پیشگیری از ابتلای بیماران قلبی و عروقی به ویروس کرونا

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویروس کوید ۱۹ به وب سایت سازمان جهانی بهداشت و نشریات و سازمان‌های دولتی کشور خود مراجعه کنید. ویروس کوید ۱۹ همچنان در حال درگیر کردن تعداد زیادی از مردم چین است و نمونه‌هایی از ابتلا به این ویروس در سایر کشورها گزارش شده است. اکثر افرادی که دچار ویروس شده اند این بیماری را به صورت خفیف تجربه کرده اند و سپس بهبود پیدا کردند اما در برخی از افراد به صورت شدیدتر به وجود آمده است. شما می‌توانید با رعایت کردن برخی نکات مراقبتی از خودتان محافظت کنید تا بیمار نشوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

شیوع بیماری کرونا


شیوع بیماری کرونا

ویروس کوید ۱۹ بیشتر از طریق تماس با ذرات آلوده به ویروس ناشی از عطسه و سرفه یا تنفس فرد آلوده منتشر می‌شود. به طور کلی این ویروس در بینی شروع می‌شود و هنگامی ‌که به داخل بدن حمله می‌کند سلول‌های بافت پوششی دستگاه‌های تنفسی را درگیر خواهد کرد. در صورتی که این ویروس مسیرهای هوایی فوقانی را درگیر نماید معمولاً بیماری شدت کمتری خواهد داشت اما در صورتی که این ویروس وارد شاخه‌های درختی دستگاه تنفسی و بافت ریه شود می‌تواند باعث بروز مراحل شدید بیماری شود که این امر به علت آسیب دیدگی ناشی از ویروس و پنومونی حاصل از آن و آسیب ثانویه ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت به وجود می‌آید. با بروز مشکل بدن شما تلاش می‌‌کند فوراً به ترمیم آسیب دیدگی ریه بپردازد. گلبول‌های سفید خون که از پاتوژن‌ها تغذیه می‌کنند و باعث ترمیم بافت آسیب دیده می‌شوند به عنوان اولین واکنش دهنده‌ها عمل خواهند کرد. در صورتی که این سلول‌ها وظیفه خود را به طور صحیح انجام بدهند طی مدت چند روز عفونت از بدن شما خارج خواهد شد. در برخی موارد بسیار شدید عفونت حاصل از ویروس کرونا، تلاش بدن برای ترمیم خود آنقدر زیاد است که علاوه بر از بین بردن سلول‌های آلوده به ویروس از بین بردن سلول‌های سالم خود نیز می‌پردازد. آسیب دیدگی دیواری تا سیستم تنفسی باعث می‌شود که سلول‌های مخاطی محافظ آن به همراه مژک‌ها و موهای کوچک که وظیفه خارج کردن آلودگی از دستگاه تنفسی را بر عهده دارند از بین بروند که در این حالت توانایی عملکردی ریه به حداقل می‌رسد و ریه‌ها در معرض خطر بروز عفونت تهاجمی ثانویه باکتری‌های قرار خواهند گرفت. عوامل بیماری زا شامل میکروب‌هایی است که به طور طبیعی وارد بینی و گلو می‌شوند و باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک که در بیمارستان‌ها و به ویژه در محیط‌های مرطوب شروع به رشد می‌‌کنند. عفونت باکتریایی ثانویه واقعاً بیمار را دچار خطر خواهد کرد زیرا باعث از بین بردن سلول‌های بنیادین دستگاه تنفس می‌‌شود که می‌‌تواند به جوان سازی بافت ریه کمک کنند. بدون وجود این سلول‌ها شما نمی‌توانید به ترمیم و بازسازی ریه خود بپردازید. هنگامی‌ که ریه شما دچار آسیب دیدگی می‌شود نمی‌تواند به ارسال اکسیژن به اعضای حیاتی بدن از قبیل کلیه و کبد و مغز و قلب بپردازد. هنگامی ‌که شما بیمار می‌شوید و ریه‌ها عفونی می‌شوند بدن با یک چالش بزرگ مواجه می‌‌شود و گاهی اوقات بدن نمی‌تواند به ترمیم خود بپردازد و اوضاع رو به وخامت خواهد رفت.

 آیا خطر ابتلا به کرونا در بیماران قلبی جدی است؟


 اطلاعات اولیه نشان داده که برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس و بیماری حاصل از آن قرار دارند. این گروه از افراد شامل افراد مسن و افرادی که دچار بیماری‌های مزمن از قبیل بیماری قلبی و دیابت یا بیماران ریوی هستند می‌باشد. در صورتی که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا قرار دارید زیرا دچار برخی بیماری‌ها از قبیل بیماری قلبی و عروقی هستید باید بدانید که از هر اقدامی که باعث می‌شود ریسک بروز بیماری در شما به حداقل برسد پیروی کنید.

به گفته­ متخصصین قلب،بیماران قلبی با فشارخون بالا و یا بیمار مبتلا به نارسایی قلبی باید این ویروس را جدی بگیرد. افرادی که نیز دچار تپش قلب و تنگی تنفس هستند به دلیل کمبود اکسیژن مورد نیاز در خون،درگیری ریه با این ویروس، تشدید علائم و شدت بیماری کرونا در آنها رو به افزایش است.

نکات بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلای بیماران قلبی و عروقی به ویروس کرونا


نکات بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلای بیماران قلبی و عروقی به ویروس کرونا

برای مقابله و کنترل این ویروس چندین نکته را باید در نظر داشت:

 • از نکات مهم مرتبط با رعایت فاصله ایمن با سایر افراد پیروی کنید.
 • هنگامی ‌که بیرون می‌روید باید فاصله خود را با افرادی که بیمار هستند رعایت کنید و از ارتباط نزدیک با آنها خودداری کنید و دست‌های خود را مرتب بشویید.
 • تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ خودداری کنید.
 • بهداشت فردی را رعایت کنید.
 • با پزشک خود در ارتباط باشید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص داروهای ضروری در اختیار شما قرار دهد زیرا با شیوع ویروس کرونا باید مدت بیشتری در منزل بمانید.
 • در صورتی که نمی‌توانید به تهیه داروهای بیشتر بپردازید به پزشک خود اطلاع دهید تا شما را در این رابطه راهنمایی کند.
 • داروهای لازم و ضروری را به علاوه داروهای خود در منزل نگه دارید تا بتوانید به درمان تب و سایر علائم و نشانه‌های بیماری بپردازید. تعداد زیادی از افراد می‌تواند در صورت ابتلا به ویروس کرونا در منزل بهبود پیدا کنند.
 • به اندازه کافی مواد غذایی و لوازم ضروری را در دسترس خود قرار دهید تا بتوانید به مدت طولانی از منزل خارج نشوید.

 دوران شروع کرونا یک دوران پر استرس است و اکثر افراد می‌خواهند بدانند که در حال حاضر چگونه می‌توانند از خودشان و خانواده شان مراقبت کنند به همین دلیل پزشکان نکات مهمی را در خصوص مراقبت از خود و حفظ سلامت بدن ارائه می‌‌کند که افراد مختلف می‌توانند از آن استفاده نمایند و برای افرادی که بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند توصیه‌های ویژه ‌ای ارائه شده است.

 جلوگیری از بروز عفونت و انتشار بیماری 

 پزشکان برای جلوگیری از بروز عفونت و انتشار بیماری نکات زیر را ارائه کرده ‌اند:

 • از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند خودداری کنید.
 • هنگامی‌ که مریض هستید در منزل بمانید.
 • از دست زدن به چشم و بینی یا دهان خود اجتناب کنید.
 • در هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی خود را بپوشانید و سپس دستمال خود را دور بیندازید و در صورتی که دستمال کاغذی در دسترس شما نبود به جای عطسه کردن درون دست‌های خود از دستکش یا آرنج تان استفاده کنید.
 • دست‌های خود را به طور منظم و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید به ویژه پس از آنکه به سرویس بهداشتی رفتید. شستشوی دست‌ها با آب و صابون قبل از غذا خوردن و پس از تمیز کردن بینی و عطسه یا سرفه کردن کاملاً ضروری است. در صورتی که آب و صابون در دسترس شما قرار نداشت از محلولی که بر پایه الکل قرار دارد و حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده نمایید. در صورتی که دست‌های شما کثیف شده است همیشه آنها را با آب و صابون بشویید.
 • به ارتقاء سلامت خود کمک کنید و به اندازه کافی بخوابید و فعالیت ورزشی داشته باشید، به کنترل استرس خود بپردازید و مقدار زیادی آب و مایعات و غذاهای مقوی بخورید.
 • دستگیره در، کلیدها، پیشخوان آشپزخانه، اسباب بازی و سایر سطوحی که به طور مداوم در منزل و محل کار خود با آنها دست می‌زنید را تمیز کنید.
 • تا حد امکان در اماکن عمومی از وسایل و سطوح مختلف از قبیل دستگیره در، دکمه آسانسور، ریل کنار پله برقی یا دست دادن با دیگران خودداری کنید. در صورتی که قصد داشتید به چیزی دست بزنید دست و انگشت خود را با دستکش یا دستمال بپوشانید.
 • از دستورات ارائه شده در ارتباط با استفاده از ماسک پیروی کنید.
 • سازمان بهداشت به افرادی که سالم هستند و بیمار نشده‌اند استفاده از ماسک را توصیه نمی‌‌کند بلکه افرادی که دچار بیماری‌های تنفسی از قبیل ویروس کرونا هستند باید از ماسک استفاده نمایند.
 • افرادی باید از ماسک استفاده کنند که دچار علائم و نشانه‌های ویروس کرونا هستند تا از پخش شدن بیماری و سرایت آن به دیگران جلوگیری شود. استفاده از ماسک برای پزشکان و پرستاران به افرادی که از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مراقبت می‌کنند ضروری است.
 • طبق اظهارات سازمان جهانی بهداشت بیماران مبتلا به ویروس کرونا به صورت خفیف تا شدید دچار بیماری تنفسی می‌‌شوند و علائم و نشانه‌های این بیماری حدود ۲ تا ۱۴ روز پس از تماس با ویروس خود را نشان خواهد داد که این علائم و نشانه‌های عبارتند از تب و سرفه و کوتاهی تنفس. در صورتی که شما دچار این علایم و نشانه‌ها هستید یا با افراد مبتلا به ویروس کرونا در ارتباط بوده اید یا اخیراً به نقاطی که این ویروس در آنجا شیوع بالایی داشته است مسافرت کرده اید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی