افزایش تپش قلب بر اثر کرونا

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. افزایش تپش قلب بر اثر کرونا

ویروس کرونا (SARS-CoV-2) علاوه بر اختلال در سیستم تنفسی ، سایر قسمت‌های مختلف بدن انسان از جمله قلب را در گیر می‌کند و باعث علائمی چون افزایش تپش قلب می شود. .اما، در مورد چگونگی تأثیر ویروس بر قلب و به طور کلی سیستم قلب و عروق و استفاده از داروی مناسب برای درمان عواقب آن، اختلافات زیادی هنوز وجود دارد. ویروس کرونا از پروتئینهایی موسوم به نام تاج یا سنبله (اسپایک (  – برای اتصال به یک مولکول گیرنده به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE-2) ، تولید شده توسط سلول‌های قلب و همچنین ریه‌ها استفاده می‌کند. پس از اتصال، ویروس وارد سلول‌های انسانی و درنهایت ریه‌ها شده تا نسخه های بیشتری از خود را تولید کند. آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE-2)  نقش اساسی در عملکرد قلب، از جمله در ایجاد فشار خون دارد. هنگامی که ویروس وارد ریه‌ها شد، بدن با تولید ترکیبات شیمیایی به نام سیتوکین‌ها سعی در مبارزه با ویروس دارد. در بخش کوچکی از بیماران، این روند می‌تواند به سرعت، تهاجمی شود و بدن در اثر طوفان سیتوکین، تعداد زیادی سیتوکین تولید می کند. این می‌تواند باعث از کار افتادن ریه‌های بیمار شود و در نتیجه آنها نتوانند خون را با اکسیژن تزریق کنند. اکسیژن منبع اصلی انرژی برای تمام سلول‌ها و اندام‌های بدن است. بنابراین هنگامی که اکسیژن رسانی به عضلات قلب کاهش می‌یابد ، عملکرد قلب مختل می‌شود. سیتوکین‌ها نیز وارد خون و باعث افت فشار خون می‌شوند ، که این امر توانایی قلب در پمپاژ خون را بیشتر کاهش می‌دهد.برای جبران کاهش اکسیژن رسانی و فشار خون پایین، قلب شروع به تندتر شدن می‌کند. این مفید است اما فقط در ابتدا، زیرا قلب در نهایت خسته می‌شود و از کار می‌افتد.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلا به COVID-19 نیستند. با این حال، پزشکان مشاهده کرده اند که به محض ابتلا به بیماری COVID-19 در افراد قلبی، آنها به دنبال ایجاد یک نوع شدید از عفونت به علاوه سایر عوارض هستند. پزشکان همچنین متذکر شده اند که میزان COVID-19 در بیماران مبتلا به بیماری‌های همراه در حدود ۹/۰ درصد است اما در بیماران با فشار خون بالا و سایر بیماری‌های مربوطه ۶-۱۰ درصد می‌باشد.

دلیل این ارتباط هنوز مشخص نیست – اما این به سادگی می‌تواند به این دلیل باشد که بسیاری از افراد مسن (۷۰+ سال) نیز فشار خون بالا دارند و افراد مسن به دلیل COVID-19 در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند. زنان بارداری که ناراحتی‌های قلبی دارند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.

تپش قلب بر اثر استرس کرونا نیز می‌تواند فرد را به نوع دیگری درگیر کند. بنابراین برای کنترل استرس خود بهتر است دنبال راهکارهایی باشد. برای تشخیص دقیق تپش قلب بر اثر کرونا، معاینات لازم و نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود . متخصص قلب، ممکن است از تست‌های تشخیصی دیگری از جمله الکتروکاردیوگرام (ECG)، هولتر مانیتورینگ و اکوکاردیوگرام در صورت نیاز استفاده کند. گرفتن نبض نیز در تشخیص کرونا به شما کمک می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 - 09399450250 تماس بگیرید.

آیا میزان ضربان قلب در بیماری کرونا مطمئن تاثیر دارد


آیا میزان ضربان قلب در بیماری کرونا مطمئن تاثیر داردنبض شما،در حال جنگیدن و بهبودی بدن از بیماری مانند COVID-19 تغییر می‌کند. اگر تب دارید، ضربان قلب شما افزایش می‌یابد. . کنترل تپش و نبض قلب می‌تواند به شما در شناسایی زود هنگام علائم ویروس کرونا کمک کند.

بررسی نبض به شما کمک می‌کند تا درک کنید قلب شما چقدر خوب کار می‌کند، بدن شما چگونه به بیماری یا ویروسی شدن پاسخ می‌دهد و می‌تواند به تعیین سطح تناسب بدن کمک کند. نبض شما با چند بار ضربان قلب شما در یک دقیقه اندازه گیری می ‌شود. کمترین نبض ضربان قلب در حال استراحت است. کاهش ضربان قلب در حالت استراحت، نشان دهنده تقویت عضله قلب یا سطح بالاتری از تناسب اندام است. داشتن ضربان قلب پایین در حالت استراحت می‌تواند از بروز حمله قلبی جلوگیری کند. ضربان قلب بالا، در هنگام استراحت ممکن است نشان دهنده وجود مشکلی در قلب شما یا سطح آمادگی جسمانی کمتری باشد. داشتن ضربان قلب بالا در حالت استراحت می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی شود.

میانگین ضربان قلب 

میانگین ضربان قلب نرمال:

 • نوزادان: ۱۰۰-۱۶۰ ضربه در دقیقه
 • کودکان ۱ تا ۱۰ سال: ۶۰-۱۴۰ ضربه در دقیقه
 • افراد ۱۰ ساله و بالاتر: ۶۰-۱۰۰ ضربه در دقیقه

بهترین زمان برای بررسی ضربان قلب در حال استراحت، درست بعد از بیدار شدن از خواب صبح است. در طی دو ساعت ورزش ، فعالیت استرس زا یا نوشیدن کافئین نبض خود را چک نکنید زیرا ممکن است نبض شما بالاتر باشد. بسیاری از تلفن‌های هوشمند و ساعت‌ها می توانند نبض شما را به طور خودکار بررسی کنند. اگر دستگاه ندارید، می توانید نبض خود را با دست بررسی کنید.

نبض خود را بر روی مچ دست خود بگیرید:

 • ساعت یا تایمر را در تلفن خود پیدا کنید تا در یک دقیقه ثانیه شماری کنید.
 • دستان خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و خوب خشک کنید.
 • یک دست را برگردانید تا کف دست شما به سمت بالا باشد.
 • نوک انگشت اشاره و انگشت میانی دست دیگر را در چین خوردگی مچ دست در زیر پایه انگشت شست قرار دهید.
 • با انگشت اشاره و میانه خود را به آرامی فشار دهید تا جایی که احساس می کنید خون در زیر انگشتان شما ضربان دارد. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را کمی حرکت دهید تا زمانی که نبض خود را احساس کنید.
 • هنگامی که آماده شدید ، تعداد دفعاتی را که احساس می کنید نبض شما زیر انگشتان شما ضرب و شتم می‌کند به مدت به مدت ۳۰ ثانیه شروع کنید.
 • تعداد ضرباتی را در که ۳۰ ثانیه شمردید در دو ضرب کنید
 • این عدد نهایی نبض شماست.

گرفتن نبض از روی گردن:

 • نوک انگشت اشاره و انگشت میانی را در امتداد دو طرف لوله تنفس خود قرار دهید ، که از وسط جلوی گردن شما، پایین چانه ، پایین می‌رود.
 • با انگشت اشاره و میانی خود را به آرامی فشار دهید تا جایی که احساس می‌کنید خون در زیر انگشتان شما ضربان دارد. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را کمی حرکات خود را حرکت دهید تا زمانی که نبض خود را احساس کنید.
 • هنگامی که آماده شدید ، تعداد دفعاتی را که احساس می کنید نبض شما زیر انگشتان شما ضرب و شتم می کند به مدت به مدت ۳۰ ثانیه شروع کنید.
 • تعداد ضرباتی را در که ۳۰ ثانیه شمردید در دو ضرب کنید
 • این عدد نهایی نبض شماست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی