کاندید عمل جراحی (چرا باید قبل از هر عمل جراحی به دکتر قلب مراجعه کرد؟)

بیشتر عمل‌های جراحی بسیار بی‌خطر هستند؛ اما هر نوع عمل جراحی، خطرات خاص خود را به همراه دارد. پزشکان و جراحان می‌خواهند قبل از تصمیم گیری درباره اینکه آیا کاندیدای مناسبی برای انجام هر نوع عمل جراحی هستید، درباره هرگونه خطر قلبی یا قلبی عروقی شما را تهدید می‌کند، مطلع شوند. اکثر بیمارانی که به عمل جراحی احتیاج دارند، باید ابتدا توسط پزشک مراقبت‌های اولیه خود ارزیابی شوند.

اگر بیماری‌های قلبی مانند بیماری شریان کرونری (CAD)، بیماری دریچه قلب یا نارسایی احتقانی قلبی در شما تشخیص داده شده است؛ یا علائم و نشانه‌های جدیدی در شما بروز کرده است که می‌تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد؛ پزشک، شما را به یک متخصص قلب و عروق ارجاع می‌دهد. همچنین ممکن است پزشک درباره هرگونه دارویی که مصرف می‌کنید یا در صورت نیاز به متوقف کردن مصرف این داروها با شما صحبت کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

چرا باید قبل از هر عمل جراحی به دکتر قلب مراجعه کرد؟ 


چرا باید قبل از هر عمل جراحی به دکتر قلب مراجعه کرد؟

اگر تاکنون تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید، ممکن است به خاطر بیاورید که یک ارزیابی قبل از عمل جراحی که گاهی «اجازه عمل جراحی» نامیده می‌شود را انجام داده باشید. این بررسی‌ها اغلب، روزها یا هفته‌ها قبل از برنامه ریزی عمل جراحی غیر قلبی انجام می‌شوند و عموماً شامل یک معاینه‌ی جسمانی هستند. همچنین ممکن است آزمایش خون، آزمایش اشعه ایکس و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) آزمایش سریع و بدون دردی که فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند نیز از شما گرفته شود.

«این ارزیابی‌ها برای بررسی احتمال تجربه یک مشکل مرتبط با قلب در حین عمل جراحی شما، طراحی شده‌اند» اصطلاح «اجازه عمل» تا حدی گمراه کننده است؛ زیرا هیچ راهی برای تضمین عدم بروز عارضه در طول عمل وجود ندارد. با این حال آگاهی از خطرات مرتبط با قلب که ممکن است در طول عمل رخ دهد، جراح را قادر می‌سازد تا برای عوارض احتمالی، بهتر آماده شده و یک برنامه پشتیبان در دسترس داشته باشد.

علائم خود را به اطلاع پزشک برسانید

اگرچه نتایج آزمایش‌ها و تست‌ها اهمیت بسیاری دارند اما حدود ۷۵ درصد از ارزیابی‌های قبل از عمل بر اساس نحوه پاسخگویی شما به سوالات پزشک صورت می‌گیرد. «پزشک باید بداند که شما هنگام ورزش کردن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها چه احساسی را تجربه می‌کنید؛ زیرا این جزئیات، سرنخ مهمی برای بررسی سلامت قلب شما هستند و پزشک را به سوی سایر ارزیابی‌ها راهنمایی می‌کند. نیمی از جراحی‌ها در افراد ۶۵ سال به بالا انجام می‌شوند که بسیاری از آنها برای پایین آوردن فشار خون یا کلسترول، دارو مصرف می‌کنند. بسیاری از این افراد به طور منظم ورزش می‌کنند و احساس کاملاً خوبی دارند اما ممکن است در برخی دیگر از افراد، به عنوان مثال تنگی نفس به وجود بیاید. ممکن است این افراد به انجام آزمایش‌های بیشتری احتیاج داشته باشند.

جراحی بزرگ در مقایسه با جراحی جزئی

ماهیت عمل جراحی نیز یک عامل بسیار بزرگ است. ممکن است برخی از جراحی‌های بزرگ مانند تعویض مفصل ران، منجر به از دست دادن خون بسیار زیاد، تغییر در مقدار و محل مایعات موجود در بدن شود. بیهوشی می‌تواند باعث ایجاد تغییر در ضربان قلب و فشار خون شود. همه این موارد می‌توانند سیستم قلبی عروقی را تحت فشار قرار دهند و احتمال بیماری‌های قلبی که پیشتر تشخیص داده نشده است را به وجود بیاورند. سایر عمل‌ها، شامل جراحی‌هایی است که باعث باز شدن جمجمه و ستون فقرات، قفسه سینه یا شکم و جایگزینی سایر مفاصل بزرگ مانند مفاصل زانو یا شانه می‌شوند.

با این حال از میان میلیون‌ها عمل جراحی که در طول سال انجام می‌شوند، تقریبا نیمی از آنها به منظور انجام اقدامات جزئی و کم خطر، مانند درمان آب مروارید یا ترمیم تاندون‌ها یا مفاصل آسیب دیده می‌باشند؛ که اغلب تحت عنوان جراحی سرپایی یا جراحی جزئی شناخته می‌شوند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند. نمونه‌های دیگری از این جراحی‌ها شامل عمل بیوپسی پستان یا ترمیم فتق است.

چنین عمل‌های کم خطری، فشار بسیار اندکی به قلب وارد می‌کنند و خطر بروز عوارض پس از آن‌ها معمولاً کم است. بنابراین اکثر افراد قبل از انجام این جراحی‌ها به نوار قلب احتیاج ندارند بخصوص در عمل جراحی آب مروارید که معمولاً فقط ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در آن از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. اما بین ۱۰ تا ۲۵ درصد از بیمارانی که عمل آب مروارید انجام می‌دهند، قبل از عمل، نوار قلب دریافت می‌کنند.

اما مشکل در کجاست؟ پزشکان نمی‌توانند کار زیادی درباره کاهش خطر جراحی آب مروارید انجام دهند. اگر چه نوار قلب، یک آزمایش بی‌خطر به نظر می‌رسد؛ اما یک آزمایش کامل نیست. آزمایش نوار قلب می‌تواند نتیجه مثبت کاذب را نشان دهد به این معنا که ممکن است نتایج، یک چیز غیر طبیعی را نشان دهند اما در واقع این گونه نباشد. اگر نوار قلب غیر طبیعی به نظر برسد، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را نیز تجویز کند مانند تست فشار ورزش که با استفاده از نوار قلب یا اکو کاردیو گرافی (سونوگرافی قلب) در حین ورزش کردن روی تردمیل، عملکرد قلب شما را کنترل می‌کند. با این حال باز هم آزمایش‌ها قاطعیت کافی ندارند و این امر باعث می‌شود آزمایشات بیشتری نیز انجام گیرد. انجام این حجم از آزمایش‌ها معمولاً به دلیل هزینه، زمان و استرس بیشتری که به بیماران می‌رساند، مضرات بیشتری نسبت به مزایای خود دارد. در حقیقت متخصصین قلب، انجام نوار قلب در افرادی که کاندیدای انجام جراحی‌های کم خطر هستند را توصیه نمی‌کنند؛ به شرطی که هیچگونه علائم وجود نداشته باشد.

اگر قصد عمل جراحی دارید؛ باید قبل از عمل جراحی توسط یک پزشک معاینه شوید. در طول ملاقات با پزشک موارد زیر را حتماً با خود همراه داشته باشید:

  • لیستی از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید؛ از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و سایر مکمل‌های غذایی
  • هرگونه نتیجه آزمایش، تصویربرداری یا جواب آزمایش
  • اطلاعات تماسی مربوط به ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه و متخصص قلب خود اگر دارای چنین اطلاعاتی می‌باشید.

ضرورت برخی دیگر از تست‌ها برای بررسی وضعیت قلب، قبل از هر نوع جراحی


آزمایش‌های قبل از عمل جراحی:

الکتروکاردیوگرام 

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام یا EKG، فعالیت الکتریکی قلب را ارزیابی می‌کند. در این آزمایش، الکترودها (برچسب‌ها)یی در نواحی خاصی از بدن (سینه، دست‌ها و پاها) قرار می‌گیرند. یک نمایش گرافیکی (ردیابی) ایجاد می‌شود که می‌تواند یک یا چندین مشکل مرتبط با قلب (اختلالات انتقال، آریتمی، بیماری دریچه و غیره) را نشان دهد. هیچ آمادگی قبلی برای انجام این آزمایش مورد نیاز نیست.

بررسی داپلر/ سونوگرافی کاروتید 

کاروتیدها یا شریان‌ها هدف اصلی سونوگرافی کاروتید، غربالگری بیماران برای یافتن انسداد یا تنگی عروق کاروتید است که در صورت وجود چنین مشکلاتی، ممکن است خطر سکته مغزی در بیمار افزایش پیدا کند. برای انجام این آزمایش، یک ژل دارای پایه آب گرم، روی گردن شما قرار می‌گیرد و سپس یک مبدل (پروب سونوگرافی) محکم روی پوست شما فشار داده می‌شود و روی قسمت مورد نظر به عقب و جلو حرکت می‌کند تا تصاویر مورد نظر گرفته شوند. معمولا در طول آزمایش، ناراحتی ناشی از فشار پروب وجود ندارد. هیچگونه آمادگی قبلی برای انجام این آزمایش لازم نیست و این تست معمولاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

شاخص مچ پا- بازو 

آزمایش EBIs – یک آزمایش غیرتهاجمی برای بررسی انسداد عروق در پاها یا بازوها (بیماری شریان محیطی) است. افراد مبتلا به بیماری شریان محیطی در معرض خطر بالای حمله قلبی، سکته مغزی و گردش خون ضعیف و  پا درد قرار دارند. هیچگونه آمادگی قبلی برای انجام این آزمایش لازم نیست. این تست معمولاً یک ساعت طول می‌کشد.

اکوکاردیوگرام سطحی 

اکو یا اکوکاردیوگرام سطحی، یک آزمایش غیرتهاجمی است که دریچه‌های قلب، محفظه‌ها و عملکرد قلب شما را بررسی می‌کند. برای انجام این آزمایش، یک ژل دارای پایه آب گرم به قفسه سینه شما زده می‌شود و سپس یک مبدل (پروب سونوگرافی) محکم روی پوست شما فشار داده می‌شود. مبدل روی پوست شما به عقب و جلو حرکت داده می‌شود تا تصاویر مورد نظر گرفته شود. معمولاً ناراحتی ناشی از فشار پروب وجود ندارد. این تست معمولا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

اکوکاردیوگرام ترانس مری

آزمایش TEE آزمایش تهاجمی است که دریچه‌های قلب، بطن‌ها و عملکرد قلب شما را بررسی می‌کند. این آزمایش همچنین  قطر/ اندازه سرخرگ آئورت (بخش کوچک) را بررسی می‌نماید. برای انجام این آزمایش به شما آرامبخش داده می‌شود و یک کاوشگر کوچک در دهان شما قرار می‌گیرد و از گلو (در مری) عبور می‌نماید در حالی که دوربین از قلب شما تصاویری تهیه می‌کند. ۶ ساعت قبل از انجام این عمل، نباید غذا بخورید یا چیزی بنوشید. شما به شخصی احتیاج خواهید داشت که پس از انجام آزمایش، شما را به خانه برساند. قبل از عمل، لازم است یک IV برای شما وصل شود. انجام این آزمایش تقریباً یک ساعت، و ریکاوری پس از بیهوشی دو تا سه ساعت طول خواهد کشید.

تصویربرداری پرفیوژن میوکارد GATED SPECT

تست استرس یک اسکن پرفیوژن قلب است که میزان خون موجود در عضله قلب شما در هنگام استراحت و هنگام ورزش کردن را اندازه گیری می‌کند. این آزمایش می‌تواند عروق کرونری که ممکن است جریان خون کافی نداشته باشند یا نواحی از عضله قلب که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند را شناسایی کند. در حین اسکن، پس از تزریق داروی ویژه آزمایش (ردیاب رادیواکتیو) در یکی از رگ‌های بازو، یک دوربین از قلب شما عکس برداری می‌کند. داروی ردیابی از طریق خون، به عضله قلب می‌رود و اجازه می‌دهد تصاویر از آنجا گرفته شوند. برای انجام این اسکن، قبل از آزمایش یک IV برای شما وصل می‌شود. ممکن است لازم باشد ۴ ساعت قبل از آزمایش، غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید. ۲۴ ساعت قبل از آزمایش نمی‌توانید کافئین یا تنباکو مصرف کنید. داروهای خاصی وجود دارند که نمی‌توان یک روز قبل از این آزمایش مصرف کرد (مانند مسدود کننده‌های بتا، مسدود کننده‌های کانال کلسیم و نیترات‌هایی با تاثیر دراز مدت). برنامه ریز آزمایش، درباره داروهای خاصی که نباید مصرف کنید با شما صحبت خواهد کرد. انجام این آزمایش ممکن است ۳ تا ۶ ساعت طول بکشد.

کاتتریزاسیون قلبی

کاتتریزاسیون قلبی

آزمایش Cath- یک آزمایش تهاجمی است که وجود هرگونه انسداد در عروق خونی کرونری (بیماری عروق کرونری) را بررسی می‌کند. در صورت شناسایی هرگونه انسداد، ممکن است قبل از عمل جراحی یا در طول عمل جراحی به مداخله احتیاج داشته باشید. برای انجام این آزمایش، باید در حالی که یک کاتتر در شریان خونی کشاله ران (یا گاهی رگ خونی بازو) قرار گرفته است، دراز بکشید؛ در حالی که یک دوربین، تصاویر عروق خونی قلب شما را ثبت می‌کند. ۶ ساعت قبل از این آزمایش نمی‌توانید غذا بخورید یا نوشیدنی بیاشامید. قبل از عمل، یک IV برای شما وصل می‌شود زیرا برای انجام این آزمایش، از تزریق رنگ کنتراست از طریق IV استفاده می‌شود. پس از انجام آزمایش، به شخصی احتیاج دارید که شما را به خانه برساند. انجام این آزمایش تقریباً یک ساعت و بهبودی پس از آن ۴ تا ۶ ساعت به طول خواهد انجامید (هیچ گونه نشانه‌ای از خونریزی از ناحیه کشاله ران وجود نخواهد داشت).

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب 

آزمایش MRI برای ارائه تصاویری مقطع و جزئی از قلب، انجام می‌شود. این آزمایش همچنین نشان می‌دهد که قلب چگونه کار می‌کند و اندازه و شکل بطن چپ (محفظه پمپاژ قلب) به چه شکل است. علاوه بر این، امکان تجسم بافت‌های غیر طبیعی در عضله قلب را فراهم می‌کند. وارد کردن اجسام فلزی و الکترونیکی در اتاق آزمایش، به دلیل تداخل آنها در میدان مغناطیسی واحد MRI ممنوع است. قبل از مراجعه، شما باید یک پرسشنامه را تکمیل کنید اگر سابقه کاشت ایمپلنت فلزی در بدن، ترکش ناشی از گلوله یا انفجار یا کلاستروفوبیا دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است علاوه بر این تست‌ها، به تست دیگری نیاز داشته باشید. قبل از هر نوع جراحی برای اطمینان از نداشتن و یا سالم بودن وضعیت قلب خود به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی