قرص والسارتان: (والزارتان) برای فشارخون بالا و نارسایی قلبی

قرص والسارتان یا والزارتان، متعلق به یک دسته از داروهایی موسوم به آنتاگونیست های گیرنده آنژیوتانسین II است که به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کند. آنژیوتانسین II ماده‌ای در بدن است که باعث سفت شدن رگ‌ها می‌شود، بنابراین باعث افزایش فشار خون می‌گردد. کار قرص والسارتان، مسدود کردن اثر آنژیوتانسین II است. در نتیجه‌ی مصرف این دارو، رگ‌های خونی شل می‌شوند و فشار خون کاهش می‌یابد.

مصرف خودسرانه‌ی قرص والسارتان اصلاً توصیه نمی­شود. قبل از مصرف دارو، درباره­ی زمان مصرف، مزایا و عوارض این قرص از پزشک خود سؤال کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

 

قرص والسارتان در چه مواردی استفاده می‌شود؟


قرص والسارتان در چه مواردی استفاده می‌شود؟

قرص‌های والسارتان را می‌توان برای سه وضعیت مختلف زیر استفاده کرد:

 • برای درمان فشار خون بالا در کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ سال. فشار خون بالا  باعث افزایش فشار بر روی قلب و عروق می‌شود. در صورت عدم درمان، این بیماری می‌تواند به رگ‌های خونی مغز، قلب و کلیه آسیب برساند و منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه شود. فشار خون بالا خطر بروز حملات قلبی را افزایش می‌دهد. کاهش فشار خون به حالت عادی، خطر ابتلا به این اختلالات را کاهش می‌دهد.
 • برای درمان بیماران بزرگ‌سال پس از یک حمله قلبی اخیر (انفارکتوس میوکارد). “اخیر” در اینجا به معنی بین ۱۲ ساعت و ۱۰ روز است.
 • برای درمان نارسایی قلب دارای علائم در بیماران بزرگ‌سال. قرص والسارتان هنگامی استفاده می‌شود که گروهی از داروهای موسوم به داروهای مهارکننده آنزیم تبدیل ‌کننده آنژیوتانسین (ACE) (دارویی برای درمان نارسایی قلبی) را نمی‌توان مورد استفاده قرار داد یا ممکن است علاوه بر مهارکننده‌های ACE، هنگامی که نمی‌توان از داروهای دیگری برای درمان نارسایی قلبی استفاده کرد. علائم نارسایی قلبی شامل تنگی نفس و تورم پاها و کف پاها به دلیل انباشته شدن مایعات است. نارسایی قلبی هنگامی ایجاد می‌شود که عضله قلب نتواند خون را با قدرت کافی پمپاژ کند تا تمام خون مورد نیاز بدن را تأمین کند.

نحوه‌ی مصرف قرص والسارتان چگونه است؟


نحوه‌ی مصرف قرص والسارتان چگونه است

همیشه این دارو را دقیقاً مطابق دستور پزشک یا داروساز خود مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و خطر عوارض جانبی احتمالی ناشی از آن را کاهش دهید. در صورت عدم اطمینان در هر موردی، آن را با پزشک یا داروساز خود بررسی کنید. افراد مبتلا به فشار خون بالا اغلب متوجه هیچ علامتی ناشی از این مشکل نمی‌شوند. خیلی‌ها ممکن است حتی کاملاً عادی باشند. این امر این موضوع را برای شما مهم‌تر می‌کند که مراجعات و چکاپ های منظمتان را نزد پزشک خود انجام دهید، حتی اگر حالتان خوب باشد.

کودکان و نوجوانان (۶ تا ۱۸ سال) با فشار خون بالا

در بیمارانی که وزن کمتر از ۳۵ کیلوگرم دارند، مقدار معمول برای مصرف والسارتان، ۴۰ میلی‌گرم، یک‌بار در روز است.

در بیمارانی که وزن ۳۵ کیلوگرم یا بیشتر دارند، دوز معمول برای شروع مصرف والسارتان، ۸۰ میلی‌گرم یک بار در روز است.

در بعضی موارد پزشک ممکن است دوزهای بیشتری تجویز کند (دوز را می‌توان به ۱۶۰ میلی‌گرم و مقدار حداکثر ۳۲۰ میلی‌گرم افزایش داد).

بیماران بزرگ‌سال مبتلا به فشار خون بالا

دوز معمول برای مصرف والسارتان، روزانه ۸۰ میلی‌گرم در روز است. در بعضی موارد پزشک ممکن است دوزهای بیشتری تجویز کند (مثلاً ۱۶۰ میلی‌گرم یا ۳۲۰ میلی‌گرم). او همچنین ممکن است والسارتان را با یک داروی دیگری (مثلاً یک داروی ادرارآور) ترکیب کند.

بیماران بزرگ‌سال پس از حمله قلبی اخیر

پس از سکته قلبی، درمان به طور کلی بعد از ۱۲ ساعت شروع می‌شود، معمولاً با دوز کم والسارتان، به مقدار ۲۰ میلی‌گرم و دو بار در روز. دوز ۲۰ میلی‌گرم را با تقسیم قرص ۴۰ میلی‌گرمی تهیه کنید. پزشک شما این دوز را به تدریج طی چند هفته و حداکثر تا مقدار ۱۶۰ میلی‌گرم و دو بار در روز افزایش می‌دهد. دوز نهایی بستگی به آنچه شما به عنوان یک بیمار خاص می‌توانید تحمل کنید دارد.

والسارتان را می‌توان همراه با سایر روش‌های درمانی برای حمله قلبی مصرف کرد و پزشک تصمیم می‌گیرد که کدام روش درمانی برای شما مناسب خواهد بود.

بیماران بزرگ‌سال مبتلا به نارسایی قلبی

به طور کلی درمان با دوز ۴۰ میلی‌گرم و دو بار در روز شروع می‌شود. پزشک شما دوز را به تدریج در طی چند هفته و حداکثر ۱۶۰ میلی‌گرم دو بار در روز افزایش می‌دهد. دوز نهایی بستگی به آنچه شما به عنوان یک بیمار خاص می‌توانید تحمل کنید دارد.

والسارتان را می‌توان به همراه سایر روش‌های درمانی برای نارسایی قلبی تجویز کرد و پزشک تصمیم خواهد گرفت که کدام روش درمانی برای شما مناسب است.

شما می‌توانید والسارتان را با یا بدون غذا مصرف کنید. والسارتان را با یک لیوان آب قورت دهید. هر روز تقریباً در یک زمان معین قرص والسارتان را مصرف کنید.

اگر بیشتر از دور مصرفی توصیه شده، والسارتان مصرف کردید چه کار باید کرد؟


اگر دچار سرگیجه شدید شده‌اید و یا ازحال‌رفته‌اید، دراز بکشید و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به طور تصادفی تعداد زیادی از این قرص مصرف کرده‌اید، سریعاً با پزشک، داروساز یا بیمارستان خود تماس بگیرید.

اگر یک نوبت از مصرف قرص والسارتان را فراموش کردید


برای جبران یک دوز فراموش شده، دوز دو برابری را مصرف نکنید. اگر دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به‌محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگرچه، اگر تقریباً به زمان دوز بعدی‌تان رسیده‌اید، دوز فراموش شده را دیگر نادیده بگیرید.

در صورت قطع مصرف والزارتان


متوقف کردن درمان با قرص والسارتان ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شما شود. مصرف دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

قبل از مصرف والسارتان، چه چیزهایی را باید در مورد آن بدانید؟


در صورت موارد زیر، نباید والسارتان را مصرف کنید:

 • اگر مبتلا به دیابت یا اختلالی در عملکرد کبد هستید و یا تحت درمان با داروی کاهش فشار خون حاوی آلیسکیرن هستید.
 • اگر فکر می‌کنید باردار هستید (یا ممکن است باردار شوید) باید به پزشک خود اطلاع دهید. معمولاً در این موارد پزشک به شما توصیه می‌کند که قبل از بارداری یا به‌محض دانستن بارداری، مصرف والسارتان را متوقف کنید و به شما توصیه می‌کند که به جای والسارتان، داروی دیگری مصرف کنید. والسارتان در اوایل بارداری توصیه نمی‌شود و وقتی که بارداری بیش از ۳ ماه باشد، نباید مصرف شود زیرا در صورت استفاده از آن بعد از ماه سوم بارداری، ممکن است آسیب جدی به کودک شما وارد شود.
 • در صورت شیردهی یا شروع شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. والسارتان برای مادرانی که شیرده هستند توصیه نمی‌شود و پزشک ممکن است در صورت تمایل به شیردهی، درمان دیگری را برای شما انتخاب کند، به‌خصوص اگر کودک شما تازه متولد شده باشد، یا زودرس به دنیا آمده است.
 • قبل از رانندگی وسیله نقلیه، استفاده از ابزارها یا ماشین‌آلات مخصوص کار یا فعالیت‌های دیگری که نیاز به تمرکز دارند، حتماً بررسی کنید که والسارتان چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد؛ مانند بسیاری از داروهای دیگر که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود، والسارتان ممکن است در موارد نادر باعث سرگیجه شود و بر توانایی تمرکز فرد تأثیر بگذارد.
 • اگر از جانب پزشک به شما گفته شده است که عدم تحمل برخی از قندها را دارید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مربوطه تماس بگیرید.
 • والسارتان حاوی روغن سویا است. اگر به بادام زمینی یا سویا حساسیت دارید، این دارو را مصرف نکنید.

اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می‌کند، مصرف والسارتان به شما توصیه نمی‌شود.

آیا والسارتان با داروهای دیگر تداخل دارویی دارد؟ 


در صورتی که در حال حاضر در حال مصرف هرگونه دارویی هستید، اخیراً دارویی را مصرف کرده‌اید یا ممکن است داروهای دیگری را مصرف کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر والسارتان همراه با برخی داروهای دیگر مصرف شود، این کار می‌تواند بر روند درمان تأثیر بگذارد. ممکن است لازم باشد دوز را تغییر دهید، اقدامات احتیاطی دیگری انجام دهید یا در برخی موارد مصرف یکی از داروها را قطع کنید. این امر هم برای داروهای با نسخه و هم بدون نسخه کاربرد دارد، به ویژه:

 • داروهای دیگری که فشار خون را کاهش می‌دهند، به‌خصوص قرص‌های آب (مدر)
 • داروهایی که میزان پتاسیم خون شما را افزایش می‌دهد. این داروها شامل مکمل‌های پتاسیم یا جایگزین‌های نمکی حاوی پتاسیم، داروهای پتاسیم و هپارین هستند.
 • نوع خاصی از داروهای مسکن که تحت عنوان داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) شناخته می‌شوند.
 • برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها (گروه ریفامایسین)، دارویی که برای محافظت در برابر پس زدن پیوند (سیکلوسپورین) یا یک داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت HIV / AIDS (ریتونوویر) استفاده می‌شود. این داروها ممکن است اثر والسارتان را افزایش دهند.
 • لیتیم، دارویی که برای درمان برخی از انواع بیماری‌های روانی استفاده می‌شود.

پزشک ممکن است در شرایطی نیاز به تغییر دوز و یا اقدامات احتیاطی دیگری نیز داشته باشد:

 • اگر از داروی مهار کننده ACE یا آلیسکیرن (Aliskiren) استفاده می‌کنید.

عوارض جانبی احتمالی


این دارو مانند همه داروهای دیگر ممکن است عوارض جانبی را ایجاد کند، اگرچه همه افراد دچار این عوارض نمی‌شوند. برخی از علائم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند:

ممکن است علائم آنژیوادم یا ورم عروقی (یک واکنش آلرژیک خاص) را تجربه کنید، مانند موارد زیر:

 • تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • کهیر، خارش پوست

اگر هر یک از این موارد را مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی دیگر

عوارض جانبی معمول عبارت‌اند از (ممکن است حداکثر ۱ از ۱۰ نفر را تحت تأثیر قرار دهد):

 • سرگیجه،
 • فشار خون پایین با علائم و یا بدون علائمی مانند سرگیجه و غش در هنگام ایستادن
 • کاهش عملکرد کلیه (علائم اختلال در کلیه)

عوارض غیرمعمول عبارت‌اند از (ممکن است تا ۱۰۰ از ۱۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار دهد):

 • آنژیواِدِم
 • از دست دادن ناگهانی آگاهی (سنکوپ)
 • احساس چرخش سر (سرگیجه)
 • عملکرد کلیه به شدت کاهش می‌یابد (علائم نارسایی حاد کلیوی)
 • اسپاسم عضلانی، ضربان قلب غیرطبیعی (علائم هیپرکالمی)
 • تنفس، مشکل در تنفس هنگام دراز کشیدن، تورم پا یا کف پا (علائم نارسایی قلبی)
 • سردرد
 • سرفه
 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • خستگی
 • ضعف

نحوه‌ی نگهداری قرص والسارتان


شرایط نگه­داری از قرص والزارتان:

 • این دارو را از چشم و دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • از مصرف این دارو بعد از تاریخ انقضایی که بروز جعبه، ورق و بطری آن با علامت EXP ذکر شده استفاده نکنید. تاریخ انقضاء گفته‌شده، مربوط به آخرین روز آن ماه است.
 • هیچ دارویی را از طریق فاضلاب یا زباله‌های خانگی دور نی اندازید. از داروساز خود بپرسید که چگونه داروهایی را که دیگر استفاده نمی‌کنید، دور بیندازید. این کارها به حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند.
 • ورق‌های PVC / PE / PVDC-Al را در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری نکنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی