عوارض فشار خون بالا: حمله قلبی، سکته، مشکل بینایی، اختلال در حافظه

فشار خون بالا هنگامی اتفاق می‌افتد که فشارخون شما به طور منظم، بالاتر از سطوح طبیعی قرار داشته باشد.

می‌دانید که فشارخون بالا برای سلامتی شما خوب نیست؛ اما آیا علت آن را می‌دانید؟ هنگامی که خون شما، فشار زیادی به رگ‌ها وارد می‌کند، می‌تواند باعث زنجیره‌ای از مشکلات شود که به تمام سیستم گردش خون، آسیب می‌رسانند. نگاهی به عوارض فشار خون بالا که هایپرتنشن نیز نامیده می‌شود، بیندازید. ممکن است برخی از آنها شما را حیرت زده کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

چه چیزی باعث فشار خون بالا می‌شود؟


چه چیزی باعث فشار خون بالا می‌شود?

در بسیاری از افراد، فشار خون بالا علت واحدی ندارد. با این حال چندین عامل وجود دارند که ممکن است احتمال ابتلا به فشار خون بالا را در شما افزایش دهند. شما می‌توانید برخی از عوامل خطر ساز برای فشار خون بالا را مدیریت کنید. به عنوان مثال موارد زیر :

 • سیگار کشیدن یا مصرف دخانیات حاوی نیکوتین. هنگامی که شما سیگار یا دخانیات حاوی نیکوتین مصرف می‌کنید، فشار خون شما بالا می‌رود. به مرور زمان این امر به سرخرگ‌ها و عروق بدن آسیب وارد کرده و خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
 • مصرف بالای غذاهای فراوری شده یا حاوی نمک. بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی مقادیر بالای نمک هستند. مصرف نمک زیاد باعث افزایش ذخایر آب بدن شما می‌شود که این امر فشار خون را افزایش می‌دهد.
 • وزن بالا. داشتن اضافه وزن، خطر ابتلا به فشارخون بالا را افزایش می‌دهد. حتی کاهش چند کیلوگرم وزن، می‌تواند فشار خون شما را پایین بیاورد.
 • عدم فعالیت کافی. فعالیت بیشتر و نشستن کمتر، فشار خون شما را پایین می‌آورد.
 • داشتن استرس. هنگامی که شما استرس دارید، هورمون‌هایی در بدن شما تولید می‌شوند که فشار خون شما را افزایش می‌دهند. محققان همچنان در حال تلاش برای درک دقیق ارتباط بین فشار خون بالای طولانی مدت و استرس بالا هستند.

سایر عوامل خطر شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دیابت. اگر مبتلا به دیابت‌های نوع ۱ و نوع ۲ هستید، دو برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر فشار خون بالا قرار دارید.
 • داشتن بیماری کلیوی یا سایر مشکلات غدد. گاهی اوقات مشکل دیگری وجود دارد که کلیه‌ها، عروق بدن، قلب یا سیستم اندورین (غدد) را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
 • افزایش سن. فشار خون به طور طبیعی با افزایش سن نیز بالا می‌رود.
 • مصرف داروهای خاص مانند قرص‌های ضد بارداری. درباره عوارض جانبی هر یک از داروهایی که مصرف می‌کنید، با پزشک داروساز خود صحبت کنید.
 • داشتن پدر، برادر یا خواهری که مبتلا به فشارخون بالا است. فشار خون بالا جنبه ارثی نیز دارد. اگر پدر، مادر یا خواهر و برادر شما دچار فشار خون بالا هستند؛ سعی کنید درباره آن اطلاعات کسب کنید.

علائم فشار خون بالا 


فشار خون بالا اغلب «قاتل خاموش» نامیده می‌شود؛ زیرا بسیاری از موارد آن، هیچ گونه علائمی ندارند و تنها راه برای تشخیص فشار خون بالا این است که به طور منظم، توسط پزشک خود معاینه شوید.

عوارض فشار خون بالا 


عوارض فشار خون بالا

و اما فشارخون چگونه بر سلامت عمومی بدن تاثیر می‌گذارد؟! در این قسمت، به عوارض شایع فشارخون بالا اشاره شده است:

حمله قلبی 

هنگامی که خون با نیروی بیش از حد در بدن شما حرکت می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد پارگی‌های کوچکی در عروق خونی شود که منجر به تشکیل بافت اسکار یا بافت زخم می‌‌شوند که این زخم‌ها می‌توانند رسوباتی مانند چربی و کلسترول را به دام بیندازند. این ذرات به دام افتاده، باعث تشکیل خوشه‌هایی می‌شوند که پلاک نامیده می‌شود و می‌تواند مانع جریان یافتن راحت خون شود. یک حمله قلبی، نتیجه بسته شدن مسیر خون رسانی به بافت عضلات قلب است و اغلب ناشی از فشار خون بالا می‌باشد.

سکته

فشار خون بالا، بزرگترین عامل سکته است؛ زیرا می‌تواند باعث انسداد خونرسانی به مغز و انسداد خونرسانی در درون خود مغز شود. اگر یک لخته خون، باعث انسداد رگ شود یا یک لخته خون در رگ ایجاد شود، سکته رخ می‌دهد. سکته‌ها می‌توانند فلج کننده باشند؛ زیرا با انسداد خونرسانی به بافت مغز، بافت تحت تاثیر قرار گرفته نمی‌تواند مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود را به دست بیاورد و در نتیجه، شروع به مردن می‌کند.

آنوریسم

هنگامی که فشار خون بالا باعث ایجاد نقاط ضعیف در سرخرگ‌ها می‌شود، ممکن است این نواحی با خون پر شوند و در نتیجه یک برآمدگی حباب مانند در دیواره سرخرگ ایجاد شود که آنوریسم نامیده می‌شود. آنوریسم‌ها در طول رشد خود، به تدریج بزرگتر شده و ضعیف‌تر می‌شوند. اگر این وضعیت تشخیص داده نشده یا تحت درمان قرار نگیرد، می‌تواند باعث ایجاد یک سکته جدی به نام سکته هموراژیک شود. سکته هموراژیک باعث خونریزی مغزی شده و می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند.

نارسایی قلبی 

نارسایی قلبی به این معنا نیست که قلب شما فعالیت خود را متوقف می‌کند. در این وضعیت، قلب شما خونرسانی به سایر نقاط بدن را به صورت کارآمد و موثر انجام نمی‌دهد. ممکن است در نتیجه فشار خون بالا، عضلات قلب ضخیم شوند و قلب شما افزایش سایز دهد. در این وضعیت قلب مجبور است برای پمپاژ خون سخت‌تر کار کند که این وضعیت نارسایی قلبی نامیده می‌شود. درمان مناسب ممکن است به افزایش قدرت قلب و بهبود موثر پمپاژ خون کمک کند.

آسیب کلیوی

فشار خون بالا پس از بیماری دیابت، دومین علت نارسایی کلیوی در ایالات متحده آمریکا است. هنگامی که عروق خونی موجود در کلیه‌ها به دلیل آسیب دیدگی ناشی از فشار خون بالا، ضعیف و نازک می‌شوند؛ انجام عملکرد صحیح خود برای کلیه‌ها مشکل می‌شود. به همین دلیل ممکن است کلیه‌ها قادر به جدا کردن موثر مواد و مایعات زائد خون نباشند یا به هیچ وجه آن را انجام ندهند. مایع اضافه باقی مانده در خون ممکن است باعث افزایش بیشتر فشارخون نیز شود و یک چرخه خطرناک ایجاد کند.

کاهش دید

فشار خون بالا، می‌تواند به عروق خونی ظریف موجود در چشم‌ها آسیب برساند که این امر باعث کاهش خونرسانی در این عروق می‌شود و حتی ممکن است به پارگی نیز بیانجامد. این وضعیت رتینوپاتی هیپرتانسیو نامیده می‌شود که می‌تواند باعث خونریزی در چشم‌ها، تاری دید یا کوری شود. فشار خون بالا همچنین می‌تواند باعث ایجاد مایعات در شبکیه چشم شود که منجر به ضعف بینایی یا دوبینی یا آسیب به اعصاب بینایی می‌شود که این امر نیز به نوبه خود می‌تواند نابینایی را به دنبال داشته باشد.

بیماری سرخرگ محیطی

پلاکی که در اثر فشار خون بالا ایجاد می‌شود، می‌تواند جریان خون در سرخرگ‌های موجود در پاها را کاهش دهد که این امر باعث درد، بی‌حسی، کوفتگی یا احساس سنگینی در پاها و باسن، پس از فعالیت متوسط می‌شود. احتمال اینکه بیماری سرخرگ محیطی غیرقابل تشخیص باقی بماند، زیاد است؛ زیرا افراد تصور می‌کنند این علائم، نشانه طبیعی افزایش سن هستند؛ در حالی که این وضعیت می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتر  حمله قلبی یا سکته قلبی قرار دهد و باعث قانقاریا یا قطع عضو شود. درمان، شامل تغییرات سبک زندگی، مصرف دارو و گاهی اوقات عمل جراحی است.

سندروم متابولیک 

فشار خون بالا، یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به تشخیص سندروم متابولیک شود. سندروم متابولیک، گروهی از عوامل است که نشان می‌دهند شما بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی یا سکته قرار دارید. تقریباً از هر سه بزرگسال در ایالات متحده آمریکا، یک نفر به سندروم متابولیک دچار است. این سندروم را می‌توان با تغییرات در سبک زندگی و مصرف دارو درمان کرد.

دشواری در فکر کردن یا به خاطر آوردن 

افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به نواقص شناختی قرار دارند. به این معنا که توانایی آنها برای فکر کردن، یاد گرفتن و به خاطر آوردن مسائل، کاهش پیدا می‌کند. برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افرادی که در میانسالی مبتلا به فشار خون بالا هستند، با افزایش سن خود، بیشتر در معرض خطر زوال عقل یا آلزایمر قرار می‌گیرند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند هر قدر هنگام تشخیص فشار خون و کنترل کردن آن جوانتر باشید، بیشتر خطر ابتلا به اختلالات و نواقص شناختی در ادامه زندگی شما کاهش می‌یابد.

اختلال در نعوظ

هر مشکلی که باعث اختلال در جریان خون شود، می‌تواند اختلال در نعوظ را به دنبال داشته باشد که یکی از این مشکلات، فشار خون بالا است. بدون داشتن جریان خون مناسب، دستیابی به نعوظ و حفظ آن دشوار است. فشار خون بالا همچنین می‌تواند در انزال و تمایلات جنسی اختلال ایجاد کند.

مدیریت فشار خون بالا 

از آنجا که داشتن فشارخون بالا با بسیاری از مشکلات جدی سلامتی در ارتباط است، کاهش دادن و حفظ آن در یک سطح سالم، می‌تواند تاثیر بسیار بزرگی بر کیفیت زندگی و طول عمر شما داشته باشد. اگر دچار فشار خون بالا هستید یا فکر می‌کنید ممکن است مبتلا به آن باشید، با یک ارائه دهنده خدمات پزشکی صحبت کنید که بتواند درباره تغییرات سبک زندگی و داروهایی که می‌توانند زندگی شما را نجات دهند، شما را راهنمایی کنند.

چگونه فشار خون خود را کاهش دهیم؟ 


کارهای بسیاری وجود دارند که شما می‌توانید برای کاهش فشار خون خود و جلوگیری از بدتر شدن یا پیش روی عوارض فشار خون، آنها را انجام دهید.

اگر پزشک برای شما داروهای کنترل فشار خون تجویز کرده است، به همان شکل توصیه شده آنها را مصرف کنید. با این حال ممکن است لازم باشد سبک زندگی را دنبال کنید که به سلامت قلبی عروقی شما بیانجامد. حتی اگر فشار خون بالا در شما تشخیص داده نشده است، دنبال کردن نکاتی که در ادامه می‌آید، می‌تواند برای سلامت قلبی و فشارخون شما مفید باشد.

سیگار کشیدن را ترک کنید 

ترک سیگار یکی از بزرگترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت قلبی و کنترل فشارخون خود انجام دهید. در این باره از پزشک یا پرستار خود کمک بخواهید.

بیشتر، غذاهایی را مصرف کنید که برای سلامت قلب مناسب هستند و نمک کمتری دارند. 

مصرف غذاهای مناسب سلامت قلب و ب نمک کمتر برای کاهش فشار خون

آنچه که وارد بدن خود می‌کنید، می‌تواند تفاوت بسیاری در فشار خون شما ایجاد کند.

انواع مختلفی از غذاهای سالم برای قلب، مانند موارد زیر را مصرف کنید:

 • غلات کامل
 • حبوبات
 • دانه ها و آجیل ها
 • میوه ها و سبزیجات
 • ماهی روغنی

غذاهایی که نمک (سدیم) بالا دارند را کمتر مصرف کنید؛ مانند موارد زیر:

 • غذاهای آماده و وعده‌های غذایی فرآوری شده
 • غذاهای پخته شده آماده مانند بیسکویت ها و کیک‌ها (که معمولاً مقادیر نمک و شکر در آنها بالا است)
 • اسنک‌های شور مانند چیپس‌های ترد و رول‌های سوسیسی

سعی کنید به جای افزودن نمک، از موارد زیر برای طعم دادن به غذاهای خود استفاده کنید:

 • سبزیجات و ادویه‌ها
 • فلفل
 • سیر
 • پیاز
 • پودر کاری
 • لیمو
 • سرکه

برچسب روی مواد غذایی را بخوانید. (به خاطر داشته باشید، غذاهایی که کمترین مقدار نمک، شکر و چربی اشباع شده را دارند بهترین هستند)

درباره مصرف نمک کمتر بیشتر مطالعه کنید.

تحرک بیشتری داشته باشید.

تحرک بیشتر برای کاهش فشار خون

داشتن فعالیت بیشتر، یک راه عالی برای کاهش فشار خون است. در حالت ایده‌آل، شما باید روزانه ۳۰ دقیقه فعالیت داشته باشید. اگر نمی‌توانید به صورت یک جا، این مقدار از فعالیت را داشته باشید، می‌توانید آن را به بخش‌های کوتاه‌تری تقسیم کرده و در طول روز انجام دهید تا مجموع آن‌ها، ۳۰ دقیقه فعالیت شود.

شما می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • به جای آسانسور و پله برقی، از پله ها استفاده کنید.
 • ماشین خود را ده دقیقه دورتر از محل کار خود پارک کنید یا یک ایستگاه زودتر، از اتوبوس پیاده شوید.
 • به جای یک بار گردش، سگ خود را دوبار دور پارک بچرخانید.
 • در طول استراحت کوتاه بین کاری، در محل کار خود کمی پیاده روی کنید.
 • همراه با خانواده خود برای شنا کردن یا پیاده روی به ساحل بروید.
 • به مدت نیم ساعت، کارهای باغبانی و تمیز کاری انجام دهید.

درباره مزایای ورزش کردن بیشتر مطالعه کنید.

مدیریت استرس 

مدیریت استرس برای کاهش فشار خون

پژوهشگران هنوز در حال تلاش برای درک ارتباط دقیق بین استرس و فشار خون بالای دراز مدت هستند. با این حال داشتن استرس، با سایر عوامل خطر مربوط به فشارخون بالا مانند رژیم غذایی بد، ارتباط دارد. شما همیشه نمی‌توانید منشاء استرس در زندگی روزمره خود را دور بیندازید؛ اما کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای مدیریت استرس آنها را انجام دهید.

 • از ورزش روزمره مانند یک پیاده روی کوتاه لذت ببرید.
 • برای خود استراحت در نظر بگیرید.
 • شبانه ۷ تا ۸ ساعت خواب راحت داشته باشید.
 • درباره احساسات خود صحبت کنید.
 • ریلکس کردن با موزیک یا تمرینات تنفسی را امتحان کنید.

داروهای مربوط به کاهش فشار خون 

داروهای مربوط به کاهش فشار خون

ممکن است پزشک شما برای کاهش فشار خون مصرف برخی داروها را توصیه کند. این داروها را طبق دستورالعمل پزشک، مصرف کنید تا به کاهش احتمال سکته یا حمله قلبی کمک کنند.

داروهایی که برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شوند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دیورتیک‌ها
 • بازدارنده‌های ACE
 • مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین
 • مسدود کننده‌های کانال کلسیم
 • بتا بلاکرها

پزشک شما تصمیم می‌گیرد که کدام نوع از قرص‌ها و در چه دوزی، بهترین گزینه برای درمان مشکل شما است. مزایای مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون معمولا بسیار زیاد است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارند. با این حال اگر در این باره نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. گاهی اوقات پزشک می‌تواند نوع دارویی که مصرف می‌کنید را تغییر داده یا دوز مصرفی شما را تنظیم کند. هرگز بدون دستور پزشک، مصرف داروهای خود را متوقف نکنید.

درباره مدیریت مشکلات قلبی عروقی بیشتر مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی