عوارض مصرف الکل برای قلب: افزایش فشارخون، ضربان قلب نامنظم و…

قلب و عروق خونی سیستم قلبی عروقی بدن را تشکیل می‌‌دهند. قلب وظیفه پمپاژ خون را به درون عروق و شریان‌های بدن بر عهده دارد. خون به ارسال مواد مغذی و سایر مواد به سایر نقاط بدن کمک می‌کند. هنگامی که شما الکل مصرف می‌کنید جریان خون آن را به نقاط متفاوت بدن از قبیل دستگاه گوارش و روده کوچک می‌رساند. الکل بر سیستم قلبی عروقی بدن تاثیر می‌گذارد و هنگامی که شما الکل مصرف می‌‌کنید به طور موقت تعداد ضربان قلب و فشار خون شما افزایش پیدا می‌‌کند. مصرف بیش از حد مشروبات الکلی در بلند مدت باعث افزایش دائمی ضربان قلب و فشار خون می‌‌شود و شما با مشکلاتی از قبیل ضعیف شدن عضله قلب و تپش قلب مواجه خواهید شد. همه این موارد باعث می‌‌شوند که احتمال بروز سکته قلبی و حمله قلبی ناشی از مصرف مشروبات الکلی افزایش پیدا کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

چگونه مشروبات الکلی به سیستم قلبی عروقی آسیب می‌رساند؟


چگونه مشروبات الکلی به سیستم قلبی عروقی آسیب می‌رساند؟

مشروبات الکلی به اشکال مختلف به قلب آسیب می‌رساند. اکثر این مشکلات به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث بروز بیماری‌های مزمن قلبی می‌شوند. برخی از شایع ترین بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط با مشروبات الکلی به شرح زیر می‌باشند:

افزایش ضربان قلب 

 افزایش ضربان قلب ناشی از نوشیدن الکل

 ضربان قلب به تعداد دفعاتی گفته می‌‌شود که قلب در دقیقه کوبش دارد. مصرف مشروبات الکلی باعث می‌شود که ضربان قلب دچار نوسان شود و زمان بین هر کوبش تغییر پیدا کند. مصرف بیش از حد و مداوم مشروبات الکلی باعث افزایش ضربان قلب ناشی از بروز مشکل در ارسال سیگنال‌های الکتریکی می‌شود که وظیفه تولید ضربان قلب را بر عهده دارند. عوارض حاصل از این اختلال با توجه به تعداد دفعات بروز این مشکل، شدت آن و زمان بروز آنها متفاوت خواهد بود اما می‌تواند باعث لخته شدن خون شده و ریسک بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

افزایش فشار خون 

 افزایش فشار خون ناشی از نوشیدن الکل

منظور از فشار خون اندازه گیری قدرتی است که جریان خون به دیواره عروق خونی وارد می‌‌کند. فشار خون بالا به وضعیتی گفته می‌‌شود که خون با قدرت بیش از حد درون شریان‌ها پمپاژ می‌شود. مصرف یک نوبت مشروبات الکلی باعث افزایش موقت فشار خون خواهد شد و مصرف مداوم آن می‌تواند فشار خون بالا ناشی از مصرف الکل را افزایش دهد. به طور کلی عوامل متعددی وجود دارند که باعث می‌شوند فشار خون به علت مصرف مشروبات الکلی افزایش پیدا کند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که کاهش مصرف مشروبات الکلی ریسک افزایش فشار خون را کاهش خواهد داد. فشار خون بالا می‌‌تواند باعث کلفت شدن شریان شده و ریسک بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

قلب یک اندام حیاتی برای ارسال اکسیژن و مواد مغذی به نقاط مختلف بدن است که با ایجاد فشار خون به گردش خون در نقاط مختلف بدن در سال مواد مغذی کمک می‌کند. تداوم و قدرت انقباضات قلب به نیازهای خاص بدن بستگی دارد. قلب ساختار پیچیده‌ای دارد و توانایی آن برای منقبض شدن به عملکرد لایه عضلانی خارجی دیواره قلب بستگی دارد. به عضله قلب میوکاردیوم گفته می‌‌شود و آسیب دیدگی عضله قلب کاردیومیوپاتی نامیده می‌شود. مصرف بیش از حد مشروبات الکلی می‌تواند باعث بروز کاردیومیوپاتی شود. گشاد شدن این عضله باعث ضعیف شدن عملکرد قلب می‌شود که در چنین حالتی دهلیز قلب بزرگ شده و منجر به ضعیف شدن انقباضات قلب خواهد شد در نتیجه پمپاژ خون و چرخش آن در نقاط مختلف بدن دشوار می‌شود. کاردیومیوپاتی در نهایت می‌تواند باعث نارسایی احتقانی قلب شده و قلب نتواند به طور صحیح و با توجه به نیازهای بدن به پمپاژ خون بپردازد.

اختلال در تپش قلب

به تغییرات ایجاد شده در ریتم قلب، آریتمی گفته می‌شود. آریتمی می‌‌تواند به علت تغییرات سیستم الکتریکی قلب به وجود بیاید که این اختلال به علت انسداد فرآیند ارسال سیگنال‌های الکتریکی، اختلال در عملکرد مسیرهای قلبی، التهاب سلول‌های قلبی، مصرف برخی داروهای خاص و محرک‌های خاص به وجود خواهد آمد. برخی از انواع شایع آریتمی عبارتند از کوبش سریع قلب و کوبش آهسته آن. آریتمی می‌تواند باعث بروز سکته قلبی و ایست قلبی شود. ریسک بروز اختلالات آریتمی به علت مصرف مشروبات الکلی تایید شده است.

فیبریلاسیون شریان 

فیبریلاسیون شریان یک نوع آریتمی است و باعث می‌شود ارتعاشات دهلیز فوقانی قلب بیش از حالت طبیعی باشد. مصرف مشروبات الکلی می‌تواند به اشکال مختلف باعث بروز این اختلال شود. در چنین حالتی خون می‌‌تواند به طور صحیح در نقاط مختلف بدن گردش کند و به این ترتیب خون درون قلب تجمع پیدا می‌کند یا لخته می‌شود. در صورتی که خون درون دهلیز فوقانی قلب لخته شود و ممکن است از قلب جدا شده و وارد شریان شود که در نهایت به علت حرکت به سمت مغز باعث بروز سکته مغزی ایسکمیک خواهد شد.

مصرف مشروبات الکلی باعث بروز کدام بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد؟ 


برخی از بیماری‌های قلبی عروقی که به علت مصرف مشروبات الکلی به وجود می‌آیند به شرح زیر می‌باشند:

حمله قلبی 

عضله قلب برای پمپاژ صحیح خون و اکسیژن نیاز دارد و حمله قلبی زمانی به وجود می‌‌آید که فرایند ارسال اکسیژن به قلب قطع شود یا کاهش پیدا کند که در چنین حالتی اغلب نمی‌تواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کنند. هنگامی که گردش خون به علت به وجود آمدن پلاک تجمع چربی و کلسترول و مختل شود شریانهای کرونری مسدود یا تنگ خواهند شد. مصرف مشروبات الکلی باعث افزایش سطح چربی در خون می‌شود و افرادی که دچار تری گلیسیرید بالا هستند معمولاً سطح چربی بد خون آنها بالا و سطح چربی خوب آنها پایین می‌باشد که در چنین شرایطی ریسک بروز حمله قلبی افزایش پیدا می‌‌کند زیرا ریسک لخته شدن خون بسیار بالا است.

سکته مغزی

سکته مغزی در اثر نوشیدن الکل

مصرف مشروبات الکلی و باعث می‌‌شود که ریسک بروز دنیا سکته مغزی افزایش پیدا کند که هر دو به علت اختلال در فرآیند گردش خون در مغز به وجود می‌آیند و باعث بروز اختلالات حرکتی یا اختلالات مشابه خواهند شد. سکته مغزی همچنین می‌‌تواند به سایر اعضای بدن از قبیل سیستم اسکلتی، سیستم عضلانی، سیستم تنفسی، دستگاه گوارش و مجاری ادراری آسیب برساند.

سکته مغزی ایسکمیک 

این اختلال زمانی به وجود می‌‌آید که شریان که وظیفه ارسال خون به بافت مغز را برعهده دارد مسدود می‌شود. مسدود شدگی شریان می‌‌تواند به علت تشکیل لخته خون درون شریان یا موارد دیگر به وجود بیاید. مصرف مشروبات الکلی ریسک بروز سکته مغزی ایسکمیک را افزایش می‌دهد زیرا باعث می‌شود:

  • به علت نامنظم بودن ضربان قلب یا ضعیف شدن دیواره قلب ریسک لخته شدن خون درون عروق مغز افزایش پیدا کند.
  • باعث افزایش فشار خون می‌شود که این امر به علت تشکیل جسم خارجی در بدن از قبیل پلاک یا جدا شدن آن و حرکت به سمت مغز ریسک بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد.
  • باعث افزایش سطح چربی بد خون می‌‌شود و در صورتی که لخته خون ایجاد شده از شریان جدا شود باعث بروز سکته مغزی خواهد شد.

سکته مغزی هموراژیک

سکته مغزی هموراژیک به علت پاره شدن یا خونریزی شریانی که وظیفه ارسال خون به مغز را بر عهده دارد ایجاد می‌گردد. مصرف مشروبات الکلی ریسک بروز سکته مغزی هموراژیک را افزایش می‌دهد زیرا سطح فشار خون را به طرز قابل توجهی بالا می‌برد. فشار خون بالا باعث ضعیف شدن نقاط مختلف دیواره شریان از قبیل شریان‌های مغز خواهد شد و ریسک بروز خونریزی به علت فشار خون بالا را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی