در چه صورت قرص متورال باید مصرف شود ؟(کاربرد و عوارض متورال)

قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای بهبود عملکرد قلب و کنترل جریان خون از طریق عروق، برای بیمار تجویز می‌شود. این دارو در درمان هایپرتنشن یعنی فشار خون بالا و آنژین یعنی درد قفسه سینه کمک می‌کند. قرص متورال ۵۰ میلی گرم به طور موثری عملکرد چند ماده شیمیایی که به طور طبیعی در بدن فعالیت می‌کنند را مسدود می‌کند. این دارو را می توان قبل یا بعد از یک وعده غذایی مصرف کرد. دوز دارو بسته به شدت بیماری، تجویز می‌شود. ممکن است پزشک در هر دوره مصرف، دوز دارو را تغییر دهد. در برخی از بیماران که مشکلات پزشکی خاصی دارند، معمولاً مصرف این دارو توصیه نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دارو مطالعه خود را ادامه دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی قرص متورال،زمان مصرف و کاربرد این دارو و یا رزرو نوبت در مطلب دکتر لیلا عسگرپور با شماره تلفن­‌های ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ ۳۲۲۱۶۴۲۶-۰۲۶ تماس حاصل فرمایید.

 

موارد مصرفی قرص متورال چیست؟


موارد مصرفی قرص متورال چیست؟

در صورت داشتن یکی از شرایط زیر پزشک ممکن است استفاده از قرص متورال را برای شما تجویز کند:

 • هایپرتنشن: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای کاهش فشار خون بالا مصرف می‌شود.
 • آنژین قفسه سینه: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای تسکین دردهای طولانی مدت در قفسه سینه که به دلیل کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شوند استفاده می‌گردد.
 • حمله قلبی: قرص متورال ۵۰ میلی گرم در مراحل اولیه درمان حمله قلبی استفاده می‌شود.
 • نارسایی احتقانی قلب: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای مدیریت بیماری قلبی که تحت تاثیر آن خون در مقادیر کمتر از حد طبیعی پمپاژ می شود, استفاده می‌گردد.
 • پرکاری تیروئید: قرص متورال ۵۰ میلی گرم همراه با داروهای دیگر برای تسکین و کاهش برخی از علائم پرکاری تیروئید استفاده می‌شود.
 • پیشگیری از میگرن: قرص متورال ۵۰ میلی گرم گاهی برای پیشگیری و تسکین سردردهای مرتبط با میگرن استفاده می‌شود.

آیا قرص متورال منع مصرفی دارد؟ 


آیا قرص متورال منع مصرفی دارد؟

در صورت داشتن یکی از شرایط زیر قرص متورال به هیچ عنوان برای بیمار توصیه نمی­‌شود:

 • آلرژی: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای افرادی که سابقه حساسیت به این دارو یا داروی دیگری که متعلق به گروه بتا بلاکرها هستند دارند؛ توصیه نمی‌شود (به عنوان مثال داروهای آتنولول ، لابتالول و غیره)
 • بیماری‌های قلبی: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای افرادی که دچار مشکلات جدی قلب هستند، توصیه نمی‌شود. (مشکلاتی مانند بلاک قلبی، سندروم سینوس بیمار و غیره)
 • اختلالات گردش خون : قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای افرادی که از بیماری‌های شدید مربوط به گردش‌خون رنج می‌برند، توصیه نمی‌شود.
 • نارسایی قلبی: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای مصرف در بیمارانی که دچار نارسایی قلبی شدید هستند و در حال دریافت مراقبت‌های اورژانسی می‌باشند، تجویز نمی‌شود.
 • اختلالات ریتم قلب: قرص متورال ۵۰ میلی گرم برای افرادی که ضربان قلب آهسته (برادیکاردی) دارند توصیه نمی‌‌شود.

 در صورت فراموشی و یا مصرف دوز بیشتر از مقدار تعیین شده قرص متورال چه باید کرد؟ 


در صورت فراموشی و یا مصرف دوز بیشتر از مقدار تعیین شده قرص متورال چه باید کرد؟

دوز داروی فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرارسیده است، می‌توانید بی‌خیال مصرف دوز فراموش شده شوید.

مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند بر قلب و عروق خونی و هدایت عصبی تاثیرات جدی داشته باشد. در صورت بروز عوارض، هرچه سریع‌تر آن را گزارش کنید تا مداخله پزشکی آغاز شود. ممکن است بسته به شدت عوارض، اقدامات حمایتی مانند لاواژ معده و درمان علائم ضرورت داشته باشد.

عوارض قرص متورال چیست؟


در حین استفاده از این قرص ممکن است با عوارضی از جمله موارد زیر مواجه شوید. در صورت ادامه دار بودن این علائم حتما به دکتر خود برای جایگزین کردن قرص متورال مراجعه کنید.

 • درد قفسه سینه
 • کاهش فشار خون
 • تاری دید و سرگیجه
 • ضربان آهسته قلب
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • برانگیختگی و برافروختگی پوست

 آیا می‌توان از این قرص در دوران بارداری و یا شیردهی استفاده کرد؟ 


 مصرف این دارو در طول دوران بارداری توصیه نمی‌شود؛ مگر این که کاملاً ضرورت داشته باشد. قبل از تصمیم گیری درباره مصرف این دارو با پزشک خود درباره مزایا و خطرات احتمالی آن مشورت کنید. حتی در صورت مصرف، باید دوز دارو تا حد امکان پایین باشد و مصرف آن حداقل دو تا سه روز قبل از زایمان قطع شود.

هنوز مشخص نیست که قرص متورال عوارض جانبی نگران‌کننده در نوزادان داشته باشد؛ زیرا میزان انتقال آن از طریق شیر مادر بسیار کم است. با این حال باید جانب احتیاط را رعایت کرد و تنها در صورت ضرورت استفاده از مزایای بالقوه و با در نظر گرفتن خطرات ناشی از آن، دارو را مصرف کرد. قبل از مصرف این دارو حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

چه داروهای دیگری می‌توانند با داروی متورال یا متوپرولول تداخل دارویی داشته باشند؟


درباره تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. بسیاری از داروها می‌توانند بر متوپرولول تاثیر بگذارند یا با آن تداخل دارویی داشته باشند؛ به ویژه داروهایی که در ادامه می‌آیند:

 • سایر داروهای فشار خون یا قلب
 • اپی نفرین (Epi-pen)
 • داروی ضد افسردگی
 • داروی ارگوت- دی هیدرو ارگوتامین، ارگونوین، ارگوتامین، متیل ارگونوین
 • داروهای ایزوکاربوکسازید مهارکننده MAO، لینزولید، فنلزین، رازاگیلین، سیلژیلین، ترانیل سیپرومین

این لیست کامل نیست و ممکن است بسیاری داروهای دیگر نیز وجود داشته باشند که با داروی متوپرولول تداخل دارویی داشته باشند. این داروها شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی بدون نسخه می‌باشند. تمام تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده‌اند.

سوالات رایج قرص متورال


در حین مصرف قرص متورال ممکن است سوالاتی ذهن شما را درگیر کند . برخی از این پرسش­‌ها در این قسمت پاسخ داده شده است. در صورت داشتن هر گونه مشکل و یا ابهام پزشک خود را در جریان بگذارید.

آیا داروی متورال باعث افزایش وزن می‌شود؟ به نظر می‌رسد که در دوره مصرف دارو همیشه خسته هستم. آیا این خستگی به مصرف دارو ارتباط دارد؟

اگرچه افزایش وزن یکی از عوارض جانبی داروی متورال نیست؛ با این حال احساس خستگی یا بی‌حالی می‌تواند یکی از عوارض شایع دارو باشد. افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن می‌تواند به شرایطی مانند استرس و خستگی مرتبط باشد. بیماران باید هر گونه تغییر در وضعیت پزشکی خود، از جمله افزایش وزن غیر معمول یا خستگی را به پزشک گزارش داده و در این باره با او مشورت کنند. هرگز بدون هماهنگی و مشورت با پزشک، میزان داروی مصرفی خود را تغییر نداده و مصرف دارو را متوقف نکنید.

آیا مصرف داروی متورال باعث سردرد یا بی‌خوابی می‌شود؟

همیشه آگاهی از عوارض جانبی یک دارو برای تشخیص سریع و به موقع عوارض احتمالی آن اهمیت بسیاری دارد . طبق اطلاعات ارائه شده برای داروی متورال، سردرد و بیخوابی از عوارض جانبی این دارو هستند. اگر در پی مصرف دارو این عوارض جانبی یا عوارض آزار دهنده دیگری را تجربه کردید، ممکن است بخواهید با پزشک خود تماس بگیرید.

داروهای جایگزین برای متورال چیست؟

اگر عوارض جانبی را تجربه کرده‌اید یا نمی‌توانید داروی متورال را تحمل کنید؛ با پزشک خود مشورت کنید. تعداد زیادی داروهای بتابلاکر دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند جایگزین آن شوند یا ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد دارویی از طبقه دارویی دیگری را جایگزین کند. در زیر لیست داروهایی که ترکیب، قدرت و شکل یکسانی با قرص متورال ۵۰ میلی گرم دارند آمده است و این داروها می‌توانند به عنوان جایگزین متورال ۵۰ میلی گرم استفاده شوند.

 • قرصVivalol ۵۰ میلی گرم   

Glenmark Pharmaceuticals Ltd (Ltd: عدم قابلیت طولانی مدت)

 • Actiblok Ipr ۵۰ میلی گرم

Biocon Ltd

 • قرصRevelol Sa  ۵۰ میلی گرم

Ipca Laboratories Pvt Ltd

 • قرصLopresor  ۵۰ میلی گرم

Novartis India Ltd

 • قرص ER Wokprol ۵۰ میلی گرم

Wockhardt Ltd

بهترین زمان مصرف قرص متورال چه وقتی از روز است؟

داروی لوپرسور (متوپرولول) باید هر روز سر زمان مشخص و پس از یک وعده غذایی مصرف شود. اگر دو دوز دارو مصرف می‌کنید، بهتر است پس از صبحانه و پس از شام آن را مصرف نمایید. اما اگر بتوانید فاصله زمانی بین مصرف دو دوز دارو را کمتر از ۱۲ ساعت تنظیم کنید، بهتر می‌شود. این دارو می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه و سبکی سر به خصوص هنگام ایستادن ناگهانی شود. بنابراین به بدن خود فرصت دهید تا با آن تنظیم شود.

مطالب مرتبط

درباره دكتر ليلا عسگرپور

متخصص قلب متولد: 1356 تهران- ساكن تهران
ورودي 1375 پزشكي عمومي دانشگاه تهران با رتبه عالي در كنكور سراسري
ورودي 1386 دوره دستياري قلب و عروق دانشگاه تهران (مركز قلب تهران)
اخذ برد تخصصي قلب و عروق در سال 1390

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی