متخصص قلب و عروق خوب در آبیک قزوین:آدرس وشماره تلفن

اگر عوامل خطر آفرین سکته قلبی یا حمله قلبی در شما قابل توجه هستند، یا اگر اصلاحاتی در شیوه زندگی انجام شده و داروهای مورد نظر برای کنترل سکته شما موثر نیستند، پزشک عمومی ممکن است شما را به یک متخصص قلب ارجاع دهد. متخصص قلب و عروق، پزشکی است که چهار سال در دانشکده پزشکی دوره گذرانده است و سه سال آموزش پزشکی داخلی و حداکثر سه یا چهار سال آموزش و تجربه اضافی به طور خاص روی درمان قلب، شریان‌ها و رگ‌ها دارد.

بعد از اینکه پزشک عمومی شما را به یک متخصص قلب و عروق ارجاع می‌دهد، او همچنان در تیم مراقبت قلبی عروقی شما قرار می‌گیرد و پرونده شما را در بین متخصص‌ها و کلینیک‌های مختلف ارزیابی می‌کند و به شما در مدیریت شرایط در طولانی مدت کمک می‌کند. پزشک عمومی و متخصص قلب و عروق شما باید با یکدیگر در این موارد ارتباط برقرار کنند:

  • وضعیت کلی شما:
  • نتایج آزمایشات تشخیصی شما
  • نتایج درمان و هرگونه تغییری در وضعیت سلامتی شما

نگران تغییر پزشک خود نباشید. پیدا کردن یک پزشک که با او احساس راحتی می‌کنید یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب پزشک مناسب برای درمان سلامت قلب شما است. اگر احساس می‌کنید که پزشک مناسب شما نیست، بدون تردید او را تغییر دهید. از نظر پزشک، تغییر معمولاً به عنوان یک مورد مناسب هم برای بیمار و پزشک است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

نه نشانه که می‌گوید شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید


بیشتر افراد شنیده‌اند که بیماری قلبی عروقی عامل اصلی مرگ و میر در مردان و زنان است. اما، چگونه می‌توانید این خطر را در خود تعیین کنید؟ و زمان مناسب برای مراجعه به یک متخصص قلب کی است؟

اگرچه بیماری‌های قلبی به طور سنتی به عنوان بیماری یک مردانه شناخته می‌شوند، توجه به این نکته مهم است که بیماری قلبی عروقی در زنان به اندازه مردان اتفاق می‌افتد. در حقیقت، هر سال یک نفر از هر سه زن در اثر بیماری‌های قلبی عروقی یا سکته قلبی می‌میرد (سکته قلبی) که بیشتر از مجموع همه سرطان‌های دیگر است. بیماری‌های قلبی همچنین در افراد زیر ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد و این مهم‌ترین خطر را ایجاد می‌کند که همه باید صرف نظر از سن و جنسیت آن را جدی بگیرند.

بیماری قلبی یک قاتل خاموش است و اغلب بدون علائم باقی می‌ماند تا زمانی که یک مشکل جدی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی رخ دهد. به همین دلیل است که اکنون باید عوامل خطر خود را تعیین کنید، شناختن علائم زود هنگام و به دنبال آن پیشگیری در حالی که هنوز زمان دارید، مهم است. وجود هر یک از این ۹ عامل زیر دلیل خوبی برای مراجعه به متخصص قلب است:

هنگامی که شما دچار ناراحتی در قفسه سینه می‌شوید

در حالی که درد قفسه سینه دلایل بالقوه زیادی مانند سوزش سر دل دارد، هرگونه ناراحتی در قفسه سینه باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد تا به طور کامل مشکلات مربوط به قلب را رد کند.

اگر سیگاری هستید

چه در حال حاضر سیگاری باشید و چه در گذشته، خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود دارد. استعمال دخانیات به دیواره شریان‌ها آسیب می‌رساند و به ایجاد پلاک و انسداد احتمالی رگ‌ها کمک می‌کند.

هنگامی که فشار خون بالا دارید

فشار خون بیانگر وجود مقاومت خون در برابر دیواره شریان‌ها در هنگام عبور است. هنگامی که این فشار برای مدت طولانی و بسیار زیاد باشد، ممکن است شریان‌ها آسیب دیده یا باریک شوند.

وقتی دیابت دارید

افزایش قند خون در دیابتی‌ها نه تنها می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب وارد کند، بلکه اعصاب دیگر که قلب را کنترل می‌کند را نیز ممکن است تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، مبتلایان به دیابت نوع ۲ به احتمال زیاد از عوامل خطر اضافی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی رنج می‌برند.

وقتی کلسترول بالا دارید

بدن هم کلسترول خوب (HDL) و هم کلسترول بد (LDL) تولید می‌کند. در حالی که کلسترول بد به ایجاد پلاک در عروق کمک می‌کند، کلسترول خوب وظیفه دارد که آنرا از بین ببرد و از بدن دفع کند. هنگامی که سطح LDL بسیار بیشتر از HDL می‌شود، این عدم تعادل می‌تواند بر سلامت شریان‌ها و قلب تأثیر منفی بگذارد.

وقتی سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید

تحقیقات نشان داده است که ژنتیک نقش مهمی در پیشرفت احتمالی بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند. داشتن یک خویشاوند درجه یک که این بیماری را تجربه کرده است، شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را در شما افزایش می‌دهد. علاوه بر این، شرایطی که اغلب منجر به بیماری‌های قلبی مانند دیابت و فشار خون بالا می‌شود نیز ممکن است ژنتیکی باشد.

وقتی پره اکلامپسی دارید

پره اکلامپسی وضعیتی است که در آن یک زن باردار فشار خون بالا دارد. این وضعیت با افزایش چهار برابری خطر نارسایی قلبی در ارتباط بوده و این امر حاملگی  را به خطرناک‌ترین زمان برای قلب یک زن در خارج از دوران پس از یائسگی تبدیل می‌کند.

وقتی بیماری لثه دارید

بیماری لثه با التهاب مشخص می‌شود که تهدیدی بزرگ برای قلب است. در مورد پریودنتیت، باکتری‌های مضر نیز تولید می‌شود. وقتی این باکتری راه خود را به جریان خون وارد کند، التهاب ناشی از آن می‌تواند در سایر نقاط بدن رخ دهد.

هنگامی که درد یا تورم پا دارید

درد پاها، به ویژه موارد مرتبط با فعالیت، می‌تواند نشانه انسداد در پاها ناشی از بیماری شریان محیطی (PAD) باشد. PAD نه تنها با قطع عضو و ناتوانی بلکه همچنین با سکته مغزی و حمله قلبی همراه است. تورم مچ پا و یا پاها می‌تواند منجر به مشکلات گردش خون در رگ‌ها شود که باعث ایجاد واریس و نارسایی وریدی می‌شود. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به زخم دردناک پا یا لخته شدن خون شود.

بیماری‌های قلبی بسیار رایج است، اما شرایطی که ممکن است منجر به آن شود، بسیار متنوع است. اگر هر یک از عوامل ذکر شده در بالا برای شما اعمال می‌شود، نظارت بر سلامت قلبی شما باید اولویت اصلی باشد. حتی اگر در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از مشکلی وجود نداشته باشد، یا خودتان را در شرایط جسمی عالی می‌بینید، ماهیت بیماری‌های قلبی آن را به یک مشکل مخفی تبدیل می‌کند و برای کسانی که انتظار آن را دارند، آزار دهنده است.

از سلامتی و قدرت سیستم قلبی عروقی خود توسط دکتر لیلا عسگرپور اطمینان حاصل کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

شش نوع پزشک قلب که باید آن‌ها را بشناسید


در اینجا، آنچه شما باید در مورد این متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که بسیار آموزش دیده‌اند بدانید:

متخصص عمومی قلب و عروق

یک متخصص عمومی قلب و عروق طیف گسترده‌ای از مشکلاتی را که بر روی قلب و عروق خونی تأثیر می‌گذارد، معالجه می‌کند. هنگامی که شخصی توسط پزشک عمومی از نظر قلبی یا عروقی، بیمار تشخیص داده شود، معمولاً بیمار به یک متخصص قلب و عروق عمومی ارجاع می‌دهد. پزشک پس از به دست آوردن تاریخچه پزشکی بیمار و ارزیابی علائم وی، ممکن است آزمایش‌های اضافی را توصیه کند.

اگر متخصص قلب نتیجه گیری کند که مشکل قلبی بیمار نیاز به یک عمل جراحی دارد، وی بیمار را به یک نوع متخصص قلب که در جراحی تخصص لازم دارد، ارجاع می‌دهد.

متخصص داخلی قلب و عروق

یک متخصص داخلی قلب و عروق عمل‌های غیر تهاجمی را انجام می‌دهد که تمرکز آن بر مدیریت مبتنی بر سوند بیماری قلبی است. این متخصصان شرایط مختلف قلبی عروقی مانند بیماری‌های دریچه قلب، ناهنجاری‌های مادرزادی قلب و بیماری ایسکمیک قلب را درمان می‌کنند (که از شایع ترین بیماری‌های شریان کرونری است). حالت دوم شامل سخت شدن و باریک شدن شریان‌هایی است که خون را به قلب منتقل می‌کنند.

یک روش معمول که توسط متخصص داخلی قلب و عروق انجام می‌شود، آنژیوپلاستی است. این عمل شامل قرار دادن یک بالون به طور موقت در سرخرگ‌های قلب است که برای افزایش جریان خون و به دنبال آن قرار دادن لوله دائمی (یا استنت) در شریان برای باز نگه داشتن آن است.

روش دیگری که اغلب توسط این پزشکان انجام می‌شود، والووپلاستی است، که از تصویربرداری با اشعه X برای قرار دادن کاتر با یک بالون بر روی نوک دریچه قلب استفاده می‌کند، تا بتواند آن را گسترده تر کرده و جریان خون بهتری را فراهم کند.

الکتروفیزیولوژیست

الکتروفیزیولوژیست

یک متخصص الکتروفیزیولوژیست دو سال دیگر فراتر از آموزش لازم برای تخصص قلب در مسائل قلبی و عروقی که شامل تشخیص و درمان ریتم‌های غیر طبیعی قلب است، را گذرانده است. در صورتی که مشکل قلب به عنوان آریتمی شناخته شود الکتروفیزیولوژیست‌ها نتایج آزمایش‌های مختلفی را که ممکن است توسط متخصص قلب انجام شود، از جمله تست استرس (که نظارت بر واکنش قلب در هنگام ورزش را کنترل می‌کند) را با یک اکوکاردیوگرام (که از امواج صوتی، برای نمایش تصاویر ساختار قلب و نحوه عملکرد آن استفاده می‌کند) بررسی می‌کند. الکتروکاردیوگرام شامل قرار دادن الکترود روی قفسه سینه به منظور ضبط فعالیت الکتریکی قلب است و بر این اساس الکتروفیزیولوژیست تعیین می­کند که آیا هرگونه آریتمی که در این آزمایشات مشاهده شده است، درمان را تضمین می‌کند یا خیر.

در کنار تجویز دارو، این متخصصان می‌توانند با کاشت وسیله‌ای در بدن که برای تنظیم مجدد یا کنترل قلب (مانند ضربان ساز یا دستگاه قلبی) و یا انجام روشی که اثر مشابهی دارد، می‌توانند آریتمی را درمان کنند. دفع لرزش، تکنیکی است که یک شوک الکتریکی کنترل شده را به قلب منتقل می‌کند.

متخصص قلب و عروق اطفال

متخصص قلب و عروق کودکان متخصص در مراقبت از قلب نوزادان و کودکان است. از آنجا که نوع مشکلات قلبی که می‌تواند بر کودک، نوزاد یا نوباوه تأثیر بگذارد با مشکلات قلبی که بر بزرگسالان تأثیر می‌گذارد متفاوت است، ممکن است متخصص قلب و عروق اطفال خوانده شود.

این متخصصان در موارد مختلفی از جمله بیمارستان‌های کودکان، مراکز پزشکی دانشگاهی و بیمارستان‌های بزرگ جامعه و همچنین دفاتر خصوصی فعالیت می‌کنند.

دکتر لیلا عسگرپور آماده ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در زمینه بیماری های قلبی و عروقی به ساکنین محترم آبیک می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02632216426 09399450250 تماس بگیرید.

جراحانی که در زمینه‌ای بسیار مرتبط با قلب و عروق کار می‌کنند


دو نوع جراح وجود دارد

افرادی که به عنوان متخصص قلب و عروق طبقه بندی نمی‌شوند اما در درمان جراحی قلب و یا رگ‌های خونی مربوطه تخصص دارند.

جراح قلب و عروق

این پزشک متخصص در بیماری‌هایی است که از اندام‌های قفسه سینه و همچنین در ساختارهای استخوانی و بافت‌هایی که در حفره قفسه سینه تشکیل می‌شوند، از جمله قلب، ریه‌ها و مری نشات می‌گیرد. یک متخصص تحت این عنوان همچنین می‌تواند به عنوان یک جراح قلب شناخته شود.

این پزشکان روش‌های قلبی بسیار تهاجمی مانند ترمیم و تعویض دریچه قلب، ترمیم نقایص قلبی، عروق کرونری و پیوند قلب و ریه را انجام می‌دهند.

جراح عروق

یک جراح عروق روی سیستم عروقی، یعنی شبکه عروق خونی رگ‌ها، شریان‌ها و مویرگ‌ها عمل می‌کند که خون را به قلب منتقل می‌کند.

این پزشکان برای انجام جراحی‌های باز و پیچیده و همچنین روش‌های اندوواسکولار کم تهاجمی مانند درمان آنوریسم (بالون گذاری رگ) آموزش می‌بینند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی