بهترین متخصص قلب و عروق در اشتهارد کرج (رزور نوبت متخصص قلب)

قلب و عروق یک شاخه خاص از پزشکی داخلی است و پزشک متخصص آن، متخصص قلب و عروق شناخته می‌شود. در ابتدا، تحصیل برای رشته قلب و عروق از طریق پزشکی عمومی انجام می‌شود. پس از اتمام آن، فرد برای دستیابی به آموزش‌های تخصصی تر که در آن تصمیم می‌گیرد چه نوع تخصصی در زمینه قلب می‌خواهد داشته باشد، باید در مقطع تخصص ادامه تحصیل دهد.

نقش متخصص قلب و عروق، ارائه خدمات درمانی در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله شریان‌ها است. زمینه‌های مختلفی برای قلب و عروق وجود دارد. اما باید دانست که متخصص قلب و عروق جراح نیست. کسی که عمل جراحی قلب باز را انجام می‌دهد، به عنوان جراح قلب و قفسه سینه شناخته می‌شود اما متخصص قلب نیست.

نیاز به متخصص قلب و عروق زمانی ایجاد می‌‌شود که یک پزشک عمومی فکر کند علت درد قفسه سینه به دلیل مشکلات مربوط به قلب است. انتخاب یک متخصص قلب و عروق مناسب یک تصمیم مهم است. بعلاوه اینکه، ممکن است سلامت قلب و زندگی شما به آن بستگی داشته باشد. بسیاری از متخصصین قلب در سراسر دنیا وجود دارند که دارای صلاحیت و تخصص در حل و معالجه انواع مختلف مشکلات قلبی و عروقی هستند. دکتر لیلا عسگرپور از طریق غربالگری و معاینه، بهترین برنامه درمانی را به شما ارائه می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور در اشتهارد کرج با شماره تلفن های ۰۲۶۳۲۲۱۶۴۲۶ و ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ تماس حاصل فرمایید.

انواع متخصص قلب و عروق بر اساس نقش و تخصص آن‌ها


انواع مختلفی از متخصصین قلب و عروق وجود دارند. در درجه اول، چهار نوع متخصص قلب و عروق با توجه به صلاحیت و زمینه تحصیل آن‌ها وجود دارد که شامل این گروه‌ها هستند:

متخصص قلب و عروق غیر تهاجمی

متخصص قلب و عروق غیر تهاجمی بیشتر عمل‌های مستقر در مطب را انجام می‌دهد. نقش آنها ویزیت بیماران به منظور پیشگیری و مدیریت مشکلات مرتبط با قلب است. به یک متخصص قلب و عروق غیر تهاجمی به طور متوسط ​​۲۵ تا ۳۰ بیمار در روز مراجعه می‌کند. این نوع متخصص قلب و عروق هیچ رویه‌ای را دنبال نمی‌کند، آن‌ها عمدتا آزمایش‌های تشخیصی (تست قلب) را انجام می‌دهند تا علت مشکلات قلبی پیدا کنند. بسته به نتایج آزمایش، متخصص قلب و عروق غیر تهاجمی دارو درمانی یا برنامه رژیم غذایی را تجویز می‌کند و یا حتی به دنبال یک عمل جراحی می‌رود. متخصص قلب غیر تهاجمی همچنین می‌تواند بیمار را به پزشک دیگری ارجاع دهد.

متخصص قلب و عروق تهاجمی، بدون مداخله

کار یک متخصص قلب و عروق تهاجمی شامل همه کارهای یک متخصص قلب و عروق غیر تهاجمی، اما کمی بیشتر است. متخصص قلب و عروق تهاجمی در درجه اول در آزمایشگاه‌های قلب کار می‌کند. آن‌ها در انجام روش‌های تشخیصی موسوم به كاتتریزاسیون قلبی كه باعث انسداد شریان‌ها می‌شود، آموزش می‌یابند. این نوع متخصص قلب و عروق وقت خود را در مطب و "آزمایشگاه کاتتریزاسیون" می‌گذراند. اما در صورت یافتن انسداد، مسئولیت یک متخصص قلب و عروق تهاجمی برطرف کردن مشکل نیست و بیمار را به یک متخصص قلب و عروق مداخله‌ای ارجاع می‌دهد.

متخصص قلب و عروق مداخله‌ای

این نوع متخصص قلب و عروق می‌تواند در مقایسه با متخصص قلب و عروق تهاجمی و غیر تهاجمی، درمان‌ها و روش‌های پیشرفته‌تری را انجام دهد. متخصص قلب و عروق مداخله‌ای بیشتر وقت خود را در بیمارستان‌ها می‌گذراند که کار آن‌ها از باز کردن شریان‌های مسدود شده گرفته تا آنژیوپلاستی بالون یا حتی قرار دادن استنت کوچک در شریان‌ها را شامل می‌شود.

الکتروفیزیولوژیست‌ها (EP)

الکتروفیزیولوژی شاخه دیگری از قلب و عروق است. این زمینه مربوط به مطالعه تأثیرات بیولوژیکی الکتریکی قلب است که سرعت ضربان قلب فرد را کنترل می‌کند، مانند بیماری‌های درمان نشده که عملکرد صحیح نبض‌های الکتریکی را متوقف می‌کند. چندی پیش، قرار دادن ضربان ساز تنها گزینه برای اصلاح بی نظمی قلب بود. اما امروزه الکتروفیزیولوژی، استفاده از ضربان ساز را کاهش داده است. انواع روش‌های جراحی دیگر از جمله روش‌های فرسایشی باعث نقص عملکرد قلب و دارو درمانی برای مدیریت آریتمی می‌شود.

ساکنین محترم اشتهارد کرج برای رزرو نوبت و مشاوره با دکتر لیلا عسگرپور،متخصص قلب و عروق میتوانند با شماره‌های ۰۲۶۳۲۲۱۶۴۲۶ و ۰۹۳۹۹۴۵۰۲۵۰ تماس حاصل فرمایید.

و اما توصیه‌های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب 


بیماری‌های قلبی بزرگترین عامل مرگ در بسیاری از کشورهای جهان هستند، که این آمار بیشتر از مجموع همه سرطان‌ها روی هم است. در اینجا، پیروی از این عادات برای سلامت قلب و پیشگیری از مشکلات قلبی آورده شده است:

استفاده از یک برنامه غذایی روتین

توصیه های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب

تغذیه مناسب برای سلامتی قلب ضروری است. متأسفانه بعضی از افراد غالباً وعده‌های غذای خود را از دست می‌دهند و در عوض در آخر روز به خوردن غذاهای فست فودی می‌پردازند. یک برنامه غذایی مشخص و یا اشتراک یک سرویس تحویل غذا کاملاً ارزش آن را دارد زیرا این امر به تضمین داشتن وعده‌های غذایی سالم و میان وعده کمک می‌کند. یکی دیگر از گزینه‌های عالی این است که غذاهای خود را برای هفته آتی از قبل آماده کنید تا فقط بتوانید غذا را گرم کنید و بخورید.

هر شب ۸ ساعت بخوابید

توصیه های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب

"داشتن یک خواب خوب شبانه ضروری است. کم خوابی و خواب نامناسب با فشار خون بالا مرتبط است و این یک عامل خطر آفرین برای بیماری‌های قلبی است.

مدیتیشن

هر روز خود را درگیر فعالیت‌هایی کنید که استرس را کاهش می‌دهد و شما را به خنده می‌اندازد. افکار منفی و احساس غم و اندوه می‌تواند برای قلب مضر باشد. استرس می‌تواند باعث ترشح هورمون کاتکولامین شود که می‌تواند منجر به نارسایی قلبی و حملات قلبی شود.

از پله‌ها بالا بروید

توصیه های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب

جای تعجب نیست که پس از ابداع آسانسور، تعداد حملات قلبی بسیار افزایش یافت. ورزش، حتی به مقدار اندک در طول روز، برای سلامتی قلب بسیار مفید است. پس از هر فرصتی برای راه رفتن روی پله‌ها استفاده کنید.

هر روز خود را وزن کنید

توصیه های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب

تقریباً تمام توصیه‌های مربوط به کاهش خطر قلبی و عروقی شما شامل توصیه‌هایی برای رژیم، کاهش وزن، برنامه‌های ورزشی و کاهش استرس است. اما متخصصین قلب دریافتند که بیماران اغلب این توصیه‌ها را رعایت نمی‌کنند- زیرا نمی‌توانند آن‌ها را در برنامه روزمره خود بگنجانند.

وقتی گرسنه نیستید، غذا نخورید

وقتی گرسنه نیستید، غذا نخورید. این خیلی ساده به نظر می‌رسد اما بسیاری از مردم به دلایل دیگری مانند بی حوصلگی یا استرس غذا می‌خورند. بهتر است یک وعده غذایی بزرگ میل کنید، نه اینکه مطابق توصیه قدیمی برای خوردن سه وعده غذایی در روز پیش بروید.

نوشیدن آب

نوشیدن پنج لیوان آب یا بیشتر در روز می‌تواند خطر مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد، زیرا کمبود آب بدن منجر به افزایش هماتوکریت و ویسکوزیته خون می‌شود که هر دو با حوادث قلبی عروقی همراه هستند. یک مطالعه جدید نشان داده است که افزایش میزان مصرف آب به همان میزان و یا حتی یک درصد نیز باعث بهبود رژیم می‌شود زیرا شما قند و نمک کمتری می‌خورید و به طور کلی کالری دریافتی کاهش می‌یابد.

برنامه تمرینی

ورزش هوازی شدید کلید سلامتی قلب است. وزنه برداری نیز خوب است، اما ورزش‌های مکرر، شدید و طولانی مدت قلب و عروق باعث کاهش فشار خون، افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید می‌شود و همچنین باعث تقویت قند خون می‌شود. سعی کنید تقریباً هر روز یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای ورزش کنید که در آن حدود ۷۵۰ کالری بسوزانید. اگر آمادگی این میزان را ندارید باید هر روز ورزش کنید اما همیشه می‌توانید کمی بیشتر از قبل تمرین کنید.

یک مولتی ویتامین خوب  مصرف کنید

مطالعات نشان داده است که در زنانی که بیش از سه سال مولتی ویتامین مصرف کرده‌اند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. سعی کنید رژیم غذایی مدیترانه‌ای متعادلی بخورید که مواد مغذی خاص و مولتی ویتامین دارد.

 غربالگری منظم قلب

توصیه های متخصصصین قلب و عروق به شما برای حفظ سلامت قلب

"انجام یک آزمایش غربالگری ساده به نامCAT  اسکن عروق کرونری، این امکان را به شما می‌دهد تا تشخیص دهید که آیا در حال ابتلا به بیماری‌های قلبی هستید یا خیر. این امر به شما امکان می‌دهد تا تصمیم گیری آگاهانه‌ای در مورد اینکه آیا سبک زندگی به تنهایی با رژیم غذایی و ورزش برای محافظت از قلب شما کافی است یا اینکه آیا به پزشکی درمانی تهاجمی‌تری نیاز دارید، کمک می‌کند.

مطمئن شوید که مقدار زیادی ویتامین D دریافت می‌کنید

کمبود ویتامین D در ایران بسیار شایع است و مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D می‌تواند سبب افزایش مشکلات قلبی، حمله قلبی و سکته قلبی شود. کمبود ویتامین D همچنین با فشار خون بالا و قند خون همراه است که عوامل خطرزای بیماری قلبی هستند. از پزشک خود بخواهید میزان ویتامین D شما را بررسی کرده و در صورت نیاز مصرف آن را با دوزهای بالا به منظور تامین دوز مورد نیاز مکمل کند.

مقدار زیادی پروتئین بخورید

از آنجا که قلب یک ماهیچه است، به مصرف پروتئین روزانه نیاز دارد. برخلاف توصیه‌های گذشته درباره سلامت قلب، غذاهای کم چرب نباید مورد توجه رژیم غذایی فرد قرار بگیرند. بهتر است گوشت و غذاهایی را با مواد مغذی استفاده کنید که از سلامت قلب محافظت می‌کنند.

فشار خونتان را چک کنید

فشار خونتان را چک کنید

کاهش فشار خون سیستولیک (بالاترین تعداد) به ۱۲۰ میلی متر جیوه میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، نارسایی قلبی، سکته و حمله قلبی را ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. مهم است که با خوردن یک رژیم غذایی سالم، فعال بودن بدن و حفظ وزن سالم خود را کنترل کنید.

تست هورمون

تست هورمون

بالاتر بودن سطح هورمون در زنان، به ویژه استروژن، می‌تواند بر نحوه انقباض رگ‌های خونی تأثیر بگذارد که می‌تواند باعث آسیب پذیری بیشتر آن‌ها در برابر آسیب‌های شریانی و لخته خون شود. خطر ابتلا به مشکلات قلبی برای زنانی که تحت کنترل هورمونی برای پیشگیری از بارداری قرار دارند، کمی بیشتر است. از پزشک خود در مورد روش‌های متداول پیشگیری از بارداری یا هورمون درمانی سوال کنید. راه دیگر برای بهینه نگه داشتن سطح استروژن، حفظ وزن سالم است.

قند خون خود را کنترل کنید

قند خون خود را کنترل کنید

به گفته موسسه ملی بهداشت، "در افراد مبتلا به دیابت، شایع‌ترین علل مرگ و میر بیماری قلبی و سکته قلبی است. از مصرف غذاهای آشامیدنی، به ویژه نوشابه و سایر غذاهایی که منجر به بالا رفتن قند خون و مقاومت به انسولین می‌شوند، جلوگیری کنید.

پودر منیزیم را درون آب مخلوط کنید

اگر منیزیم کافی در بدن وجود داشته باشد، کلسترول بیش از حد تولید نمی‌شود. بنابراین با پودر سیترات منیزیم، یک فرم قابل جذب منیزیم، استفاده کنید که با آب مخلوط می‌شود و می‌توان آن را به راحتی در طول روز استفاده کرد.

متخصصین قلب مصرف آسپرین را توصیه می‌کنند، اما فقط برای برخی افراد

متخصصین قلب مصرف آسپرین را توصیه می‌کنند، اما فقط برای برخی افراد

برخلاف تصور عامه، عملکرد قلب با مصرف آسپرین بهبود نمی‌یابد. اگر سالم باشید، هیچ گونه مزایایی برای مصرف آسپیرین وجود ندارد. اما برای افرادی که قبلاً یک عارضه قلبی را تجربه کرده‌اند یا افراد دارای بیماری شریان‌ها، آسپرین با دوز کم در روز برای جلوگیری از حملات قلبی آینده بسیار مفید است.

telegram-drgalb2