آسپرین بچه:پیشگیری از مشکلات قلبی عروقی و کاهش غلظت خون با آسپرین

آسپرین ممکن است خطر حمله قلبی را کاهش دهد اما آسپرین بچه برای همه نیست. آیا برای شما مناسب است؟ اگر دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده‌اید، پزشک به احتمال زیاد توصیه خواهد کرد که آسپرین بچه مصرف کنید، مگر اینکه حساسیت جدی یا سابقه خونریزی داشته باشید. اگر خطر ابتلا به اولین حمله قلبی را دارید، احتمالاً پزشک پس از بررسی خطرات و فواید آن، آسپرین روزانه را به شما توصیه خواهد کرد.

با این حال، شما نباید آسپرین بچه را برای خود تجویز کنید. در حالی که مصرف گاه به گاه آسپرین برای بیشتر بزرگسالان برای سردرد، درد بدن یا تب بی‌خطر است اما استفاده روزانه از آسپرین می‌تواند عوارض جانبی جدی از جمله خونریزی داخلی را به دنبال داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

آسپرین چگونه می‌تواند از حمله قلبی جلوگیری کند؟ 


آسپرین چگونه می تواند از حمله قلبی جلوگیری کند

آسپرین در عملکرد لخته شدن خون تداخل ایجاد می‌کند. هنگامی که بدن شما دچار خونریزی می‌شود، سلول‌های لخته خون شما به نام پلاکت در محل زخم ساخته می‌شوند. پلاکت‌ها به تشکیل پلاگین کمک می‌کنند تا دریچه خون را باز کند تا خونریزی متوقف شود. اما این لخته شدن در عروقی که خون قلب شما را تامین می‌کند نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. اگر رگ‌های خونی شما در حال حاضر در اثر آترواسکلروز (تشکیل رسوبات چربی در شریان‌های شما) تنگ شده‌اند، رسوب چربی در پوشش رگ شما می‌تواند باعث محدود شدن مسیر حرکت خون شود.

سپس، یک لخته خون به سرعت می‌تواند تشکیل شود و شریان را مسدود کند. وجود لخته در رگ از جریان خون به قلب جلوگیری می‌کند و باعث حمله قلبی می‌شود. آسپرین بچه باعث کاهش تجمع پلاکت‌ها شده و احتمالاً از حمله قلبی جلوگیری می‌کند.

آیا باید آسپرین بچه مصرف کنید؟ 


در مورد اینکه آیا آسپرین روزانه می‌تواند در جلوگیری از حمله قلبی به شما کمک کند یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما در شرایط زیر ممکن است آسپرین با دوز پایین را به شما پیشنهاد کند:

 • شما قبلاً دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده‌اید.
 • شما سکته قلبی نداشتید اما استنت را در شریان کرونری خود قرار داده‌اید، تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار گرفته‌اید، یا به دلیل بیماری عروق کرونر (آنژین) درد قفسه سینه دارید.
 • شما هرگز دچار حمله قلبی نشده‌اید اما در معرض خطر ابتلا به آن هستید.
 • شما به دیابت و حداقل یک عامل خطر دیگر بیماری‌های قلبی مانند سیگار کشیدن یا فشار خون بالا مبتلا هستید و مردی بالاتر از ۵۰ سال یا زنی بالاتر از ۶۰ سال هستید. استفاده از آسپرین برای جلوگیری از حمله قلبی در مبتلایان به دیابت بدون هیچ عامل خطر دیگری بحث برانگیز است.

اگر ۵۰ تا ۵۹ سال دارید، در معرض خطر خونریزی شدید نیستید و در طی ۱۰ سال آینده احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی شما ۱۰ درصد یا بیشتر است، پزشک مصرف آسپرین روزانه را به شما توصیه می‌کند. اگر در سن ۶۰ تا ۶۹ سالگی هستید، در معرض خطر خونریزی شدید نیستید و در طی ۱۰ سال آینده احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی ۱۰ درصد یا بیشتر را دارید، درمورد مصرف آسپرین روزانه با پزشک خود صحبت کنید.

 • برای تعیین مزایا و خطرات ناشی از مصرف آسپرین با دوز پایین در بزرگسالان جوانتر از ۵۰ سال و بالای ۷۰ سال قبل از هرگونه توصیه برای استفاده از آسپرین یا جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان روده بزرگ برای این گروه‌های سنی، تحقیقات بیشتری لازم است.
 • اگرچه در گذشته آسپرین برای گروه‌های خاصی از افراد بدون سابقه حمله قلبی توصیه شده است اما میان متخصصان در این مورد اختلاف نظر وجود دارد که آیا فواید آسپرین از خطرات احتمالی آن فراتر رفته است.
 • سازمان غذا و دارو آسپرین بچه را برای پیشگیری از حمله قلبی در افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی عروقی دیگری نشده‌اند، توصیه نمی‌کند.
 • دستورالعمل‌ها بین سازمان‌ها متفاوت است اما با انجام تحقیقات بیشتر در حال تحول هستند. فواید داروی آسپرین بچه از خطر خونریزی در افراد با خطر کم حملات قلبی فراتر نمی‌رود. هرچه خطر حمله قلبی شما بیشتر باشد، احتمال آن بیشتر است که از مزایای آسپرین با دوز پایین برای جلوگیری از خطر خونریزی بیشتر استفاده کنید.

نکته آخر این است که قبل از مصرف آسپرین بچه با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت داشتن بیماری دیگر، آیا باید از مصرف آسپرین بچه خودداری کنید؟ 


قبل از شروع آسپرین بچه به توصیه پزشک، باید به او اطلاع دهید که آیا بیماری یا مشکلی دارید که می‌تواند خطر خونریزی یا سایر عوارض را افزایش دهد یا خیر. این بیماری‌ها شامل موارد زیر است:

 • اختلال خونریزی یا لخته شدن (خونریزی به راحتی ایجاد می‌شود)
 • آلرژی به آسپرین که می‌تواند شامل آسم ناشی از آسپرین باشد
 • خونریزی زخم معده

بهترین دوز آسپرین برای مصرف چیست؟ 


بهترین دوز آسپیرین برای مصرف چیست

پزشک شما درمورد دوز مناسب آسپرین برای شما صحبت خواهد کرد. دوزهای بسیار کم آسپرین، مانند ۷۵ تا ۱۵۰ میلی‌گرم اما معمولاً ۸۱ میلی‌گرم، می‌تواند مؤثر باشد. پزشک شما معمولاً دوز روزانه را از ۷۵ میلی‌گرم (دوز پایین) تا ۳۲۵ میلی‌گرم (دوز بالا) تجویز می‌کند.

اگر سکته قلبی داشته‌اید یا از استنت قلبی استفاده می‌کنید، مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون دقیقاً همانطور که همیشه توصیه می‌شود، بسیار مهم است.

اگر مصرف آسپرین بچه خود را قطع کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ 


شاید تعجب کنید اگر بدانید که متوقف کردن مصرف آسپرین بچه می‌تواند اثر برگشتی داشته باشد و ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. اگر دچار سکته قلبی شدید یا در یکی (یا بیشتر) از شریان‌های قلب خود استنت گذاشته‌اید، متوقف کردن مصرف آسپرین روزانه می‌تواند منجر به حمله قلبی خطرناکی شود. اگر هرروز آسپرین بچه مصرف می‌کنید و می‌خواهید آن را متوقف کنید، مهم است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر با پزشک خود صحبت کنید. متوقف کردن آسپرین بچه به طور ناگهانی می‌تواند اثر بازگشتی داشته باشد که ممکن است منجر به لخته شدن خون شود.

آیا اگر به طور مرتب ایبوپروفن یا هرگونه داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مصرف می‌کنید، می‌توانید آسپرین مصرف کنید؟ 


آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Motrin IB ، Advil ، و غیره) و ناپروکسن سدیم (Aleve) باعث کاهش عملکرد لخته شدن پلاکت‌های خون می‌شوند. استفاده منظم از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی می‌تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهد.

برخی از داروهای ضد NSAID می‌توانند خطر حمله قلبی خود به خودی را افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروهای ضدعفونی کننده غیرمنفی می‌توانند با آسپرین رابطه منفی داشته و خطر خونریزی را حتی بیشتر کنند.

اگر فقط به یک دوز واحد ایبوپروفن احتیاج دارید، دو ساعت بعد از آسرین مصرف کنید. اگر بیشتر نیاز به مصرف ایبوپروفن یا سایر NSAID ها دارید، با پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی که با آسپرین بچه تداخل نخواهد داشت، صحبت کنید.

عوارض جانبی احتمالی آسپرین بچه چیست؟ 


عوارض جانبی احتمالی آسپرین بچه چیستعوارض جانبی احتمالی آسپرین بچه چیست

عوارض جانبی و عوارض مصرف آسپرین شامل موارد زیر است:

 • سکته مغزی ناشی از ترکیدن رگ خونی. در حالی که آسپرین بچه می‌تواند به جلوگیری از سکته مغزی مرتبط با لخته شدن خون کمک کند اما ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد (سکته مغزی هموراژیک).
 • خونریزی دستگاه گوارش. مصرف آسپرین با دوز پایین خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می‌دهد و در صورت وجود زخم خونریزی یا خونریزی در هر جای دیگر در دستگاه گوارش، مصرف آسپرین باعث خونریزی بیشتر آن می‌شود و شاید منجر به خونریزی خیلی خطرناکی بشود.
 • واکنش آلرژیک. اگر به آسپرین حساسیت دارید، مصرف هر مقدار از آسپرین می‌تواند یک واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند.

اگر شما آسپرین مصرف می‌کنید و به یک عمل جراحی یا کار دندانپزشکی احتیاج دارید، حتما این موضوع و دوز مصرفی خود را به جراح یا دندانپزشک خود بگویید. در غیر این صورت هنگام جراحی خطر خونریزی بیش از حد وجود خواهد داشت با این حال بدون صحبت با پزشک مصرف آسپرین را متوقف نکنید.

افرادی که به طور مرتب آسپرین مصرف می‌کنند و الکل می‌نوشند، ممکن است خطر خونریزی معده در آن‌ها افزایش یابد. با پزشک خود در مورد میزان ایمن نوشیدن الکل صحبت کنید. اگر نوشیدن الکل را انتخاب کردید، این کار را با اعتدال انجام دهید. برای بزرگسالان سالم، این بدان معناست که حد مجاز نوشیدن الکل حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان در هر سنی و آقایان بزرگتر از ۶۵ سال و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای آقایان ۶۵ ساله و جوان‌تر است.

تداخلات دارویی احتمالی با آسپرین بچه چیست؟ 


اگر قبلاً از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومدین ، ​​جانتوون)، اپیکسابان (الیوکیس)، دبیگاتران (پراداکسا) یا ریواروکسابان (زارلتو) برای یک بیماری دیگر استفاده کرده‌اید، ترکیب آن با آسپرین ممکن است خطر عوارض عمده خونریزی را افزایش دهد. با این وجود، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که ترکیب دوز کم آسپرین با وارفارین یا یک ضد انعقاد کننده دیگر مناسب باشد. اما این روش درمانی همیشه باید با پزشک خود به دقت مورد بحث قرار گیرد. سایر داروها و مکمل‌های گیاهی نیز ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند. داروهایی که می‌توانند با آسپرین تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • هپارین
 • ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، و غیره) وقتی به طور مرتب مصرف شود
 • کورتیکواستروئیدها
 • کلوپیدوگرل (Plavix)
 • برخی از داروهای ضد افسردگی (کلومیپرامین، پاروکستین، و غیره)

مصرف برخی مکمل‌های غذایی همچنین می‌تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهد. این مکمل‌ها شامل:

 • زغال اخته
 • کپسایسین
 • پنجه گربه
 • دانشن
 • روغن گل پامچال
 • جینکو
 • کاوا
 • ما-هوانگ
 • اسیدهای چرب امگا ۳ (روغن ماهی)

اگر آسپرین بچه مصرف می‌کنید، آیا مصرف آسپرین در هنگام حمله قلبی نیز بی‌خطر است؟ 


اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید، مهمترین کاری که باید انجام دهید تماس با خدمات فوریت‌های پزشکی است. درخواست کمک را به تأخیر نیندازید. در صورت بروز حمله قلبی، آسپرین به تنهایی زندگی شما را نجات نخواهد داد.

اپراتور اورژانس ممکن است به شما توصیه کند که یک آسپرین بجوید، اما ابتدا سؤالاتی را از شما می‌پرسد تا مطمئن شود که به آسپرین حساسیت ندارید یا هیچ بیماری دیگری ندارید که باعث شود مصرف آسپرین در هنگام حمله قلبی بسیار خطرناک باشد. اگر پزشک قبلاً به شما گفته است که این کار را انجام دهید، پس می‌توانید آن را مصرف کنید، اما ابتدا با خدمات فوریت پزشکی تماس بگیرید.

آیا باید آسپرین روکش‌دار مصرف کنید؟ 


آسپرین روکش‌دار به گونه‌ای طراحی شده است که از معده شما عبور کند و تا رسیدن به روده کوچک شما هضم نشود. ممکن است اثر این آسپرین‌ها بر روی معده ملایم‌تر باشد و برای بعضی از افراد که هر روز آسپرین مصرف می‌کنند، مناسب باشد. خصوصاً در افرادی که سابقه گاستریت یا زخم معده دارند.

با این حال، برخی محققان فکر می‌کنند هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف آسپرین روکش‌دار احتمال ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد، وجود ندارد. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که آسپرین روکش‌دار ممکن است در هنگام حمله قلبی احتمالی به اندازه آسپرین ساده موثر نباشد. اگر نگران راه‌های کاهش خطر خونریزی هستید با پزشک خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی