هولتر مانیتورینگ: تشخیص بی نظمی‌ها و تپش قلب بیمار در طول شبانه روز

هولتر مانیتورینگ دستگاه کوچکی است که به کمک باتری کار می‌کند و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ضربان الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. می‌توان در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره از این دستگاه استفاده کرد. هولتر مانیتورینگ یک روش سودمند برای تشخیص مشکلات مرتبط با ضربان قلب است که فعالیت الکتریکی آن را ثبت می‌‌کند. هولتر مانیتورینگ یک دستگاه کوچک است که استفاده از آن راحت می‌باشد. معمولا ۲ تا ۳ عدد برچسب به قفسه سینه متصل می‌شود و پس از اتمام زمان مشخص شده، متخصص قلب به ارزیابی عملکرد آن می‌پردازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی هولتر مانیتورینگ،کاربرد و مراقبت­‌های این نوع تست و یا رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور با شماره تلفن­‌های ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ ۳۲۲۱۶۴۲۶-۰۲۶ تماس حاصل فرمایید.

 

 دلایل استفاده از هولتر مانیتورینگ چیست؟


 برخی از دلایل استفاده از این داد به منظور ثبت و بررسی ضربان قلب به شرح زیر می‌باشد:

 • بررسی علائم و نشانه‌های مرتبط با ضربان قلب از قبیل درد قفسه سینه ، خستگی، تنگی نفس، سرگیجه یا رنگ پریدگی
 • تشخیص تپش قلب یا نامنظم بودن ضربان قلب
 • ارزیابی ریسک بروز مشکلات قلبی در آینده مانند کلفت شدن قلب، پس از سکته قلبی که باعث ضعیف شدن سمت چپ قلب می‌شود، یا سندروم ولف- پارکینسون- وایت که در این اختلال یک مسیر غیر طبیعی برای هدایت جریان الکتریکی درون قلب وجود دارد.
 • بررسی عملکرد صحیح پیس میکر
 • ارزیابی نحوه تاثیر گذاری روش‌های درمان تپش غیرعادی قلب
 • ارزیابی تعداد ضربان قلب در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره بر تعداد دفعاتی که قلب استراحت می‌کند.

 متخصص قلب و عروق ممکن است به دلایل دیگری استفاده از هولتر مانیتورینگ را توصیه کند.

عملکرد هولتر مانیتورینگینگ به چه صورت است


 هولتر مانیتورینگ به طور مداوم به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به ثبت کردن ضربان قلب می‌‌پردازد. برخی از انواع آن دارای قابلیت فعال سازی در هنگام بروز علائم بیمار هستند. پزشک اطلاعات لازم در خصوص مدت زمان لازم برای استفاده از آن، نحوه ثبت کردن فعالیت جسمانی و علائمی که با آن مواجه می‌‌شوید اقداماتی که باید انجام دهید را در اختیار شما قرار خواهد داد. باید از خیس شدن هولتر مانیتورینگ جلوگیری کنید.

 • انجام این روش نیازی به هیچ گونه آمادگی خاصی ندارد و معمولاً به صورت سرپایی انجام خواهد شد.
 • الکترودها روی قفسه سینه و شکم نصب می‌‌شوند و سپس هولتر مانیتورینگ به همراه سیم‌ها به آنها متصل خواهد شد. جعبه مخصوص هولتر مانیتورینگ شبیه کوله پشتی روی شانه قرار داده می‌شود یا آنکه به کمربند یا جیب متصل می‌گردد.
 • پس از نصب مانیتورینگ و دریافت اطلاعات لازم در در این رابطه می‌توانید به انجام فعالیت‌های معمولی خود بپردازید، به محل کارتان بروید، ورزش کنید و کارهای منزل تان را انجام دهید مگر آن که پزشک دستورات دیگری داده باشد. این امر به پزشک کمک می‌‌کند بتواند به شناسایی مشکلاتی بپردازد که در هنگام انجام برخی فعالیت‌های خاص به وجود می‌آیند.
 • پزشک از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهید را یادداشت کنید و به ثبت علائمی از قبیل سرگیجه، تپش قلب، درد قفسه سینه یا علائمی که قبلاً داشته اید بپردازید.
 • معمولاً شما به هیچ گونه مراقبت خاصی نیاز ندارید.

آیا هولتر مانیتورینگینگ عوارض و یا خطری برای بیمار قلبی دارد؟


 هولتر مانیتورینگ یک روش ساده برای بررسی عملکرد قلب است و با خطرات بسیار کمی همراه است یا اصلا هیچ گونه خطری ندارد. چسباندن الکترونیک روی پوست کار دشواری است و برای انجام آن به چسب بیشتری نیاز است. کندن الکترودها از روی پوست باعث بروز مقداری درد می‌شود و در صورتی که مدت زیادی روی پوست قرار بگیرند باعث بروز التهاب یا تاول پوست خواهند شد. با توجه به سطح سلامت بیمار احتمال بروز خطرات دیگری نیز وجود دارد. قبل از استفاده از هولتر مانیتورینگ با پزشک تان صحبت کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. برخی بیماری‌ها یا فاکتورهای خاص باعث بروز اختلال در عملکرد هولتر مانیتورینگ می‌‌شوند یا آن که بر روی نتایج آن تاثیر می‌گذارند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • قرار گرفتن در معرض آهنربا، دستگاه‌های مخصوص شناسایی فلزات، تماس با سیم الکتریکی با ولتاژ بالا، استفاده از وسایل الکتریکی مانند دستگاه شیو، مسواک برقی و مایکروفر. گوشی موبایل و دستگاه ام پی تری نیز می‌‌توانند باعث ایجاد اختلال در سیگنال شوند. باید این دستگاه‌ها را حدود چند سانتی متر از هولتر مانیتورینگ دور نگه دارید.
 • سیگار کشیدن و استفاده از سایر انواع تنباکو
 • مصرف برخی داروهای خاص
 • تعریق بیش از حد که باعث جدا شدن الکترود از پوست می‌شود.

 نتایج حاصل از هولتر مانیتورینگ چگونه است؟


نتایج حاصل از هولتر مانیتورینگ چگونه است؟

 هولتر مانیتورینگ ضربان متوسط قلب، کندترین و سریع ترین ضربان قلب و همچنین تعداد و زمان استراحت قلب را نمایش می‌دهد. در صورتی که ضربان قلب بالا باشد آن را نشان می‌دهد و ویژگی‌های آن را توصیف می‌کند. متخصص قلب و عروق از یادداشت‌های بیمار نیز استفاده می‌کند تا به این نتیجه برسد که آیا در هنگام فعالیت دستگاه، بیمار دچار علائم و نشانه‌های غیر عادی شده است یا خیر.

 آیا هولتر مانیتورینگ همه چیز را نشان می‌دهد؟


 هنگامی ‌که شما از هولتر مانیتورینگ استفاده می‌کنید هر آنچه که در عملکرد قلب رخ دهد ثبت خواهد شد. به همین دلیل هولتر مانیتورینگ برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که هر روز دچار علائم و نشانه‌های خاصی می‌شوند. در صورتی که این علائم به صورت مداوم به وجود نیاید عملاً هولتر مانیتورینگ عملکرد چندانی نخواهد شد با این حال هنوز از آن برای انجام ارزیابی‌های اولیه استفاده می‌شود.

در صورتی که هولتر مانیتورینگ به شناسایی مشکل بیمار نپردازد چه باید کرد؟


 هولتر مانیتورینگ فقط می‌تواند به شناسایی مشکلاتی بپردازد که در دوران مانیتورینگینگ رخ می‌دهند. اکثر افراد ترجیح می‌دهند ابتدا از هولتر مانیتورینگ استفاده کنند زیرا از لحاظ فنی و هزینه، مقرون به صرفه است. در صورتی که علائم بیمار به طور مکرر به وجود نیاید باید مدت بیشتری از هولتر مانیتورینگ استفاده کند. می‌‌توان به مدت ۱۴ روز از برخی از انواع هولتر مانیتورینگ استفاده کرد. در صورتی که بیمار به استفاده طولانی مدت از هولتر مانیتورینگ نیاز داشته باشد از مانیتورینگ‌های بدون سیم استفاده خواهد شد تا در هنگام بروز علائم بتوانند به ثبت آن‌ها بپردازد. دستگاه فقط زمانی به ثبت کردن علائم بیمار می‌‌پردازد که روی قفسه سینه قرار داشته باشد. اخیرا استفاده از دستگاه‌هایی که زیر سطح پوست قرار می‌گیرند و به مدت دو سال به بررسی علائم بیمار می‌‌پردازند محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. معمولاً از هولتر مانیتورینگ به عنوان اولین گام استفاده می‌شود اما روش‌های دیگر نیز وجود دارد اما روش‌های دیگری نیز برای بررسی علائم بیمار وجود دارد.

مطالب مرتبط

درباره دكتر ليلا عسگرپور

متخصص قلب متولد: 1356 تهران- ساكن تهران
ورودي 1375 پزشكي عمومي دانشگاه تهران با رتبه عالي در كنكور سراسري
ورودي 1386 دوره دستياري قلب و عروق دانشگاه تهران (مركز قلب تهران)
اخذ برد تخصصي قلب و عروق در سال 1390

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی