاند و فقط قسمتی از پوست را که لازم است باز می‌گذارد.
 • مناطقی که لنت‌های الکترود در آن قرار می‌گیرد تمیز می‌شوند و در بعضی موارد ممکن است موها تراشیده یا گیره وصل شوند تا الکترودها به پوست بچسبند.
 • الکترود به قفسه سینه و شکم شما متصل خواهد شد. مانیتور هولتر نیز با سیم به الکترودها وصل خواهد شد. جعبه مانیتور کوچک ممکن است مانند یک کیف در اطراف کمر یا روی شانه شما پوشیده شود، یا ممکن است آن را به کمربند یا جیب خود وصل کنید.
 • در صورت نیاز به تعویض باتری مانیتور مطمئن باشید که می‌دانید چگونه این کار را انجام دهید و باتری‌های اضافی را نیز در اختیار داشته باشید.
 • بعد از اینکه جعبه مانیتور به شما وصل شد و دستورالعمل‌های لازم را دریافت کردید، می‌توانید به فعالیت‌های معمول خود مانند کار، کارهای خانه و ورزش بازگردید، مگر اینکه پزشک معالج توصیه دیگری برای شما داشته باشد. با این کار پزشک می‌تواند مشکلی را پیدا کند که تنها با برخی فعالیت‌ها ممکن است رخ دهد.
 • ممکن است به شما گفته شود که در هنگام پوشیدن مانیتور یک دفترچه یادداشت نیز تهیه کنید و تاریخ و زمان فعالیت‌های خود را بنویسید. به ویژه اگر علائمی مانند سرگیجه، تپش قلب، درد قفسه سینه یا سایر علائمی که قبلا تجربه کرده‌اید.

بعد از وصل کردن مانیتور هولتر چه اتفاقی می‌افتد؟


شما باید بتوانید به رژیم و فعالیت‌های عادی خود برگردید، مگر اینکه پزشک شما را به گونه‌ای دیگر راهنمایی کرده باشد. به طور کلی، پس از وصل کردن مانیتور هولتر مراقبت خاصی وجود ندارد.

اگر علائمی را قبل از وصل کردن هولتر داشتید به پزشک خود بگویید. به عنوان مثال اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا غش دارید.

بسته به وضعیت شما ممکن است پزشک بعد از وصل کردن هولتر دستورالعمل‌های دیگری به شما بدهد.

نتایج


بعد از اینکه دکتر شما به نتایج ثبت شده توسط هولتر و آنچه در دفترچه فعالیت خود نوشته‌اید پرداخت ، وی در مورد نتایج شما با شما صحبت خواهد کرد. اطلاعات دریافتی از هولتر ممکن است نشان دهد که شما یک بیماری قلبی دارید، یا ممکن است پزشک شما برای یافتن اینکه چه عاملی باعث ایجاد علائم شما می‌شود نیاز به آزمایش های بیشتری داشته باشد.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است نتواند براساس نتایج آزمایش مانیتور هولتر وضعیت شما را تشخیص دهد. به خصوص اگر در هنگام پوشیدن مانیتور، هیچگونه ضربان قلب نامنظمی نداشته باشید.

بنابراین پزشک شما ممکن است مانیتور بی‌سیم هولتر یا مانیتور رویداد را توصیه کند که هر دوی آن‌ها می‌توانند طولانی‌تر از مانیتور استاندارد هولتر پوشیده شوند. ضبط کننده‌های رویداد شبیه به مانیتورهای هولتر نیستند و به طور کلی از شما خواسته می‌شود هنگام احساس علائم یک دکمه را فشار دهید. انواع مختلفی از ضبط کننده‌های رویداد وجود دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی